Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 09:30


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 lis 2017, o 21:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lis 2017
Posty: 4
Pomógł: 0

Dobry wieczór,

Cały dzień nurtuje mnie pytanie dlaczego w schematach sterowania fazowego, nawet tych przedstawionych przez Mirka rezystory w linii 230V są tak małej mocy (0.25W)? We wszystkich opisach jest dokładnie tak, lecz bez większego tłumaczenia. Na schemacie poniżej jest to rezystor R3.

Nie potrafię się doszukać rozsądnych i szczegółowych wyjaśnień. W jaki sposób dokładnie obliczyć straty mocy w obwodach z triakami?

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2017, o 22:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

Ponieważ płynie przez niego bardzo mały prąd. Zobacz jaki jest prąd bramki triaka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2017, o 22:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Pomyśl jak działa triak i jakie jest na nim napięcie w obu stanach, gdy jest zablokowany i kiedy przewodzi. Podpowiem Ci że gdy triak nie przewodzi przez rezystory te nie płynie prąd bo optotriak go blokuje więc steaty na rezystorze wynoszą zero. Gdy triaka załączasz duży prąd przez ten rezystor popłynie może przez mikrosekunde bo zaraz triak się odpali i napięcie na nim spadnie do coś koło 1-2V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 lis 2017, o 22:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lis 2017
Posty: 4
Pomógł: 0

Brałem pod uwagę, że to bramka triaka ogranicza prąd, ale wciąż takie dla mnie nie intuicyjne. Dziękuję za odpowiedzi.
A spadek napięcia 1-2V wynika z małej przepuszczalności prądu przez bramkę? I dobrze rozumiem, że bramka fizycznie nie jest w stanie przepuścić więcej niż kilkadziesiąt mA?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 lis 2017, o 00:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Spadek napięcia na triaku wynika z budowy jego struktury oraz z tego że przepływa przez niego prąd obciążenia. Zrozum że jak załączasz obwód optotriakiem to triak nie przewodzi więc panuje na nim napięcie sieci elektrycznej. Sinusoida o częstotliwości 50Hz i amplitudzie 325V. Optotriak nie przewodzi więc przez rezystor bramkowy prąd nie płynie. Nie ma strat. W momencie kiedy przez diodę w optotriaku przepłynie prąd, strumień fotonów uderzy w strukturę triaka (tego w optotriaku) to się on załączy. W tym momencie nasz triak główny jeszcze nie działa a jak pamiętasz napięcie z sieci się na nim odkłada a prąd przez niego nie płynie. Wtedy przez rezystor bramkowy zaczyna płynąć prąd bramki, tym większy im w danej chwili było napięcie na głównym triaku. Ten impuls prądu nie jest ograniczony przez bramkę bo jej rezystancja jest niewielka w porównaniu z rezystorem. Ten impuls ogranicza praktycznie sam rezystor no i optotriak. Ten impuls prądu jednak nie będzie trwał wiecznie dlatego rezystor jest małej mocy bo nie zdąży się w nim wydzielić dużo ciepła. Dlaczego nie będzie trwał długo? Bo obwód Anoda - rezystor - optotriak - bramka zostanie zbocznikowany triakiem po jakiejś mikrosekundzie może kilku. A opalony triak to teoretycznie zwarcie więc nie ma na nim napięcia żeby wymusić przepływ prądu do bramki przez wspomniany obwód. W praktyce jak już mówiłem triak to takie dwa poodwracane złącza PNPN. Więc jak przewodzi to jest na nim spadek napięcia jak to w polprzewodniku. Na szczęście jest on na tyle mały że prąd bramki można zaniedbac bo jest znikomy.

Reasumując. Rezystor bramkowy wydziela ciepło przez maksimum kilka mikrosekund.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2017, o 01:47 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lis 2017
Posty: 4
Pomógł: 0

Spodobało mi się, dlatego postanowiłem zrobić swoją pierwszą płytkę ever.
Mógłbym jeszcze prosić o jej ocenę, wytknięcie wszystkich poważniejszych błędów, i "co można było zrobić lepiej"? Może ten schemat ma też coś dobrego?

1. Zasilanie na wejściu pewnie będzie z jakiegoś zasilacza stabilizowanego, odpuściłem sobie kondensatory bo nie mam żadnych elektrolitycznych innych niż 47uF, a tak naprawdę zależy mi zeby działało jako tako
2. Dlatego też mam zamiar użyć tylko wew. oscylatora
3. Na pozostałą jedną linie zasilania nie mam pomysłu i dlatego pewnie zrobię lutowane połączenie kabelkiem

Zdjęcie i schemat w pdf poniżej.

Obrazek


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2017, o 07:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

Ja tam niestety nie mam za dużego doświadczenia, ale skoro nie masz pomysłu
to może tak...
R1 przesuń trochę w prawo
R2 w lewo.
Sygnał z 4 nogi megi do PC814 puść pod R1
Wtedy pod megą masz więcej miejsca i zasilanie z 7 nogi
puszczasz pod spodem scalaka i pod R3 do kondensatora...

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2017, o 11:18 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 14 lis 2017
Posty: 4
Pomógł: 0

Niezłe niezłe. Nie chciałbym jednak puszczać ścieżek między padami, dlatego wykorzystam to dopiero jak nadejdzie płytka nr 2. Sprawdzę jak pójdzie mi wytrawianie.

A jak z błędami?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 lis 2017, o 12:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

przecież między padami rezystora i tak puszczasz.
A czy będzie to R1 czy R3 to co za różnica? ;-)

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO