Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 17:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 paź 2017, o 20:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2015
Posty: 202
Pomógł: 15

Obrazek

Wstępniak:
Jakiś czas temu w sposób bardzo efektowny udało mi się upalić usbaspa :D . Ponieważ miałem do dokończenia dość ważny projekt zależało mi na szybkim poszukaniu czegoś zastępczego. Po przewertowaniu internetów zaciekawił mnie projekt usbtiny mkII slim i tak oto powstało to „moje” maleństwo 8-) .

Część 1. sprzęt
Pierwotny projekt zakładał, że programatorek napędza AT90usb162 z wgranym softem LUFA, ponieważ nie miałem takowego pod ręką postanowiłem do prototypowania wykożystać poczciwe arduino uno. Misio ma na pokładzie atmegę 16u2 więc znowu trochę pogmerałem u wujaszka googla i tak oto powstała bardzo szybka wersja pogramatorka ;) . Niestety do moich celów nadawał się on tylko połowicznie gdyż dziad jeden sprzętowo nadaje się tylko do pracy albo w avrdude albo w atmel studio (zmiana środowiska wymaga wymiany sterowników). Po kilku dniach pracy na tej szybkiej protezie, programatorek bardzo przypadł mi do gustu więc myślę sobie ok zrobię sobie własny :D . Spędziłem znowu trochę czasu na dokładniejszym przejrzeniu „gotowych” projektów, poczytaniu o wadach, zaletach i parę dniu później powstał ON, na razie na kartce ale powstał :D . Cóż takiego pozmieniałem a wiec po pierwsze: sercem jest atmega16u2 (mama parę szt pod ręką wiec jak znalazł :D ) po drugie: pozbyłem się translatora :shock: . Już słyszę te wrzaski: ale jak to przecież popalisz avr, ok jak będę baran po raz drugi to popale :D . Zamiast translatora postanowiłem przetaktować LUFę na 8MHz by procek nie gubił się podczas programowania przy 3v3. Dodałem trochę lepsze filtrowanie i to chyba wszystko jeśli chodzi o sprzęt. Aha jeszcze jedno. Nie obyło się oczywiście bez byków projektowych 8-) płytusia ma mały chochlik a mianowicie zamienione są sygnały na kandzie ale po dorobieniu odpowiedniego kabelka to żaden błąd :D . Przechodzimy do...

Część 2. oprogramowanie
Jak już wyżej wspominałem programator bazuje na projekcie LUFA http://www.fourwalledcubicle.com/. Do wgrania wsadu do programatorka przyjdzie nam z pomocą Filepek do pobrania z http://www.atmel.com/tools/flip.aspx. Programator ma wyprowadzone piny HWB wiec z komunikacją z Filipkiem nie będzie problemów :) . Po wgraniu wsadu programator od razu będzie widziany w AS jako MKII ale hola hola my chcemy go na dudusiu też mieć. Do tego celu służy nam magiczny przycisk. I tak dwa mrygnięcia diodek AS, 4 mrygnięcia diodek avrdude. Tylko jest jeden problem....sterowniki pod avrdude :( . I tu przychodzi z pomocą nasz szanowny kolega SUNRIVER który na swojej stronce opisał jak z tym problemem sobie poradzić. Efekt:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Podsumowując. Dla mnie bomba. Działa bezbłędnie odczytuje całą gamę AVR’ów. Dla chętnych udostępnię schemat, projekt płytki, oraz wsad.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2017, o 21:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Witaj w klubie zadowolonych userów MKII w jakiejkolwiek wersji :)
a radzi sobie bez bólu z różnymi rzeczami w tym z praca na 2ch interfejsach na raz co pokazywałem na stronie :)

Ładnie ci wyszedł ... :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2017, o 21:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2015
Posty: 202
Pomógł: 15

A dzięki Sun, dzięki. Zresztą to między innymi dzięki Twoim artykułom mały mikuś powstał.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2017, o 21:37 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

trzeba iść do przodu ... a ja lubię takie rózne cukiereczki :P
Nic więcej nie czynię :) Tylko szukam czegoś fajnego nowego , ciekawego ...
i spełniającego możliwie wiele funkcji :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO