Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 03:54


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 paź 2017, o 13:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Witajcie.
Jestem w trakcie robienia już na gotowo projektu do samochodu - taki mini komputerek.
Wybrałem procesor Atmega64M1 z racji na wbudowany CAN (zakładam coś nie coś powyciągać na wyświetlacz w przyszłości z CANa).
Ponieważ tego sporo się nazbierało dlatego pytanie początkującego które piny do czego użyć.
każdy moduł z osobna na Atmedze32 działał, ale przygotowuję płytkę i zaczęły się schody.
Procesor 32 pin
1. Czy jest potrzeba dawać kwarc (nie jest potrzebne podniesienie prędkości a dwa piny mógłbym wykorzystać na przyszłość) nawet do LEDa żeby sobie mrugał
2. zamierzam programować przez interfejs szeregowy - to czy jest sens podłączać ISP? wyprowadziłem tak na wszelki wypadek PB0, PB1, PB7, ale teraz zastanawiam się po co skoro po zaprogramowaniu nie będę programował w ten sposób.
3. GPS powinien być na pinach PD3 i PD4 (co prawda nie potrzebuję nic nadawać na GPS, ale i tak ten interfejs będzie wykorzystany do programowania procka więc w to złącze będę wpinał programator.
4. CAN na pinach PC2 i PC3
5. Potrzebuję podpiąć I2C do RTC oraz sygnał przerwania co 1Hz - myślę o PD5,PD6, PD7
6. cztery piny na ADC (pomiar napięcia 2x + pomiar natężenia oświetlenia + klawiatura) - myślę o PC4, PC5, PC6, PB2
7. 1-wire temperatura - PD1
8. LCD - dowolne 7 pinów PD0, PD1, PD2, PB3, PB4, PB5, PB6
9. PWM - PC1?
9. Zostaje PC0 które będzie użyte do sterowania przekaźnikiem - zasilanie do peryferii.

Czy tak to można zrobic?

wiem, że nie można tak sobie wybierać dowolnie pinów więc wolę na etapie projektowym wyrzucić błędy, a niestety dopiero po zrobieniu płytki będę mógł podłączyć Atmegę do programatora bo nie mam 64M w wersji DIP.

Mogę prosić żeby ktoś rzucił okiem na ten schemat.
Obrazek

teraz jeszcze informacja po jakimś czasie procesor będzie się usypiał - czy po podaniu napięcia na PC4 (załączamy stacyjkę) można wykorzystując PCINT12 obudzić procesor?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 15:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2013
Posty: 45
Pomógł: 2

Ja bym z kwarcu nie rezygnował. Dodałbym expander i zrobiłbym LCD na i2c. Można do tego wykorzystać PCF8574.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 15:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

iwi napisał(a):
1. Czy jest potrzeba dawać kwarc

chcesz korzystać z RS232 (GPS) może jeszcze inne rzeczy i ty kwarca nie chcesz dawać ;) (i to jeszcze w aucie ma pracować!) ? toż to od razu będzie niestety klapa a tym bardziej jak się okaże, że jednak potrzeba będzie większego taktowania - wręcz przy takim rozbudowanym projekcie - ja nie wyobrażam sobie, żeby jechać na ślimaku wewnętrznym 8 MHz (chyba że ten procek ma większy wew oscylator ? nie wiem nie znam go akurat )

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 16:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Tak btw - wklej wycinek z obudowa procka z naniesionymi na nia kolorowymi opisami nawiazujac do swoich pytań. Tak będzie dużo czytelniej i łatwiej przeanalizować Twoja koncepcję.
Poza tym LCD jak by nie do końca podłaczony i brak regulacji kontrastu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 16:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Do tak rozbudowanego projektu trochę słabo wybrałeś procka , mogłeś popatrzeć szerzej sa dedykowane np AT90CAN128
wystarczy wszystkiego aż nad to ...

przemyśl 1 raz założenia ...

Obrazek
a to naprawdę sympatyczny AVRek z CANEM

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 23:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

Witajcie.
dziękuję serdecznie za krytykę i opinie.
Wiem że AT90CAN to full wypas ale jeszcze lepiej przesiąść się na PsOC :) - tylko chyba nie ma sensu.
Wydaje mi się że Atmega 64M1 to dobry wybór ale zdziwiłem się że Atmega64 ma TQFP44 a M1 ma TQFP32 -stąd te braki w pinach.
Co do prędkości to z datasheet
- high precision crystal oscillator for CAN operations (16MHz)
– Internal calibrated RC oscillator (8MHz)
– On-chip PLL for fast PWM (32MHz, 64MHz) and CPU (16MHz)
wszystkie próby z GPSem robiłem na Atmedze 32 z 8MHz zegarem i daje to radę - 16MHz będzie z zapasem, ale w takim razie albo kwarc albo wykorzystać ten super precyzyjny crystal oscilator - jeśli się da.
teraz GPS będzie wykorzystywany do odczytu godziny po zapaleniu samochodu - sprawdzeniu czy jest zgodna z DS3231 a jeśli tak to już nie wróci do GPS (no może potem datalogger zrobię, ale taki co minutę nie częściej na kartę SD - z tym że to nie ma sensu bo na odroidzie który steruje nawigacją chyba będzie łatwiej.
Zapytacie zapewne po co tylko godzinę odczytywać skoro można wszystko, ale w samochodzie mam wbudowany moduł GPS z którego ukradnę sygnał szeregowy i wepnę zarówno do tego zegarka jak i do kamerki która ma wejście na GPSa. początkowo myślałem o synchronizacji sygnałem z fal długich (takie coś nadają) ale skoro GPS już jest to żal nie wykorzystać.

A zapytałem bo macie doświadczenie w większych projektach i szkoda by było żeby po zrobieniu 3/4 projektu okazało się że nie da rady - jak doradza Mirek.


oczywiście nie upieram się przy Atmedze64M1 - jeśli odradzacie to zmienię
Może jest coś mniejszego - najlepiej w obudowie TQFP44 - bo mam takie ustrojstwo żeby do stykówki sobie wpiąć do testów.
przeglądając co prawda stronę microchipa to niestety w TQFP44 nic nie ma z CANem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 paź 2017, o 23:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
wszystkie próby z GPSem robiłem na Atmedze 32 z 8MHz zegarem i daje to radę

eeeh panie kochany ;) pewnie, że daje radę w domciu gdy masz ciepły pokoik z temperaturką 20-25 st C ;) toż nie słyszałeś co się dzieje gdy temperatura spadnie np w okolice zera ? nawet poniżej 10st C ? albo gdy wzrośnie (lato) powyżej 30 st C ;) eeeeh panie kochany - no życzę powodzenia - albo wcześniej zrób więcej prób - bo później będziesz pruł PCB albo robił od nowa ;) Toż jednym z powodów stosowania kwarca a szczególnie dla AVR jest fakt gdy ma on pracować w szerokim zakresie temperatur - a więc w zimę i lato ciepłe będziesz miał niezłe kłopoty z GPS'ikiem - już nie wspomnę o nagrzanym na słońcu samochodzie albo wyziębionym nawet jesienią gdy będzie kilka st C ...

Cytuj:
– Internal calibrated RC oscillator (8MHz)

czyli standard jak w każdym AVR - jeśli myślisz o większym wielozadaniowym projekcie - no chyba że nie - to szybko się okaże że ślimaczek 8 MHz nie wystarczy

iwi napisał(a):
szkoda by było żeby po zrobieniu 3/4 projektu okazało się że nie da rady

No na prawdę - przez taki głupi kwarc ryzykować ;) ? dwie nogi proca ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 paź 2017, o 08:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2013
Posty: 353
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 6

dziękuję.
Przespałem się z Waszymi opiniami i jednak pozostanę przy Atmedze 64M1 - dlatego że ją mam.
wychodzi na to że kwarc musi być i zostanie, ale w sumie mam 8 nóg wolnych (5 czerwonych i 3 żółte). Muszę tylko zrobić zworki żeby dało się zaprogramować układ a potem zworki ściągnę i będę wykorzystywał do innych celów.
Na tą chwilę dam wyświetlacz HD44870 który zabierze 7 nóg (kontrastu nie trzeba bo w OLEDach nie ma potrzeby) i zostanie 1 wolna np na LED, ale w razie czego przerobię wyświetlacz na I2C - które i tak jest wyprowadzone pod RTC.
PINy tak dobrałem do zadań.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO