Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 paź 2017, o 10:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

To zależy. Jeden powie ,ze się nie oplaca ,a inny ze tak. Ja uważam ze się opłaca. Mysle o grzaniu wody w lato, ewentualnie podgrzewanie w pozostałe dni.
Jak masz trochę pojęcia o hydraulice to bez problemu sam zrobisz taka instalacje za 40% gotowych zestawów. Same panele nie sa takie drogie. Do tego trochę rury i pompy cyrkulacyjne. Sterownik pewnie sam zrobisz. Wszystko zależy czy masz już bojler w swojej instalacji ,czy wszystko musisz robić od początku. Jeżeli lata nie będą się powtarzać jak w tym roku, to cale lato masz praktycznie ciepla wode za darmo



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 paź 2017, o 13:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 gru 2016
Posty: 46
Pomógł: 4

Osobiście uważam że warto w takie kolektory zainwestować. Polecam kolektory próżniowe, które w mocno słoneczne dni może nie dają aż tyle ciepłej wody co płaskie, ale za to w pochmurny dzień potrafią chodź trochę podgrzać wodę.

W załączniku jest proforma moich kolektorów które kiedyś samodzielnie zakładałem. Montaż jeśli miałeś cokolwiek styczności z hydrauliką, umiesz wiercić dziury, skręcić stelaż, oraz co chyba oczywiste na tym forum podpiąć sterownik z pompką nie sprawi Ci problemów.

Jeśli chodzi o wydajność to takie 22 rurowe jakie są u mnie spokojnie wystarczają dla dwóch osób w ciągu lata, nawet dla trzech ale trzeba by już trochę skąpić wody. Moje są podpięte do dużego bufora 1 000 litrów, do którego jest wpięty także piec c.o., pobór ciepłej wody do mycia, oraz ogrzewanie domu. Dla czteroosobowej rodziny trzeba u nas w lecie przepalić w piecu średnio raz na tydzień, żeby trochę dogrzać wody, która jest buforowana oczywiście w tym dużym zbiorniku.

Ogólnie nie pchał bym się w jakieś dotacje, itp. bo przeliczałem to wiele razy i niby dotacja 60%, jak trzeba jeździć umowy podpisywać, wszystko przez banki i różnych pośredników które biorą procent dla siebie, a na końcu i tak nie przystosują ci tego pod twoje rozwiązania istniejące już w domu tylko założą własny malutki bufor.

Osobiście polecał bym zainwestować w większą ilość kolektorów niż u mnie (minimum 4), dopiero wtedy będziesz pewny że nie musisz się martwić o ciepłą wodę, a w okresach przejściowych mogą nawet i trochę dom dogrzać. Niestety mój budżet nie pozwolił na więcej, ale wszystko mam przygotowane rozwojowo i przedłużyć linię kolektorów nie będzie dla mnie problemem. Moje póki co się na pewno jeszcze nie zwróciły (data zakupu na proformie), jednak wygodę jaką robią stanowi dla nich na plus.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2017, o 11:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2013
Posty: 90
Pomógł: 6

Witam. W tym roku założyłem kolektor próżniowy 30 rur, współpracuje z zbiornikiem 300l. Czy się opłaca? cała instalacja tj. kolektor, stelaż, grupa pompowa rurki złączki wyniosła ok 4400zł ( od kolektora do grupy pompowej jest ok 20m ) cena bez zbiornika i wszystkiego co z nim związane. Znajomi z pracy twierdzą że nie opłacalne przeliczają to na tony węgla na metry sześcienne gazu itp, może i nie opłacalne ale bardzo wygodne rozwiązanie - przychodzisz po pracy do domu - prysznic, nie martwisz się o ciepłą wodę. W kwestii opłacalności to tak jak z samochodem też nie jest opłacalny bo z roku na rok traci na wartości bo paliwo oleje, ale wygodne dojedziesz gdzie chcesz. Kolektory użytkuję dopiero pierwszy sezon; czy zamontował bym je powtórnie - TAK.
Montaż nie jest trudny jeśli masz trochę oleju w głowie to poradzisz sobie sam. Jeśli miałbyś jakieś pytania chętnie podpowiem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 paź 2017, o 12:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 cze 2014
Posty: 123
Pomógł: 0

Ja tez uważam ze warto.
I dorzucam link do sterownika jaki wykonałem do solarów wraz z rejestracja temperatur. Mam jeszcze kolektor obrotowy ale nie zdążyłem jak dotąd wstawić zdjęć z tego projektu.

topic11908.html

_________________
http://mojekonstrukcje.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 06:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

A ja trochę z innej beczki. Nie mam kolektorów choć wielokrotnie już myślałem jak to zrobić, żeby założyć i było jak najtaniej. Myśli same wracają każdego lata (no może poza ostatnim :lol: )gdy słońce grzeje i skoda jakoś tak marnować tyle darmowej energii. Niestety jak jeden z przedmówców napisał wszelkie dotacje to jeden wielki wałek, oferta dla ludzi którzy nie potrafią myśleć a przede wszystkim liczyć, ale do rzeczy.
Mam piec węglowy na ekogroszek, zbiornik wody (bojler) 300l. Piec jest z podajnikiem szufladowym, nie ślimakowym co jest istotne w piecu rozpalam dosłownie kila razy w roku. Palę w piecu non stop nawet jak jest 35 stopni na zewnątrz. Sterownik sobie ogarnia problem nadmiaru mocy/ciepła. Owszem gdy mówię o tym komuś np sąsiadom patrzą na mnie jakoś dziwnie podejrzliwie jakbym miał coś nie tak z klepkami :lol: żeby w lepie palić w piecu, ale dzięki temu mam "święty" spokój. Przychodzę do domu i zawsze mam ciepłą wodę. Pracy przy tym, raz na miesiąc (w okresie letnim gdy grzeje tylko wodę) a koszt około 500 kg ekogroszku czyli 300-400 zł. Wielokrotnie liczyłem, myślałem i w moim przypadku nijak mi się to nie opłaca (kolektory). Podkreślam, że mój przypadek jest inny i żeby nie było, gdybym mógł wybrałbym gaz bo w sezonie grzewczym to niech ten węgiel szlag trafi i robotę przy nim. Przy gazie sens kolektorów wyglądałby zupełnie inaczej, ale jak już mam ten piec i mam tak jak mam to mi się zupełnie nie opłaca.
Oczywiście nie namawiam do węgla i pieca bo to nie mam przyszłości i będzie coraz droższe. Chciałem tylko zasugerować żeby nie pędzić jak to przysłowiowe stado baranów kierując się tylko trendami. Co do ekologi to jak sobie patrze na komin mojego pieca to ja tam dymu nie widzę, nie palę kapciami, oponami, workami i innymi ekologicznymi rzeczami :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 09:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2015
Posty: 89
Pomógł: 0

Zależy jakie kolektory chcesz sobie zamontować. Wiekszość osób montuje sobie tylko takie do podgrzewania wody, chociaż osobiście jestem zdania,że jak już ktoś sie na coś takiego decyduje to jednak lepiej jest zainwestować w kolektory całoroczne, które będą wspomagały ogrzewanie całego domu. Czytałem ostatnio pewne wyliczenia. I wychodziło z nich,ze zakup kolektora zwraca sie po ok 8-9 latach. Podczas gdy trwałość kolektorów jest liczona na 30-40 lat. Tak więc opłaca sie.
http://strefaenergii.com/oferta/fotowoltaika.html



Ostatnio edytowano 27 paź 2017, o 07:28 przez zonk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 paź 2017, o 10:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Swoje kolektory zakładałem przy budowie domu (10 lat właśnie mija). Mam 2 płaskie Hevalex, a koszt całkowity to około 3500zł(!) podczas gdy w tym samym czasie gotowe zestawy oferowano za około 6-7k. Po prostu z dala od promocji, dofinansowania, itp. Jeśli się trochę zagłębi w temat i samemu skompletuje zestaw to wychodzi właśnie 2x taniej. Sam bojler (czyli tzw. podgrzewacz) to koszt około 2000-3000zł - ja zamówiłem najzwyklejszy w świecie tyle, że z dodatkową wężownicą. Znajomy pracuje w sklepie hydraulicznym zadzwonił do gościa co od niego biorą te graty oddał mi słuchawkę, a ja wytłumaczyłem producentowi o co mi chodzi. Tydzień później miałem bojler za 50zł drożej niż normalnie czyli około 400zł chyba wtedy dałem za 140l. W lato nawet w pochmurne dni z przejaśnieniami potrafi zagrzać wodę na prysznice dla całej rodzinki. O wygodzie nawet nie wspomnę!
Odnośnie dofinansowania. Poszedłem kiedyś z ciekawości (miało być też o fotowoltaice) na spotkanie z kalkulatorem i po moich szybkich przeliczeniach wyszło, że to jeden wielki pic, a to co zaoszczędzone (pozornie) oddamy w kredytach i podatkach w kolejnych latach. To jest zwykły przekręt na wielką skalę tym bardziej, że po szybkim zorientowaniu się w cenach w sklepie te zestawy są warte DWA RAZY MNIEJ. Koszt jest sztucznie zawyżony.

Tak więc POLECAM kolektory, ale gdy się samemu instaluje. Mnie się zwróciły góra po 2-3 latach. Nawet jak was stać na dofinansowanie to lepiej pogadać z dobrym hydraulikiem i kupić pewny sprzęt z pewnego źródła, bo to co zazwyczaj jest instalowane z dofinansowania to raczej nie jest najwyższej jakości o czym świadczą reklamacje (często pękające rury).

Nie polecam natomiast paneli fotowoltaicznych w celach niby to sprzedawania prądu. Jeszcze większy pic niż te dofinansowania kolektorów -NIGDY się nie zwróci. Sam posiadam dwa panele, ale wykorzystane są jako awaryjne źródło zasilania i to zadanie spełniają znakomicie (już się kilka razy przydały). Ładuję nimi akumulatory podłączone pod inwerter, a wszystkim zarządza mój sterownik. W razie zaniku zasilania kotłownia (bez wentylatora i pompki w zimę bym zamarzł :) ) po kilku sekundach dostaje pełne zasilanie i opcjonalnie większość oświetlenia w mieszkaniu. W praktyce jeśli, np. w trakcie burzy zerwie linię to po 12s (4s badanie zaniku + 8 rozruch inwertera) mam znowu światło w domu.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO