Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 13:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 paź 2017, o 20:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2015
Posty: 43
Pomógł: 1

Witam, chciałbym połączyć te dwa sensory aby otrzymać wskazanie kierunku niezależne od nachylenia urządzenia.
Myślałem żeby to zrobić tak:
1. Wyznaczyć za pomocą akcelerometru położenie urządzenia (tzn. czy stoi, leży, na którym boku itd.)
2. Na tej podstawie wybrać dwie osie magnetometru (które byłyby prostopadłe do ziemi gdyby urządzenie stało idealnie pionowo, lub leżało idealnie poziomo)
3. Akcelerometrem wyznaczyć odchylenie pozycji aktualnej od pozycji idealnej
4. Przesunąć odczyty z magnetometru
c = b / cos a
gdzie b = odczyt z magnetometru
a = odchylenie
5. Obliczyć kierunek geograficzny
kierunek = atan((przesuniety_odczyt_1, przesuniety_odczyt_2) * 180 / 3.141592654 + 180)

Czy moje myślenie jest właściwe? Na razie mam sam magnetometr i nie mogę testować, więc chciałbym zaplanować sobie już algorytm, żeby później wiedzieć co robić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2017, o 21:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2012
Posty: 157
Pomógł: 8

Rozumie, że magnetometr będzie jednym urządzeniem, a wyświetlacz osobnym i przede wszystkim nie połączone w stałą zwięzłą konstrukcje. A gdyby tak połączyć 3 magnetometry, każdy dla osobnego wymiaru?? 3 równania i można by było już jakoś wyznaczyć kierunek.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 paź 2017, o 23:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lut 2015
Posty: 43
Pomógł: 1

k_mirek napisał(a):
Rozumie, że magnetometr będzie jednym urządzeniem, a wyświetlacz osobnym i przede wszystkim nie połączone w stałą zwięzłą konstrukcje. A gdyby tak połączyć 3 magnetometry, każdy dla osobnego wymiaru?? 3 równania i można by było już jakoś wyznaczyć kierunek.


Urządzenie ma pracować w pojeździe pół-terenowym, będzie to nieruchomo połączony magnetometr z akcelerometrem plus elektronika wysyłająca dane do tabletu na pokładzie. Nie do końca rozumiem co kolega ma na myśli z tymi trzema magnetometrami. Mógłbym prosić o małe rozjaśnienie?

Ogólnie chodzi mi o to, że wyznaczając heading z magnetometru jest wszystko ok dopóki trzymamy się idealnie poziomu, ale gdy magnetometr zaczyna mierzyć pod przechyłem, wtedy zaczynają się zakłamania. Stąd mój pomysł aby mierzyć ten przechył akcelerometrem i programowo go rekompensować.

Na razie zamówiłem akcelerometr ADXL345 i zobaczymy czy uda się jakoś to wprowadzić w życie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2017, o 19:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 lip 2012
Posty: 157
Pomógł: 8

Cytuj:
wskazanie kierunku niezależne od nachylenia urządzenia


O takim magnetometrze, o którym mówisz (a tutaj też się domyślam) działa tylko w jednej płaszczyźnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 paź 2017, o 20:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 09 gru 2013
Posty: 103
Pomógł: 3

Może to koledze pomoże:

http://www.jarzebski.pl/arduino/rozwiaz ... owych.html

:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO