Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:22


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 wrz 2017, o 15:42 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 kwi 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Witajcie Panowie, mam taki problem. Zbudowałem pilot, według projektu pana Mirka z bluebooka. Wszystkie komponenty, taktowanie, mikroprocesor takie jak w książce. Czyli Attiny2313, taktowanie wewnętrzne 8 Mhz. Problem jest taki, że po zrzuceniu programu i uruchiemiu pilota, zapala się dioda na te 255 ms i nic się dalej nie dzieje, żaden przycisk nie działa. Po dokładnym sprawdzeniu połączeń (fakt pilot jet zrobiony na płytce stykowej, ale naprawdę starannie wszystko podłączyłem), spróbowałem jeszcze raz wrzucić wsad na procesor, przez przypadek odkryłem, że jak mam podłączony programator Atb-usb- asp i wszystkie linie sygnałowe, to 3 z 5 przycisków mi działają, dioda coś nadaje. Potem stopniowo zacząłem odłączać linie od programatora, żeby zobaczyć czy udało się naprawić. Jakbym nie kombinował to zawsze jeden przycisk nie działa, noi musi byś podłączona albo linia mosi, albo miso- tak jakby coś tam musiało być zwarte nie wiem.Reasumując problem jest z przyciskami, na których podłączone są linie miso i mosi, czyli piny PB5 PB6. problem występuje również wtedy, kiedy podam zewnętrzne zasilanie z baterii CMOS lub z zasilacza 5v, wtedy również pilot nie działa, chyba, że podłączona zostaje linia Mosi lub Miso od programatora wtedy 4 z 5 przycisków działają. Wykluczam jakieś złe połączenie od programatora, bądź sam programator, bo w innych projektach po zrzuceniu programu wszystko działa. Sprawdziłem też połączenia w samej płytce stykowej, czy gdzieś tam nie jest jakaś lipa i czy, któraś scieżka nie jest ze sobą zwarta, zwłaszcza w okolicach tych pinów, ale wydaje się wporządku. Czy jest możliwość, że coś się mogło uszkodzić w samej architekturze mikroprocesora? Niestety nie mam póki co drugiego na zapas, więc nie mam jak tego sprawdzić. Proszę o jakieś podpowiedzi. W załącznika dołączam schemat pilota, a w międzyczasie spróbuje jeszcze wszystko podłączyć na nowej świeżutkiej płytce stykowej, bo może faktycznie coś tam nie gra.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 wrz 2017, o 16:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Powiedz od kiedy w normalnej konfiguracji emiter tranzystora PNP (bo na schemacie masz BC556 który właśnie jest typu PNP) dajemy do GND?
Druga rzecz to jak na razie to można wróżyć co masz źle. Zrób dobre zdjęcie (takie na którym dobrze widać wszystkie połączenia wraz z programatorem i zasilaniem) wtedy będzie można przeanalizować układ, bo tak to niestety zostaje tylko mnożyć słówko "może"...
Swoją drogą to opisywane przez Ciebie objawy mogą sugerować brak zasilania uC, który przy podłączonych liniach programujących zasila się właśnie przez te linie...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 wrz 2017, o 16:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

arek19914 napisał(a):
Zbudowałem pilot, według projektu pana Mirka z bluebooka.

zweryfikuj swoje słowa - bo to nie jest wg Bluebooka

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 wrz 2017, o 17:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 kwi 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Faktycznie, dostrzegłem błąd w połączeniu tranzystora, prawdopodobnie w projekcie piny mam dobrze podłączone, bo diody się sterują, pomyliłem się na schemacie, poprawię to. Jak tylko będę w domu to zrobię zdjęcie temu. A co Pan ma na myśli, że pilot ,nie jest wg Bluebooka , nie jest to pcb i niektóre komponenenty minimalnie różnią się wartościami, bo akurat takie miałem pod ręką, ale ogólnie idea ta sama.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2017, o 17:07 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 kwi 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Witajcie, wstawiam zdjęcie układu, mam nadzieję, że jakoś pomoże rozwiązać problem, jeśli coś jest niewidoczne to pytajcie, postaram się zrobić jakieś lepsze ujęcie lub odpowiedzieć na pytania. Z góry dziękuje wszystkim za pomoc, pozdrawiam

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2017, o 17:18 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

po pierwsze czy ta czerwona dioda LED mruga gdy klikasz przycisk ?

Po drugie pokaż w MkAvrCalculatorze jak masz ustawione fusebity bo być może już na tym etapie zrobiłeś babola

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2017, o 17:49 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 kwi 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Po podaniu zasilania zapala mi się dioda tylko na chwilę tak jak jest w programie , po czym nie reaguje na przyciski. Tak jak wyżej pisałem. Zdjęcia fuse bitów i podłączonego avr:
ObrazekObrazek
Tych fusów manualnych nie ruszałem oczywiście



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2017, o 21:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Hym niestety muszę potwierdzić iż u mnie po zmontowaniu układu na stykówce są identyczne objawy!
Być może pojemności które wprowadza stykówka przeszkadzają poprawnemu działaniu układu.
Z tego co zauważyłem to jeśli po wciśnięciu i trzymaniu przycisku na ułamek sekundy podamy masę do pinu INT0 to później przez cały czas trzymania przycisku dioda nadaje, natomiast puszczenie i ponowne naciśnięcie przycisku znów pozostaje bez reakcji...

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

udało mi się uzyskać pewne rozwiązanie - mianowicie dodając _delay_us(1); w przerwaniu tuż przed pierwszym załadowaniem stanu rejestru PINB do zmiennej keys. Prawdopodobnie przez pojemności stykówki stany na portach się dłużej ustalają przez co program nie zdąży właściwie ich zauważyć. Pewności natomiast nie mam czy to opóźnienie nie spowoduje rozjechania czegoś w transmisji...


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 wrz 2017, o 22:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no niestety ale stykówki potrafią namieszać

ja bym dla testu podłączył TYLKO jeden przycisk i na krótkich przewodach

ale coś mi się zdaje, że tranzystor powinien być PNP do tego projektu (kolektor do GND zaś EMITER do diod)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 00:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1146
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

mirekk36 napisał(a):
ale coś mi się zdaje, że tranzystor powinien być PNP do tego projektu (kolektor do GND zaś EMITER do diod)
A nie powinien być typu NPN? W bluebooku jest właśnie taki (schemat na str. 330 - wydanie II). Podłączenie tranzystora PNP tak, jak napisałeś, nie wydaje mi się, żeby zadziałało. Ale nie mam jak sprawdzić



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 07:11 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 kwi 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Marhef napisał(a):
A nie powinien być typu NPN? W bluebooku jest właśnie taki (schemat na str. 330 - wydanie II).


Ja mam wydanie II "poprawione i uzupełnione" z 2013 r i na schemacie jest tranzystor PNP czyli tak jak Pan Mirek napisał emiter do diód, kolektor do GND.
Ale program jest tak napisany, że można zastosować tranzystor NPN, wystarczy odkomentować kawałek kodu, nie sprawdzałem akurat tego na tranzystorze NPN, ale nie wiem czy akurat w tym tkwi problem. Xentis a te opóźnienie, które dodałeś przed zmienną keys pomogło? Spróbuje jeszcze raz zmontować układ na maksymalnie krótkich przewodach. Dzięki za podpowiedzi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 08:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Marhef napisał(a):
mirekk36 napisał(a):
ale coś mi się zdaje, że tranzystor powinien być PNP do tego projektu (kolektor do GND zaś EMITER do diod)
A nie powinien być typu NPN? W bluebooku jest właśnie taki (schemat na str. 330 - wydanie II). Podłączenie tranzystora PNP tak, jak napisałeś, nie wydaje mi się, żeby zadziałało. Ale nie mam jak sprawdzić


Powinien być PNP do kodu w książce - niestety gdy pisałem książkę to tworzyłem kod aby można było go używać i z NPN i z PNP ale w starszym wydaniu książki zostawiłem kod dla PNP zaś na schemacie niestety pozostał PNP

dlatego

arek19914 napisał(a):
Ja mam wydanie II "poprawione i uzupełnione" z 2013 r i na schemacie jest tranzystor PNP

tak właśnie jest - jak ktoś chce żeby kod od razu ruszył to niech zastosuje PNP bo dla NPN trzeba byłoby go troszkę przerobić

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 09:31 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 kwi 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Faktycznie Xentis, pomogło wstawienie opóźnienia przed zmienną keys, ale tylko na krótka metę :) To znaczy pilot zaczął działać w takim sensie, że z przewodowego stał się bezprzewodowy i wszystkie klawisze działają, dioda się wysterowuję, czyli coś musiało być z tą kompensacją.Ale przez te opóźnienia rozjechała mi się chyba ramka RC5, bo wcześniej napisałem program do odbioru ramki RC5, w którym PWM'em sterują prędkością silnika DC i jego obrotami. Gdy użyje pilota z sklepu o standardzie RC5 wszystko śmiga elegancko, natomiast z tego zbudowanego , są małe komplikacje. Coś tam działa, ale nie do końca jak należy prędkość się zmienia ale nie tak szybko i czasem trzeba poklikać kilka razy przycisk no i na przykład czasem przyciskiem od prędkości sobie wyłączę silnik albo zmienię jego kierunek obrotów itp. Próbowałem zmniejszać/ zwiększać opóźnienie, ale zawsze z podobnym rezultatem, że coś nie do końca prawidłowo działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 09:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nie trzeba żadnych opóźnień ;) książka jest na rynku już od 2011 roku i tysiące czytelników z powodzeniem wykonało takiego pilota ;) ... więc zamiast domyślać się, że coś jest źle w książce - warto szukać BABOLA jakiego się samemu zrobiło ... przy okazji czytać to co wyżej napisane (choćby o rodzaju tranzystora)

Kod z książki (z dvd albo pendrive) po wgraniu MUSI od razu działać i co ważniejsze zawsze DZIAŁA ;)


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 09:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 kwi 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Nie trzeba żadnych opóźnień książka jest na rynku już od 2011 roku i tysiące czytelników z powodzeniem wykonało takiego pilota ... więc zamiast domyślać się, że coś jest źle w książce - warto szukać BABOLA jakiego się samemu zrobiło ... przy okazji czytać to co wyżej napisane (choćby o rodzaju tranzystora)


Wierzę Mirku i dziękuję wszystkim zaangażowanym za pomoc, już wszystko śmiga jak należy. Priorytetem dla mnie było na ten moment uruchomić to wszystko i sprawdzić. Teraz wezmę się za analizowanie kodu linijka po linijce i wyciąganiu wniosków. Jak będę miał jakieś pytania odnośnie kodu to będę pytał. Mam nadzieję, że ktoś pomoże.. :). Jeśli chodzi o kod to dodałem tylko opóźnienie ale w ms nie w us i pomogło, wiem, że wina pewno leży po stronie montażowej. Natomiast mi to na razie wystarczy. Myślę, że można zamknąć temat. Jeszcze raz wszystkim dzięki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO