Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 20:17


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 19:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 23 lip 2017
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam,

Zrealizowałem przerywacz podwyższający napięcie z 5 V do 10 V, który jest sterowany atmegą a program napisałem w języku C, lecz mam problem ze stabilizacją napięcia wyjściowego przy zmianach obciążenia. Napięcie przy dużych zmianach obciążenia potrafi wzrosnąć na chwile nawet o 10 V.

Sterowanie wypełnieniem PWM zrealizowałem w przerwaniach poprzez zwiększanie "+/- 1", chciałem zrealizować programowy regulator PID lecz nie mogę sobie z tym poradzić. Robiliście może coś podobnego?

Tutaj schemat układu:
Obrazek

Atmega działa z f = 16 MHz a PWM zaprogramowałem z częstotliwością f = 32 kHz. Sterowanie mosfetem odbywa się poprzez driver IR2121. Zwiększanie/zmniejszenia wypełnienia (wartości zadanej) zrealizowane jest za pomocą dwóch przycisków. Napięcie wyjściowe mierzone jest poprzez przetwornik w przerwaniu od timera0 i porównywana jest z wartością zadaną.

Oraz program z komentarzami:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Układ zmontowałem na płytce stykowej:
Obrazek

Próbowałem zrealizowac regulator propocjonalny P ale układ nie działał kompletnie :/
próbowałem to zrobic tak:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Z góry dziękuję za pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 19:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Pomierz sobie ile wykonuje się Twój kod na avr a potem odpowiesz sobie sam na pytanie czy używanie avra do sterowania przetwornica to dobry pomysł.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 22:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

A czy przypadkiem nie wyświetlasz pomiaru w trakcie regulacji?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2017, o 00:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

micky napisał(a):
A czy przypadkiem nie wyświetlasz pomiaru w trakcie regulacji?


O Matko .... ale masakra - ..... no jeśli tak jest jak kolega micky pisze - to kolega autor powinien dostać linijką po gołej .... głowie :lol: ... obsługa LCD w przerwaniu ??? ;) .... a tam i ADC no i MEGA STRATA czasu i co się dziwić, że reakcja opóźniona - a więc napięcie leci w kosmos - zanim zdąży procek zareagować ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2017, o 08:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Procesor nie zdąży zareagować, bo przerwanie, a co za tym idzie pomiar napięcia jest co 1ms. Co oznacza, że nastąpią 32 cykle PWM, zanim procesor będzie miał szanse zareagować. Przy takim opóźnieniu żaden PID nie pomoże, bo albo będzie bardzo duży błąd regulacji, albo układ będzie niestabilny.

Układ ma szanse działać, pod warunkiem szybkiego pomiaru i szybkiej reakcji.
ADC może (lub powinien) pracować w trybie Free Running z czasem konwersji zbliżonym (najlepiej mniejszym) do okresu PWM. Dzięki temu nie tracimy czasu na oczekiwanie na konwersje i mamy zawsze aktualną wartość napięcia na wyjściu.
Regulacja (zmiana wypełnienia PWM'u) też powinna odbywać się z częstotliwością PWM'u, najlepiej synchronicznie z PWM'em wykorzystując przerwanie od przepełnienia timera. Jeśli nie przewidujesz stałego obciążenia przetwornicy, to w algorytmie sterowania, powinien znaleźć się fragment wyłączający przetwornicę (pomijający cykl) po przekroczeniu pewnego napięcia na wyjściu.

Nie podałeś jaki prąd (minimalny i maksymalny) zamierzasz czerpać z przetwornicy, trudno więc ocenić trafność doboru cewki. Przy częstotliwości kluczowania 32kHz wydaje się trochę mała jej indukcyjność.

W przerwaniu nie widzę w przerwaniu obsługi LCD, w którym miejscu jest?

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO