Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 17:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2017, o 16:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lip 2017
Posty: 61
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 0

Niedawno z starego sprzętu wydłubałem SRAM D4356C -10L.


Chciałbym dowiedzieć się jak się dobrze z tym komunikować(czytanie,zapisywanie, i itp) ktoś mógłby mi napisać jakiś przykład albo przykładową biblioteke w C oraz do jakich pinów mam podłaczyć.

PS<<Mam D4356C -10L a niżej pisze 8815EV027 .
PS<<Prosiłbym o przykład dla ATMEGI328P
PS<<Ten RAM jest od firmy NEC USA
PS<<Najbardziej chodzi mi o komunikacje z tym SRAM bo chyba wiem jak podpiąć .
PS<< Tutaj nota katologowa RAM: http://html.alldatasheet.com/html-pdf/1 ... 6-10L.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 16:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

policz sobie ile nóg ma twoja atmega328 i ile ma nóg ta pamięć i sobie pomyśl chwilę czy jest sens ?

Poza tym - połowę programu stracisz na obsługę pamięci równoległej ... kolejny bezsens niestety w tak małym procku a nie obsługuje on natywnie takich pamięci. Jak już to zajrzyj do noty PDF ATmega128 albo m64 - tam podłączysz i dasz radę obsłużyć natywnie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 16:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lip 2017
Posty: 61
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
policz sobie ile nóg ma twoja atmega328 i ile ma nóg ta pamięć i sobie pomyśl chwilę czy jest sens ?

Poza tym - połowę programu stracisz na obsługę pamięci równoległej ... kolejny bezsens niestety w tak małym procku a nie obsługuje on natywnie takich pamięci. Jak już to zajrzyj do noty PDF ATmega128 albo m64 - tam podłączysz i dasz radę obsłużyć natywnie

Chcę użyć do tego Ekspanderów PCF8574 oraz kilku rejestrów przesuwnych.
A ta atmega328 będzie miała tylko obsługiwać pamięć ram i umożliwiać zapis/odczyt byte przez UART.
Chcę tylko jakąś bibliotekę albo przykładowy program pod atmege328 który będzie mogł obsłużyć chociaż kawałek pamięci ram. Resztę to sam ogarnę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 17:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

nie ma żadnych bibliotek - toż to najzwyklejszy równoległy zapis do pamięci i odczyt równoległy. Masz 8 linii danych i linie adresowe - co za problem wystawiać po kolei adresy na linie adresowe i albo zapisywać coś do RAMu albo odczytywać - sterując dodatkowo pinami sterującymi WR, EN itp ?

Tak masz rację z rejestrami przesuwanymi czy ekspanderami to już da radę zrobić na tym procku

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 17:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lip 2017
Posty: 61
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 0

Prosiłbym o jakis przykładowy kod



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 18:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

no no ;) szczególnie, że ja na co dzień używam takich pamięci w takich prockach i na tych ekspanderach na których ty masz zamiar to użyć

Pomyśl - mówimy o elektronice o sprzęcie a nie o sofcie na PC, gdzie każdy ma taką sama elektronikę/sprzęt

Mogę ci tylko podpowiedzieć, podać wskazówkę

Jeśli wiesz jak się obsługuje rejestry przesuwne i taką pamięć RAM to nie powinieneś mieć problemu

Wysyłasz na rejestr adres np 0x0001

i jeśli chcesz zapisać coś do pamięci to wystawiasz bajt na linie danych innym rejestem i strobujesz zapis sygnałem WR

albo wystawiasz sygnał RD i odczytujesz dane no ale to już nie rejestrem przesuwnym a jakimś buforem typu 74245

no troszkę trzeba tu w TTLowych układach umieć się poruszać - to nie jest kwestia panie kochany tylko kodu. Ok można nawet zrezygnować z 74245 i wtedy albo odczytywać PINx albo wystawiać dane na PORTx ale to jak mówię bez rejestru przesuwnego ;)

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

poczytaj sobie co to znaczy dostęp równoległy bo być może na tym polu masz dużo braków na razie w wiedzy ... ale spoko - to nie jest trudne, tyle że nie do wyjaśnienia w przysłowiowych 2-3 zdaniach na forum

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2017, o 22:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2016
Posty: 247
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 13

A ja bym to podpiął równolegle do jakiegoś większego procka np mega2560 by sprawdzić czy wogóle działa np
PORTA do wr, rd i innych kontrolnych sygnałów
PORTB do A0-A7
PORTC do A8-A15
PORTD do lini danych

I prosty programik z hd44780:
Konfigurujesz porty i hd44780
Wysyłasz bajt po bajcie do pamięci np "!lenTA"
W odrwotnym kierunku odczytujesz i wysyłasz na HD44780
i while

Jak wysztko zadziała to wyświetli się napis "ATnel!"
sorki za orty ale z telefonu pisze

_________________
Situs != Situs



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2017, o 08:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Cytuj:
Nawiasem - do czego kolega potrzebuje użyć ten zewnętrzny RAM? Jakieś konkretne zastosowanie, czy sztuka dla sztuki?


Też mnie to zastanawia. Żyjemy w czasach gdzie uKlocki mają sporo ramu a jak brakuje to się bierze jakiegos STMa z FSMC i jedziesz. Nie ma sensu robić czegoś sztuka dla sztuki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2017, o 17:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Kolega poprostu wydłubał z czegoś i chce sobie podłaczyć , tak jak niektórzy wydłybują lcd z navi a potem chcą żeby im napisać obsługę
niestety nie wszystko złoto co się świeci ....

obsługa SRAM z poziomu m328 to nawet na expanderach porażka ....
bezcelowa i nieopłacalna ...

koledze się wydaje ze każdy sram obsłuży ... :) bo ma expander ...
a kłopot jest taki że max dostęp to 70ns do tej pamięci ,dodatkowo pewnie wyczytał że ma np 512KB wioec poszaleje z kodem ...
nic bardziej mylnego ...
ext SRAM jest stronicowany w banki po 64K trzeba tego pilnować , nie odpalisz z niej programu - nie na medze328

bardziej adekwatne jest używanie SRAM z m64 / 128 gdzie np uzywa się nutOS'a , a tak .....

owszem można uzywać SRAM z np AT90S8515 bo na to pozwala procek , a z kolei m328 ma wewnętrzny SRAM 2k i nie ma możliwości korzystania z równoległej pamięci RAM. ale jak wspomniałem są AVR które pozwalają używać pamieci równoległych SRAM i można je ustawić tak by dodać przestrzeń adresową nad adresem wewntrznej -- i przełaczac banki po 64k

w m328 uzyj sobie karty SD, Eproma czy poszukaj może rozwiązania na I2C lub SPI sa takie pamięci

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lip 2017, o 10:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

A może kolega chce po prostu zrobić tester do RAMow? Poszukaj takich fraz w google - powinno cos sie znaleźć na AVR.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2017, o 21:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lip 2017
Posty: 61
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 0

Thx za odpowiedzi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO