Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 18:48


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 cze 2017, o 20:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2013
Posty: 157
Lokalizacja: Rbk
Pomógł: 5

Witam!

Zrobiłem przejściówkę z USB na RS232 z wykorzystaniem układu FT232RL. Niestety ale mam z nią problemy. Komunikaty wysyłam poprzez Atmege32. Jest to biblioteka z BB. Dane wyświetlam w programie Putty. Mam jeszcze inną przejściówkę - kupioną na układzie PL-2303. I na tej przejściówce z użyciem programu putty i uC atmega32 wszystko ładnie działa.
Moje pytania i problemy ;)
1. Czy diody LED podłączone do pinów: CBUS0, CBUS1 sygnalizują od razu komunikację? Czyli po prostu zasilam układ FT232RL, podłączam przewody z uC atmega32 do pinów TXD, RXD i dioda LED od razu sygnalizuje mi, że dostaje jakieś dane.
2 . Drugi problem dotyczy pinu "VCCIO". Z tego co zrozumiałem podłącza się go albo do +5V albo do 3V3OUT. Problem w tym, że jeśli ten pin wisi w powietrzu, wówczas dioda LED TX sygnalizuje mi, że odbieram jakieś dane. Natomiast podłączenie tego pinu do +5V lub 3V3OUT powoduje całkowite wygaszenie się diody.

Same sterowniki na PC zainstalowały mi się bez problemu. Przejściówka jest prawidłowo wykrywana przez komputer. Ale mimo to w programie Putty nie odbieram żadnych danych. Sama płytka nie posiada żadnych zwarć - sprawdzałem kilka razy i to nawet na etapie budowy. Połączenia również wszystkie są w porządku.
Do posta dorzucam schemat. Być może o czymś zapomniałem lub po prosu źle podłączyłem. No, ew. układ uszkodziłem podczas lutowania ;)


// Niestety ale nie potrafię wrzucić obrazka poprzez "różowy przycisk". Otrzymuję komunikat o braku wtyczki flash (co jest trochę dziwne, bo takową posiadam). Tymczasowo wrzucę na inny serwer.
https://zapodaj.net/8680ca469dfd8.png.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 cze 2017, o 21:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

A robiłeś test echa?
VCCIO nie powinno wisieć w powietrzu - powinno być podłączone do napięcia na którym ma pracować logika układu - na tej podstawie określany jest poziom logiki - wiszące w powietrzu może powodować że układ zbiera "śmieci"
CBUS3 domyślnie jest ustawione jako PWREN# i według noty powinien być podciągnięty do VCCIO przez rezystor 10K - nie wiem czy jeśli jest niewykorzystywany ma znaczenie ten rezystor ... Jeśli nie masz możliwości dołożenie rezystora to pobierz sobie ze strony FTDI program do konfiguracji EEPROM-a w chipie FT i wyłącz PWREN#.
Co do ledów TXLED i RXLED to nota pisze: "Data from/to FT232R to/from USB Host. Pulses low when receiving/transmitting data via USB"
Czyli diody mrygają gdy dane są przesyłane pomiędzy układem FT a hostem USB.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 cze 2017, o 06:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Podłącz się programem FTprog - tam możesz definiować który z pinów jak ma sie zachowywać (i nie tylko).

Sent from my Mi-4c using Tapatalk


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 cze 2017, o 19:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2013
Posty: 157
Lokalizacja: Rbk
Pomógł: 5

A więc tak.
Spróbowałem podłączyć rezystor 10K do pinu VCCIO z CBUS3. Niestety ale układ dalej zachowuje się tak samo. Pobrałem również program FTprog. Zaprogramowałem, aby PWREN# znalazł się na pinie CBUS2. Ale cały czas jest ten sam efekt.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2017, o 15:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

PWREN# wyłącz zupełnie jeśli nie potrzebujesz tego sygnału
Rozumiem że po podpięciu rezystora 10K między PWREN# a VCCIO to samo VCCIO podłączyłeś do napięcia odniesienia (VCC lub 3,3V)?

Czy zrobiłeś test echa? Jest to test który w pierwszej kolejności należy zrobić jeśli coś nie działa na porcie RS - obojętnie czy będzie to port wbudowany na płycie głównej PC, czy będzie to przejściówka USB to RS232.
Dokładny opis znajdziesz w poradnikach Mirka tu http://mirekk36.blogspot.com/2017/04/rs232-od-podstaw-hardware.html i tu http://mirekk36.blogspot.com/2017/04/rs232-od-podstaw-software-czesc-02.html.
W tych poradnikach Mirek na prawdę dogłębnie pochylił się nad tematem portu szeregowego.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 cze 2017, o 20:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2013
Posty: 157
Lokalizacja: Rbk
Pomógł: 5

Tak VCCIO podłączyłem do +5V i dodałem rezystor 10K, który podłączyłem z C3 lub C2.
Sprawdziłem teraz test ECHA i niestety brak ;/ Wygląda na to, że układ jest uszkodzony ;/ Sprawdzałem ze wszystkimi możliwymi konfiguracjami; z rezystorem, bez rezystora, z VCCIO podłączonym do 3V3, 5V i wiszącym w powietrzu. Nie umiem znaleźć gdzie wyłącza się PWREN# w FTprog.

ps. dzięki za poradniki. Nawet ich nie zauważyłem ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2017, o 07:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Ds3 napisał(a):
Nie umiem znaleźć gdzie wyłącza się PWREN# w FTprog.
Poprostu w FTProg w sekcji IO Controls dla poszczególnych pinów ustawiasz tak by nie było opcji PWREN# dla żadnego pinu , zamiast niego możesz ustawić sobie jakiś CLK i po zaprogramowaniu sprawdzić czy układ chociaż generuje sygnał na tym pinie (ustawiając CLK na danym pinie spowodujesz że układ będzie na nim generował sygnał o częstotliwości odpowiednio dla CLK6 - 6MHz, CLK12 - 12MHz itd) - swoją drogą jest to też bardzo fajna funkcjonalność jak byś np przypadkowo ustawił w fusach procka zamiast wbudowanego generatora RC zewnętrzny generator, wówczas podłączając sobie sygnał z tego pinu FT232 do wejścia generatora zewnętrznego na procku można mu ponownie fusy przestawić na właściwe.
Wracając do układu to jesteś pewny że Twój układ jest poprawnie wykryty i zainstalowany w systemie (nie ma żadnych wykrzykników ani trójkątów przy urządzeniu w Menadżerze?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 cze 2017, o 13:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2013
Posty: 157
Lokalizacja: Rbk
Pomógł: 5

Wcześniej próbowałem już w taki sposób zrobić tj. wybrać z rozsuwanej listy inne opcje zamiast PWREN#. Oczywiście bez skutku ;/
Tak z ciekawości pomierzyłem prąd pomiędzy +5V i VCCIO, prąd wynosi 6.80mA, natomiast prąd pomiędzy 3V3 i VCCIO wynosi 2.80mA. Gdy VCCIO podłączę do +5V to samo napięcie pokazuje mi się na RX. I dokładnie tak samo jest z 3V3. Przy próbie ECHA, gdy VCCIO wisi w powietrzu świeci m się dioda RX. Natomiast podłączenie VCCIO do +5V lub 3V3 powoduje jej zgaszenie się.

Układ jest prawidłowo wykrywany przez komputer. Nie ma żadnych wykrzykników itd. Ale tak dla pewności spróbuję jeszcze raz zainstalować sterowniki. Swoją drogą, chyba jakby było coś nie tak ze sterownikami, to FTprog by nie programował układu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2017, o 13:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 paź 2014
Posty: 1020
Lokalizacja: Trójmiasto
Pomógł: 188

Do kompa nie masz podłączone jeszcze jakiegoś innego urządzenia z FT232?

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

OK test echa Ci nie działa, a jak masz odpalony terminal i wciskasz jakiekolwiek klawisze na klawiaturze to nie mruga dioda TXLED?
Wrzuć może jakieś fotki (tylko tak by było dobrze widać szczegóły) płytki ze zmontowanym układem (stronęi TOP i BOTTOM)...
Co do prądów na VCCIO to na moich chińskich przejściówkach są nieco mniejsze (1,7mA przy 3,3V i 3,5mA przy 5V) natomiast na przejściówce Mirkowej prądy są nieco wyższe (4 z kawałkiem dla 5V i 2 z kawałkiem przy 3,3V), ale te chińskie są na podrobionych chipach FTDI poza tym nie wiem czy pomiar tych prądów ma jakiekolwiek znaczenie...
Już sam fakt że po rozpięciu VCCIO zaczyna świecić dioda RX jest bardzo dziwny - na żadnej mojej przejściówce FT tak się nie dzieje...


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lip 2017, o 18:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2013
Posty: 157
Lokalizacja: Rbk
Pomógł: 5

Postanowiłem zakupić jeszcze dwa takie układy. Spróbuję jeszcze raz wszystko zrobić od nowa ;) Jak na coś wpadnę - dam znać ;)

Dzięki za pomoc!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lip 2017, o 00:37 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 11 cze 2016
Posty: 1
Pomógł: 0

Sprawdź czy układ nie robi ci się ciepły. Jesteś pewny że nic nie jest zwarte? Co do 5V czy 3,3V na RX TX to u mnie jest stale 5V lub 3,3V. Ja mam przejściówkę zrobioną w ten sposób i już 2 lata działa Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO