Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 00:57


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 maja 2017, o 18:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2016
Posty: 34
Pomógł: 1

Cześć, jeśli pomyliłem działy to wybaczcie, ale nie mogłem znaleźć bardziej odpowiedniego.
Mam do wyboru na studiach wariant : programowanie procesorów sygnałowych. Chciałbym się dowiedzieć o nich coś więcej, póki co głównie interesuje mnie ich zastosowanie ( może ktoś używał ? ). Czy są o tyle wszechstronne, że ich opanowanie przyda się w wielu miejscach pracy jako elektronik?
Pozdrawiam !



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 maja 2017, o 18:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2013
Posty: 121
Pomógł: 16

A weź sobie bracie zerknij na ofertę procesorów firmy Microchip, szczególnie seria dsPIC33 desygnowana do obróbki sygnałów. dsPIC® Digital Signal Controllers.
http://www.microchip.com/design-centers/16-bit. Takie procki z zaszytą obróbką sygnałów (konkretnie seria dsPIC33) wykorzystuje się np do analizy spektralnej np przyrząd do pomiaru poziomu glukozy opracowany na WAT (bez nakłuwania) czy też pulsoksymetry , które mierzą puls i poziom natlenienia krwi. Krótko mówiąc z tego co wiem takie procesory znajdują szerokie zastosowanie w medycynie. W najprostszym zastosowaniu to zrobisz sobie graficzny analizator widma i będziesz się cieszył :). W wojsku też takie procesory są intensywnie wykorzystywane więc znając te zagadnienia robotę raczej znajdziesz.

_________________
http://strefapic.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 maja 2017, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lut 2017
Posty: 48
Pomógł: 4

Cześć

Procesory sygnałowe to tak naprawdę procesory, które mają zaawansowane funkcje do cyfrowego przetwarzania sygnałów, czyli DSP.
Tutaj nawet podstawowe funkcje DSP oferują popularne mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M4 i wyżej.
Pytasz czy ma to przyszłość?
Oczywiście, że tak. Na przykładzie swojej branży(awionika, systemy bezzałogowe) mogę powiedzieć, że w dzisiejszych czasach jest to bardzo powszechne. Weźmy np. tak mocno rozwijający się rynek dronów. Aby obiekty takie były funkcjonalne np. dla wojska, możliwość przetwarzania obrazów czy wstępnej ich obróbki to chleb powszedni. Ciągle pracuje się nad nowymi możliwościami, dzięki czemu bez problemu można namierzać cele naziemne, odróżniać swój-wróg, wyodrębniać z obrazu tylko te informacji które są dla nas potrzebne.
To o czym tutaj piszę, to głównie przetwarzanie obrazów, ale uważam, że jest to jedna z największych gałęzi cyfrowego przetwarzania danych, do których stosuje się właśnie procesory sygnałowe.

Można też przetwarzać dźwięk, i takie procesory są na wyposażeniu smartfonów, kamer itp.
Ostatnio często też takie procesory znajdują zastowanie w branży medycznej, do analizy i przetwarzania zdjęć rentgenowskich itp.

Podsumowując
Nic nie wskazuje na to, że procesory sygnałowe miałyby w nieodległym czasie odejść do lamusa

Mam nadzięję, że w miarę pomogłem


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 cze 2017, o 18:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 gru 2016
Posty: 34
Pomógł: 1

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO