Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 03:06


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 maja 2017, o 23:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2013
Posty: 74
Lokalizacja: Sierakowice/Gdańsk
Pomógł: 9

Witam

Niedawno zacząłem przygodę z C#. Podczas wprawek do tworzenia GUI w tym języku, napisałem program CapCalc. Aplikacja ta służy do liczenia czasu ładowania/rozładowywania kondensatora. Do wyboru jest sposób ładowania/rozładowywania kondensatora (określonym prądem lub przez rezystor). Możliwe jest obliczenie każdego podstawowego parametru, od którego zależy czas ładowania (pojemność, napięcie początkowe, napięcie końcowe, prąd, napięcie zasilania, rezystancja). Program pomaga obliczyć np. pojemność kondensatora podtrzymującego zasilanie albo też pojemność kondensatora filtrującego do zasilacza transformatorowego.

Żeby program nie przekisił się u mnie w hermetycznym twardym dysku - to umieszczam go tu. Może kiedyś komuś do czegoś się przyda ;) . Na pewno ktoś kto robi pierwsze rozpoznawcze kroki w zabawie z kondensatorami będzie zadowolony.
A oto tak to wygląda:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Program pisałem w VisualStudio. Dodałem mu do smaku trochę przypraw świeżo zmielonych w Gimpie i podaję na talerzu poniżej. Do jedzenia potrzebne będą sztućce: .NET Framework 4.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Ostatnio edytowano 31 maja 2017, o 14:35 przez wojtekr51, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2017, o 05:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

wojtekr51 napisał(a):
Dodałem mu do smaku trochę przypraw świeżo zmielonych w Gimpie

Proszę bardzo ;) można? - można ;) ładna potrawa z tego wyszła .... ciekawy narzędziowy programik ... świetna wprawka w pisaniu programów. Gratulacje.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2017, o 06:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011
Posty: 156
Pomógł: 12

Rewelacja to się nazwywa wprwka , ladnie i profesjonalnie gratuluje .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 maja 2017, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

No super!! :) gratuluję kawał dobrej roboty ;D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 maja 2017, o 08:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Program bardzo ładny (i przydatny) oraz w miarę intuicyjny.
Włożyłeś w to sporo pracy.
Jednej rzeczy tylko nie rozumiem - przy wyborze "ładowanie/rozładowywanie przez rezystor" przy np. nastawach:
10uF, Up=5V, Uk=3V, Uz=0V (w ten sposób domyślam się można obliczyć czas od zaniku zasilania do momentu osiągnięcia napięcia 3V) gdy wpisuję R 1m czas wylicza mi na 0,01us, zmieniam rezystancję na 1R - czas 5,11us, 1k - 0,01us, 1M - 0us.
Dodatkowo - przy R=1k obliczony czas to (jak podałem wyżej) 0,01us, gdy potem klikniemy na "Rezystancja" to R zmienia się na 1,96m i kolejne kliknięcia na "Czas" nie powodują już żadnych zmian.
Chyba nie do końca tak powinno być.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 maja 2017, o 15:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2013
Posty: 74
Lokalizacja: Sierakowice/Gdańsk
Pomógł: 9

Dziękuję za wszystkie pochwały :D.

APAP75 napisał(a):
(w ten sposób domyślam się można obliczyć czas od zaniku zasilania do momentu osiągnięcia napięcia 3V)
Zgadza się.

APAP75 napisał(a):
Chyba nie do końca tak powinno być.
Też się zgadza. Dzięki za czujność i informację o nieprawidłowościach. Problem już rozwiązałem. Błąd wkradł się do definicji mnożników dla jednostek rezystancji (MOm i kOm). Zamiast wartości odpowiednio (10^6 i 10^3) były wartości (10^-6 i 10^-3). Takie malutkie dwie kreseczki, a jaką mają moc :roll: . Poprawiłem też mały błędzik na tym wykresiku.

Nowa wersja w odświerzonym załączniku na górze. Program wyposażony jest w informowanie o dostępności nowej wersji. Więc gdyby ktoś korzystał ze wcześniejszej wersji z błędem, to też będzie miał jakieś info i możliwość pobrania nowej wersji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 maja 2017, o 15:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2013
Posty: 74
Lokalizacja: Sierakowice/Gdańsk
Pomógł: 9

dambo napisał(a):
o - to może kolega napisze jak rozwiązał raportowanie nowej wersji? Gdzieś na serwerku jest plik z aktualną wersją i program się łączy i sprawdza to?
Program po uruchomieniu pobiera plik tekstowy z serwera (pobieranie odbywa się w innym wątku żeby nie blokować programu głównego). Plik ten zawiera informację o najnowszej dostępnej wersji. Jeżeli numer wersji naszego programu jest inny od tego zawartego w informacji na serwerze, to użytkownik "dostaje przycisk do kliknięcia". Podczas rozwiązywania tego zadania korzystałem z poradnika kolegi SunRiver'a http://www.sunduino.pl/wordpress/visual-c-wersja-aplikacji/. W pliku tekstowym zawarty jest również adres do pliku z aktualizacją programu. Klikając przycisk "Pobierz nową wersję", program wykonuje dalsze czynności związane ze ściągnięciem pliku na nasz dysk.



Ostatnio edytowano 31 maja 2017, o 15:48 przez wojtekr51, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 maja 2017, o 15:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2013
Posty: 74
Lokalizacja: Sierakowice/Gdańsk
Pomógł: 9

dambo napisał(a):
czyli najprostsze metody się najlepiej sprawdzają :)
Działać... - działa :lol: . Na potrzeby tego programu działa aż za dobrze. :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 maja 2017, o 16:10 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 wrz 2013
Posty: 74
Lokalizacja: Sierakowice/Gdańsk
Pomógł: 9

Tworzeniem komponentów jeszcze się nie zajmowałem. Ale fajnym pomysłem jest żeby się tym zająć i stworzyć przy tym kolejny programik (jako skutek uboczny :)).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO