Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki

Teraz jest 23 cze 2017, o 14:57

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 maja 2017, o 11:42 
Użytkownik

Cześć mam taki problem, że mam enkoder pełno krokowy i przy podłączeniu enkodera w taki sposób jaki Mirek podaje w poradnikach mi nie działa to znaczy nie mam żadnej reakcji licznik enkodera ciągle stoi na zero. I własnie coś mi nie działa z tymi rezystorami 220R i 120R. Nawet jak zmniejszę te wartości to i tak nic się nie dzieje, a podłączenie mam na pewno dobre bo jak wyciągne te 4 rezystory i w ich miejsce daje zworki to po przekręcaniu enkodera zlicza tylko że błędnie ale to wiadomo. Układ zasilam z USB.

Żeby nie było ja nie twierdzę że ten układ opracowany przez Mirka jest zły bo na pewno jest dobry tylko mi coś nie działa, a z tego co pamiętam to kilka miesięcy temu jak podłączałem w ten sposób to działało.

Może ktoś coś poradzi

Dzięki.

cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 maja 2017, o 11:51 
Moderator

Mnich16 napisał(a):
a z tego co pamiętam to kilka miesięcy temu jak podłączałem w ten sposób to działało.

No to kto ci co doradzi ? toż to układ TAK prosty że aż strach myśleć ...

Przecież wystarczy jak sam mówisz odłączyć rezystory i kondki i wszystko śmiga. Jakbyś oglądał dobrze poradnik i zrozumiałbyś co dają poszczególne elementy i jak kolejno je tam podłączałem i co powodują to byś sam pewnie szybko doszedł że musisz coś nieźle tam kręcić ;) na przykład dajesz jakieś złe rezystory bo np kolory pasków ci się pomyliły albo jakieś dziwne pojemności kondków - no co może być złego ;) jeśli bez tych części śmiga enkoder tylko czasem gubi kroki ;)

PostNapisane: 19 maja 2017, o 13:19 
Użytkownik

Zmieniam sobie te rezystory i sprawdzam i widzę że jak na linii gdzie są szeregowo połączone 120R i 220R mam rezystancje powyżej 30R to nic nie działa. Jeśli oba te rezystory czyli 120R i 220R zastapie rezystorami 22R to już nie działa a jak dam np. zamiast 120R dam 22R i zamiast 220R dam zworke to wtedy zlicza ale gubi kroki. Kondensatory też zmieniałem na 10n i 100n. Czyli jak dam takie rezystory co są na schemacie na yt to nie działa nic a jak zmiejsze tą rezystancje do 22R to zlicza ale gubi kroki, tak źle i tak niedobrze. Rezystancje sprawdzam miernikiem więc się nie mylę więc nie wiem dlaczego wszystkim działa a mi nie eh.

PostNapisane: 19 maja 2017, o 14:23 
Użytkownik

Ciekawe rzeczy opowiadasz Mnich16 :) pokaz ten Twoj enkoder prosze, bo wyglada na to ze albo masz cos skopane w podlaczeniach albo po prostu Twoj enkoder odmowil wspolpracy. Problem w tym ze jestes bardzo tajemniczy i nie mozna zbyt wiele powiedziec o Twoim problemie zanim nie poznamy przynajmniej jaki to enkoder? Moze po prostu mylisz wyprowadzenia?
Z tym filtrem ktory Mierk zaprezentowal, kazdy stykowy enkoder podlaczony prawidlowo bedzie dzialal.

PostNapisane: 19 maja 2017, o 16:20 
Użytkownik

A może kolega poprostu ma pomylone wyprowadzenia i podłącza masę tam gdzie jest jeden z sygnałów (a lub b)?...
Taki luźny pomysł - jako że nie widać jak to wszystko u Ciebie wygląda - może wstaw zdjęcie...

PostNapisane: 19 maja 2017, o 16:22 
Użytkownik

eh aż wstyd sie przyznawać ale miałem piny procka do których mam enkoder podłączony ustawione jako wyjścia :lol:

PostNapisane: 19 maja 2017, o 16:35 
Użytkownik

hehe czasem i zdarza się nawet najlepszemu takie niedopatrzenie :mrgreen:

Ostatnio edytowano 19 maja 2017, o 16:36 przez xentis, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 19 maja 2017, o 16:35 
Użytkownik

Ehh to jak tylko dodam, choć nie złośliwie broń Boże, że właśnie dlatego trzeba obowiązkowo wstawiać fotki układu i kody źródłowe przedstawiając swój problem.
Na pewno ktoś by to od razu wychwycił źle ustawione porty i miałbyś problem szybko rozwiązany.
Chociaż fajnie, że udało Ci się samemu problem rozgryźć - to najlepsza nauka :-)

Strefa czasowa: UTC + 1