Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 16:23


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 19:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lis 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam

Buduje sterownik silnika DC 24V który docelowo ma otwierać i zamykać drzwi przesuwne. Kod do sterownika napisałem w języku C na Atmega664p. W projekcie wykorzystałem PWM 8-bitowego który steruje mostkiem H zbudowanym na IRS2004 i IRF540.
Zrobiłem również płytkę PCB tego sterownika. Problem polega na tym że wszystko działa idealnie gdy nie jest podpięty silnik. Po podpięciu silnika i wprawienia go w ruch uC się resetuje albo się zawiesza.

Reset następuje głównie w sytuacji gdy :
1. na wyjscie PWM podaje wypełnienie np. OCR0A = 36. Wartosć podana od razu bez OCR0A++.
Gdy zastosowałem OCR0A++ co 1ms to problem znika.
2. gdy już rozpędzę silnik do OCR0A = 180 i zmienię OCR0A na 0 od razu bez OCR0A-- występuje reset
Tu też zastosowałem OCR0A-- co 1 ms do 0 i problem znika
3. gdy zablokuje silnik ręką i podam OCR0A = 180 z OCR0A++ co 1ms.
Tu okazało się że źle poprowadziłem masy na pcb. Porozdzielałem masy na cyfrową i analogową i połączyłem je w jednym punkcie przy trzech kondensatorach 1000uF (Poradnik nr 6 o Eagle).

Układ zasilam z zasilacza laboratoryjnego 30V/5A . Ustawiam na nim 20V i prąd 5A.


I teraz chciał bym się dowiedzieć czy można cos jeszcze zrobić, poprawić, dodać żeby bez tych "sztuczek programowych" z punktu 1 i 2 procesor się nie resetował?? Czy może to co zrobiłem jest już rozwiązanie mojego problemu??
Chciał bym poznać powód resetu z punktu 1 i 2.

Myslałem o izolacji galwanicznej uC od silnika i IRS2004 ale chcę wykorzystać ADC do pomiaru prądu silnika a jak to wykorzystam to masę cyfrową i analogową muszę w końcu gdzies połączyć.

Zamieszczam schemat

Obrazek

Od razu mówię że jest to moja pierwsza konstrukcja więc proszę o wyrozumiałosć.

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 19:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 gru 2015
Posty: 544
Pomógł: 27

Mi to wygląda na problem z zasilaniem nie wiem jakie masz silniki ale myślę że przy tak gwałtownych zmianach PWM to piki prądu mogą przekraczać zakres 5 amperów i twój zasilacz nie wyrabia sprawdz to oscyloskopem albo podłącz do jakiegoś źródła zasilania typu 2 akumulatory 12v szeregowo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 21:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 gru 2013
Posty: 90
Pomógł: 6

Proponuję dołożyć pojemności 2 x 2200uF na zasilaniu ( 24V ) możliwie blisko mosfet-ów a nawet większe kondensatory, do tego na samym silniku gasik rc ( na początek 100R + 330n/200V , wartości do dobrania ) + oscyloskop; musisz sprawić aby szpilki na tranzystorach były jak najmniejsze. P.s. jeśli możesz pokaż fragment płytki tam gdzie masz mosfet-y i zasilanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 kwi 2017, o 22:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
1.Transoptory OK1 i OK2 - z reguły nie podłącza się w ten sposób LED'ów sygnalizujących; albo z osobnym rezystorem i zapina się przed rezystor ( tu.) R16 ; R17, lub LED'a daje się szeregowo z LED'em wew.
W Twoim wykonaniu nie masz gwarancji, że obie diody będą świecić - choć nie mówię że na pewno nie zaświecą.
2.Jeśli problem jest w szarpaniu zasilania Vcc to częściowo można zapobiec dając C15 >470u, a napięcie na stabilizator podawać przez diodę prostowniczą.
Przy tak gwałtownych startach/stopach zasilacz warsztatowy może głupieć - tak jak podpowiadali koledzy: sprawdź na innym źródle zasilania.
3.Przy pomiarach ADC ( bez nich też nie zaszkodzi ) powinien być kondensator 0,1uF Aref/GND.
4.Dla OK3 - bazę T1 warto "doziemić" rezystorem 10 do 47k.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 08:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Napięcie z głównego 24V puść na stabilizatory przez indywidualne diody, np. 1N5822 albo jeśli prąd tam jest nie duży to wystarczy 1N5819. Mogą być też zwykłe prostownicze zamiast shotky. Do baterii kondensatorów przy 24V dołącz 100n. Przy tego typu układach najlepiej sprawdzają się kondki low ESR. Po tych zabiegach powinieneś poczuć różnice.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 kwi 2017, o 21:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lis 2016
Posty: 4
Pomógł: 0

Witam

Przede wszystkim dziękuje za zainteresowaniem moim problemem.

Więc tak zrobiłem prawie wszystko co mi doradziliscie tzn:

1. podłączyłem transformator toroidalny 20V/8A 200W - nie pomogło
2. założyłem gasik 100R + 330n/200V - nie pomogło
3. dołożyłem 2200 uF na zasilanie - nie pomogło
4. dołożyłem 0,1uF na Aref/GND - nie pomogło
5. Stabilizatory zasiliłem przez diody prostownicze z tym że ten lm 5V zasiliłem z lm15V - nie pomogło
6. Na sam koniec rozłączyłem zasilanie 5V z płytki i zasiliłem go z portu USB po przez programator USBASP no i pomogło
Silnik statruje z wypełnieniem OCR0A = 230 i procesor sie nie zawiesza
Ale
po 10 minutach z powrotem podłączyłem zasilanie z lm5V i o dziwo wszystko dalej działało.

Musiałem mieć gdzies zimy lut. Pod obciążeniem dziwne rzeczy się działy
Następne PCB zrobię w SMD z tymi uwagami od kolego kicajek



Pozdrawiam

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO