Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 22:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 mar 2017, o 18:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2014
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Witam,

Posiadam taki wyświetlacz:

http://www.wayengineer.com/index.php?main_page=product_info&products_id=6929

I chciałbym do jego obsługi wykorzystać układ LTDC wbudowany na przykład w mikrokontroler STM32f4. Czy jest to możliwe korzystając z wyprowadzeń znajdujących się na płytce? Czy należałoby odlutować taśmę i bezpośrednio podłączyć się do wyprowadzeń wyświetlacza?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2017, o 20:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 paź 2014
Posty: 46
Lokalizacja: okolice JOWISZA czasami PL
Pomógł: 7

https://stm32f4-discovery.net/2014/06/library-18-ili9341-ltdc-stm32f429-discovery/
tu masz połączenie i libsa z LTDC



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2017, o 21:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2014
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Widziałem już tą stronę. Ale dotyczy ona wyświetlacza znajdującego się na płytce discovery. Ja natomiast posiadam wyświetlacz ze sterownikiem ILI9325 i chcę się tylko dowiedzieć czy bez odlutowania go z modułu jest szansa żeby to połączyć z LTDC?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2017, o 14:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2014
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Tak, mam świadomość że jest to trochę sztuka dla sztuki. Oczywiście obsłużyłem ten wyświetlacz za pomocą interfejsu 16 bitowego, ale chciałem się pobawić i wykorzystać LTDC. Może w przypadku tego konkretnego LCD nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale niedawno bawiłem się wyświetlaczem o rozdzielczości 480x320 pikseli (również 16 bit) i tam już wydawało mi się, że ten interfejs nie dawał rady.

Dążę do tego aby móc wyświetlać na ekranie może nie animacje, ale obrazy z jakąś rozsądną częstotliwością (powiedzmy 5 Hz). I dlatego wpadłem na pomysł wykorzystania LTDC (frame buffer znajdowałby się w pamięci SDRAM). Po prostu wydaje mi się, że LTDC jest dużo szybszy.

A jeszcze zapytam czy ten wyświetlacz: http://elty.pl/pl/p/4.3inch-480x272-Touch-LCD-A/905 będzie współpracował z LTDC? Ma on interfejs RGB.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2017, o 14:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witaj,

r03c10 napisał(a):
Widziałem już tą stronę. Ale dotyczy ona wyświetlacza znajdującego się na płytce discovery. Ja natomiast posiadam wyświetlacz ze sterownikiem ILI9325 i chcę się tylko dowiedzieć czy bez odlutowania go z modułu jest szansa żeby to połączyć z LTDC?


Ten moduł LCD skonfigurowany jest pod szynę 8080/6800. Bez odlutowania matrycy TFT nie ma szans na pracę w trybie LTDC.

Natomiast jak go odlutujesz, to też nie będzie prawidłowo działał bez przeniesienia dodatkowo przetworniczek napięć polaryzujących matrycę TFT, chyba że umieszczone są na tasiemce od TFT.

Dodatkowo kontrolery ILI nawet jak są podpięte przez LTDC, to wymagają wstępnego skonfigurowania przez SPI do pracy przez LTDC. Tak jest we wspomnianej już Discovery.

A powiedz, dlaczego nie chcesz tego LCD podpiąć za pomocą szyny FSMC pod tego Twojego STM-a ? Do takiej pracy ten moduł LCD jest skonfigurowany....

r03c10 napisał(a):
A jeszcze zapytam czy ten wyświetlacz: http://elty.pl/pl/p/4.3inch-480x272-Touch-LCD-A/905 będzie współpracował z LTDC? Ma on interfejs RGB.

Tak, ten moduł jest przystosowany do pracy przez LTDC. Ale lepiej kupić ten model http://elty.pl/pl/p/Wyswietlacz-4.3-z-panelem-dotyk.-/415 - ten posiadam. Jest tańszy, dodatkowo ma zamontowany kontroler dotyku i osadzony jest na takim samym PCB, co ten z Twojego linku
Ten Twój ma wyprowadzony bezpośrednio panel dotykowy bez kontrolera dotyku.

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Ostatnio edytowano 26 mar 2017, o 14:48 przez gizmo5418, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2017, o 15:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2014
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

gizmo5418 napisał(a):
Ten moduł LCD skonfigurowany jest pod szynę 8080/6800. Bez odlutowania matrycy TFT nie ma szans na pracę w trybie LTDC.

I to chciałem usłyszeć. Dzięki, czyli nie będę się już z tym bawił w takim razie.
gizmo5418 napisał(a):
A powiedz, dlaczego nie chcesz tego LCD podpiąć za pomocą szyny FSMC pod tego Twojego STM-a ? Do takiej pracy ten moduł LCD jest skonfigurowany....

A o tym w ogóle nie pomyślałem. Muszę się tym zainteresować. Za bardzo się zapatrzyłem na LTDC :D
Co do linku to się pomyliłem i też właśnie chcę kupić ten tańszy wyświetlacz, a teraz się jeszcze co do tego upewniłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2017, o 17:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2014
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

A jeszcze jak zeszliśmy na temat tego wyświetlacza pod LTDC to zapytam czy ma on szansę zadziałać przy zasilaniu 3 V (chodzi mi zarówno o sam wyświetlacz jak i dotyk)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2017, o 20:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witaj,

Heh..., wystarczy przecież pobrać paczkę z kodami i dokumentacją tego wyświetlacza i wszystko jest opisane. Link jest poniżej opisu tego modułu na elty.

Obrazek
Obrazek

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Ostatnio edytowano 28 mar 2017, o 20:30 przez gizmo5418, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2017, o 20:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2014
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Tak, tylko widziałem że na stronie jest 5 V i mnie to zmyliło. Natomiast napisałem do producenta i dowiedziałem się, że "powinno" działać przy niższym napięciu. Dlatego pytam bo może ktoś robił takie testy i będzie w stanie podzielić się informacją.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2017, o 11:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2014
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

No i niestety okazuje się, że mimo iż cała logika zasilana jest z 3.3 V to podświetlenie wymaga wyższego napięcia. Jednym słowem ten moduł nie chce mi pójść na 3.3 V (zasilając z 5 V działa pięknie). Czy da się w ogóle znaleźć panele tej wielkości zasilane tylko i wyłącznie z 3.3 V? Bo koniecznie takiego zasilania muszę użyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2017, o 15:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 lis 2013
Posty: 302
Pomógł: 32

Witaj,

Zasilanie 5V idzie bezpośrednio na przetworniczkę podświetlenia oraz na stabilizator 3.3V zasilający logikę. Jeżeli podasz 3.3V, to za stabilizatorem będzie zbyt niskie napięcie dla logiki.

Masz 2 wyjścia:

- Dodać przetworniczkę z 3.3V na 5V.
- Usunąć stabilizator 3.3V z PCB wyświetlacza i połączyć pady IN/OUT po stabilizatorze. Tylko wówczas musisz uważać, aby nie zasilić LCD przez przypadek napięciem 5V.

Przetworniczka od podświetlenia ruszy na 3.3V.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Pozdrawiam,
sq8mvy, Paweł



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2017, o 19:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2014
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Dzięki,

Właśnie się zastanawiałem nad wyrzuceniem stabilizatora. Ciekawe jaka będzie jasność po tym zabiegu bo po coś producent w końcu dał tam te 5 V.

------------------------ [ Dodano po: 19 minutach ]

Ok, podświetlenie jest zadowalające. A już się bałem, że nie dam rady tego podłączyć pod 3.3 V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO