Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 16:21


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sty 2017, o 00:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Zapraszam na małe "co nieco" w postaci wideo ;)

Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2017, o 10:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sie 2016
Posty: 7
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 0

Witam kolegów z forum !!

Czyżbym był pierwszy odważny?:D Dopiero zaczynam swoją przygodę z BB i mikrokontrolerami.
Proszę wskażcie mi drogę na jasną stronę mocy... ;) A tak na poważnie.. czy moje rozwiązanie będzie działać poprawnie?
Skan schematu poniżej. Niestety jeszcze nie zabrałem się za poradniki n/t Eagle (obiecuje nadrobić :) )
Obrazek

Pozdrawiam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2017, o 11:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2015
Posty: 269
Pomógł: 34

No to dodaję ;)
Obrazek
i mam takie pytanie czy w przypadku prostej konwersji jak np tutaj z linią MOSI nie można zastosować zamiast tranzystora diodę przecież on nie bierze udział w tym przypadku więc efekt powinien być taki sam dobrze myślę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2017, o 11:56 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sie 2016
Posty: 7
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 0

A czy linia MISO też nie powinna być objęta konwersją napięć? Co w przypadku gdy pojawia się sygnał zwrotny z urządzenia slave?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2017, o 12:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2014
Posty: 446
Lokalizacja: DKL
Pomógł: 53

@Bartek123, wydaje mi się, że źródła na tranzystorach powinieneś mieć po stronie drużyny +3,3V a dreny od strony drużyny +5V.

psski napisał(a):
A czy linia MISO też nie powinna być objęta konwersją napięć? Co w przypadku gdy pojawia się sygnał zwrotny z urządzenia slave?
Jeśli 3,3 do 5V to faktycznie może być bezpośrednio wg. mnie, ale już dla niższych napięć po stronie Slave trzeba by konwersję zrobić jak u Ciebie na schemacie.

_________________
Migracja z punktu B do punktu C
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 sty 2017, o 23:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

A ja w sprawie tego kawału ;P

https://youtu.be/FOHEdl1VF6c?t=28m12s

Można prosić ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2017, o 01:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

michal1210 napisał(a):
A ja w sprawie tego kawału ;P

https://youtu.be/FOHEdl1VF6c?t=28m12s

Można prosić ;)


:lol: ... spotykają się dwie przyjaciółki po wielu wielu latach - rozradowane rozmawiają i nagle jedna z nich mówi, że przeniosła się do Francji i jest w Polsce teraz tylko przelotem ... na to zdziwiona koleżanka pyta ... zaraz zaraz - a ty znasz francuski ? ... Więc koleżanka odpowiada - TAK ZNAM, na co pytająca nie chcąc czuć się gorszą odpowiada, eeee no ja też znam francuski ale trochę się brzydzę :lol:

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

psski napisał(a):
A czy linia MISO też nie powinna być objęta konwersją napięć? Co w przypadku gdy pojawia się sygnał zwrotny z urządzenia slave?

Jeśli mamy do czynienia z 3,3V i tylko jedno urządzenie na SPI - to linia MISO nie musi być koniecznie objęta translacją

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

psski napisał(a):
A tak na poważnie.. czy moje rozwiązanie będzie działać poprawnie?

Pewnie, że TAK - bardzo dobrze ;) .. .chociaż tak jak pisałem wyżej - MISO można pominąć tu w translacji

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2017, o 02:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 lut 2013
Posty: 230
Pomógł: 4

mirekk36 napisał(a):
... spotykają się dwie przyjaciółki po wielu wielu latach - rozradowane rozmawiają i nagle jedna z nich mówi, że przeniosła się do Francji i jest w Polsce teraz tylko przelotem ... na to zdziwiona koleżanka pyta ... zaraz zaraz - a ty znasz francuski ? ... Więc koleżanka odpowiada - TAK ZNAM, na co pytająca nie chcąc czuć się gorszą odpowiada, eeee no ja też znam francuski ale trochę się brzydzę


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2017, o 21:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 sie 2016
Posty: 7
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
Jeśli mamy do czynienia z 3,3V i tylko jedno urządzenie na SPI - to linia MISO nie musi być koniecznie objęta translacją
Rozumiem, że brak translacji w przypadku gdy mamy do czynienia z 3,3V wynika z tego rysunku: https://youtu.be/O0a5Lj6ehk8?t=11m50s ?
Po podaniu napięcia 3,3V na wejściu mastera trafiamy w zakres stanu wysokiego?
Ale co się dzieje gdy na magistrali SPI wystąpią 2 lub więcej slave'ów pracujących na napięciu 3,3V? Wtedy translacja jest już wymagana?

mirekk36 napisał(a):
... spotykają się dwie przyjaciółki po wielu wielu latach - rozradowane rozmawiają i nagle jedna z nich mówi, że przeniosła się do Francji i jest w Polsce teraz tylko przelotem ... na to zdziwiona koleżanka pyta ... zaraz zaraz - a ty znasz francuski ? ... Więc koleżanka odpowiada - TAK ZNAM, na co pytająca nie chcąc czuć się gorszą odpowiada, eeee no ja też znam francuski ale trochę się brzydzę
Nigdy więcej picia herbaty przy czytaniu forum... Zbyt duże ryzyko zachlapania ekranu :D :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 sty 2017, o 21:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Ale co się dzieje gdy na magistrali SPI wystąpią 2 lub więcej slave'ów pracujących na napięciu 3,3V? Wtedy translacja jest już wymagana?

Wtedy to już trzeba separować układy od siebie i raczej skorzystać ze scalaków buforujących jak chociażby 74LVC125

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

psski napisał(a):
Nigdy więcej picia herbaty przy czytaniu forum... Zbyt duże ryzyko zachlapania ekranu

Potwierdzam, ja też staram się już "nie pić" :lol: :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2017, o 17:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 lip 2013
Posty: 759
Pomógł: 37

Obrazek

Witam! Nie robiłem tak nigdy konwersji i wole się upewnić.
Atmega 5v. Lcd z Siemensa 3,3v. Wcześniej miałem dzielnik na rezystorach i w sumie działało poprawnie,ale ze robię nowa płytkę to chce spróbować czegoś nowego.
Konwerter to LVC244A (na schemacie jakiś inny ale pinowo taki sam) akurat taki mam w domu i ten chce użyć . Dobrze to podłączyłem?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2017, o 19:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

buchbuch napisał(a):
Czy rozwiązanie tego typu utrzyma stabilną transmisję po SPI przy prędkości 16MHz?

Luzik

buchbuch napisał(a):
tylko nie pamiętam (bo oglądałem w nocy) jaki tam był wynik GER - POL. 1:1?

Remis i dobra współpraca :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2017, o 20:35 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Cytuj:
Sorry za offtop, proszę o sprawiedliwy wymiar kary.


10 pompek z uśmiechem na twarzy :lol:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2017, o 12:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2015
Posty: 50
Pomógł: 0

Witajcie,
Ogladajac poradnik wpadlem na pewien pomysl. Mianowicie zeby polaczyc moje Arduino z jednym sterownikiem PLC jaki mam dostepny. Komunikacja mialaby sie odbywac za pomoca RS232. Moj mikrokontroler oraz modul RS232 pracuje na 3,3V. Porty cyfrowe sterownika na poziomie 18-30V. Komunikacja mialaby sie odbywac tylko w jednym kierunku tzn. od modulu RS232 do PLC (chociaz w tym przypadku nie ma to za duzego znaczenia, dobrze mi sie wydaje?).

Prosze sprawdzcie czy dobrze rozumuje:
Nie moge uzyc tranzystora 2n7000 poniewaz jego V_gss (Gate Threshold Voltage) jest zdecydowanie ze male. U mnie powinno byc okolo 18V.

Obrazek

Czy znacie jakies tranzystory, ktorych moglbym uzyc w moim wypadku? Czy moze to nie bedzie takie latwe i bede musial polaczyc kilka tranzystorow ze soba?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2017, o 12:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

mr_cogito napisał(a):
Witajcie,
Ogladajac poradnik wpadlem na pewien pomysl. Mianowicie zeby polaczyc moje Arduino z jednym sterownikiem PLC jaki mam dostepny. Komunikacja mialaby sie odbywac za pomoca RS232. Moj mikrokontroler oraz modul RS232 pracuje na 3,3V. Porty cyfrowe sterownika na poziomie 18-30V. Komunikacja mialaby sie odbywac tylko w jednym kierunku tzn. od modulu RS232 do PLC (chociaz w tym przypadku nie ma to za duzego znaczenia, dobrze mi sie wydaje?).

Prosze sprawdzcie czy dobrze rozumuje:
Nie moge uzyc tranzystora 2n7000 poniewaz jego V_gss (Gate Threshold Voltage) jest zdecydowanie ze male. U mnie powinno byc okolo 18V.



Czy znacie jakies tranzystory, ktorych moglbym uzyc w moim wypadku? Czy moze to nie bedzie takie latwe i bede musial polaczyc kilka tranzystorow ze soba?


Zainteresuj się MAX232 i nie kombinuj



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lut 2017, o 13:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nefarious19 napisał(a):
Zainteresuj się MAX232 i nie kombinuj

DOKŁADNIE - tym bardziej, że kolega pomysłodawca - nie orientuje się jak widać, że RS232 to nie tylko inny standard napięciowy ale też całkiem inne stany logiczne sygnałów tu są w porównaniu do TTL ....

więc tylko MAX232 albo MAX3232 jeśli chodzi o napięcie 3,3V

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2017, o 22:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 9
Pomógł: 0

Witam :)

Jeżeli w projekcie, w którym wykorzystuję SPI, mam następującą sytuacje: Raspberry - Master i Atmega328 ( zasilana 5 V ) - Slave, to translację napięć należy zastosować jedynie na linii MISO? Bardzo proszę o wskazówki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 mar 2017, o 23:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

Na pewno jeszcze na SCK. W którą stronę ma być komunikacja? Slave ma wysylać coś do mastera?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2017, o 08:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 sty 2016
Posty: 9
Pomógł: 0

Projekt póki co jest jeszcze w fazie raczkowania (robot mobilny). Atmega wysyła odczyty z enkoderów do Raspberry, Raspberry się z nimi "zapoznaje" i wysyła parametry dotyczące sterowania silników do Atmegi. Czy zamysł jest dobry? :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO