Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 07:40


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 sty 2017, o 12:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 20 sty 2017
Posty: 15
Lokalizacja: Aleksandrówek/Konin
Pomógł: 0

Witam kolegów.

Ostatnie dwa tygodnie poświęciłem nauce języka C z książki bluebook. Doszedłem do części praktycznej. Na chwilę obecną umiem i rozumiem ćwiczenie migania diodami i używania przycisków. Zanim przejdę dalej do multipleksowania postanowiłem, że najpierw napiszę programik do sterowania silnikiem na bazie zdobytej z ćwiczenia pierwszego wiedzy. Problem mam taki, że chciałbym dodać funkcję działającą jak podtrzymanie. To znaczy, że gdy załączę silnik z obrotami w lewo i nagle zachce mi się zmienić obroty na prawe to oczekuję, że wciśnięcie przycisku - obroty prawe spowoduje najpierw akcję STOP. A dopiero potem odpowiednim przyciskiem ustawie kierunek obrotów. Mam nadzieję, że w miare mnie zrozumiecie o co mi chodzi :) Nie chcę przecież akcji gdzie silnik kręci w lewo, wciskam przycisk i gwałtownie zmienia się kierunek :-O

Oczywiście fizyczny układ jest zmontowany na płytce stykowej, zamiast przekaźników zastosowałem tranzystory NPN i diody LED które będą sygnalizować stan pracy. Zapewne nie powstanie z tego układ do użytku. Interesuje mnie tylko jak to można zrealizować.

Kod zamieszczam poniżej:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Myślałem o zastosowaniu dwóch funkcji if z warunkiem, że jeśli PRAWO wciśnięty to LEWO zablokowane i w drugą stronę podobnie, bądź po prostu jeśli PRAWO wciśnięty, to wciskanie LEWO nie zadzała, Trzeba Wcisnąć STOP i dopiero po tym LEWO . Ale jak to zrealizować? I czy to musi się znajdować w kodzie w miejscu gdzie sprawdza czy przycisk jest wciśnięty? Może chociaż jakaś podpowiedź:)

Druga sprawa to, że w Eclipse gdy piszę kod i w komentarzu chcę napisać literę "ć", wciskając "alt+c" wyskakuje mi okno Folder Selection. Można jakoś to zmienić?



Ostatnio edytowano 24 sty 2017, o 12:52 przez danko91, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 15:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

danko91 napisał(a):
Druga sprawa to, że w Eclipse gdy piszę kod i w komentarzu chcę napisać literę "ć", wciskając "alt+c" wyskakuje mi okno Folder Selection. Można jakoś to zmienić?


We menu z paska Windows/Preferences wybierz General/ Keys i usuń ten skrót alt+c. Przy okazji usuń też inne.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 sty 2017, o 15:28 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

danko91 napisał(a):
Ale jak to zrealizować? I czy to musi się znajdować w kodzie w miejscu gdzie sprawdza czy przycisk jest wciśnięty? Może chociaż jakaś podpowiedź:


Przede wszystkim poczytaj Bluebooka dalej , żeby dotrzeć do rozdziału "projekt wielozadaniowy", naucz się korzystać z timerów programowych.

Poza tym w dalszej części książki masz opisaną porządną obsługę przycisków, ale gdyby była za trudna to zaglądaj na mojego bloga i użyj tej co wszyscy ;)

http://mirekk36.blogspot.com/2012/10/ob ... w-cd2.html

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO