Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 17:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lis 2012, o 16:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Witam, właściwie nie wiem czy to problem programowy czy sprzętowy:)
Buduję zegar nixie i trafiłem na dość dziwny problem. Lampy są zasilane z przetwornicy na NE555, a całość sterowana pilotem. Jeśli napięcie lamp jest ustawione na ok 140V to całość pracuje bardzo dobrze, natomiast jak podkręcę je wyżej (docelowo 170V) to przestaje pracować odbiornik podczerwieni TSOP1736. Po włączeniu zasilania (lampy 170V) za pierwszym razem kod z pilota jest odczytywany dobrze i zawsze, a później już milczy. Zdarzy się, że raz na jakiś czas wyłapie jakiś jeden prawidłowo. Nie wiem w czym może leżeć problem. Napięcie dla logiki 4,97V. Sam uC działa cały czas prawidłowo, nie zwiesza się, nie resetuje. Załączam obraz PCB gdzie widać rozmieszczenie elementów na płytce, wylewka miedzi to GND na obu warstwach.
Przelutowałem odbiornik na przewodach jak najbliżej uC, nie pomogło. Ogólnie jest on podłączony zgodnie z notą. Wymieniałem odbiornik na drugi, to samo.

Obrazek

Obrazek

Program na którym testowałem (obsługa IR to biblioteka Mirka)
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


tube.c

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język cpp
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Chciałem podejrzeć co dzieje się na nodze ICP ale moja przystawka, pseudo oscyloskop odmówił posłuszeństwa. Panowie, jakieś pomysły, sugestie? Zwarć na płytce nie ma.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2012, o 16:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Myślę, że łatwiej byłoby podpowiedzieć gdybyś pokazał pełny schemat. Bo z tego co piszesz - na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zwiększasz częstotliwość przetwornicy napięcia to wkradają się jakieś zakłócenia.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

czy ty buforujesz jakoś te lampy od procka ??? :shock: bo z tej płytki PCB jakoś za bardzo tego nie widać :(

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2012, o 16:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Proszę schemat:
Obrazek

na schemacie jest 220u/250V, a w rzeczywistości mam wlutowany 2,2u/400V (gabaryty)

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2012, o 16:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No nieźle upakowałeś wszystko na płytce ;)

ok ale moim zdaniem - chociaż może się mylę - nie masz na PCB jakoś oddzielonej logiki +5V od wysokiego napięcia i przetwornicy. Ja bym to ZDECYDOWANIE oddzielił

poza tym nieszczęśliwie umieściłeś odbiornik podczerwieni - zobacz jaka długaśna ścieżka leci i to pomiędzy ścieżkami z wysokim napięciem z przetwornicy - pewnie indukują się w niej cuda dziwne :(

spróbuj dla czystego testu - podłączyć zewnętrznie TSOP'a podlutowując go kunrakiem jak najbliżej procka i do nóżki. A tą długą scieżkę przy procku odetnij od wejścia ICP

Poza tym ja oddzieliłbym też masę przetwornicy od masy cyfrowej procka na PCB. Tzn wiadomo muszą się zetknąć gdzieś ale to byłby tylko jeden punkt na PCB np przy głównym gnieździe zasilania.

jeśli chcesz na szybko zobaczyć co się dzieje na wyjściu TSOP'a teraz - weź podepnij mu na wyjściu diodę LED i zobacz czy sobie przypadkiem nie pomruguje radośnie ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lis 2012, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Do niedzieli jestem poza "domem/warsztatem" :) więc testów nie porobię. Masz rację nie oddzieliłem tych dwóch części. Prawda jest taka że wciąż się uczę na błędach które robię :) , a moją przypadłością jest to, że po wykonaniu jakiegoś układu stwierdzam, że jednak lepiej było to zrobić trochę inaczej ;)

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lis 2012, o 17:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Faktycznie dioda na wyjściu TSOPa mrygała jakby już święta poczuła :) Po kilku próbach uporałem się z tym dając tantal i 100n bezpośrednio między 1 i 2 nogą odbiornika, oraz sygnał do procka pociągnąłem osobnym przewodem.

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO