Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 07:24


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 sty 2017, o 12:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

Panowie, mam problem z wgraniem czegokolwiek z Arduino IDE za pomocą programatora ATB-USBASP.

Posiadam starszą wersję programatora (tą szerszą), z mkAVRcalculatorem wszystko działa, tzn mogę odczytać wszystko z mikroprocesora, a w Arduino IDE mam błąd:

avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
avrdude: error: program enable: target doesn't answer. 0
avrdude: initialization failed, rc=-1
Double check connections and try again, or use -F to override
this check.

Wydaję mi się że to może być spowodowane tym że na programatorze nie mam zworki slow sck, ale może się mylę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 12:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

... zaraz odpowiem

------------------------ [ Dodano po: 35 minutach ]

lukanio napisał(a):
avrdude: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.


Ten komunikat gdyby się pojawił w MkAvrCalculatorze to bym z marszu napisał, że jest to programator chiński ze skopanym wsadem, pełno takich programatorów na rynku

ale jeśli działa w MkAvrCalculator to oznacza że w 100% wsad jest DOBRY i atnelowski zgodny też w 100% z najnowszym oryginalnym wsadem do USBASP ze strony www.fishchl.de/usbasp

W pierwszym momencie zmyliło mnie bo zauważyłem szybko czytając tylko ten komunikat o braku możliwości zmiany prędkości ISP

ale ty piszesz, że to dzieje się tylko pod ARDUINO - to tu przyznaję mam problem - bo ja na Andruino się kompletnie nie znam, nie wiem co ono robi, jakiej wersji avrdude używa itp itd ... a wygląda na to, że chyba jakiejś kociej ? Nie wiem na pewno czy kociej bo może i jest nawet nowsza niż ta wersja z MkAvrCalculatora ...

Nie mniej jednak jasno muszę powiedzieć, że nie jestem w stanie świadczyć pomocy technicznej jeśli chodzi o nasze produkty dla Andruino ... Nie dlatego że nie chcę, albo nie dlatego że mam coś przeciwko andruino ....

Żeby świadczyć pomoc techniczną trzeba najpierw się znać na czymś czego ona ma dotyczyć, tymczasem ja NIGDY nie używałem, nie używam i niestety nie będę używał Andruino i dlatego tym nie mogę się zająć.

Ale jak znam życie to na forum jest sporo osób, które korzystają z Andruino i tobie odpowiedzą ...

Ja tylko mogę podpowiedzieć, żebyś włączył w MkAvrCalculatorze w zakładce USTAWIENIA na chwilę ptaszka przy opcji konsoli żeby się pokazywała ZAWSZE a nie tylko po błędzie i sprawdził odczyt/zapis procka - czy przypadkiem nie pojawia się ten sam komunikat, w co wątpię no ale żeby być pewnym ... bo z kolei gdyby się pokazywał to mogłoby oznaczać, że być może zmieniłeś wsad w naszym programatorze

a jeśli nie i by się ten komunikat pokazywał to możesz SPOKOJNIE przysłać go do nas do sprawdzenia i ew naprawy (tu na miejscu łatwo sprawdzę czy to nasz wsad) .... a nawet jeśli nie to wgramy ci nasz oryginalny jeszcze raz

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 13:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Obstawiam opcję z slow_sck. Jeśli masz możliwość, załóż zworkę i spróbuj jeszcze raz.
Jakiś czas temu próbowałem używać arduino jako programator ISP, avrdude jest gdzieś w folderze z arduinoIDE (działałem na wersji 1.0.5). Nie wiem, na ile to pomoże. Możesz jeszcze sprawdzić, czy masz możliwość modyfikacji wywołania avrdude. Wtedy można tam dopisać -B xx, gdzie xx to spowolnienie działania. Opis na blogu Mirka (http://mirekk36.blogspot.com/2013/06/gd ... ipsem.html)
Nie wiem, i w najbliższym czasie nie będę mógł sprawdzić, czy uda się tak samo w arduinoIDE



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 13:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

W programatorze wsadu nie zmieniałem bo nie miałem takiej potrzeby, ale zrobiłem tak jak pisałeś, włączyłem konsolę w mkavrcalculatorze i wydaje się być wszystko ok:

Kod:
avrdude.exe: set SCK frequency to 2000 Hz
avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.06s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e930b
avrdude.exe: reading lfuse memory:

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude.exe: writing output file "C:\Users\luczkluk\Documents\mkAVRCalculator\tmp_fuse_lo.hex"
avrdude.exe: reading hfuse memory:

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude.exe: writing output file "C:\Users\luczkluk\Documents\mkAVRCalculator\tmp_fuse_hi.hex"
avrdude.exe: reading efuse memory:

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude.exe: writing output file "C:\Users\luczkluk\Documents\mkAVRCalculator\tmp_fuse_ex.hex"
avrdude.exe: reading lock memory:

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude.exe: writing output file "C:\Users\luczkluk\Documents\mkAVRCalculator\tmp_fuse_lock.hex"

avrdude.exe done.  Thank you.

Compiled special for http://forum.atnel.pl (v5.11.1)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 13:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

lukanio napisał(a):
avrdude.exe: set SCK frequency to 2000 Hz
Moim zdaniem, jest to problem z slow_sck. Nie zmieniałeś taktowania w fuse bitach?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 13:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

Taktowanie zmieniałem na wewnętrzny oscylator PLL 16Mhz procek attiny85

Odczytane z mkavrcalculatora
Low:F1
Hi:DF
EXT:FF

No i właśnie się dziwię że wymaga slow sck



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 14:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

Slaweczek napisał(a):
A jak wgrywasz z IDE ? musisz uzyc funkcji Wgraj przy uzyciu programatora, w przypadku attiny u mnie za pierwszym razem po podlaczeniu programatora jest blad a za kolejnym wgrywa sie bez problemu.


Właśnie tak robie, wgrywam za pomocą opcji "Wgraj używając programatora" ale lipa, nawet ustawiłem fusy na ustawienia fabryczne i też lipa. :oops:

Płytka z prockiem to:

Digispark Kickstarter Micro General USB Development Board For Arduino ATTINY85



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 14:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

A spróbuj zmienić na wewnętrzne taktowanie 8MHz. Powinno zadziałać bez kombinacji ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 14:49 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

lukanio napisał(a):
Digispark Kickstarter Micro General USB Development Board For Arduino ATTINY85

Sprawdź czy przypadkiem do pinu RESET nie ma podłączonego kondka 100 nF a jak jest wylutuj go

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 15:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

Slaweczek napisał(a):
A masz w arduino IDE dodane core dla attiny ? Jaką płytkę wybierasz z menedżera płytek ?

Pozdr


W IDE mam doinstalowane
https://raw.githubusercontent.com/damellis/attiny/ide-1.6.x-boards-manager/package_damellis_attiny_index.json

I wybraną płytkę attiny85 i odpowiednie taktowanie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 15:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
lukanio napisał(a):
Digispark Kickstarter Micro General USB Development Board For Arduino ATTINY85

Sprawdź czy przypadkiem do pinu RESET nie ma podłączonego kondka 100 nF a jak jest wylutuj go


Tego nie sprawdziłem ale jak dojadę do domu to zerknę czy tam czegoś nie ma

Na oko nic tam nie widać, na płytce są tylko dwa kondensatory zaraz przy 7805, w domu sprawdzę miernikiem.
W oryginalnym schemacie nie ma nawet podciągnięcia pinu resetu do 5V



Ostatnio edytowano 4 sty 2017, o 15:59 przez lukanio, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 15:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Cytuj:
Kondensator 10uF pomiedzy GND a Reset masz ?
Między resetem i GND nie powinno być kondensatora. Wspominał już o tym Mirek w innym temacie. Z kondensatorem są problemy z szybkim programowaniem. W tym temacie zresztą też już o tym pisał:
Cytuj:
Sprawdź czy przypadkiem do pinu RESET nie ma podłączonego kondka 100 nF a jak jest wylutuj go



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 18:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Slaweczek napisał(a):
Ciekawe, programuje attiny usbasp na codzien, i zawsze z kondensatorem, i programuje sie prawidlowo, ale teraz to wyglada, ze zle robie.

Jak się czegoś nie doczyta albo nie wie to się nie pisze takich bzdurek ok ?

Najpierw może doczytaj posty o których wspomniał kolega, najpierw zapoznaj się z konstrukcją ATB-USBASP od strony sprzętowej, postaraj się zrozumieć w czym rzecz, postaraj się zrozumieć że programator USBASP oznacza pewien standard programowania opartu o bibliotekę V-USB a nie koniecznie część sprzętową ....

ale podpowiem, po raz nie pierwszy już zresztą

ATB-USBASP ma pełne buforowanie linii ISP - w przeciwieństwie do GOŁEGO że tak powiem USBASP ... wynikają z tego pewne zalety ale też pewne konsekwencje i warto wiedzieć co? jak? i kiedy używać ...

1. Twój goły niczym nie zabezpieczony USBASP poradzi sobie swobodnie z kondkiem 100nF na linii RST albo nawet z często z wyświetlaczem LCD (linie danych) na liniach ISP ... ale już buforowany nie koniecznie i jak myślisz dlaczego ? Czy to jest wada ? czy może zaleta ?

Co wolałbyś mieć dobrze zabezpieczony i wielonapięciowy programator programujący w CAŁYM ZAKRESIE napięć od 1,5V aż do 5,5V bez KONIECZNOŚCI żadnej translacji poziomów napięć bo nasz ma to w sobie ? czy gołe wyjścia procka ATmega w programatorze narażone na byle proste uszkodzenie nawet przez pomyłkę ?

Ja wolałbym mieć porządny programator z buforowaniem i translacją - ale buforowanie oznacza panie kochany mniejszą wydajność prądową wyjść buforów w stosunku do wyjść procka ATmega w programatorze co chyba oczywiste ... W związku z powyższym już podłączanie linii danych LCD do linii ISP może uniemożliwić programowanie chyba że się skorzysta z pewnego fajnego myku z rezystorami o którym mówiłem w jednym poradniku ... albo inaczej nieco przemyśli połączenia

To samo tyczy się wyjścia RESET z programatora - skoro mniejszy prąd wyjściowy to i gorzej z rozładowaniem kondensatora nawet 100nF na resecie ...

czy to oznacza, że NIE MOŻNA tego kondensatora dawać ? A kto powiedział że nie - a co za problem go odseparować rezystorkiem kilkaset R albo i nawet 1K co w NICZYM nie umniejszy jego roli na tej linii a pozwoli spokojnie programować KAŻDYM rodzajem programatora - nawet PDI ... Bo pewnie nie wiesz ale w przypadku PDI dla tych procków które mają taką możliwość to sam ATMEL pisze w swoich notach aby właśnie odłączać ten kondek na czas programowania ....

Podsumowując - to że zwykły golas USBASP da radę z kondkiem 100 nF na resecie a ATB-USBASP nie da rady wcale nie oznacza, że ten drugi jest gorszy bo wręcz przeciwnie ;) ilość zalet ZDECYDOWANIE przykrywa czapką golasa ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 18:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Slaweczek napisał(a):
Jeszcze jedno pytanie, kolega wgrał bootloader ?

Pozdr


Ale chyba jeśli chodzi o programowanie za pomocą programatora sprzętowego to bootloader jest niepotrzebny w docelowym procku ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 21:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

Programując przez programator kasuje się bootloader. To działa tak, jakbyś programował z innego środowiska. Nawet, jeśli program piszesz w arduinoIDE



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 sty 2017, o 22:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Zassaj sobie wersję 1.6.9 Arduino IDE https://www.arduino.cc/en/Main/OldSoftwareReleases#previous i wszystko ruszy bez najmniejszego problemu.
Nowsze wersje mają problem z avrdude i obsługą USBasp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2017, o 09:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

Niestety ale wersja 1,6 też nie pomogła.
co do kondensatora to też nic nie znalazłem naocznie i robiąc pomiar miernikiem :-(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2017, o 10:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Na 100% śmiga z wersją 1.6.9 (w wersji 1.6.10 i wyższej już nie działa), testowałem na tej, którą trzeba rozpakować (Windows, a nie Windows Installer) i z dokładnie takim samym programatorem jaki ty masz, jak i na nowszym. Odinstaluj poprzednią wersję Arduino IDE, bo te nowsze zawierają avrdude w wersji 6.3, która powoduje ten problem. Wejdź w Ustawienia i zaznacz, by wyświetlało wszystkie błędy kompilacji i programowania. Przy próbie wgrania do procka powinna ci się wyświetlić wersja avrdude i jej lokalizacja. Jaką masz? Działa bezproblemowo z avrdude w wersji 6.0.1, więc jeżeli wyświetla ci się inna to musisz ręcznie wykasować cały ten folder z avrdude.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2017, o 10:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

Ha i to jest to rozwiązanie :D należy wgrać wersję 1.6.9 Arduino IDE i wszystko śmiga od ręki.

Dzięki wszystkim za pomoc!!!

Temat można zamknąć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO