Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 21:15


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 gru 2016, o 08:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Witam Koledzy.
Znajomy zapytał mnie czy mógłbym mu zrobić zasilacz do systemów audio. Chodzi tu o zasilacz dla przedwzmacniacza a może jakiegoś przetwornika, ogólnie to wielka tajemnica :lol: Chyba chce coś na tyn później zarobić ;) Wiem tylko, że ma dostarczyć 5V o wydatności 1A ( w rzeczywistości max 500mA) no i najważniejsze, prąd musi być super "gładki' czyli jak najmniej jakichkolwiek zakłóceń "...bo to do audio ma być" Znajomy nie chce wykorzystywać zwykłego (nawet lepszej jakości) zasilacza USB z uwagi właśnie na jakość prądu jaki daje z siebie taki zasilacz. Wiem, że trochę to z uśmiechem, ale skoro mnie poprosił chciałbym się wykazać i zbudować coś z czego byłby zadowolony. Tu pytanie do was jakie sugerujecie rozwiązanie? Tak, tak Mirek omawiał swoją przetwornicę i "chwalił" się jakością prądu, ale chyba z definicji chciałbym odrzucić przetwornice, tak mi się przynajmniej wydaję. Oczywiście nie mam nic do "Mirkowej" przetwornicy, myślę tylko, że skupiłbym się raczej na regulatorach liniowych, a może jednak nie? Proszę o jakieś sugestię jaką drogą pójść? Nie chcę za bardzo tworzyć cudacznych rozbudowanych stabilizatorów, ale wydaje mi się, że wsadzenie samego LM7805 to chyba za duże uproszczenie. Tym bardziej, że coś tam na tej płytce powinno stwarzać pozory, że jest Hi End. Gdzie jest środek według was?
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 gru 2016, o 09:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Cytuj:
PS, post na który odpowiedziałem tajemniczo znikł więc druga część tego posta może wydawać się bez sensu ... :/
:lol: :lol: no właśnie tak czytam i nie rozumiem "ale, o co chodzi" :lol:
Dziękuję squeez nie chodziło mi o konkretne rozwiązania czy schematy, ale właśnie o coś takiego jak Ty napisałeś, czyli z wyjaśnieniem, dlaczego tak uważasz. Pisząc o przetwornicy miałem na myśli stabilizator nie 230V/5V. Na pewno będzie transformator i na to wychodzi że jednak liniowy stabilizator z radiatorem. Dzięki za opis co i jak z kondensatorami.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2016, o 17:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem byłaby stabilizacja kaskadowa, tzn 7808 a po nim LM317 (ma mniejsze szumy niż 7805).
Cały układ wyglądałby mniej więcej tak:
-transformator od halogenków (daje ok 11,5VAC), stosunkowo tani i łatwo dostepny. Dobrze byłoby go za-ekranować.
-mostek na diodach schottkiego (lub lepiej soft recovery) i mamy po wyprostowaniu około 14VDC.
-7808 lub 7809, straty wyniosą przy prądzie 1A 5 lub 6W, potrzebowałby radiatora
-LM317, straty 4 lub 3W przy 1A, tez radiator.

Dodać możnaby jeszcze przed transformatorem filtr sieciowy lub transile.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO