Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 07:29


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 lis 2016, o 18:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2013
Posty: 121
Pomógł: 16

SunRiver napisał(a):
tu śmiem się nie zgodzić gdyż ... z punktu widzenia praktyka ... miganie diodą czy to 4MHz i na M168 czy na PIC32 czy wręcz na XMOS który ma 500MHz i 8 rdzeni zawsze będzie takie same ...

Tu nie chodzi o sens sensu strikte ale o sens sensu largo czyli migając diodą na wypasionym procku w tej samej cenie co procek z niższej i uboższej półki to człowiek ma lepsze samopoczucie :) Bo jechać po drodze z ograniczeniem prędkości możemy syrenką lub lamborghini, prędkość będzie ta sama z racji ograniczenia ale samopoczucie w drugim przypadku znacznie lepsze :) :)

_________________
http://strefapic.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 18:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

raczej w tym pierwszym przypadku ... bo plastikowym autkiem można się zawsze przejechać , a Syrenką coraz trudniej ...

wracając zaś do sensu sensów to moje samopoczucie jest tak samo dobre na każdym procku nie ważne za jaką cenę i z jakiej jest on półki ...
co ci z tej mocy i samopoczucia jak dotrze do twej świadomości że ktoś sobie miga tak samo na czymś o wiele słabszym , ba o wiele lepiej miga :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 20:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Jazio napisał(a):
Popieram. Sztuką jest fajnie napisać kod do sprzętu, który ma pewne ograniczenia i się da.
Nie sztuką napisać program byle jak i zajmie flash 128kB i działa, sztuką jest napisać to samo i zmieścić we flashu 32kB.
Bynajmmniej ja mam takie odczucia.


o tuż to ...

zapakować się i pojechac na 3 tygodniowe wczasy busem .. to nie sztuka
a zrobić to samo w maluchu ... już wymaga wyobraźni przestrzennej , umiejętnosci pakowania jak też i
wielu fizycznych aspektów ... :)

uzywanie małego procka do wielkich zadań to sztuka .... a rzucanie armaty na komara to zwyczajne marnotrawstwo :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 20:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jazio napisał(a):
SunRider,
Popieram. Sztuką jest fajnie napisać kod do sprzętu, który ma pewne ograniczenia i się da.
Nie sztuką napisać program byle jak i zajmie flash 128kB i działa, sztuką jest napisać to samo i zmieścić we flashu 32kB.
Bynajmmniej ja mam takie odczucia.

Ja mam identyczne ;) ....

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

wat1970 napisał(a):
Czyli wniosek Mirku taki że to co mam to chyba nie Twoja książka

No chyba nie moja - masz rację ;) bo ja wiem o czym piszę ;) ... moi czytelnicy również - a dziwne by było gdybym jakiegoś bardzo ogólnego wstępu do ćwiczeń nie zrobił ;) Porównaj sobie ilość szczegółów na tema AVR w tej książce z pierwszą lepszą dobrą pozycją z BTC ... chociażby tytułem "Mikrokontrolery ATmega w praktyce" Pana Baranowskiego (jak dla mnie świetna pozycja i czytałem ją od dechy do dechy swego czasu) ... nie mam zamiaru tego powielać ... za to moim celem jest jak mówiłem nauczyć języka C i jeśli tego nie dostrzegasz ... no to cóż ja poradzę ? ;) pozostańmy więc że masz nie moją książkę ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 21:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

Jazio napisał(a):
SunRider,
Popieram. Sztuką jest fajnie napisać kod do sprzętu, który ma pewne ograniczenia i się da.
Nie sztuką napisać program byle jak i zajmie flash 128kB i działa, sztuką jest napisać to samo i zmieścić we flashu 32kB.
Bynajmniej ja mam takie odczucia.

A ja uważam, że podstawą są oszczędności - czasu, pieniędzy, miejsca itp. Bo skoro mam w garażu kombi i malucha to wolę pojechać tym pierwszym, choć i do drugiego się spakuję (po długim czasie). Jeśli jednak kombi pali jak smok, a maluszek niewiele to czasami warto poświęcić czas na pakowanie, by zaoszczędzić pieniądze. Wszystko zatem zależy od oczekiwań i założeń.
Wolę do migania użyć wypasionego ARMa, gdy go znam, a czas jest priorytetem. Gdy jednak ważniejsza jest oszczędność, to wezmę nawet nowy nieznany mi procek jeśli będzie tańszy w końcowym rachunku. A po jeszcze inny sięgnę, gdy zależy mi na małym zużyciu prądu, czy też realizacja jakiegoś zadania będzie łatwiejsza. Można wszak napisać pełne sterowanie wyśw. LCD na potężnym lub słabszym procku, a można skorzystać z takiego, który ma ku temu dedykowane peryferia.
Ale ja nie jestem artystą, tylko praktykiem-robolem :mrgreen:

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 21:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

SunRiver napisał(a):
co ci z tej mocy i samopoczucia jak dotrze do twej świadomości że ktoś sobie miga tak samo na czymś o wiele słabszym , ba o wiele lepiej miga :)


To tak nawiązując słabsza jest Syrenka niż Lambo ale jakże dostojniejsza, która o wiele lepiej się prezentuje niż lambo a oba pojazdy na mieście powinny jechać 50km/h z tą różnicą, że jedna pojemniejsza i droższa a inna słabsza i tańsza ale efekt ten sam :) 50Hz i kuniec :D


Situs napisał(a):
Czas na katechezę czyli w co wierzą mikrokontrolery i terroryzm wsród rezystorów.



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lis 2016, o 22:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Cytuj:
A ja uważam, że podstawą są oszczędności - czasu, pieniędzy, miejsca itp. Bo skoro mam w garażu kombi i malucha to wolę pojechać tym pierwszym, choć i do drugiego się spakuję (po długim czasie). Jeśli jednak kombi pali jak smok, a maluszek niewiele to czasami warto poświęcić czas na pakowanie, by zaoszczędzić pieniądze. Wszystko zatem zależy od oczekiwań i założeń.
Wolę do migania użyć wypasionego ARMa, gdy go znam, a czas jest priorytetem. Gdy jednak ważniejsza jest oszczędność, to wezmę nawet nowy nieznany mi procek jeśli będzie tańszy w końcowym rachunku. A po jeszcze inny sięgnę, gdy zależy mi na małym zużyciu prądu, czy też realizacja jakiegoś zadania będzie łatwiejsza. Można wszak napisać pełne sterowanie wyśw. LCD na potężnym lub słabszym procku, a można skorzystać z takiego, który ma ku temu dedykowane peryferia.
Ale ja nie jestem artystą, tylko praktykiem-robolem


Dlatego zawsze powtarzam ... najważniejsze to dobrac właściwy procek do konkretnego zadania
i wbrew temu co się niektórym wydaje ... jest to bardzo trudne ... zwłaszcza gdy patrzy się tylko na ilośc MHz
i cenę ...

Prototyp ma to do siebie że zwykle jest kosztowny ... ,ale to co jest drogie jednostkowo , wcale nie musi takie już
być w procesie produkcyjnym .... a to co tanie , może się okazać drogie w produkcji ... wiec ... zawsze trzeba brać na to poprawkę :)

majster napisał(a):
oba pojazdy na mieście powinny jechać 50km/h


otóż to ... migajać diodą co 0,5 sek ... bedzie zawsze tak samo wyglądać niezależnie od ilości bitów, megaherców czy ceny ... :)

Wiecie ile było frajdy gdy kiedyś za czasów C64 / Amiga się szykowało do Demo COMPO w konkursach 4k i 8k i się człowiek dwoił i troił wymyślając cranchery żeby całe demo z efektami graficznymi i muzą wcisnać w 4K / 8k
to było zajefajne na etapie kodowania ... i to bardzo lubiłem ... bo tu można sie było wykazać pomysłowością
jak to upchać ... ... a łatwo nie było choć cały kod był mocno sklepany w assemblerze to i tak trzeba było się nagłowić by zpaczkować całość , tak by sie rozpakowało właściwie w ram ... i jeszcze nie straciło na jakości a niedaj boshe jak się rozleciała synchronizacja ....

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2016, o 19:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

SunRiver napisał(a):
Wiecie ile było frajdy gdy kiedyś za czasów C64 / Amiga się szykowało do Demo COMPO w konkursach 4k i 8k i się człowiek dwoił i troił wymyślając cranchery żeby całe demo z efektami graficznymi i muzą wcisnać w 4K / 8k
to było zajefajne na etapie kodowania ... i to bardzo lubiłem ... bo tu można sie było wykazać pomysłowością
jak to upchać ... ... a łatwo nie było choć cały kod był mocno sklepany w assemblerze to i tak trzeba było się nagłowić by zpaczkować całość , tak by sie rozpakowało właściwie w ram ... i jeszcze nie straciło na jakości a niedaj boshe jak się rozleciała synchronizacja ....

A ile to trzeba było, żeby umieścić grafikę na ramce :D Pamiętam, jak się namęczyłem, by trafić w cykle, tak aby choć punkt umieścić poza "aktywnym ekranem". :P Że nie wspomnę o bitmapach w 256 kolorach, gdy sprzęt obsługiwał tylko 16 kolorów :D Te czasy już nie wrócą - teraz się po prostu bierze więcej ram, szybszy procek etc. - Nie ma potrzeby kombinować. :(

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2016, o 19:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

sory ...ale na maxa wydusiłem w demie ... z czego się potem FLI zrobiło 128kolorów ... 256 to by była już za duza masakra i oczy by nie zniosły
a border był taki fajny , uwielbiałem go nadużywać :) choćby do latających dookoła napisów :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2016, o 21:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

Mnie się udało tylko 32 kolory. O 256 czytałem w którymś z czasopism w relacji z demosceny, więc nie wiem jaki efekt wizualny. Ogólnie jednak trzeba stwierdzić, że kiedyś można się było wykazać i cieszyć "szacunkiem", a teraz to się tylko słyszy: "e tam, na (tu wstaw PICu, AVRze, ARMie) to jest lepsze". Teraz nawet wojny fanów nie są takie jak kiedyś Commodore vs Atari. :twisted:

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2016, o 21:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Niestety ... ale zauważyłeś ... pewną przypadłość ...
Commodore -- ATARI wieczna wojna i podjazdy ... łacznie z AMIGA i ST
ale na Party się wspólnie potrafiliśmy bawic . i jakoś bez rozrób :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2016, o 21:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Ci od comodorow to strasznie zadzierali nosa, bo mieli lepszy magnetofon
:) :) :)

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 lis 2016, o 21:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

sq5rix napisał(a):
Ci od comodorow to strasznie zadzierali nosa, bo mieli lepszy magnetofon


wszystko było lepsze ... grafa, dzwięk i możliwości ... :P
i dobrze że atari padło bo byśmy dziś jedli serdelki z mielonej taśmy magnetofonowej

Atari ?? a co to ?? Panie ja nie jestem rolnikiem :P

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2016, o 01:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Hehe, co racja to racja, C64 było fajne. Ale ja miałem Atari i byłem szczęśliwy :)
Potem była Amiga i to był dopiero wypas !!

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lis 2016, o 01:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 sie 2015
Posty: 44
Pomógł: 3

Ja nie dokońca czuje te ich "łączenie" obie firmy mają zarąbiste peryferia i rdzenie oraz co to za różnica na jaki procek piszesz skoro na jednym i na 2gim osiągniesz to samo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO