Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 11:28


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 paź 2016, o 08:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Witajcie, potrzebuje na mojej pcb uzyskać kilka napięć - 3.3 V, 5V, 12 V, 24 V z niestabilizowanego zasilacza (trafo + mostek prostowniczy) napięcia 36 V.
Planuje wykorzystać 4 x LM2596S-ADJ TO263 Czy to będzie optymalne lub nie będzie robić problemów dla mojej atmegi 328p, dodam, że układ ma pracować 24h/7 . Może można to lepiej wyglądać. Napięcia potrzebne do:
3.3V - wyświetlacz tft 2.2" oraz karta pamięci. 5 V - procesor przekaźniki, diody(prawdopodobnie tylko jedna).
12 V prawdopodobnie nic, ale wyjście musi być, albo wykorzystam przekaźniki 12 V, zobaczymy.
24 V - Czujnik mikrofalowe ruchu x2, Ewentualnie może dojść elektromagnes, ale to może uda mi się dopasować pod 36 bezpośrednio.

Druga sprawa ZAKŁÓCENIA czyli zmora :D
Jak się zabezpieczyć stuprocentowo jeżeli mi przez PCB, (jak najdalej od procesora czujnik prądu ACS711KLCTR oraz 2 przekaźniki zmieniające kierunek. no i teraz jak będę miał daleko czujnik prądu, że precyzyjnie atmega odczytywała wskazania. Filtracja zasilania czujnika 100nF plus jakiś elektrolit, to bez wątpienia, ale jak będzie najlepszy ten elektrolit i jak puścić ścieżkę do atmegi.

Jak podawać sygnały
1) cyfrowe na atmegę przy dużych odległościach
2) analogowy (potencjometr) też dużo odległość nawet 5 m przewodu.
Tutaj napięcie sterowanie do przemyślenia czy potencjałem 24 V czy masą czy potencjałem 5 V - tak jak będzie najlepiej.

I sprawa chyba ostatnia - wyświetlacz. Komunikacja - SPI odległość do 5 m, ma to prawo działać ?


Z góry dziękuje za pomoc !



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 10:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

cześć

Ja rozważyłbym wykonanie oddzielnego PCB dla zasilacza - to po pierwsze
Druga sprawa to od razu zakładaj wykorzystanie przekaźników na 12V - złą praktyką jest zasilanie układów wykonawczych z tego samego napięcia co procesor.
Trzecia rzecz b.ważna to odpowiednie odfiltrowanie napięć zasilających procesor - przeczytaj to http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mi ... lanie.html

Co do czujników to przeczytaj w dokumentacji co producent zaleca i tego się trzymaj (zasilanie, filtracja itd.)
Niestety długie przewody to zawsze kłopot ale - prawidłowe podciągnięcie wejść procka do Vcc i ewentualne zastosowanie dodatkowych bramek schmitta może poprawić sytuację. Pamiętaj również żeby niewykorzystane wejścia procka nie pozostawały w stanie wysokiej impedancji - ustaw jako wejścia i włącz wewnętrzny rezystor podciągający.

pozdrawiam

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 10:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Cyfrowe sygnały na większe odległości to albo na prąd skonwertować albo użyć rs422/485. SPI na kilka metrów to zły pomysł. Zasilacz jak mówił kolega to zewnętrzna płytka ew. wydzielony kawalek na tej samej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 10:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Dziękuje za odpowiedź.
Jeżeli chodzi o zasilanie procesora to dokładnie tak jak w załączniku, czyli ukradzione z linku, który podałeś.
Może powinienem zmienić wartości któryś elementów ?

Obrazek

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

@micky
Cyfrowe mam na myśli (sygnały typu przycisk, styki przekaźnika.
Jeżeli SPI na kilka metrów to zły pomysł, to jak to inaczej podłączyć ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 11:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Cyfrowe to możesz użyć transoptorów albo np. jakiejś pętli prądowej. SPI jest interfejsem komunikacyjnym ale na krótsze odległości, podobnie jak i2c. Krótsze to znaczy w obrebie jednej pcb.
Jesli dwie pcb muszą gadać ze soba na te kilka metrow to zrob to za pomocą UARTa i driverow do rs422 (gdzie nadawanie i odbior ida na osobnych parach). Tam wtedy upchniesz i przyciski i spi i inną funkcjonalność.

Edit: przekaźnik jak już, to lepiej dać na tej oddalonej płytce - czyli zasilanie przekaźnika niech idzie przez te parę metrów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 11:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

Jeżeli chodzi o filtrację zasilania to ja zrobiłem np:

Obrazek

ważne aby pary kondensatorów C11,C14 i C12,C15 były umieszczone jak najbliżej nóżek procka. Możesz się dziwić, że kondensatory są w zasadzie włączone równolegle więc teoretycznie wystarczyła by jedna para ale wierz mi, ze jak będziesz to robił w taki sposób to ominie Cię wiele niespodzianek :D

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 12:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

@micky, przekaźniki muszą być na tej samej płytce - projekt składa się z:
Sterowanie (wyświetlacz + joystick w malutkiej obudowie na dużej odległości) --> Płyta główna <-- silnik z enkoderem, blisko płyty głównej.
Na płycie głównej wejścia czujników i wyjście na silnik. Zasilanie muszę zobaczyć jak wygląda sytuacja z miejscem, ale raczej wolałbym przetwornice mieć na jednej PCB razem z mostkiem prostowniczym. Czyli do płyty podpinam 36 V AC i reszta już jest na płycie.

A jakie problemy mogą wyniknąć z dużej odległości SPI ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 12:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Nie bedzie działać, albo będzie krzaczyć bo po prostu nie do tego została stworzona.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 14:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

No to jestem w czarnej dupie ....
Jest możliwość przejścia z SPI na RS485 wysłania przewodem i zmiany na odbiorze ? atmege programowałem na Arduino i używałem gotowej biblioteki Adafruit, nie chciałbym teraz tu już nic przerabiać od strony programu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 paź 2016, o 16:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Wstaw schemat, płytki żeby bylo wiadomo o co chodzi, bo tak to jest błądzenie po omacku.
Z czym ty chcesz gadać po tym SPI.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2016, o 08:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Schematu nie mam, bo temat rozpocząłem przed zrobieniem zanim popełnię takie właśnie błędy .
Teraz zostają mi 2 opcje - w komunikacji SPI łączę się z modułem wyświetlacza tft 2.2" wraz z gniazdem na kartę pamięci - ili9341.
Skoro SPI nie da rady, to może te 5 portów, które używam do SPI użyję w sposób "binarny" to znaczy z tego co liczyłem podając stany niskie i wysokie na poszczególne piny, mogę uzyskać liczby od 0-31 i w ten sposób komunikować się z drugą atmegą na płytce z wyświetlaczem i w ten sposób zmieniać wyświetlane informacje, jak taki sposób sprawdzi się na taką odległość ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2016, o 08:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 cze 2014
Posty: 855
Lokalizacja: pod Warszawą
Pomógł: 58

edzio004 napisał(a):
Skoro SPI nie da rady, to może te 5 portów, które używam do SPI użyję w sposób "binarny" to znaczy z tego co liczyłem podając stany niskie i wysokie na poszczególne piny, mogę uzyskać liczby od 0-31 i w ten sposób komunikować się z drugą atmegą na płytce z wyświetlaczem i w ten sposób zmieniać wyświetlane informacje, jak taki sposób sprawdzi się na taką odległość ?


:?: :?: :?:
Co Ty kombinujesz?
Jeżeli chcesz się komunikować z drugą ATMegą to kolega pisał Ci wcześniej - użyj UART-u i masz pewną komunikację za pomocą modułów sprzętowych przeznaczonych właśnie do takiej komunikacji (RS232 lub 485)

_________________
Pomóżcie mi stanąć na nogi



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2016, o 09:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Łeb mi pęka jestem głupi w tym temacie. Chce wyjąć ATMEGĘ z arduino, wiem, że RX oraz TX jest na pinach D0 oraz D1, czyli jak połączę te piny pomiędzy dwoma atmegami (chyba krzyżowo) to będzie to działało na zasadzie jakbym wysyłał dane z mojego arduino do komputera i odwrotnie ?
Czyli funkcja Serial.print ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2016, o 11:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać RS485/RS422 do komunikacji SPI. Po wpisaniu zapyatnia w Googla "extending the spi bus for long distance communication" mamy np taki link:
http://www.ti.com/lit/an/slyt441/slyt441.pdf lub http://rtai.co.uk/portfolio/thesis/Thesis.pdf
Stsując prosty nadajnik odbiornik RS485 (np MAX485 lub SN75176) otrzymujemy możliwość wydłużenia zasięgu SPI do nawet kilkudziesięciu metrów. Zmieniamy tylko warstwę elektryczną, warstwa programowa jest niezmieniona, więc wszystkie biblioteki będą działać.

Co do innych uwag:
- rozważyłbym zasilanie uC z 3,3V, pozbyłbym się konwerterów napięć i dodatkowo uzyskał łatwą możliwość podtrzymania zasilania dla uC bato erią pastylkową
- na oddaloej płytce zastosowałbym stabilizator i zasilałbym go z wyższego napięcia, uniknąłbym spadów napięcia na przewodach i indukowania się zakłócen na długich przewodach zasilania
- jeśli to możliwe rozdzieliłbym zasilanie części wysokoprądowej/wykonawczej i sterującej



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 paź 2016, o 22:14 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Ja już głupieje.
W sumie opcja RX i TX między dwoma uC mi się znacznie lepiej sprawdzi.

Powiedzcie mi jeszcze czy to prawidłowo podłączony przekaźnik czy robię z siebie błazna i to nie zadziała ?:D
Obrazek

K4 do uC, natomiast KM 4 do cewko przekaźnika.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 09:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Ten schemat, to piękna "laurka".
W rysowaniu schematów obowiązuję pewne zasady, prąd płynie z góry na dół, a sygnał z lewej do prawej. Wtedy na pierwszy rzut oka widać, co się na schemacie dzieje.
W Twoim schemacie po co jest rezystor R9? Przecież, przy załączonym tranzystorze połączysz szeregowo rezystancje 1k i cewkę przekaźnika o rezystancji kilkudziesięciu ohm. Skutek będzie taki, że cewka otrzyma kilka % napięcia i nie drgnie. Emiter tranzystora powinien być do masy.
Rezystor R8 ograniczający prąd bazy rysuje się zwykle przy bazie. W połączeniu szeregowym nie ma znaczenia kolejność elementów, ale przy takim połączeniu (rezystor przy bazie) łatwiej się analizuje schemat, bo elementy współpracujące ze sobą są blisko siebie. Przy uruchamianiu też jest prościej, bo mamy wszystkie elementy obok siebie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 15:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Proszę o ocenę i wskazówki co do poprawek i proszę nie bić za laurkę :D
Schemat:
Obrazek
PCB:
Obrazek

Wiem, że brakuje diód prostowniczych przy cewkach przekaźników oraz diody zenera przy przetwornicy 5V.

Na obecnym PCB masy nie są połączone, nie robiłem tego, bo chciałbym od was się dowiedzieć jak je najlepiej połączyć



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 15:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 10 lip 2015
Posty: 334
Pomógł: 32

Czy ja dobrze widzę, czy na cewki przekaźników dajesz tylko GND?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 15:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

O kurde co za fail :( Nawet sam tego nie zauważyłem :(

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Poprawione:

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 20:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Cewki przekaźników powinny mieć równolegle diodę zerową (może być dowolna).
Jaką rolę pełnią tranzystory na wejściach T5-T7?
Cewki przekaźników nie muszą być zasilane ze stabilizowanego napięcia. Przekaźnik na 24V "łapie" od około 10-15V, a "odpada" nawet przy około 5V (bardzo różnie w zależności od konkretnego typu). Można zasilić je (cewki) bezpośrednio z 36V dodając tylko równolegle rezystor ograniczający prąd cewki. Lepszym rozwiązaniem będzie zasilenie części 24V z przetwornicy, bo na stabilizatorze liniowym 7824 wydzieli się spora moc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2016, o 20:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Dioda wiem, natomiast jeżeli chodzi o stabilizator 24 V potrzebuje zasilić "osprzęt na 24 V" tranzystory na wejściach - ponieważ sygnał z tego osprzętu to +24V .
Też planowałem dać przetwornicę tak jak do 5 V, natomiast zajmuje ona dużo miejsca, a chce jak najmniejsze PCB.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2016, o 11:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Jeżeli na wejściach chcesz stosować tranzystory, to aż się prosi o optoizolację. Jeżeli bez optoizolacji, to wystarczy zwykły dzielnik napięcia wzbogacony o diodę zenera lub transil plus kondensator dla eliminacji zakłóceń.
Co do zasilania, to sądząc ze schematu pobór prądu z 24V będzie około 0,5A (4 cewki po 100mA plus jakieś dodatki), więc moc strat będzie około 6W [(36-24)*0,5]. W części 5V to tylko uC który pobiera 10mA co daje moc strat 0,02W [(24-5)*0,01]. Dlatego sugerowałem zamianę przetwornica na 24V stabilizator liniowy na 5V.
Są też gotowe moduły przetwornic o pinach zgodnych z 78XX w obudowie TO220.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2016, o 12:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Do VCC będzie jeszcze druga płytka pod wyjścia sterowanie z uC oraz wyświetlaczem TFT i w sumie może okazać się, że moc strat to będzie większa niż na 24 V. hmmm. dzielnik napięcia, znam i rozumiem, ale w jaki sposób założyć tam diodę zenera ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2016, o 19:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 wrz 2016
Posty: 215
Pomógł: 14

Dioda zenera między wejście a masę, by zabezpieczyć wejście, gdyby pojawiło się wyższe napięcie. Niestety diody zenera nie są specjalnie szybkie i nie wytną stromych szpilek. W takim razie dodajemy jeszcze kondensator miedzy wejście i masę. Na początku kondensator zwiera szpilkę a potem dioda. Transile są lepsze działają jak dioda zenera a są szybsze. Skoro na wyjściach masz optoizolację, to aż prosiłoby się i na wejściach.
Co do zasilania, to sugerowałem na tej drugiej płytce dedykowany jej stabilizator.

_________________
de gustibus non est disputandum



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2016, o 10:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 paź 2016
Posty: 17
Pomógł: 0

Dobra na wejścia zastosuje optoizolację.
Została kwestia zasilania trafo 36 V - wyjścia z przekaźników tak być musi i koniec. teraz 2 opcje:
36 V i szukanie z niego napięć 24 V(wydajność prądowa ok. (1A) i 5 V(wydajność to co widać na PCB plus druga pcb z stabilizatorem 3.3 V i wyświetlacz 2.4" tft, gniazdo karty pamięci.
Druga opcja 230 V do pcb i trafo w obudowie do PCB?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2016, o 10:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lip 2013
Posty: 208
Lokalizacja: Kielce
Pomógł: 15

Staraj się nie łamać ścieżek na PCB pod kątem prostym (tak jak np. przy t5 - t7, r8).

Do cewek przekaźników w kierunku zaporowym diody np. 1n4148



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2016, o 13:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Lepiej użyć prostowniczej 1N4004—1N4007



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2016, o 13:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2016
Posty: 1148
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 93

micky napisał(a):
Lepiej użyć prostowniczej 1N4004—1N4007
Chyba nie lepiej. 1n4148 jest szybsza, użyłbym właśnie takiej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2016, o 16:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2562
Pomógł: 126

Prostownicza będzie dużo lepsza ze względu na max dopuszczalne napięcie (dlatego podalem takie a nie inne modele).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO