Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 16:02


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 21:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

No już mnie trafia, bo kompletnie nie wiem dlaczego Eclipse mimo przypisania dla konkretnego projektu odpowiedniego programatora, z którego korzystam:

Obrazek

...i który bez problemu obsługiwany jest przez mkAVRCalculator (tak zresztą zmuszony jestem programować i testować obecny projekt i jest to bardzo irytujące) wciąż wyrzuca w konsoli, że nie ma programatora... stk500 :?

Kod:
Launching C:\WinAVR-20100110\bin\avrdude -pt13a -cstk500 -Uflash:w:Driver_LED_regulowany.hex:a
Output:
avrdude: ser_open(): can't open device "\\.\com1": Nie można odnaleźć określonego pliku.


Z stk500 sporadycznie korzystam, ale jest wolniejszy i nie przepadam za nim (to w ogóle klon jakiś).

Co najdziwniejsze inne projekty chodzą bez problemu(!) na tym ustawieniu (mowa cały czas o USBASP) w eclipse. Próbowałem "Clean", tworzenia nowych konfiguracji programatora (co widać na obrazku), a ta łajza stk500 się przykleiła do projektu i nijak tego ruszyć.
Nie chciał bym zaorać sobie czegoś w konfiguracji, bo mam teraz poważne projekty w trakcie wprowadzania nowych funkcji i czas mnie goni, a gdyby mi się coś posypało to... nawet nie chcę mówić.
Czy ktoś mi może pomóc rozwiązać zagadkę przyklejonego stk500?

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 21:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

Że tak zapytam. Używasz jeszcze WinAVR? Czy tylko w ścieżce systemowej PATH plątają Ci się wpisy do WinAVRa?

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 21:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Hmmm... Mam leciwy konfig ten sam od samego początku :) Wiem, wiem, są już nowe wersje duże zmiany, itd. nawet Mirek mnie namawiał na aktualizację i pościągałem sobie wszystko tylko problem jest, że cały czas mam "otwarte" projekty, które na bieżąco modyfikuję i obawiam się po prostu, że po aktualizacji trochę się składnia programu zmienia i mogą mi się zaległości zrobić, a to kilka tys. linii/program.

Aha, wiem już dlaczego mi stk500 wyskakiwało na USBASP - jakimś cudem nazwa była prawidłowa tylko programator źle wskazany... :oops: banał aż wstyd. Nie zmienia to jednak sytuacji, bo i tak dostaję rc=-1 w eclipse przy próbie programowania a na mkAVR bez problemu. Teraz to już zgłupiałem.

------------------------ [ Dodano po: 17 minutach ]

Kurcze nie wiem co się stało, ale zrestartowałem eclipse, coś tam pogrzebałem w międzyczasie w ukłądzie i wszystko ruszyło.
Jest opcja na 90% (ale ręki nie dam), że jeden z modułów, które właśnie testuję podłączony pod procka tłumił sygnał na linii programującej wystawiając jakiś poziom. Ja pierdziele, normalnie wstyd jak to człowiek się z rozpędu i rutyny może zakręcić.
Temat do zamknięcia, ale zostawić trzeba aby inny z podobnymi problemami wiedzieli, że czasem błąd leży pod nogami tylko za daleko patrzymy :)

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 23:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2014
Posty: 48
Lokalizacja: Radom
Pomógł: 0

SylwekK, u mnie ten sam problem pojawia się każdorazowo, gdy do komputera podłączam dodatkowy kabel USB->UART oparty o układ FTDI, np. gdy w projekcie wykorzystuję RS232. MkAvrKAlkulator prawidłowo widzi i komunikuje się procesorem ale Eclips 'wali' błędem rc=-1, po odłączeniu od komputera kabla FTDI wszystko zaczyna działać.
Może zna ktoś jakiś sposób na tą przypadłość?

Pozdrawiam,
Adam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 wrz 2016, o 23:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

A wpisujesz dwa różne porty dla dwóch różnych programatorów w Eclipsie? Chodzi mi o konfigurację programatora w Override default port: ft0 dla pierwszego i ft1 dla drugiego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2016, o 15:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 07 sty 2014
Posty: 48
Lokalizacja: Radom
Pomógł: 0

Mam tylko jeden programator USBASP, dodatkowy kabel oparty o układ FTDI jaki podłączam do komputera to konwerter USB-> UART 3V3.
Wygląda to tak jakby po podłączeniu dodatkowego kabla zmieniała się numeracja portów i ECLIPS sobie już nie radzi. W MKAVRKalkulator problemu nie ma.
Zapewne rozwiązaniem byłoby przypisanie na stałe portów ft0, ft1, ft... do konkretnych egzemplarzy kabli , czy programatora ale z poziomu Windowsa. Niestety nigdzie nie znalazłem takiej możliwości.
Chwilowo poradziłem sobie w ten sposób, że podłączam do komputera programator, dodatkowy kabel i dopiero uruchamiam ECLIPSA, czasami działa do chwili odłączenia jednego z urządzeń, np. kabla.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 wrz 2016, o 15:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

adam4321 napisał(a):
Wygląda to tak jakby po podłączeniu dodatkowego kabla zmieniała się numeracja portów i ECLIPS sobie już nie radzi.

Radzi sobie radzi ;) ....

toż masz MkAvrCalculator i nie chcesz z tego skorzystać ?

Zajrzyj sobie do MkAvrCalca i zobacz który jest na którym ft0 czy ft1 bo przecież on pokazuje ... i wystarczy ten sam port albo ft0 albo ft1 wpisać do eclipsa

eeeeh panowie ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO