Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 14:27


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 sie 2016, o 18:28 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Witajcie,

chcę zrobić projekt będący "parodią" inteligentnego domu. Niestety Raspberry Pi znam o tyle o ile (dopiero zaczynam). Dla tego chciałbym zapytać lepszych od siebie o kilka spraw by potem się nie okazało po miesiącu pracy nad projektem, że tak się nie da tego zrobić. Najpierw może co chcę zrobić docelowo:

- malinka ma za pomocą modułu WiFi (NRF24L01) zbierać dane z podukładów i wysyłać to w świat (np. na stronę www). Wysyłanie też po Wifi (mam R3) lub po kablu (bez znaczenia dla mnie). Malinka za pomocą NRF ma wystawiać informację od jakiego podurządzenia chce odebrać dane pomiarowe, potem ma te dane odebrać i przesłać.

1) Znam C głównie więc chciałbym w tym pisać. Pythona też chcę poznać, lecz to innym razem. Czy Geany będzie odpowiednie dla malinki? Znacie lepsze środowisko?
2) Jeżeli Geany to czy makefile zawsze muszę pisać? Czy zawsze będzie wyglądał tak samo? (nigdy wcześniej nie musiałem ręcznie ich pisać... nie że nie chcę się nauczyć, ale też nie chcę przesadzić z nowościami do nauki)
3) Poza tutorialem z tej strony: topic3828.html znacie jakieś dobre, które nauczą mnie obsługi Raspberry Pi? Chcę sam napisać kody.
4) Czy z poziomu C będę w stanie łatwo przesłać dane na stronę WWW lub postawić serwer (np. Apache z tego co się orientuję) i tam przesłać dane?
5) Czy za pomocą strony będę w prosty sposób mógł wpływać na działanie kodu (np. by za pomocą NRF wysyłać komendę sterującą do podukładu)?

Chwilowo tyle mam pytań, pewnie jeszcze jakieś przyjdą mi do głowy w najbliższym czasie. Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc, podpowiedzi, przykłady itd. Najbardziej chyba za kursy jak obsłużyć w C np. SPI, GPIO, komunikację z WWW itd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2016, o 19:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Pi jest fajne. Najpierw, wybierz dystrybucję, jakiego linuxa chcesz postawić. Jest kilka. Potem, ja przynajmniej, odpuściłem grafikę całkiem, soft pisałem w vi. W związku z tym makefile nie musi się pojawiać, w każdej dystrybucji masz i C i pythona, nic nie trzeba instalować.
Ale może lepiej zacząć od czegoś, co jest, czyli do inteligentnego domu jest kilka otwartych softów, które załatwią Ci problem bez programowania.
Polecam https://domoticz.com/
Łatwo do niego zrobić np. moduł sterujący oświetleniem, no i oczywiście można go postawić na pi jako serwer domu.
Jak trochę pogrzebiesz i opiszesz coś więcej, jakiś zgrubny schemat, to na forum jest wielu ludzi, którzy inteligentny dom mają w małym palcu i na pewno pomogą....


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2016, o 20:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Najbardziej zależy mi na tym by jak najwięcej napisać samemu, nie korzystając z gotowców (chyba że w ramach wzorowania się). Dzięki temu najwięcej się nauczę. Niestety jest to ogromny temat i trudno się sprecyzować. Najbardziej chcę osiągnąć to co napisałem czyli Pi jako urządzenie master i kilka małych układów w roli slave. Ogólnie postawiłem na nim już chyba Raspiana (jeżeli się nie mylę, jestem w tym całkiem zielony, korzystałem z poradników) i stworzyłem coś w C zgodnie z tym poradnikiem do którego podałem linka. Najbardziej mnie interesuje czy dam radę z poziomu C obsłużyć NRF, WWW (przez kabel lub WiFi, by wysłać dane) i w sumie tyle (przynajmniej na ten moment).

Jestem przyzwyczajony do trybów graficznych, z vi czasem mam problem (inne skróty klawiszowe itd. trochę potrwa nim się przestawię). Dla tego fajnie by było jak bym nie musiał pisać makefile albo jak by zawsze był taki sam i tylko bym go kopiował.

Zdaję sobie sprawę jak ogólnikowo przedstawiam problem. Trudno sprecyzować póki się nie spróbuje, a aby spróbować to trzeba od czegoś zacząć :(

Jakie są ograniczenia tego https://domoticz.com/ ? Wygląda bardzo interesująco lecz nim się zagłębię to trochę minie a tak od razu uzyskam odpowiedź (skrótową, szczegóły itd. doczytam). :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sie 2016, o 21:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Co do pisania softu na RPI, mam dystrybucje na nim bez środowiska graficznego, a kod klepie na swoim lapku w Visual studio z wykorzystaniem tego ustrojstwa:
https://blogs.msdn.microsoft.com/vcblog/2016/03/30/visual-c-for-linux-development/
Polecam, debuggowanie też śmiga. (z QT creatorem podobny myk też działa)

Też robię jak to fajnie nazwałeś parodie IB :) z tym, że ja poszedłem w sieć CAN a raspberry będzie głównie do interakcji przez www + parę innych rzeczy, nie ufam mu na tyle, aby powierzać jemu logikę sterowania :)


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 04:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

czyli jak dobrze rozumie to za pomocą tego visual studio loguję się na RP i programuję je normalnie a ona na to reaguje (np. zmianą stanów na porcie itd.)?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 08:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 lip 2015
Posty: 83
Pomógł: 6

Ewentualną alternatywą jak ktoś nie lubi Visual Studio to jest jeszcze cross-kompilacja w Eclipse czy innym środowisku, co prawda trzeba się czasem pomęczyć żeby móc debugować, ale też jest to możliwe.

http://www.cososo.co.uk/2015/12/cross-development-using-eclipse-and-gcc-for-the-rpi/


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 09:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2012
Posty: 471
Lokalizacja: ZGY/ZS
Pomógł: 30

Ty nawet nie zauwazasz tego, ze logujesz sie na Rpi, wszystko dzieje sie w tle, a ty czujesz jakbys programowal na swoim lapku i na nim to odpalal. Po ssh jest wrzucany caly projekt na Rpi i na nim kompilowane i odpalane, a output przekierowywany z powrotem do Visual Studio. W Eclips tez to dziala, ale duzo slabiej, wiecej konfigurowania, a u mnie serwer gdb nie chcial prawidlowo wspolpracowac z Eclipse. Akternatywa to jeszcze QT creator. Zainstaluj, pobaw się i zobaczysz jak to dziala. Nie trzeba nic dodatkowego instalowac na Rpi


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
eDiyCraft.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 10:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Do pi masz wielką ilość tutoriali na SparkFun np. taki:
https://learn.sparkfun.com/tutorials/raspberry-gpio


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 17:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Popróbuję, chociaż te domoticz.com bardzo przypadło mi do gustu (przynajmniej wstępnie). Poczytam o tym i chyba będę to wykorzystywał. Muszę tylko o tym poczytać.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 17:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

To jest dobry soft, z tym, że pisanie w C Cię nie ominie, o nie :)
Będziesz zaraz myślec o jakiś układach, które do niego podepniesz !!


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 17:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Pisanie w C mnie nie przeraża (nawet tego pragnę bo chcę sam dodać od siebie jak najwięcej :P ). Tylko muszę jakoś zacząć więc szukam sposobu. Jeżeli mam postawiony jakiś system na karcie SD, muszę go skasować i zainstalować tam system ze strony Domoticz? Dobrze rozumie? Spotkałeś się może z podłączeniem NRF24L01 do domoticz? Znalazłem tylko przykłady jak to zrobić podpinając arduino do raspberry pi, a chciałbym pominąć arduino i NRF bezpośrednio do RP wpiąć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 18:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Tak, musisz wrzucić nowy obraz na kartę, ze strony domoticza


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 18:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Znalazłem poradnik jak "doinstalować" domoticza do istniejącego systemu. Niby już go mam (w przeglądarce widzę). Chciałbym jednak teraz coś do niego dodać. Znalazłem przykłady jak dodać np. D18B20 itd. lecz jak dodać NRF24L01 nie widzę nigdzie :( tylko jak dodać go przez bramkę wykorzystującą USB i Arduino (nie chcę dodatkowo Arduino dokładać).

Czy wykorzystując domoticz da się zrobić tak, że napiszę w C (np. w tym Geany lub Visual Studio) obsługę NRF24L01 (lub pobiorę gotową) to potem jakoś odebrane informacje wyświetlę na domoticz(np. informując go że konkretny pakiet danych jest przykładowo temperaturą, inny wilgocią itd.)? Po prostu mu przekażę dane a on je zobrazuje. Pewnie to są głupie i nudne pytania, lecz każda odpowiedź jest dla mnie cenna, sporo mi ułatwia w szukaniu i pracowaniu nad tym projektem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sie 2016, o 19:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

To nie jest głupie pytanie, oczywiście że można tak zrobić. Tylko to trochę wyważanie otwartych drzwi według mnie.
Otóż, po to masz pi, żeby użyć jak najwięcej standardowych, tanich i łatwo dostępnych rzeczy. Do pi dokładasz dongla wifi i gotowe. Nic nie musisz programować. Masz pi w sieci. Możesz np. odpalić UDP i zbierać dane z różnych urządzeń. A nawet bez kupowania dongla, podłącz do routera wifi przewodem sieciowym i z głowy. Zresztą, pewnie już to zrobiłeś!
NRF zostaw sobie na przykład na sterownik oświetlenia - tam będzie mirkokontroler, peryferia, jakieś np. triaki i NRF. Będziesz mógł zrobić sobie komunikację i sterować do woli.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 04:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Z RP komunikuję się przez WiFi (mam RP 3 więc posiada WiFi wbudowane), a jak chcę graficznie to VNC Server mam uruchomiony (ale na na stałe, wtedy ręcznie go uruchamiam z konsoli). Czyli NRF dzięki temu że działa na 2,4GHz mogę odczytać za pomocą wbudowanego modułu Wifi w RP? Jeżeli tak to szczerze nie wiedziałem. Sądziłem że mimo wspólnej częstotliwości będzie problem z połączeniem obu urządzeń



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 09:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

O kurczę masz rację - głupoty piszę. To nie jest wifi, tylko ich własny protokół. Rzeczywiście musisz to podłączyć do pi.
Przepraszam zamieszałem :(
Tu jest fajny artykuł:
https://www.element14.com/community/com ... 01-arduino


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 15:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Oglądałem to, lecz z tego co zrozumiałem to autor robi to samo co reszta, podpina NRF przez Arduino które kablem USB łączy z RP. W ten sposób tworzy to jako wirtualny czujnik i definiuje odebrane dane. Chciałbym pominąć Arduino i bezpośrednio do pinów z SPI od RP podpiąć NRF. Chociaż ten jeden artykuł wydawał się sensowny bo widzę że korzysta z jednego RP i jednego Arduino więc pewnie do R jakoś NRF podpina a do Arduino drugiego NRF. Poszukam, jak nie znajdę to będę pewnie tutaj pytał lub w nowym temaie, ponieważ NRF + RP + domotoczi daje takie możliwości że... to aż cudowne.

Dodatkowo tutaj używa NRF24L01, lecz nie łączy tego z domotoczi. Jeżeli będę wiedział jak łączyć własny kod napisany np. w C dla RP z domotoczi, to będę w stanie napisać własną obsługę NRF24L01 (te NRF na dwóch ATmegach już mi chodzą i się prawidłowo komunikują). Tylko jak to razem połączyć?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 15:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Nie rozumiem, po co to arduino??

Tu też:
https://majsterkowo.pl/domoticz-komunik ... rzewodowa/

Chyba to się bierze stad że są biblioteki i nikomu się nie chce pisać swojej.....

A to widziałeś?
https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?t=7573


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 16:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Właśnie brak schematu w tamtym poprzednim linku sprawia pewne wątpliwości (dla tego dodałem to do zakładek, lecz dalej szukam informacji jak to pogodzić, tam jest tylko "gotowiec" bez wyjaśnień. Plus nie ma jak to z domoticz połączyć.

Tego linku drugiego nie widziałem, ciekawy jest tyle że tam autor też robi to samo co większość (z tego co widzę na "szybko") czyli przez arduino. Robią tak bo są gotowe kody dla Arduino a z tego co rozumie domoticz umożliwia obsługę takich "bramek" po USB. W najgorszym razie mogę dodać Arduino (Chinduino :P ) Nano (made in China :P ) albo ATmega8 + NRF do niej + FT232 by mieć USB które podłączę pod RP. Wadą takiego rozwiązania jest dokładanie kolejnych rzeczy a sądzę że da się tego uniknąć...

Czy próbowałeś lub spotkałeś się z takim rozwiązaniem, że ktoś pisze kod w C i jego wynik wrzuca do domoticz jako "czujnik"? Nauka programowania w C na RP nie będzie dla mnie problemem, kwestia bym tylko załapał jak się obsługuje samo RP z poziomu programisty. Na poziomie podstawowym trudne to nie będzie raczej. Problemem może tylko być to, że się napracuję, odpalę NRF w RP lecz nie połączę kodu w C (a raczej wyniku jego pracy) z domoticz :(

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Link z majsterkowo widziałem, tam też dają Arduino (nie mam nic do Arduino, lecz trochę to dobija człowieka jak widzę, że wszędzie wpychają to... po co dawać tak dużą PCB skoro wystarczy mała ATmega8 lub ATTina... Przypomina mi to strzelania z armaty do wróbla)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 16:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Zobacz, to się wzięło stąd:
https://www.mysensors.org/about
Napisali na arduino platformę do podłączania sensorów - to też otwarty projekt.

A co do podłączenia - można napisać plugin:
https://www.domoticz.com/wiki/Developin ... are_plugin


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 16:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Będę musiał doczytać jak dodawać te pluginy albo faktycznie pójdę "na łatwiznę" i dodam Arduino, które będzie mi NRF obsługiwać i przekazywać dane do RP. Może się uda prosto zrobić takie coś.

Mam dziwne wrażenie, że porywam się z motyką na słońce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 18:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Jako "postępy w pracy" wrzucam taki zrzut ekranu:

Obrazek

Na RP mam "gotowca" lecz zmodyfikowałem mu prędkość transmisji na najwolniejszą (250kbps zamiast 2mbps). Nie potrzebuję tak szybkiej transmisji. Jest to kod co prawda w Python napisany, lecz... zawsze będzie pretekst by się go nauczyć :P

Nadajnik jest postawiony na ATmega8. Najważniejszą część z main.c widać na obrazku.

Teraz tylko jak wrzucić otrzymane dane do domoticz (póki co dane są bez sensu, ale co tam). Docelowo zrobię tak, że będę wysyłać 8 bajtów z czego:
- pierwszy bajt to zakodowany numer urządzenia (255 urządzeń podłączonych do jednego modułu, to chyba aż nadto co potrzebuję :P )
- 2-7 bajty to bajty danych (łącznie 6 bajtów, prześlę bardzo dużo informacji jak na czujniki)
- ostatni bajt to suma kontrolna
Piszę o tym bo może kogoś jeszcze to zainteresuje i mi podpowie jak ten kod z pythona wrzucić do domoticz :P Przykładowo by było to jako temperatura (rośnie od 0 do 255 i znowu od 0 do 255 itd.). Jak to zadziała to dalsze modyfikacje będą raczej kwestią "prób i błędów". Zastanawiałem się też nad tym czy np. nie da się tego zapisywać do pliku a domoticz by odczytywał plik i to pokazywał?

Znalazłem takie coś: http://projektpimalina.blogspot.com/201 ... mow-w.html lecz potrzebuję w drugą stronę :P czyli od NRF do domoticz a nie z domoticz na zewnątrz. Drugim problemem będzie jak rozdzielić dane, które odbiorę tak by domoticz zrozumiał co mam na myśli. Nauka Pythona jest już najmniejszym problemem, nawet sprawi mi przyjemność.

Mam nadzieję, że nikt nie uzna tego za spam ani jako zaśmiecanie forum. Sądzę po prostu, że w przyszłości znajdzie się jeszcze ktoś szukający podobnych rozwiązań i taka historia moich problemów i "płaczów" będzie dla tej osoby bardzo pomocna. Do tego może ktoś jednak zrobi mi mini poradnik "jak dla kretyna", który usprawni moje działania :P



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sie 2016, o 19:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Super to wygląda!! Wrzucaj takie rzeczy, to bardzo cenne.

Popatrzyłem na ten kod z bloga - bardzo prosto to wyglada, myślę, że spokojnie zadziała w obie strony. Ale, z pythona raczej nie da się obsłużyć SPI - to język interpretowany, i pewnie dlatego robią to ludzie przez arduino.

Pythona warto się nauczyć, łatwo się w nim pisze najróżniejsze rzeczy.
Polecam ten tutorial, facet zasuwa jak lokomotywa, ale jak znasz C, to bardzo szybko złapiesz o co chodzi.
https://youtu.be/N4mEzFDjqtA
Ja po tym tutorialu napisałem pierwszy program, a potem wziąłem się na poważnie i obejrzałem ten cykl:
http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... o6OmaeL85M
Wyglada przerażająco, ale nie jest to takie straszne


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2016, o 04:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Z tego co widzę, to obsługa NRF na RP jest stworzona w C++, natomiast sam końcowy kod to python wykorzystujący to co zostało stworzone w C++. Jednak nie mam 100% pewności, muszę dokładniej obejrzeć ten kod, wczoraj nie zdążyłem, dzisiaj późnym popołudniem na chwilę znowu będę mógł siąść do tego i dam znać do czego doszedłem.

NRF to świetna sprawa, widać że czasem tam traci dane, lecz... to dla tego że na RP nie ma chyba odpalonego potwierdzenia poprawnego odbioru transmisji, jeżeli wgryzę się w kod to pewnie to znajdę i zmienię tak jak prędkość. Wtedy będzie 100% poprawność przesyłu danych. Widzę po dwóch ATmegach na których pierwotnie NRF śmigały, tam nie miałem braku w pakietach. Przynajmniej ja nie zauważyłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2016, o 19:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Za pomocą Domoticz potrafię wysterować pin GPIO w RP i np. oświecić diodę. Teraz mam problem jak zrobić, by do Domoticz wrzucić dane otrzymane z programu ;/ Wie ktoś jak to zrobić?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 sie 2016, o 21:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 264
Pomógł: 12

Zaglądnij jeszcze na nasz, Polski projekt NetTemp :)


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sie 2016, o 05:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Ciekawy projekt, tylko czy będę w stanie tam rozwiązać problem, który obecnie mam? Mianowicie czy z programu w Python lub C będę mógł wyrzucić jakoś (jak?) dane do takich platform?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sie 2016, o 19:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Według mnie trzeba napisać hardware plugin - tu jest pokazane jak zrobić interfejs
https://www.domoticz.com/wiki/Developin ... are_plugin
Masz tam przykładowy driver Sonos. To nie musi być stricte driver do sprzętu - może przecież ciagnąć wyniki choćby z pliku, do którego zapisuje jakiś sprzęt.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sie 2016, o 19:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 sie 2014
Posty: 207
Pomógł: 0

Też się tak zastanawiałem, czy nie zrobić wielu plików (dla każdego obsługiwanego czujnika bezprzewodowego osobny plik) i tam zapisywać dane. Wtedy jednak powoli traci to sens, ponieważ mogę stworzyć bazę danych i na jej podstawie wykreślać wszystkie charakterystyki i informacje. Powoli zaczynam się zastanawiać, czy to nie będzie prostsze niż próba ogarnięcia domoticz tak, by działało jak chcę. Poczytam jeszcze o tym jak to wygląda przy podłączeniu przez arduino. Szkoda że nie ma nigdzie sensownych informacji jak to zrobić.

Najsmutniejsze, że już umie obsługiwać urządzenia zewnętrzne za pomocą NRF24L01 z poziomu Domoticz jeżeli ona są przełącznikami lub ogólnie wyjściami. Wtedy robię tak, by po przełączeniu przełącznika wykonywał się odpowiedni program w Python. Gorzej jak to zrobić w drugą stronę, czyli Python wykonywałby coś w Domoticz.... Chyba, że stworzę czujniki a potem odpalę program Pythona, który będzie wpisywał mi odpowiednie dane do odpowiednich miejsc w Domoticz? Musi on w jakimś cholernym pliku przechowywać zebrane dane, wiec do niego bym wpisywał mu bezpośrednio wartości?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 sie 2016, o 19:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 wrz 2014
Posty: 1530
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 55

Dokładnie, z tym, że tak jak to oglądam, to możesz mieć jeden program do obsługi, a w domoticzu uruchomić ileś tam jego instancji. Każda by sobie używała własnego pliku o innej nazwie.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
--... ...-- - --- -- . -.-



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO