Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 11:44


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 19:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 16
Pomógł: 0

Witam,

Chciałem wysterować za pomocą sygnału PWM diodę 12V. Postanowiłem to zrobić za pomocą tranzystora, dokładniej BC547. Z wykopalisk w sieci dowiedziałem się że rezystor przy bazie powinien wynosić 4.7k, w kilku miejscach było tak napisane.
Na początek na na 2 wyjście procesora podałem identyczny sygnał. Podłączyłem dwie standardowe diody przez rezystory i jest idealnie. Później po przez tranzystor podłączyłem tą samą diodę do tej samej nóżki procesora i okazało się że po pierwsze dioda podłączona przez tranzystor rozjaśnia się kiedy powinna gasnąć a gaśnie gdy powinna się rozjaśniać a na dodatek nie robi tego liniowo (uwzględniona jest charakterystyka oka ;p) tylko tak własnie nieliniowo... Oczywiście porównywałem na bieżąco z diodą która jest podłączona bezpośrednio...
Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?


Pozdrawiam



Ostatnio edytowano 26 wrz 2012, o 20:04 przez Kobuz, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 20:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Masz książkę ?

http://atnel.pl/mikrokontrolery-avr-jezyk-c.html

bo tam jest to opisane ;)

a w skrócie mówiąc - w żaden sposób czy przez tranzystor czy nie - nie dasz rady uniknąć nieliniowości bo to związane jest panie kochany z charakterystyką prądu diody do jej jasności, która jest nieliniowa

rezystora w bazie nie szuka się w internecie bo takie sposoby niestety najczęściej prowadzą do kosmicznych bzdur :( tylko się wylicza prąd bazy (tak samo jak wyliczasz prąd diody LED gdy dobierasz do niej rezystor - a chyba obliczasz ??? ;) czy też bierzesz tą informację z netu ??? jeśli z netu to jak najszybciej porzuć tą drogę bo będziesz się strasznie długo uczył tej całej elektroniki aż się zniechęcisz - lepiej poczytaj o prawie Ohma I=U/R i jak się dobiera tzn oblicza rezystor, jakieś podstawy chociaż działania tranzystorów

to wtedy też przestanie dla ciebie być zagadką dlaczego tranzystor zmienia ci fazę PWM'a bo tak to się nazywa - po prostu tranzystor NPN neguje ci PWM'a i co za problem zmienić to programowo ??? to też masz w książce dokładnie opisane i to akurat nie jest zapobieganie tylko najnormalniejsza opcja programowa w procku

Zapobiegać to możesz np w celu pozbycia się nieliniowości i jakieś proste sposoby też podałem w książce a pomoże ci w tym chociażby zdecydowanie się na nieco większą rozdzielczość PWM np 9-bit zamiast 8-bit (też - jak się domyślasz opisane w książce dlatego polecam)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 20:17 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 16
Pomógł: 0

Oczywiście wyliczam rezystory do diod, z tranzystorem szczerze mówiąc pierwszy raz mam do czynienia :oops:

Coś zmieniłem, nie wiem co, programu nie zmieniałem. I wszystko działa jak powinno... rezystor wywaliłem całkiem i dopiero teraz otwiera mi się w całości, mam 5V pomiędzy kolektorem i emiterem. A stosują jakikolwiek rezystor napięcie spada... Więc faktycznie internet potrafi wprowadzać mocno w błąd, sugerowałem się tym że w kilku miejscach była taka informacja.
Dodam też że teraz fazy są zgodne. Ale nie wiem co zrobiłem ;/

Z nieliniowością diody właśnie wiem jak jest, że to zależy zarówno od diody jak i od oka. Zastosowałem odpowiedni przelicznik żeby się tego efektu pozbyć (znalazłem na jakijśc niemieckiej stronie) i jest całkiem przyzwoicie.

Dziękuję za poradę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 21:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 cze 2012
Posty: 414
Lokalizacja: Oborniki
Pomógł: 5

Rezystor między bazą tranzystora, a mikrokontrolerem musi być! Wstaw 1kOhm, jeden z najbardziej uniwersalnych :)

_________________
Pozdrawiam:
Mikołaj



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 22:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

dokładnie ;) pomysł żeby nie dać w ogóle rezystora do bazy to przegięcie w drugą stronę ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2012, o 23:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 gru 2011
Posty: 450
Pomógł: 4

No dobrze Panowie, ale kolega pisze, że ma 5V między kolektorem i emiterem. Na moją znajomość tranzystorów, to jest to zwarcie!!! o ile napięcie zasilania układu wynosi 5v. Jeśli napięcie zasilania układu wynosi 12V, to tranzystor nadal nie jest w stanie nasycenia. Ale nie wiemy, w jakim układzie pracuje, więc schemat, kolego - bez tego poruszamy się razem z Tobą - jak dzieci we mgle.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 wrz 2012, o 10:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 16
Pomógł: 0

Schemat wygląda tak:

Załącznik:
Bez nazwy.jpg


A diody świecą tak:

https://docs.google.com/open?id=0BytL7r ... lgtUEx3MWM

po lewej bezpośrednio do uC a po prawej przez tranzystor jak na schemacie (rezystor z drugiej strony diody i nie 100ohm).


Dobra... :oops: zrozumiałem już w czym leżał błąd... trochę to zajęło :oops:

skoro tranzystor zmiania fazę to PWM nie jest "odtwarzany" w drugą stronę tylko wartości się przeciwne, czyli jeśli zamienię to programowo to dioda będzie rozjaśniać się tak jak powinna. Może nie potrafię tego wyjaśnić ale już wiem w czy błąd. Kwestia tylko programowa... i wystarczy w definicji zamienić stan wysoki i stan niski... albo na odwrót podłączyć diody...
Dlatego poprzednio mi zaczęło działać, bo podłączyłem inną diodę, wpinając ją odwrotnie (czego nie zauważyłem)

Dziękuję za pomoc... mam nadzieję że teraz już wszystko będzie ok ;)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO