Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 12:50


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 sie 2016, o 13:38 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 11 wrz 2012
Posty: 21
Pomógł: 1

Obrazek
Cześć wszystkim!

Zapewne każdy forumowicz kojarzy artykuł i poradnik Mirka pt. ECLIPSE - START od A do Z. Treść zawarta na blogu bardzo dokładnie wyjaśnia na czym polega instalacja tego środowiska (niestety dla nas elektroników nie wystarczy kliknąć install.exe). Trzeba zadbać o AVRDUDE, atmeltoolchaina i kilka innych rzeczy. Właśnie tych kilka rzeczy może przysporzyć problemy początkującym.

Zdaje sobie sprawę, że niektórym osobom np. studentom zależy na czasie i nie każdy ma ochotę no oglądanie kilku odcinków, które traktują o instalacji jednego programu, a może ktoś po dłuższej przerwie wraca do programowania i nie do końca pamięta co trzeba było zainstalować po kolei, żeby Eclipse dobrze działał i mam tu na myśli możliwość programowania mikrokontrolerów.

Takie osoby mogą oczywiście włączyć poradnik Eclipse od A do Z i przewijać do odpowiednich momentów, żeby zobaczyć co trzeba zrobić. Bardziej pomysłowi skorzystają z programu AVPlayer i założą kilka zakładek, które pomogą im sprawnie zainstalować program.

Postanowiłem nagrać skróconą wersję "poradnika", a raczej krótki przewodnik o tym jak zainstalować Eclipse żeby szybko programować AVR.



Może ktoś z was przygotował zakładki w AVPlayerze dotyczące tytułu tego postu i chciałby się podzielić? ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 17:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Fajny poradniczek :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 17:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Mój pierwszy ogromny problem w przygodzie z C , to właśnie było przygotowanie Eclipse.
A tu fajnie expresowo. :)

W jednej pigułce. :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 17:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Dobrze, że powstał ten filmik instruktażowy. Doceniam włożona pracę i czas. Niepokoją mnie jedynie słowa
Papix95 napisał(a):
Zdaje sobie sprawę, że niektórym osobom np. studentom zależy na czasie i nie każdy ma ochotę no oglądanie kilku odcinków, które traktują o instalacji jednego programu,

bo niestety coraz bardziej się to uwidacznia, ma to tez swoje odzwierciedlenie w nauce programowania :cry: Ludzie chcieliby wszystko skrócone i najlepiej dostać od razu rybę, powinni zdać sobie sprawę, że aby coś zrozumieć trzeba poświęcić czas, poznać zagadnienie od A do Z, a nie tylko liznąć powierzchownie.

Pan Mirek kreci super poradniki, gdzie wszystko dokładnie omawia, często obrazuje, żeby łatwiej zapamiętać, a od ilu osób już słyszałem, że są za długie i nie mają na to czasu. :shock:
Człowiek wtedy złość bierze, że ma poświęcić swój czas na skrótowe wytłumaczenie czegoś, co został już przez kogoś dokładnie omówione.

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 18:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

anonimowy napisał(a):
Pan Mirek kreci super poradniki, gdzie wszystko dokładnie omawia,

Ależ oczywiście, sprawa bezdyskusyjna. :) Długo - czytać- szczegółowo.
Jak chce się wgryźć w temat i go zrozumieć a nie odfajkować, to bez szczegółów się nie uda.
Osobiście chętnie oglądam, także po raz kolejny te długie poradniki.

Ale gdy będę musiał ponownie od podstaw przygotować eclipse,
to w moim przypadku takie skrótowe wydanie się przyda. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 18:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 mar 2014
Posty: 330
Lokalizacja: Rybnik
Pomógł: 54

Żeby mnie ktoś źle nie zrozumiał, nie odniosłem się do Twojej osoby, czy tez bezpośrednio do kogokolwiek. Już samo to, że kręcisz takie poradniki świadczy, że ""wgryzasz" się w to dokładnie. ;)

Daro69 napisał(a):
Ale gdy będę musiał ponownie od podstaw przygotować eclipse,
to w moim przypadku takie skrótowe wydanie się przyda.


No i to są słowa bezsprzeczne, co z resztą zaznaczyłem w pierwszym zdaniu poprzedniego postu :P

_________________
Amatorska stacje meteorologiczna



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sie 2016, o 22:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 233
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 11

Bardzo fajny poradnik - w jednym miejscu zgromadzono informację o całej instalacji i to w jednym pliku.
Ale jak się zrozumie, czym jest eclipse, to potrzebny będzie tylko do odnalezienia odpowiednich opcji w menu - na początku.
Nie umniejszam tu roli autora ani poradnikom Mirka. Zawsze podziwiałem ludzi, którym się chce.

Czym jest Eclipse - jest to edytor - coś takiego jak notepad, tylko baaaardziej rozbudowany.
Co potrzebujemy do programowania:
1. kompilator
2. edytor
3. coś do wgrania wsadu do procka

Ad.1 toolchain avr
Ad.2 eclipse. Hmm, tylko, że eclipse jest edytorem do C/C++, a my bawimy się AVR'kami. Należy więc go "nauczyć" avr'ów - i dlatego instalujemy plugin. Dodatkowo - eclipse pracuje na wirtualnej maszynie java - musimy więc ją zainstalować.
Ad.3 "instalujemy" avrdude i USBASP.

Eclipse nam to wszystko spaja pod jednym narzędziem - dokładnie pod dwoma przyciskami - kompilacji i wgrania wsadu. dzieje się to dzięki podaniu odpowiednich ścieżek, o których mowa w poradniku.

A załapałem to - dzięki poradnikom Mirka ;) i jego słowom powtarzanych jak mantra w postach "eclipse to tylko edytor" :lol:
Tylko, że tak rozbudowany, iż znam może 5% jego możliwości.

_________________
Mr. Nobody



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2016, o 10:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 cze 2016
Posty: 45
Pomógł: 0

No cóż, doszedłem do punktu jak odinstalować i zainstalować jave i od razu przeszła mi ochota na oglądanie dalej.
Mam bowiem XP i coś czuję, że byłyby problemy.

Sorry, może kiedyś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2016, o 11:03 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

John Hello napisał(a):
Mam bowiem XP i coś czuję, że byłyby problemy.

A pomyśl jakie byłyby problemy u tych którzy mają jeszcze Win98 albo Win95 albo Win2000 ;) .... że nie wspomnę o tych co jeszcze mają Win3.11 ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2016, o 11:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 cze 2016
Posty: 45
Pomógł: 0

Tak swoją drogą, mam też Win98, a inny jeszcze z Win95 i służą mi one cały czas lecz do innych celów.

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

To tak piszę jakby ktoś śmiał się ze starych Windowsów.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sie 2016, o 14:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2015
Posty: 159
Lokalizacja: Kościerzyna
Pomógł: 9

Cytuj:
To tak piszę jakby ktoś śmiał się ze starych Windowsów.


Ci co je znają raczej nie będą się śmiać ;) Sam używam od czasu do czasu w98, a nawet działa u mnie 3.11 na małym zabytku :D

_________________
BlueBook II czytam i popijam soczek z kubeczka...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sie 2016, o 17:53 
Offline
Moderator

Dołączył(a): 11 wrz 2012
Posty: 21
Pomógł: 1

Dzięki wszystkim za miłe słowa :)

Co do osób, które szukają drogi na skróty i nie chce im się poświęcić odrobinki czasu na naukę (o tym napisał właśnie anonimowy), to osobiście mam nadzieję, że jeżeli takie osoby są na prawdę zainteresowane, to nawet po łyknięciu szybkiej pigułki w postaci "5-minutowego poradnika jak zbudować dom" prędzej czy później zaczną grzebać więcej w internetach i szukać z czego ta piguła była zrobiona :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sie 2016, o 18:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Ja to rozumuję tak:
ściągawka to ściągawka - musi być w pigułce ;)
A wykład to wykład - musi być obszerny żeby ogarnąć szczegóły :)
Wiemy z życia że jedno z drugim się nie gryzie, tylko wspomaga się na wzajem. :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO