Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 22:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lip 2016, o 07:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Obrazek
Wpadłem na szalony być może pomysł, no ale to od Was zależy ;)

Jak wiecie zbliżam się do końca z pisaniem YB chociaż do jego wydania to jeszcze niestety droga daleka - ale zawsze widać już światełko w tunelu (byleby się nie okazało że to nadjeżdżający pociąg z naprzeciwka) :lol:

Do rzeczy, ponieważ na obecnym etapie miziam w książce zagadnienia z GPRS a nie będę ich opisywał dokładnie ... nie nie to nie dla mnie - ja przenicuję je od podszewki, że nie zostanie suchej nitki :lol: .... Każdy w końcu będzie WSZYSTKO wiedział na ten temat ;) ...

I teraz wprawdzie nie mam kłopotu z przygotowaniem materiałów testowych bo już wszystko jest gotowe ale pomyślałem, że czemu by nie zaprosić was do Yellowbooka do środka i to w trakcie jego tworzenia? ;) W jaki sposób? w sumie prosty

Może ktoś z Was zechciałby napisać (ale Uwaga!) MEGA krótki i MEGA prosty a do tego w dobrym stylu programowania i opatrzony odpowiednio komentarzami jak dobra kasza skwarkami ... mały programik. Później (jeśli się ktoś w ogóle zgłosi) na PW podam szczegóły odnośnie tego jak ma wyglądać formatka (okno) programu i co w szczegółach ma robić ... a jeśli będzie więcej osób chętnych to tu na forum w tym wątku podam założenia ....

W dużym skrócie na razie mówiąc ma to być program, który po uruchomieniu pozwoli na wybranie portu UDP na którym będzie nasłuchiwał czy nie nadleciał jakiś pakiet UDP a jeśli nadleci pakiet to program ma jedyne zadanie - udzielić odpowiedzi. W oknie będzie pole w którym można sobie wpisać taką odpowiedź oraz pole typu memo w którym będzie widać nadlatujące informacje przez UDP oraz to z jakiego adresu IP nadleciały

to wszystko - aż tyle albo tylko tyle

OCZYWIŚCIE chodzi o program i kod źródłowy w C# (C Sharp) napisany w darmowym środowisku Microsofta - najprostsza aplikacja okienkowa i najlepiej bez żadnych tam .NET jeśli tylko się da a jeśli nie to żeby była wybrana najniższa możliwa wersja .NET aby każdemu na kompie się odpaliło ... ja już sam nie pamiętam bo dawno nie zaglądałem do C# a program który napisałem jest w Delphi ;) ....

Myślę jednak że to byłby fajny akcent forumowiczów Atnel w YB ;)

Oczywiście osoba która napisze to najszybciej i najlepiej - jeśli będzie miała ochotę to zostanie wymieniona w książce z nicku na forum albo nawet z imienia i nazwiska jeśli uzna to za stosowne.

Kłopot jest tylko jeden - to jest potrzebne na Cito - czyli praktycznie "na wczoraj"

Jeśli nie będzie chętnych to spokojnie - nic się nie stanie - to tylko taka luźna propozycja

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 08:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Mam ochotę pomóc, czekam na instrukcję ! :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 08:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

O! a jednak szybka reakcja ;) ... żeby w razie czego się nie powtarzać na PW a założenia do programu są proste - opiszę je tutaj ... chwileczka ... tworzę ;)

Ok formatka ma wyglądać mniej więcej tak:

Obrazek

Ikonkę do programu wkrótce też dostarczę - zamieszczę ją tutaj w pliku ZIP

1. Lewy górny róg - ramka 'UDP Server' a w niej klawisz Start/Stop, pole do wprowadzenia portu do nasłuchu i jeśli ktoś nie będzie umiał wykryć dostępnych adresów IP na komputerze to zamiast tego pola rozwijanego ComboBox może być zwykłe pole EDIT do którego można wprowadzić adres IP

ale uwaga - wpisane dane mają się zapamiętywać tak żeby po kolejnym uruchomieniu programu nie trzeba było ich od nowa wpisywać ;)


2. prawa górny róg - ramka Auto UDP response a w niej Checkbox (ptaszek) domyślnie ma być włączony i domyślnie dostępne do edycji pole Edit zawierające domyślny tekst odpowiedzi jak na obrazku. Gdy wyłączymy ptaszka to pole ma być zablokowane do edycji ale to ma spowodować że odpowiedź nie będzie również wtedy odsyłana gdy nadejdzie jakiś pakiet UDP . A gdy ptaszek włączony to będzie program udzielał odpowiedzi. Stan ptaszka nie musi być zapamiętywany przy wyłączeniu aplikacji

3. dolna część programu to pole MEMO w którym widać po kolei nadlatujące jakieś zwykłe teksty (będą TYLKO string ASCII) ... ma się wyświetlić najpierw adres IP z jakiego nadleciał pakiet UDP a następnie tekst jaki został wysłany do nas


ot całe założenia ;)

przypominam kod jak najprostszy, i napisany TAK, żeby każdy ale to absolutnie każdy nowicjusz zainstalował sobie Visual Studio C# - otworzył źródła i żeby mógł od razu skompilować i ew bawić się tym kodem źródłowym

jeśli coś jeszcze nie będzie jasne to proszę tutaj zadawać pytania ok ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 09:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Oczywiście kody źródłowe plus EXE aplikacji spakowane w ZIP proszę podsyłać mi na maila

Jeśli zgłosi się więcej osób to albo zrobimy na końcu mixa kodów jeśli będą jakieś różne fajne pomysły albo wybiorę ten który najlepiej będzie się też prezentował w środku, bo oczywiście działać zgodnie z założeniami no to musi ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 09:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

Fajne, fajne :) Szkoda tylko, że jest ograniczenie do C# - nie znam :( w C++ mógłbym naskrobać w byłym z nazwy borlandzie :>

Ale to w sumie to samo środowisko co DELPHI tylko inny język więc pewnie nie jest potrzebne dublowanie :)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 10:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Powoli kończę, ale kończę w pracy, więc czasami muszę zminimalizować :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 10:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

misiulu napisał(a):
w C++ mógłbym naskrobać w byłym z nazwy borlandzie :>

Ba! rewe-kurczę-lacyjny pomysł - a dawaj Pan również kod w C++ tyle że uwaga - MUSI to być w darmowym środowisku tak aby później każdy czytelnik mógł sobie to łatwo odpalić ;) .... No misiulu ty mój - ty zawsze coś wymyślisz przy takich okazjach !

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

bloniak91 napisał(a):
Powoli kończę, ale kończę w pracy, więc czasami muszę zminimalizować :lol:

ooops ;) ... no ładnie ładnie - w pracy ;)

Ale spokojnie bez mega pośpiechu - ważne aby kod się dobrze prezentował, był mega czytelny i napisany jak dla dla NAS czyli wiadomo dla całkowicie początkujących ok ? ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 10:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

mirekk36 napisał(a):
Ba! rewe-kurczę-lacyjny pomysł - a dawaj Pan również kod w C++ tyle że uwaga - MUSI to być w darmowym środowisku tak aby później każdy czytelnik mógł sobie to łatwo odpalić ;)

A tak dopytam :) może to być nowsze środowisko, gdzie jest trial 90 dniowy? Czy jednak musi to być np. borland builder 6.0 który jest całkowicie darmowy?

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 10:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lis 2015
Posty: 1448
Lokalizacja: okolice Warszawa
Pomógł: 149

Mirku, :)
Żeby nie było, że obojętne.
Pomysł SUPERANCKI !! :) :) gratuluję .
Niestety na moim etapie nauki ...ech.
Ale trzymam kciuki za kolegów. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 10:45 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

misiulu napisał(a):
A tak dopytam może to być nowsze środowisko, gdzie jest trial 90 dniowy? Czy jednak musi to być np. borland builder 6.0 który jest całkowicie darmowy?

No widzisz tu jest odwieczny problem, wydaje mi się, że lepiej jeśli już mówimy o źródłach to przygotowanym w czymś darmowym. Tak mi się wydaje. Poza tym wolałbym aby było to coś ze stajni MS niż Borlanda (pomimo mojej zupełnej sypmatii do tego ostatniego). Chodzi o to że MS Visual C++ za free może wziąć każdy i bawić się, ćwiczyć dalej itp - każdy amator. Jeśli ja dałbym źródła w moim Delphi XE10 Berlin to na kiszkę komu by się to przydało ? No może tak jak mówisz na ileś tam dni gdy działa demo a później Quniec. Na dodatek w przypadku Borlanda (chociaż nie wiem jak to jest w przypadku C# Borlanda - ale mnie skoryguj jak coś) często używa się kontrolek INDY do takiej komunikacji i schody zaczynają się gdy ty np dasz źródła do wersji X Borlanda która używa np INDY v.9.xx a ktoś ma wersję gdzie są kontrolki np INDY v.11.xxx i już lipa nie skompiluje. No chyba że użyjesz jakiegoś czystego borlandzicznego komponentu ze starych wersji do TCP/UDP ale z kolei tych nie ma już w wyższych wersjach Borlanda ... W efekcie końcowym robi się mega kołomyja - będzie kodzik ale kto z tego skorzysta ? poza popatrzeniem

Z drugiej zaś strony ... hmmm a może jednak się komuś przyda bo akurat posiada nawet pełną wersję takiego borlanda ?

Ok więc ok niech będzie ale to już umieści się na nośniku dołączonym do książki jako dodatkowe źródła i przykłady użytkowników forum może ;) Oczywiście w książce wspomnę również o tym, że są takie źródła na dołączonym nośniku.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Daro69 napisał(a):
Niestety na moim etapie nauki ...ech.

No ale może właśnie dzięki kolegom każdy gdzieś tam znajdzie jakieś źródełka i środowisko akurat dla siebie ;)

Daro69 napisał(a):
Ale trzymam kciuki za kolegów.

Ja też - tym bardziej, że dzięki nim jak widać pomysł nawet się poszerza jakby ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 10:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

mirekk36 napisał(a):
No widzisz tu jest odwieczny problem, wydaje mi się, że lepiej jeśli już mówimy o źródłach to przygotowanym w czymś darmowym. Tak mi się wydaje. Poza tym wolałbym aby było to coś ze stajni MS niż Borlanda (pomimo mojej zupełnej sypmatii do tego ostatniego). Chodzi o to że MS Visual C++ za free może wziąć każdy i bawić się, ćwiczyć dalej itp - każdy amator. Jeśli ja dałbym źródła w moim Delphi XE10 Berlin to na kiszkę komu by się to przydało ? No może tak jak mówisz na ileś tam dni gdy działa demo a później Quniec. Na dodatek w przypadku Borlanda (chociaż nie wiem jak to jest w przypadku C# Borlanda - ale mnie skoryguj jak coś) często używa się kontrolek INDY do takiej komunikacji i schody zaczynają się gdy ty np dasz źródła do wersji X Borlanda która używa np INDY v.9.xx a ktoś ma wersję gdzie są kontrolki np INDY v.11.xxx i już lipa nie skompiluje. No chyba że użyjesz jakiegoś czystego borlandzicznego komponentu ze starych wersji do TCP/UDP ale z kolei tych nie ma już w wyższych wersjach Borlanda ... W efekcie końcowym robi się mega kołomyja - będzie kodzik ale kto z tego skorzysta ? poza popatrzeniem

No i faktycznie masz 100% racji :( Również INDY, też się tego używa, przynajmniej ja. Mam akurat pełną wersję środowiska, ale starszą troszkę jak Ty delphi, czyli u mnie wersja 2009.
Kiedyś coś patrzyłem w MS Visualu C++ ale jak się nabrało przyzwyczajeń borlandowskich to MS był nie do przełknięcia, tylko irytacja. Chociaż było to dawno temu więc może dzisiaj jest już inaczej :P
Ok to idę tworzyć. Jak się przyda i wykorzystasz do czegoś w książce, chociażby do tych dodatkowych źródeł na płytce, to super :D jak nie to też super bo zawsze to człowiek rozwija horyzonty :)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 11:04 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

misiulu napisał(a):
ale jak się nabrało przyzwyczajeń borlandowskich to MS był nie do przełknięcia, tylko irytacja

hmmm jak dla mnie tzn w moim przypadku słowo "irytacja" to jest tutaj mega hekto bardzo delikatne :lol: ... tfuuu na psa urok :lol: ... Dlatego do dzisiaj męczę się z Delphi myśląc, że jestem jak ten samotny rozbitek na środku kociego oceanu ... A tu proszę .... dryfuje sobie w oddali kolega misiulu :lol: ... aaaaahoooj delfiarzu !

Ok koniec głupot, bo od tego pisania książki to już dostaję mroczków i mam zwidy ;)

Dodam jeszcze tylko, że nawet obecne wersje Borlanda czyli Embarcadero mają dla mnie tę GIGANTYCZNĄ HEKTO ZALETĘ ;) że nie muszę rypać się z tym .NET gdy nie potrzebuję - tylko tworzę surowe i dziewicze pliki EXE, które działają "just po prostu" wszędzie ... :lol:

A gdy chciałbyś to samo co robisz w swoim Borland 2009 zrobić w MS Visual C to - no pewnie da się jakoś zrobić ale koniec z przyjemnościami ;) no i koniec z pomysłami że możesz obejść się bez kociego .NET - on się ZAWSZE przyczepi jak rzep do borlandowskiego ogona :lol:

ok to tylko takie dygresje - za które pewnie zaraz dostanę po łbie od Majkrosoftowców - no ale trudno .... dryfuję dalej

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 11:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 25 wrz 2013
Posty: 8
Pomógł: 0

Witam,
Czy też można spróbować stworzyć podaną aplikację.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 11:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

soft-szymek napisał(a):
Witam,
Czy też można spróbować stworzyć podaną aplikację.

Nie rozumiem - możesz sprecyzować co masz na myśli? Bo nie wiem czy to pytanie czy stwierdzenie? A jeśli stwierdzenie to jaką aplikację masz na myśli?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 12:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Teoretycznie skończone, jedna poprawka mi została w kodzie i dopisanie komentarzy dla laików.
Zamieszczam .exe teraz. Gotowy kod dostarczę dopiero jutro. Jest to napisane w godzinę w pracy, z której zaraz wychodzę i dzisiaj nie będę miał możliwości poprawienia tej jednej rzeczy(od razu po pracy w trasę 200 km) i dlatego nie wysyłam projektu z kodem. Zobaczcie czy w ogóle działa ;)


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 13:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

bloniak91 napisał(a):
Zobaczcie czy w ogóle działa

U mnie nie wykrywa poprawnie adresu IP :(
Obrazek

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 13:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Komputer jest podłączony kablem czy po WiFi?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 13:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

bloniak91 napisał(a):
Komputer jest podłączony kablem czy po WiFi?

po wi-fi

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 13:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Sprawdź to kolego:


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 13:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

bloniak91 napisał(a):
Zobaczcie czy w ogóle działa


Działa ale jak pisałem jeśli masz kłopot z wykrywaniem adresu IP bo to nie jest taka prosta sprawa to spokojnie zrób pole rozwijane ComboBox ale z możliwością ręcznego uzupełnienia jego zawartości i zapamiętania ...

Jak jest komputer z windowsem i masz jedną kartę sieciową kablową to zawsze zadziała wykrywanie adresu IP ale jak masz kilka kart sieciowych czyli i kablową i wifi ale do tego jeszcze adaptery np od VMWare to już nie będzie takie hop siup z wykryciem wszystkich a masakra będzie z wykryciem, która jest tą domyślną ;) ....

Mi się to prawie udało ale czasem choć rzadko przy dużej ilości adapterów też potrafi zgłupieć ;)
Obrazek

dlatego jak mówiłem wcześniej - sam wiem że to sporo roboty dlatego odpuszczam totalnie ten wymóg, może być sprawdzanie tak jak masz teraz tylko trzeba umożliwić jeszcze podawanie adresu IP z ręki

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

O tu proszę dowód że twój program ładnie odbiera dane z modemu GSM i co ważne odsyła do niego informacje


Obrazek
Obrazek

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 13:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

bloniak91 napisał(a):
Sprawdź to kolego:

Teraz działa jak ta lala :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 16:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

Mirku lub ktoś inny, jakbyście mogli sprawdzić mój program czy działa. Czy dobrze wykrywa połączenie i czy zapisuje dobrze plik ini z ustawieniami do APPDATA bo nie mam win 10 aby sprawdzić czy tam jest ok? :)

No i ogólnie czy odbiera i wysyła dane poprawnie.

Komentarze w kodzie już napisałem, więc jakby była ikonka programu :D do wkompilowania :P i program działałby poprawnie to w sumie mógłbym już oddać :)

Załączyć tutaj cały zip czy wysłać Ci go na maila?

Środowisko to Embarcadero C++ Builder 2009.

mirekk36 napisał(a):
Dodam jeszcze tylko, że nawet obecne wersje Borlanda czyli Embarcadero mają dla mnie tę GIGANTYCZNĄ HEKTO ZALETĘ ;) że nie muszę rypać się z tym .NET gdy nie potrzebuję - tylko tworzę surowe i dziewicze pliki EXE, które działają "just po prostu" wszędzie ... :lol:

AMEN! :> Tak samo dryfuję jak i Ty Mirku hyhy


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 17:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

misiulu napisał(a):
sprawdzić czy tam jest ok?

Program odbiera dane ale niestety nie wysyła odpowiedzi jak na razie

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Cytuj:
Załączyć tutaj cały zip czy wysłać Ci go na maila?

To już na maila ale jeśli do końca sprawdzimy plik EXE że spełnia wszystkie założenia ok ?
żeby nie było różnic

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 18:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

mirekk36 napisał(a):
Program odbiera dane ale niestety nie wysyła odpowiedzi jak na razie

Hmm Mirku, a na jaki port program ma odsyłać wiadomość? Ten sam co ustawimy w okienku w aplikacji czy ma go pobierać z właściwości peerPort z ABinding przy odbiorze danych?

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 18:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hmmm ,,,, że taż nie mam teraz czasu :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 18:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

A teraz? Dodałem w info, aby widoczny był jeszcze port na jaki odsyła dane oprócz samego IP.
U mnie np. z programu do testowania UDP to klient wysyła port serwera na którym odbiera dane. Także są to dwa różne porty.
Wygląda to tak:

Obrazek

Czyli program odsyła dane na port 9997 pod adres 192.168.2.2, a nie jaki jest w programie ustawiony 9998, na którym odbiera dane (IP 192.168.2.4)

Zobacz proszę u siebie jak to wygląda?

Dodatkowo zmieniłem trochę kod aktywacji serwera bo mi coś czasem za pierwszym razem nie łapało i trzeba było wyłączyć i włączyć, aby działało. Teraz niby ok :D


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 18:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

misiulu napisał(a):
Hmm Mirku, a na jaki port program ma odsyłać wiadomość?

Widzisz nie może odsyłać na inny niż na port źródłowy jaki dotarł w pakiecie UDP. Pewnie nie dotarłeś może do informacji skąd odczytać REMOTE PORT ... Jeśli próbujesz odsyłać na dowolny port wybrany przez ciebie to znaczy, że tworzysz nowy datagram który nigdy nie dotrze za firewalla ... Jeśli odpowiesz na dane z ramki, które doleciały to ona spokojnie wróci do nadawcy nawet jeśli przyszła zza najciemniejszego firewala ;)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

misiulu napisał(a):
Zobacz proszę u siebie jak to wygląda?

Kurczaczki dopiero jutro będę w stanie sprawdzić bo nie miałem jak zabrać dzisiaj do domciu gratów elektronicznych ze sobą z pracy :(

Ale sprawdzę na pewno i dam znać - a ty sprawdź po drodze jak pobrać Remote Port z datagramu który do ciebie dociera bo na 100% da radę ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 20:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

mirekk36 napisał(a):
Widzisz nie może odsyłać na inny niż na port źródłowy jaki dotarł w pakiecie UDP. Pewnie nie dotarłeś może do informacji skąd odczytać REMOTE PORT ... Jeśli próbujesz odsyłać na dowolny port wybrany przez ciebie to znaczy, że tworzysz nowy datagram który nigdy nie dotrze za firewalla ... Jeśli odpowiesz na dane z ramki, które doleciały to ona spokojnie wróci do nadawcy nawet jeśli przyszła zza najciemniejszego firewala ;)

No właśnie od początku wysyłam na ten port co przychodzi w datagramie. Jedynie teraz dorobiłem, że jak z klienta idzie paczka to przesyła PORT z okienka serwera UDP w programie, aby w innym programie testowym właśnie wracał na port tego naszego serwera. Testuje, testuje i wszystko śmiga. System Windows 7 64 bit na obu komputerach.
Dorobiłem samo wysyłanie testowo z programu, wpisać IP i port i przycisk SEND, aby sprawdzić samo wysyłanie oraz odpowiedzi na serwer w programie. Działa mi wszystko ładnie przez firewalle - eset smart security. Dwa te same programy sobie odpowiadają cały czas zapętlone hehe wystarczy tylko wysłać pierwszy datagram :)

Kurcze jak na 10 nie działa to nie wiem co to może być :(

------------------------ [ Dodano po: 13 minutach ]

I jeszcze takie głupie pytanie :) Na tych zdjęciach powyżej co wstawiłeś to jak to ogólnie leci z komputera do zestawu ATB? Bo jakieś dziwne IP jest na zdjęciu w programie kolegi - 37.47.66.89, natomiast serwer jest już na 192.168.1.111. Jak to podłączone wszystko jest? :) To już jakoś przez ten moduł GPRS śmiga?


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 21:05 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

misiulu napisał(a):
No właśnie od początku wysyłam na ten port co przychodzi w datagramie. Jedynie teraz dorobiłem, że jak z klienta idzie paczka to przesyła PORT z okienka serwera UDP w programie, aby w innym programie testowym właśnie wracał na port tego naszego serwera. Testuje, testuje i wszystko śmiga. System Windows 7 64 bit na obu komputerach.
Dorobiłem samo wysyłanie testowo z programu, wpisać IP i port i przycisk SEND, aby sprawdzić samo wysyłanie oraz odpowiedzi na serwer w programie.

Ale posłuchaj zrób sobie prosty test:

1. ta aplikacja, którą napisałeś jest serwerem, nasłuchuje na jakimś porcie i odbiera datagram i tu jest OK

2. ale teraz napisz testową aplikację KLIENTA UDP z którego wyślesz zapytanie do serwera ... Klient nie nasłuchuje na żadnym porcie - potrafi tylko odebrać odpowiedź na wysłany pakiet UDP

Zobacz sobie nawet w Indy - masz UDP Server i UDP Klient

misiulu napisał(a):
Na tych zdjęciach powyżej co wstawiłeś to jak to ogólnie leci z komputera do zestawu ATB? Bo jakieś dziwne IP jest na zdjęciu w programie kolegi - 37.47.66.89, natomiast serwer jest już na 192.168.1.111. Jak to podłączone wszystko jest? To już jakoś przez ten moduł GPRS śmiga?


Procek ATmega32 który widać na zestawie nadaje datagram do komputera PC, aplikacja odbiera ten pakiet (twoja apka też odbiera) natomiast na razie twoja nie potrafi udzielić odpowiedzi. Tzn przynajmniej ta wersja poprzednia, którą testowałem wcześniej. Moja aplikacja odpowiada i aplikacja kolegi bloniak91 też potrafi odpowiedzieć ...

Dlatego jak widzę, że robisz oddzielne SEND to to NIGDY nie doleci za firewala do modemu GSM :(


------------------------

dlaczego dziwny adres IP ;) ? ... bo zarówno modem GSM jest za firewalem operatora GSM i to co widzisz co przylatuje to już adres zewnętrzny IP operatora. Ja natomiast włączyłem przekierowanie portu 9999 na firewalu naszej firmy tak żeby pakiety wysyłane na ten port trafiały na mój lokalny komputer ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2016, o 23:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

Ponieważ mnie to mordowało od środka :D dlaczego to nie działało to utworzyła się krótka, ale za to jaka przedziwna historia :) Kto zrozumie te komputery...

mirekk36 napisał(a):
2. ale teraz napisz testową aplikację KLIENTA UDP z którego wyślesz zapytanie do serwera ... Klient nie nasłuchuje na żadnym porcie - potrafi tylko odebrać odpowiedź na wysłany pakiet UDP

Właśnie po to, aby przetestować wysyłanie dodałem opcje z przyciskiem send, aby można było też wysyłanie oddzielnie zobaczyć czy w ogóle działa. Oczywiście po wewnętrznym IP nie tak jak u Ciebie przez pół świata :P

Ogólnie, jak pisałem wcześniej, to mi super to działało w sieci lokalnej,czyli i wysyłanie i odbieranie z automatyczną odpowiedzią na datagramy. Laptop i stacjonarny, oba z włączonymi firewallami. Jeden o IP 192.168.2.2 i drugi 192.168.2.4. Ta ostatnia wersja programu działała na nich bardzo ładnie.

No ale jak już wyjaśniłeś jak to u Ciebie śmiga:
mirekk36 napisał(a):
dlaczego dziwny adres IP ;) ? ... bo zarówno modem GSM jest za firewalem operatora GSM i to co widzisz co przylatuje to już adres zewnętrzny IP operatora. Ja natomiast włączyłem przekierowanie portu 9999 na firewalu naszej firmy tak żeby pakiety wysyłane na ten port trafiały na mój lokalny komputer ...

To myślę... przetestuję w ten sam deseń :D. Wziąłem w paluchy komórę i ściągnąłem jakąś Apkę do UDP i pierwszy test w sieci lokalnej :D czyli przez WI-FI. Komórka ma adres 192.168.2.5. Patrzę, a tu ani w moim programie, ani w innym do testowania UDP pakiety nie dochodzą...
Po dłuższej chwili jak wyłączyłem firewalla w antywirze na komputerze zaczęły pakiety dochodzić!

Czyli wysyłane pakiety z komórki na kompa w moim programie zostały odebrane oraz została nadana automatyczna odpowiedź i zostało to odebrane przez komórkę. No to super. Pytanie tylko dlaczego firewall trzeba było wyłączyć, a w poprzedniej konfiguracji z laptopem nie?

No nic, zabrałem się więc do LTE :D Wyłączyłem WI-FI w komórce, na routerze zrobiłem przekierowanie portu 9999 na lokalne IP 192.168.2.2 czyli desktopa i ponieważ mam stałe publiczne IP do internetu to w komórce właśnie ten adres wpisałem. No i przy włączonym firewallu nic.... nic nie odbiera .... to ponownie wyłączyłem firewalla i hurrra odbiera mi pakiety - objaw tak jak u Ciebie, nie dochodzi odpowiedź na komórkę! Szlak!

Czyli do niczego nowego nie doszedłem :P Dlaczego lokalnie działało, a już po publicznym IP nie?

Nie poddając się uruchomiłem programik kolegi :D No i na moje nieszczęście on działa! Tzn. dostaje z komóry pakiet i odpowiada, a komóra to widzi! A z mojego programu nie widzi... :/
Włączałem, przełączałem, klikałem (nie zmieniałem nic w kodzie mojego programu przez ten cały test - ta sama binarka cały czas) nic nie dało. Program kolegi chodzi. Mój nie...

Przy okazji małego babolka znalazłem :) Program kolegi nie zwalnia zajętego portu przy wyłączeniu serwera UDP. Inną Apką nie da rady w tym momencie postawić serwera na ten port. Dopiero wyłączenie aplikacji pomaga :)

Wracając do sprawy. Myślę sobie, że coś rzeczywiście jeszcze źle robię, coś nie tak w kodzie skonfigurowane... Tylko co? Jak to jest u kolegi? Jak to on wysyła? No to trzeba zobaczyć :D Zainstalowałem wiresharka, aby porównać to co ja wysyłam i to co jest w jego programie. Na koniec instalacji trzeba zrestartować kompa więc restart :)

Po ponownym uruchomieniu włączam mój program, wirlesharka i z komóry puszczam to samo co wcześniej, nic tam nie przestawiałem. Patrzę... a pakiet doszedł i doszła odpowiedź do komórki! Na dodatek przy włączonym firewallu!

Wyłączyłem wiresharka i testuję, włączam, wyłączam itp. i za każdym razem działa! Pakiety dochodzą z komórki i odbierana jest odpowiedź. Jak to możliwe?

Na dowód:
Obrazek
Obrazek

Zauważyłem jeszcze jedną rzecz z firewallem. Jak go wyłączę to wyślę pakiet i to program działa wtedy poprawnie. Jak go uruchomię ponownie to również program działa. Dopiero jak ponownie uruchomię mój program to nic nie idzie i muszę firewalla wyłączać. Reguły mam ustawione automatyczne. Potem jeszcze to popatrzę, ale to już dodatkowa sprawa.

Także nie wiem gdzie tu jest coś nie tak... Jak będziesz miał chwilę Mirku to sprawdź tę najnowszą wersję czy działa, wyłącz swoje firewalle na kompie :P Może pójdzie hehe, a jak nie wyłączasz kompa na noc w robocie to uruchom ponownie może pomoże :D

------------------------ [ Dodano po: 28 minutach ]

Zainstalowałem najnowszą wersję eseta, teraz już 9 jest? :D Miałem sporo starą hehe i już bez problemu działa przez komórę z włączonym firewallem.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO