Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 22:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 wrz 2012, o 20:27 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

Witam,

Właśnie po wielu bojach z nowszymi dystrybucjami uruchomiłem Eclipse Ganymede z płytki dołączonej do książki i właściwie wszystko działa ok, ale... no właśnie. Jako, że dopiero zaczynam naukę C bawię se w mruganie diodą. Zauważyłem, że Eclipse ignoruje ustawienie MCU Clock Frequency w zakładce Target Hardware. Cokolwiek bym tam nie wpisał to operacje czasowe są zgodne tylko kiedy ustawie fusebity na 8MHz. Każde inne ustawienie fusebitów powoduje przekłamania operacji czasowych nawet jeśli jest zgodne z MCU Clock Frequency. Pomaga dopiero zdefiniowanie częstotliwości w kodzie programu. W czym tkwi problem?

pozdrawiam
Artur



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2012, o 20:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 cze 2012
Posty: 420
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 5

Jeśli mrugasz diodą i chodzi Ci o to że przy każdym zegarze dioda tak samo mruga, a domyślasz się ze powinna szybciej/wolniej to tu masz właśnie zademonstrowaną przewagę w eclipse i ustawiania prędkości w ustawieniach, a nie w kodzie ... bo funkcją delay ustawiasz czas opóźnienia ... a 250us to zawsze 250us czy dla 1MHz czy dla 8MHz, prawda? :)

Chyba że źle zrozumiałem Twój problem/pytanie :)

_________________
Wysłane z nowego ATB 1.05beta + ATB ETHERNET



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2012, o 20:41 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Skąd wiesz że są "przekłamane operacje czasowe"? Jak to mierzysz?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2012, o 20:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ustawianie w kodzie F_CPU to niestety TOTALNIE nieporozumienie. Żadne Eclipse nie przekłamuje. Chyba że sądzisz, że tysiącom ludzi działa a tobie akurat przekłamuje ?

Lepiej dokładniej opisz problem. To pomożemy ci go rozwiązać. Pokaż swój kod testowy. Pokaż jak masz ustawione Fusebity. Wtedy będzie łatwiej pomóc. I zapewniam cię - że Eclipse nie przekłamuje - oraz że szybko wtedy uda ci się pomóc. Ale po kolei panie kolego - po kolei .... wszystko

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 wrz 2012, o 21:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

hmmm.... no nie wiem jak to zmierzyłeś że ci przekłamuje ?? 250ms będzie trwało 250ms niezależnie czy będziesz miał 8Mhz czy 16Mhz , no chyba że ty robisz tak że zmieniasz w hardware 16 kompilujesz i wgrywasz do procka ustawionego na 8Mhz
to wtedy tak będzie chodzić dziwnie

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 08:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

No dobrze, więc po kolei. Poniżej mój kod:
Kod:
#include <avr/io.h>
#include <util/delay.h>

#define LED_PIN (1<<PB5)
#define LED_TOG PORTB ^= LED_PIN

int main(void)
{
   DDRB |= LED_PIN;

   while(1)
   {
      LED_TOG;
      _delay_ms(50);
   }
}


Pomiaru dokonuję miernikiem częstotliwości. Przed każdą kompilacją profilaktycznie kasuję starego hexa.
I teraz eksperyment:

MCU Clock Frequency w zakładce Target device ustawiony na 8000000
Fusebity (zakładka Fuses w gałęzi AVRDude) - LOW - C4, HI - DB
Częstotliwość zmierzona - 10Hz czyli ok.

MCU - 4000000
Fusebity - C4 DB
F - 10Hz

MCU - 1000000
Fusebity - C4 DB
F - 10Hz

MCU - 8000000
Fusebity - C3 DB
F - 5Hz

MCU - 4000000
Fusebity - C3 DB
F - 5Hz

MCU - 1000000
Fusebity - C3 DB
F - 5Hz

MCU - 8000000
Fusebity - C1 DB
F - 1,25Hz

MCU - 4000000
Fusebity - C1 DB
F - 1,25Hz

MCU - 1000000
Fusebity - C1 DB
F - 1,25Hz

Natomiast jak w kodzie zadeklaruję częstotliwość zgodną z fusebitami to zawsze mam 10Hz.
Teraz chyba w widać wyraźnie o co mi chodzi.
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 08:58 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Taaaak teraz widać wyraźnie - ale nie o co ci chodzi - tylko to czego ty niestety wyraźnie nie rozumiesz :( i dlatego miesza ci się wszystko na MAX'a (a skoro zawsze masz 10Hz gdy deklarujesz F_CPU zgodnie z Fusami to wszystko jest w najlepszym porządku!)

Po pierwsze - nie trzeba profilaktycznie kasować żadnego starego HEX'a ponieważ wgranie nowego wsadu to zawsze najpierw automatyczne skasowanie FLASH i EEPROM (chyba że zmienisz fusebi EESAVE wtedy EEPROM może nie być kasowany)

Po drugie - co ty wyrpawiasz ???? co to w ogóle za jakieś testy że ty sobie usawiasz Fusebity CKSEL np, na 8MHz a jednocześnie deklarujesz taktowanie w Eclipse na jakieś tam 4MHz albo na 1MHz i oczekujesz jakichś tam wyników. Tzn moje pytanie - czy ty robisz jakąś pracę badawczo/naukową na temat zachowań kompilatora podczas wprowadzania go świadomie w błąd ???? SZOK ?

ale z drugiej strony myślę sobie że po prostu nie rozumiesz o co chodzi więc postaram się wyjaśnić:

- zapomnij o takich dziwnych testach i zrób takie:

1. Ustaw sobie CKSEL na 8MHz oraz F_CPU na 8MHz - i sprawdź czy masz 10Hz - powinno być 10Hz plus minus dokładność wewn. oscylatora

2. Ustaw sobie CKSEL na 4MHz oraz F_CPU na 4MHz - i sprawdź czy masz 10Hz - powinno być 10Hz plus minus dokładność wewn. oscylatora

3. Ustaw sobie CKSEL na 1MHz oraz F_CPU na 1MHz - i sprawdź czy masz 10Hz - powinno być 10Hz plus minus dokładność wewn. oscylatora


Chcesz mieć 5Hz to w powyższych ćwiczeniach 1-3, ustaw _delay_ms(100);

Ale NIGDY, podkreślam NIGDY nie rób tak żeby ustawiać inne F_CPU w kompilatorze a inne Fusebity bo to jakiś pomysł z kosmosu. I skoro tak samo ci się dzieje w różnych środowiskach jak pisałeś czyli AVR Studio 4 czy Eclipse to już dawno powinieneś się domyśleć że to nie zależy od ŚRODOWISKA programistycznego, tylko że coś nie tak się kompiluje czyli że to od kompilatora!

a dlaczego od kompilatora ???? bo jak go oszukujesz to się później nie dziw, toż do poprawnego działania takich funkcji jak

_delay_ms()
_delay_us()

potrzebne są precyzyjnie zgrane ze sobą wartości fizycznego taktowania procka z określeniem takiej samej F_CPU we właściwościach projektu. Zadaj sobie trud i zajrzyj do pliku *.lss, który jest do podejrzenia po kompilacji. Masz tam czysty asembler czyli swój kod przetłumaczony na asembler i porównaj sobie co do jednego taktu procesora jak są generowane pętle opóźniające i skąd wynikają jakieś takie dziwolągowate różnice w czasach....

toż np gdy podajesz F_CPU = 8MHz to kompilator oblicza ilość wykonania pętli opóźniającej dla tej częstotliwości - a ty się spodziewasz że co? że jak napiszesz F_CPU=4MHz a fusami procek będzie taktowany 8MHz to jakby zmienisz jego zachowanie i taktowanie ????

nie rozumiem w ogóle tego toku myślenia coś ci się mocno pokręciło albo czegoś mocno nie zrozumiałeś na samym początku....

Ale jest jeszcze druga rzecz, która może ci się kiełbasić a o której po prostu jeszcze nie wiesz

Bo jeśli już nawet chcesz wykonać takie testy ustawiając inne F_CPU niż rzeczywista wartość taktowania to:

1. MUSISZ - ZAWSZE WYKONAĆ CZYSZCZENIE PROJEKTU. OPCJA CLEAN
2. POTEM DOPIERO BUILD

jak zrobisz clean i build to wtedy zobacz

i nie pisz na drugi raz i nie domyślaj się gdy ci coś nie wychodzi że to zaraz wina Eclipse, czy AVR Studio czy niedługo może samego procesora. Szukaj i pytaj - aby dojść co robisz nie tak - tym bardziej że prowadzisz dziwne i niepotrzebne testy. Ale ok zaparłeś się żeby to sprawdzić i ok ;) tylko najpierw trzeba się dowiedzieć jak działa kompilator i jak trzeba normalnie działać. A potem testuj swoje dziwne przypadki.


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 09:03 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Jak zmieniasz częstotliwość to wykonaj Project->Clean..., bo jak nic nie zmienisz w kodzie to kompilator nie jest uruchamiany. Zauważ że AVR Compiler w konsoli jest tylko, gdy coś zmienisz w pliku main. Może być to nic nie znacząca spacja i wtedy nie musisz uruchamiać Project->Clean...
Kod:
make all
'Building file: ../main.c'
'Invoking: AVR Compiler'
avr-gcc -Wall -Os -fpack-struct -fshort-enums -std=gnu99 -funsigned-char -funsigned-bitfields -mmcu=atmega8 -DF_CPU=8000000UL -MMD -MP -MF"main.d" -MT"main.d" -c -o "main.o" "../main.c"
'Finished building: ../main.c'


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 20:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

Problem rozwiązany, okazało się, że trzeba było zrobić Clean. Jednak mimo wszystko postanowiłem Ci odpisać bo mierzi mnie ton Twoich wypowiedzi.

mirekk36 napisał(a):
Taaaak teraz widać wyraźnie - ale nie o co ci chodzi - tylko to czego ty niestety wyraźnie nie rozumiesz :( i dlatego miesza ci się wszystko na MAX'a (a skoro zawsze masz 10Hz gdy deklarujesz F_CPU zgodnie z Fusami to wszystko jest w najlepszym porządku!)

Mam do Ciebie prośbę, ochłoń i przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem mój post. Napisałem wyraźnie, że kiedy definiuję częstotliwość przez F_CPU jest ok więc nie wiem skąd wniosek, że czegoś nie rozumiem? Rozczaruję Cię, doskonale rozumiem zależności między deklaracją częstotliwości procesora a jego faktycznym ustawieniem i rozumiem jakie są konsekwencje i skutki niewłaściwej konfiguracji tego parametru.

mirekk36 napisał(a):
Po drugie - co ty wyrpawiasz ???? co to w ogóle za jakieś testy że ty sobie usawiasz Fusebity CKSEL np, na 8MHz a jednocześnie deklarujesz taktowanie w Eclipse na jakieś tam 4MHz albo na 1MHz i oczekujesz jakichś tam wyników. Tzn moje pytanie - czy ty robisz jakąś pracę badawczo/naukową na temat zachowań kompilatora podczas wprowadzania go świadomie w błąd ???? SZOK ?

Kolejny raz proszę o wyluzowanie. Mikroprocesor, czy kompilator to nie są święte relikwie, których nie można świadomie oszukiwać czy bawić się nimi. Może Ty urodziłeś się ze swoją wiedzą, ja natomiast swoją zdobywam mozolnie i najlepiej mi idzie kiedy doświadczam czegoś na "własnej skórze", na prawdę nie wiem co w tym jest takiego SZOKUJĄCEGO. A odpowiadając na Twoje pytanie, nie robię pracy badawczej ani naukowej, po prostu wziąłem się za naukę czegoś co Ty już od dawna umiesz. Pierwszy program który wgrałem do uC zachował się zgodnie z oczekiwaniami dopóki nie zmieniłem częstotliwości taktowania. Po tej zmianie przestał się zachowywać zgodnie z oczekiwaniami i dla tego zacząłem eksperymentować żeby ustalić w którym miejscu popełniam błąd. Mój błąd polegał na braku wiedzy o poleceniu Clean, to też Cię szokuje?

mirekk36 napisał(a):
ale z drugiej strony myślę sobie że po prostu nie rozumiesz o co chodzi więc postaram się wyjaśnić:

Dziękuję za chęci ale jak już wspomniałem rozumiem więcej niż sądzisz. Rozumiem tez to, że masz obszerną wiedzę i często odpowiadasz na pytania totalnych laików jednak traktowanie każdego jak totalnego głąba uważam za przesadę.

mirekk36 napisał(a):
Ale NIGDY, podkreślam NIGDY nie rób tak żeby ustawiać inne F_CPU w kompilatorze a inne Fusebity bo to jakiś pomysł z kosmosu. I skoro tak samo ci się dzieje w różnych środowiskach jak pisałeś czyli AVR Studio 4 czy Eclipse to już dawno powinieneś się domyśleć że to nie zależy od ŚRODOWISKA programistycznego, tylko że coś nie tak się kompiluje czyli że to od kompilatora!

Nie wiem gdzie wyczytałeś, że używam innego środowiska ale optymistycznie zakładam, że to nieporozumienie a nie paranoja.

mirekk36 napisał(a):
a dlaczego od kompilatora ???? bo jak go oszukujesz to się później nie dziw, toż do poprawnego działania takich funkcji jak

_delay_ms()
_delay_us()

Powtórzę jeszcze raz bo ewidentnie masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Nie oszukuje kompilatora dla zabawy czy po to żeby regulować sobie działanie funkcji czasowych, eksperymenty, które robiłem były tylko i wyłącznie narzędziem do rozwiązania problemu. Sprostuje jeszcze, bo też nie zrozumiałeś tego, nie dziwi mnie niepoprawne działanie funkcji czasowych kiedy ustawie inne taktowanie fusebitami i inne w kompilatorze, dziwiło mnie właśnie to, że funkcje czasowe działają niepoprawne pomimo właściwych ustawień fusebitów i kompilatora.

mirekk36 napisał(a):
toż np gdy podajesz F_CPU = 8MHz to kompilator oblicza ilość wykonania pętli opóźniającej dla tej częstotliwości - a ty się spodziewasz że co? że jak napiszesz F_CPU=4MHz a fusami procek będzie taktowany 8MHz to jakby zmienisz jego zachowanie i taktowanie ????

Nie. Spodziewam się, że jak ustawie taką samą częstotliwość fusebitami i w kompilatorze to funkcje czasowe będą działały poprawnie, w moim eksperymencie widać było, że tak nie jest, czego tu nie rozumiesz?

mirekk36 napisał(a):
nie rozumiem w ogóle tego toku myślenia coś ci się mocno pokręciło albo czegoś mocno nie zrozumiałeś na samym początku....

Tu należałoby się powtórzenie tego wszystkiego co pisałem wcześniej, nie traktuj wszystkich, którzy wiedzą mniej niż Ty jak ćwierć inteligentów tylko dla tego, że nie rozumiesz czyjegoś toku myślenia.

mirekk36 napisał(a):
Ale jest jeszcze druga rzecz, która może ci się kiełbasić a o której po prostu jeszcze nie wiesz
Bo jeśli już nawet chcesz wykonać takie testy ustawiając inne F_CPU niż rzeczywista wartość taktowania to:

1. MUSISZ - ZAWSZE WYKONAĆ CZYSZCZENIE PROJEKTU. OPCJA CLEAN
2. POTEM DOPIERO BUILD

jak zrobisz clean i build to wtedy zobacz

I to jest sedno sprawy, wystarczyłby sam ten akapit zamiast wszystkiego co wyżej i naprawdę osiągnąłbyś znacznie więcej niż ciągłe, bezsensowne wytykanie mi, że czegoś tam nie rozumiem. W każdym razie za tę naukę dziękuję.

mirekk36 napisał(a):
i nie pisz na drugi raz i nie domyślaj się gdy ci coś nie wychodzi że to zaraz wina Eclipse, czy AVR Studio czy niedługo może samego procesora. Szukaj i pytaj - aby dojść co robisz nie tak - tym bardziej że prowadzisz dziwne i niepotrzebne testy. Ale ok zaparłeś się żeby to sprawdzić i ok ;) tylko najpierw trzeba się dowiedzieć jak działa kompilator i jak trzeba normalnie działać. A potem testuj swoje dziwne przypadki.

Nigdzie nie napisałem czyja to wina. Byłem pewny, że to ja gdzieś popełniam błąd tylko nie wiedziałem jaki. To, że nie napisałem "Eclipse ignoruje ustawienie częstotliwości bo nie wiem jak go używać" wcale nie znaczy, że zwalam całą winę na software. Nie rób takich nadinterpretacji bo to bez sensu, nawet jeśli tak myślisz to czasem warto się powstrzymać przed oceną bo może się okazać pochopna. A gdyby nie moje dziwne i niepotrzebne testy to pewnie nie wiedziałbym jak sformułować pytanie. One nie były niepotrzebne tylko obarczone błędem niewiedzy, jednak doprowadziły do rozwiązania problemu dość szybko.
Na zakończenie jeszcze jeden drobiazg. Dobrym zwyczajem jest pisanie zaimków osobowych z dużej litery jeśli się do kogoś zwraca, szczególnie jeśli ktoś tak jak Ty, przywiązuje taką wagę do poprawnego pisania (kodu) i podwójnie szczególnie kiedy jest się moderatorem forum z ambicjami.

Pozdrawiam
Artur



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 20:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Panowie panowie , pax miedzy chrześcijany ... ja wiem czasem jest irytacja ... każdemu się zdarza ... niemniej nie róbmy
proszę znanego forum - już nawet nie chcę ..... a zresztą ... przepraszam że się wcinam miedzy wódkę, a zakąskę , ale
jakoś muszę zareagować, powinienem ... nie wiem w sumie co powiedzieć ...

dajmy już spokój...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 21:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

Zasadniczo jestem spokojny ale jak wspomniałem dopiero zaczynam naukę i chciałbym móc liczyć na pomoc na tym forum a nie na notoryczne wytykanie, że czegoś nie wiem albo nie rozumiem. Nawet jeśli wytykającemu tylko się wydaje, że czegoś nie rozumiem (bo sam źle coś zrozumiał) to chyba nie jest dobra metoda na przekazywanie wiedzy. No chyba, że ktoś chce się dowartościować a nie podzielić swoją wiedzą.
W każdym razie, nie chciałem nikogo urazić.

Peace



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 21:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

echh.... już nawet pomijając złoty trunek ... czasem w szaleństwie jest metoda ... nie bierzmy wszystkiego do siebie
bo bezcelowe to jest ... echh

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 21:41 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

Kwestia tylko co jest szaleństwem i kto ma o tym decydować ;-)
Ale to już nie na to forum dywagacje...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 21:42 

Pomógł: 0

Nie chcę uchodzić za adwokata Mirka, ale sam czytając twoje posty miałem wrażenie, że kompletnie nie wiesz co robisz ;). Nie napisałeś precyzyjnie, że wiesz iż zmiany fusów wpływają na zmiany czasów generowanie przez twój program. Przytyk o avrstudio4 wynikał z tego, że tam się deklaruje F_CPU w kodzie programu. Szczerze mówiąc sam ci chciałem wczoraj odpisać, ale dla mnie było za mało szczegółów. Brak typu procesora ;), chyba, że jestem ślepy i nie widzę.

Rozumiem twoje rozgoryczenie, bo sam na początku dostałem parę batów od Mirka, ale wcale mu się nie dziwię, mea culpa, że nie czytałem dokładnie zawartości jego bloga i pierwszej książki, robiłem proste błędy, a odpowiadanie po raz setny na te same pytania potrafi człowieka wyprowadzić z równowagi.
Nie wiem, czy masz styczność z "praktykantami", czy szkoliłeś kiedyś nowego pracownika, ale uwierz, czasem miałem ochotę udusić parę osób.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 21:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

oj w złym kontekście użyłem .... miałem na myśli inną definicje ale skrót myślowy niefortunny wyszedł, no nie do końca , ale trochę
nie pasujący do tematu ... dobra spokój już ... :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 21:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Po pierwsze jako, że kolego Zhan jesteś nowy na forum to postaram się nie denerwować na ciebie za ton twojej wypowiedzi / odpowiedzi na mojego posta.

Nikogo nie traktuję jak głąba ani ćwierć inteligenta. Twoje pytanie w ogóle nie wskazywało w ogóle na to ile wiesz a ile nie wiesz. Czasem trzeba umieć zadać pytanie. Zobacz na odpowiedzi innych - ja pokusiłem się o dłuższe wyjaśnienie bo nie wiedziałem też z tak zadanego pytania co jest u ciebie sednem problemu ale trafiłem z tą opcją CLEAN i też o niej napisałem. Przy okazji tłumacząc inne rzeczy.

Czy to, że znasz odpowiedzi na sporą część tłumaczeń które opisałem - oznacza, że traktuję cię jako głąba ????

UWAGA! tu napiszę ci ważną rzecz. Tego typu teksty i odnoszenie się do innych (nie do mnie) .... będzie nagradzane w najlepszym przypadku prośbą o opuszczenie dobrowolnie tego forum, jeśli takie zasady tobie nie odpowiadają i uważasz sam - niestety paranoicznie że wciąż zarzucałem ci jakąś niewiedzę itd .... Polecam ci przejrzyj sobie różne wątki na tym forum, poczytaj i zobacz, że nie znajdziesz nigdzie takiego tonu. A wiesz dlaczego ? bo jak ktoś się taki zdarza - to zwykle dosyć szybko opuszcza to forum. Więc teraz jeśli uznasz to znowu za jakieś czepianie się z mojej strony - to mam propozycję - po co się męczyć - sam zmień forum OK ????

a jeśli się nie obrazisz (mam nadzieję) i przepraszam jeśli ja czymkolwiek cię uraziłem w mojej wypowiedzi - to serdecznie zapraszam dalej do pozostania z nami i mam nadzieję, że raz na zawsze wyjaśniliśmy sobie takim tonem już wszystko.

Ja dodam że jak odpisywałem to nie byłem ani poirytowany, ani zdenerwowany itp .... Tylko zawsze jak słyszę, że ktoś pisze iż mu Eclipse albo inny kompilator nie działa - to staram się dobitnie przekazać informacje tak - aby na drugi raz częściej dopytać o coś, szukać błędu u siebie, w tym co się robi itd niż pisać, że "Elipse ignoruje ustawienia" .... a potem się dziwić że ktoś źle zrozumiał pytanie albo źle odebrał to co piszesz ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 22:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

mirekk36, nie chodzi o to, że tłumaczyłeś mi rzeczy o których wiem, chodziło bardziej o formę i przekonanie, że skoro napisałem to co napisałem to na pewno nic nie wiem. A to czy zarzucałeś mi niewiedzę i niezrozumienie czy to tylko moja paranoja niech już każdy sobie sam rozstrzygnie. Z mojej strony temat uważam za zamknięty.
Sugestię o zmianie forum zapamiętam, choć liczę, że nie będzie to konieczne. Postaram się bardziej przykładać zadając pytania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 22:47 

Pomógł: 0

Sam mogę co najwyżej komuś przylutować ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 wrz 2012, o 23:38 

Pomógł: 0

Ile to się mięcha narzucałem pisząc swój pierwszy większy projekt, zanim kilka oczywistych, oczywistości Mirek mi przedstawił w książce swej i na blogu. Normalnie można by pół Afryki wyżywić.
Ja tam Mirka rozumiem, sam jestem nerwowy ;);).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2012, o 10:44 

Pomógł: 0

To już nawet nie chodziło o to, że czegoś nie wiedzieli, bo to jeszcze mogę zrozumieć, ale jak coś komuś trzeba powtarzać 100x i znów po kilku miesiącach pyta o to samo, to czasem się zastanawiam, czy jednak powinien pracować w zawodzie elektronika.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2012, o 22:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

Panowie, mam jeszcze jeden problem. Jak już wspominałem zanim uruchomiłem Eclipse Genymede walczyłem z nowszymi dystrybucjami. Jako, że z natury lubię używać nowych wersji oczywiście tez próbowałem z Juno. Niestety każda wersja Juno, którą testowałem resetuje mi komputer i to dość charakterystycznie. Problem pojawia się przy drugim bądź trzecim uruchomieniu środowiska, pierwsze jest zawsze poprawne. Problem objawia się tym, że w czasie uruchamiania komputer na kilka sekund łapie totalną zwiechę, łącznie z kursorem myszki a później albo jest restart albo bluescreen z komunikatem "MACHINE_CHECK_EXCEPTION". Ten objaw jest na wszystkich wersjach Juno jakie wpadły mi w ręce, w tym czystej oraz tych robionych przez SunRivera. Inne wersje Eclipsa działają bez najmniejszych problemów. Dodam tylko, że komputer nie sprawia mi najmniejszych problemów w innych aplikacjach, działa bezawaryjnie od wielu lat. Miał ktoś podobny problem? Od czego zacząć sprawdzanie?

Mój konfig:
płyta Gigabyte GA-P35-DQ6
procesor Intel Pentium E5400@3,6GHz
pamięć RAM 2GB Patriot
Windows XP Pro aktualizowany na bieżąco
Java najnowsza
WinAVR z płytki z książką



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2012, o 22:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Napisałeś że testowałeś też czystą wersję Juno, miałeś na myśli pobraną własnoręcznie z eclipse.org ?

Dopytuję bo nie jestem pewien, a ja w zeszłym tygodniu miałem taki kłopot, akurat na komputerze kursanta, który u mnie był, że akurat wersje od SunRivera na jego kompie nie chciały ruszyć, pomimo że zgrane były wprost z mojego kompa, który stał obok i na nim działała ta wersja. Różnica była tylko taka, że kursant miał angielską wersję Windows 7 64-bit a ja polską .... hmmm Wtedy pobrałem 32-bitową świeżą czystą wersję z eclipse.org, i ta się uruchomiła u niego. Trzeba było tylko dograć Avr Plugina, i poprawkę dla toolchaina atmelowskiego z naszego forum. A ciekawe też było to że Java była najnowsza i wszystkie inne starsze wersje Eclipsa (ganymade, Indigo, Galileo) działały .... Z braku czasu - ponieważ kursant musiał uciekać nie rozwiązaliśmy problemu - więc pozbawiony był tych wszystkich fajnych fiuczersów które zrobił Sun..... Ale ważne że ta czysta wersja ruszyła. Dlatego tylko pytam czy też tak dokładnie próbowałeś ? .... A java też była u niego najnowsza.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2012, o 22:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

Tak, problem był też z czystą wersją pobraną z eclipse.org. Ale chyba właśnie znalazłem przyczynę, aż wstyd, że wcześniej na to nie wpadłem. Najwyraźniej chodzi o podkręcony procesor. Po napisaniu posta ustawiłem procesor nominalnie i wygląda jakby problem zniknął. Trochę mnie to dziwi bo zawsze wydawało mi się, że pomimo podkręcenia mój komputer jest super stabilny. Poza wspomnianą sytuacją z Eclipsem zawiesił mi się chyba raz na przestrzeni ostatniego roku. Najwidoczniej to środowisko wyciska z procesora więcej niż gry, photoshopy, prime i inne takie. Co niestety oznacza, że pozawracam Wam jeszcze głowę bo coś tak namieszałem, że żadna z wersji Juno nie działa mi poprawnie. Ale najpierw spróbuje własnymi siłami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 wrz 2012, o 22:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ale numer! z tym podkręceniem - że akurat Eclipse się wykłada .... hmmm ciekawostka...

A co do pozostałych pytań to spokojnie - jak coś to pisz.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2012, o 10:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

java potrzebuje sporo zasobów, i dziwnie się zachowuje na podkręconych kompach czasami ...
Jedno jest pewne czasem nie warto mieszać ...:)

To jak z Tjuninkiem samochodowym -tak właśnie tak to nazwę -- kupujesz na aledrogo chip resistor
i poza większym spalaniem nic więcej nie uzyskasz - bo ECU działa w trybie awaryjnym - i wtedy
bierze więc ej paliwa jak na ssaniu , ale wcale niema więcej mocy ... ot głupota ...
Niemniej magiczne cyferki robią pranie mózgu -- i frajerów nie brakuje na takie oprawki

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2012, o 11:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 wrz 2012
Posty: 24
Pomógł: 0

Myślę, że jednak z podkręcania procesora jest więcej korzyści niż z chip resistora :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2012, o 12:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

czy ja wiem ... korzyści są bardzo wymierne -- więcej cyferek w 3dmarku i brak stabilności niektórych programów
:)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2012, o 13:02 

Pomógł: 0

SunRiver napisał(a):
czy ja wiem ... korzyści są bardzo wymierne -- więcej cyferek w 3dmarku i brak stabilności niektórych programów
:)


Wszystko zależy ile i jaki procesor podkręcasz. Sam mam swojego C2D E7400 2.8Ghz podkręconego na 3.5Ghz i ani razu komp z tego powodu mi się nie zawiesił. Jak ktoś podkręca bez głowy i nie bacząc na pozostałe komponenty typu ram, szyna FSB itp. to potem nie dziwne, że mu się komp wiesza.
Praktycznie i tak działam na speedstep więc przy normalnej pracy procesor chodzi mi na 2Ghz, a jak potrzeba wchodzi na obroty, podobnie moja grafika. Dla mnie te 700Mhz x2, to jednak jest odczuwalny przyrost wydajności, nie tylko w grach, ale i w innych programach.

Tak na marginesie nic nie daje takiego kopa jak dobry i szybki dysk. Kiedyś używałem SCSI SAS 15K obr/m, ale z racji wymiany mojego już lekko wysłużonego Della, nie miałem możliwości wykorzystania kontrolera SAS i przeszedłem na dysk SSD (tylko system), to jest dopiero odczuwalny kop wydajnościowy.
Wszystko jest dla ludzi, ale z głową. Podkręcam kompa odkąd mam PCta nigdy na maksa, zawsze jakieś 30%. Bartona np. kupiłem 2500, a miałem ustawionego na 3200, skok ogromny.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2012, o 15:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2011
Posty: 582
Lokalizacja: okolice Wrocławia :)
Pomógł: 24

Zaczyna się trochę robić OT ale co mi tam ;).
Ogromny skok to był jak się Celerona 300A (300MHz) kręciło na 450MHz :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2012, o 18:22 

Pomógł: 0

Oj, wtedy jeszcze nie miałem PCta ;). Dopiero w 2001r, dostałem od rodziców całkiem fajnego kompa jak na tamte czasy. Thunderbird 1Ghz 40G dysk 17" sony sprzęcior był konkretny.

W przypadku bartona chodziło o różnicę w cenie bo wtedy za 2500 zapłaciłem 400zł, a 3200 kosztował ok 3tyś. Po za tym już wtedy miałem giga ramu i raid0. Dlatego warto było podkręcać bo reszta komponentów wyrabiała bez problemu, a że uczestniczyłem dosyć mocno w seti@Home i innych podobnych to każdy Mhz się liczył.

Najwyżej nas ześlą do lochu, do sali szalonych podkręcaczy ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO