Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sie 2012, o 11:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Witam. Analizując wszystkim znaną książkę mikrokontrolery avr ... Doszedłem w końcu do tematu komunikacji USART. Próbuję przesłać do komputera znak A czyli pierwszy program z tego działu i oczywiście na starcie nie mogę sobie z tym poradzić. Uc przesyła dane ponieważ miga dioda TXD na płytce. Dane odbieram za pomocą terminala Putty. Zamiast literki A wyświetla się ŃĐŃĐĐĐĐĐĐ. Nie wiem gdzie szukać błędu.
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Kod pisany w eclipse. Taktowanie ustawione na 8 MHZ. Czy problemem może być zasilanie?? płytkę zasilam z portu USB i napięcie za przetwronica wynosi 4.69V. Proszę o jakieś wskazówki.

[wszystko dobrze ale po raz kolejny i mam nadzieję, że ostatni zwracam koledze uwagę żeby używać znaczników [ syntax = c ] zamiast [ code ] ...... OK? - mirekk36]



Ostatnio edytowano 28 sie 2012, o 11:54 przez atomik1234, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2012, o 11:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No ale chyba jednak kolega nie przeczytał tego rozdziału w całości - no i teraz to się mści okrutnie niestety :(

Proszę jednak doczytać z czym wiąże się rejestr OCCAL który kolega pozostawia ustawiony na wartość = 20 !!!!

a w tym czasie działa na wewnętrznym oscylatorze RC = 8MHz - toż kolega rozkalibrowuje tenże oscylator do takiej wartości że UART dostaje świra i zachowuje się jak po 3 zastrzykach morfiny ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2012, o 12:01 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.

Wyrzuciłem nie potrzebne dane z wcześniejszych prób i teraz kod wygląda tak jak wyżej ale nadal w terminalu pojawia się to samo czyli jakieś dziwne znaki.
I chyba wprowadziłem bałagan na forum pisząc nie w tym wątku co trzeba.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2012, o 12:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 paź 2011
Posty: 581
Pomógł: 17

Ja może offtaopa zrobie małego.
Naprawdę dziwi się Mirkowi, że on dalej pomaga..
No bo przecież ile razy można wałkować to samo!?
On naprawdę ma Anielską cierpliwość


Masz film dot właśnie tej lekcji i konfiguracji putty!
Masz książkę i dokładnie wyjaśnione co zrobić.

Ale nie.
Lepiej poczytać urywki i pytać się na forum ;/

Sprawdź fusy



Ostatnio edytowano 28 sie 2012, o 12:14 przez xamrex, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2012, o 12:14 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tak teraz kod jest OK ;) fajnie ... powinno to już działać na ATMega32 .... chyba żeby aż tak mocno miała rozkalibrowany wewn. oscylator fabrycznie (w co szczerze wątpię) ... tym bardziej że na razie popełniasz jeszcze podstawowe błędy - ale jak sobie z tym poradzimy - to dalej już będzie ci szło z tym gładko, dlatego proponuję ci teraz dwa rozwiązania tzn mam dwie sugestie

1. przełącz procka na kwarc z zestawu 11,0592MHz i sprawdź jak to się zachowuje z kwarcem. (BA ALE z drugiej strony czy ty przypadkiem nie masz właśnie może źle ustawionego taktowania w projekcie w Eclipse ???? albo może fusy masz inaczej a taktowanie inaczej - sprawdź to i pokaż nam (opisz) .....

a.) jak masz ustawione fusy ???? na jakie taktowanie
b.) jakie taktowanie masz ustawione w projekcie

bo już z tego powodu wszystko może się tak rozjeżdżać


2. Pokaż jak skonfigurowałeś PUTTY tzn na jakie dokładnie parametry transmisji ??? czy dobrze to zrobiłeś ??? jakiś screenshot na potwierdzenie.


------------------

Fakt wątek założyłeś w całkiem złym dziale ale mam nadzieję że na przyszłość będziesz na to zwracał większą uwagę tak jak i na stosowanie znaczników [ syntax = c ]

a ja zaraz spróbuję przenieść ten wątek do innego i właściwego działu ;) zobaczymy czy mi się uda ta operacja ;) ? .... jakby wszystko zniknęło nagle to nie myśl że wyrzuciłem to - po prostu nie jestem tak wprawnym chirurgiem w tych operacjach jak np moderator SunRiver - no to do dzieła ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 sie 2012, o 13:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 22 sie 2012
Posty: 19
Pomógł: 0

Udało się. Oczywiście błąd mój leżał w ustawieniu Fusebitów. Tutaj niezwykle pomocny okazał się mkAVR Calkulator. Dziękuje za pomoc i cierpliwość dla osób raczkujących w dziedzinie uc takich jak ja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO