Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 23:19


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 mar 2016, o 22:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Witam
Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał do czynienia z miernikiem cewek od AVT (kit 2382 )?
Jest to symulator przetwornicy do pomiaru cewek- jego głównym celem jest pomiar prądu nasycenia cewki. Jest to układ w typologii przetwornicy zaporowej z generatorem prostokątnym na bramkach, tranzystorem buz11 i zabezpieczeniem przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu, na wyjściu są rezystory , które można dołączać by zwiększać obciążenie. Częstotliwość pracy zmienia się dołączając kondensatory DIP-switchami.

Zrobiłem kilka pomiarów, na ekranie oscyloskopu są spore zakłócenia ,czasem uniemożliwiające odczyt, rezystory mimo że tak dali w projekcie są o dużo za małe (moc) wg moich obliczeń i grzeją się nie miłosiernie. W opisie pomiarów napisane jest, że napięcie do pomiaru na wyjściu ma wynosić 50-70% Uwe co jest nie do wykonania (tym bardziej, że do zmniejszania napięć typowo jest przetwornica przepustowa a nie zaporowa).
Prosiłbym bym o pomoc przy eliminacji zakłóceń, co z tym napięciem na wyjściu?

Pozdrawiam

ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2016, o 13:25 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

I dlaczego tutaj mam taki dziwny przebieg? oczywiście jest to przebieg prądu na cewce.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 mar 2016, o 14:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Witam, mam pytanie, czy masz założony JP1 Jumper dołączający rezystor R16 - 1k, który ma tłumić oscylacje.
Jeśli nie to włącz go. układ odciążający przy 2 MHz jest konieczny. Zresztą zawsze jest, wbrew temu co napisali w instrukcji.
Sondę pomiarową masz zapiętą we właściwą stronę?, bo przebieg wygląda jak by był zdjęty na pojemności. Chyba, że sonda wnosi Ci pojemność do układu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2016, o 17:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Tak, jumper jest założony, tam nie ma aż 2MHz. Po co to "odciążenie", mógłbyś napisać?

Sonda jest podłączona poprawnie. Efekt pokazany na zdjęciu występuje tylko u niektórych cewek i ciekawi mnie dlaczego. Przy dużym prądzie, po przekroczeniu prądu Ip w niektórych prąd nieliniowo wzrasta czasem dość szybko a w innych właśnie jakby się coś ładowało.

ObrazekObrazekObrazek
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2016, o 19:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Na drugim zdjęciu odczytałem 2,17... MHz, stąd tak napisałem. Sonda według zdjęcia jest dobrze
wpięta. Odciążenie (snubber) jest potrzebne w układzie, aby nie uszkodzić przepięciami klucza.
Tutaj jest to tranzystor, wg schematu, BUZ10. Jest to co prawda układ testowy, ale przepięcia - widoczne pionowe szpilki przy każdej zmianie stanu klucza. wynikające z indukcyjności cewki mogą mieć amplitudę większą niż maksymalne napięcie tranzystora V_RRM. W normalnej przetwornicy stosuje się na różne sposoby układy przejmujące na siebie takie przepięcia, (kombinacja np. diody, rezystora i kondensatora albo bardziej rozbudowane, czasem odzyskujące) by zminimalizować skutki przepięć oraz strat cieplnych w strukturze klucza.
Rezystor w tym przypadku jest namiastką tego układu - tłumi oscylacje w cewce w momencie wyłączania tranzystora.
Kształt przebiegu prądu zależy od tego, czy cewka ma charakter liniowy, to znaczy jak za rdzeń "robi" powietrze to jest liniowy. Gdy w obwód strumienia magnetycznego jest wtrącony ferromagnetyk to przebieg jest liniowy tylko w pewnych granicach. Związane jest to z krzywą magnesowania rdzenia. Rdzeń może być między innymi np. żelazny, żelazny - proszkowy oraz ferrytowy, albo częściowo powietrzny i metalowy jak w tej cewce szpulkowej. Dopóki rdzeń się nie nasyci - kształt jest liniowy albo ugięty - szczególnie przy małych i dużych prądach dla danego typu cewki.
Gdy rdzeń się nasyci zmienia się skokowo indukcyjność. To tak jakby rdzeń znikał. Dlatego trzeba dobrać odpowiedni materiał do częstotliwości pracy oraz wartości prądu, aby nie przekroczyć maksymalnej wartości indukcji w rdzeniu B_max. Napięcie na wyjściu 150 do 170 % Uwe. To jest przerywacz podwyższający napięcie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2016, o 22:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Częstotliwość pokazywana jest zła bo są te szpilki.
Ten wykres wyglądający jak ładowanie kondensatora to cewka 500u bez rdzenia przy prądzie koło 2,5A
150-170% to już co innego, a tam pisało 50-70% Uz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 mar 2016, o 22:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Czy te 500 uH to ta szpuleczka z rdzeniem walcowym na górze, czy inna bez rdzenia?
No bo rdzeń jest w niej.
Częstotliwość pokazywana to jest wszystko co się dzieje w dziedzinie czasu.
Oczywiste, że kluczowanie jest na mniejszej częstotliwości, ale zobacz co się dzieje dodatkowo w układzie bez udziału kluczowania oraz tranzystora pracującego jako klucz, są oscylacje wyższej częstotliwości i to dość długotrwałe w każdym cyklu kluczowania.
Przy odpowiednio długim traktowaniu takim przebiegiem "gotują się" w sensie dosłownym:
kondensatory - elektrolity oraz struktura tranzystora i szybkiej diody prostowniczej D2.
Trzeba podejść do problemu według scenariusza:
przekrój drutu cewki - maksymalna gęstość prądu; wartość indukcji jeśli jest rdzeń, parametry dopuszczalne tranzystora oraz diody, moc strat w strukturze przy założonych parametrach chłodzenia.
Wszystkie te parametry nie mogą wyjść poza ramy.
Oscyloskop obrazuje wszystko co się dzieje w układzie. Masz taki mały nadajnik, który sieje harmonicznymi przy mocy kilkudziesięciu watów w układzie.
Co do napięcia - w tym układzie Uwy jest nie mniejsze niż Uwe. Wartość napięcia - to redakcyjny błąd w instrukcji.
Cała instrukcja jest napisana przecież w stylu "... a to nie ważne, a to można nie wlutować ... itp."



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2016, o 06:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Cytuj:
Cała instrukcja jest napisana przecież w stylu "... a to nie ważne, a to można nie wlutować ... itp."

No nareszcie ktoś zwrócił na to uwagę już myślałem, że tylko ja mam takie spostrzeżenia i się czepiam.
Jakiś czas temu walczyłem z opisywanym miernikiem, ale zabrakło mi cierpliwości i teraz leży w szufladzie. Z opisu wyglądało na to, że każdy początkujący elektronik za pomocą tego miernika może zbudować przetwornicę, a dokładnie to dobrać byle jaką cewkę i dopasować prosty układ i, i już. Niestety układ dział mocno dziwnie jak większość układów Pana Piotra. Pan Piotr świetnie i to cichłbym mocno podkreślić, świetnie przekazuje wiedzę ale jego układy są niedopracowane i zawsze w stylu "to ne jest nam potrzebne" "tego nie musimy montować", "taka dokładność nie jest wymagana", "a ten parametr możemy określić na oko bo nie ma konieczności znać go dokładnie". Przyznam, że takie podejście mocno mnie odpycha od konstrukcji Pana Piotra, ale wszystkie kursy są w mojej ocenie na grubą piątkę z plusem.
Niestety kolego z braku czasu nie pomogę Ci z omawianym miernikiem, jak wspomniałem wyżej, rzuciłem go w kąt w złości i nerwach myśląc, że jestem taki cienki, że nie mogę sobie poradzić z tak prostym urządzeniem, a tu się okazało, że nie do końca. Miałem takie same cyrki na ekranie oscyloskopu, buzer piszczal mi cały czas, a gdyby nie ograniczenie prądowe zasilacza to wszystko szybko poszło by z dymem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2016, o 10:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Tak to ta cewka tylko wykręciłem z niej rdzeń.
Jeśli chodzi o te oscylacje i gotowanie elementów, co można z tym zrobić?
Jeśli już mowa o wadach układu to powyżej 130khz generator nie wyrabia, przebieg robi sie bardziej okrągły niż kwadratowy albo jest za mała wydajność prądowa bramek.
Czy te 150-170% Uwe na wyjściu jest konieczne?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2016, o 12:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Nie musisz ustawiać napięcia według instrukcji. Napięcie przyjmujesz według wstępnie obliczonych parametrów układu.

Podstawa to tak dobrać napięcie na wyjściu oraz prąd obciążenia aby uzyskać trójkątne przebiegi, to znaczy takie ładne prostoliniowe odcinki narastające i opadające.
Wtedy można zastosować di/dt do obliczeń.
dławik nie może się grzać, elektronika także.
Jak coś się niekontrolowanie nagrzewa - straty w rdzeniu (rdzenie np. przechodzą przez punkt Curie) to zmieniają się parametry strumienia magnetycznego, indukcja magnetyczna itd. itd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2016, o 22:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

A jeśli chodzi o szpilki napięciowe, może lepszy gasik by się zdał?
Wydaje mi się ,że dokładniejsze ustawianie częstotliwości też by się zdało.
Nie wiem jak z płytką, przy w.cz. trzeba dobrze zaprojektować płytkę aczkolwiek nie znam się na tym.

ps. Dodam że jak testowałem cewki w innym pokoju radio trzeszczało (używałem zasilacza laboratoryjnego) :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 mar 2016, o 23:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Spróbuj dobrać taki układ RCD np.
http://www.daycounter.com/Calculators/S ... ator.phtml
Nie musisz ustawiać żadnej dokładnej częstotliwości.
O jaki gasik - chodzi?
Spróbuj zajrzeć do książki Barlik R. Energoelektronika np.
Bilings, K. H. Switchmode Power Supply Handbook McGraw-Hill Inc,
albo laboratorium energoelektroniki.

To coś to jaką moc ma mieć?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2016, o 07:26 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Gasik- chodzi mi o ten układ do eliminacji szpilek.
Co do częstotliwości to są znaczne przeskoki wiec można by coś dokładniej zmieniać a nie w stylu " wystarczającej dokładności" pana Piotra.
Jeśli chodzi o moc to narazie w celach edukacyjnych Ok 20w, nic większego nie planuje choć kiedyś fajnie by było.
Głównie chce wyznaczyć prąd Ip dla cewek i zobaczyć co da sie z nich zrobić o ile tak to działa



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2016, o 08:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Proponuję - zapoznaj się z informacjami na stronie:
http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/#sinn
Tam są też podane propozycje książek - bardzo dobrych popartych wieloletnim doświadczeniem autora.

Natomiast co do przetwornic impulsowych to nie tak, nie można od tyłu jak Mc'Gywer.
Mam cewkę to co z nią zrobić. To znaczy można w warunkach bojowych coś zrobić tak jak krótkofalowiec Damazyn i zbudować radiostację w warunkach obozowych.
Namiastkę nadajnika przypadkowo zrobiłeś, bo sam zauważyłeś, że radio trzeszczy w sąsiednim pokoju.
Natomiast przetwornica nie może puszczać pary w gwizdek.
Cewki sobie zmierz i na półkę. Natomiast jeśli chodzi o zasilacze impulsowe to zacznij od prostych układów. Półprzewodniki do impulsówki to jest inna liga, wszystko jest tu ze słowem szybkie, miękkie, krótkie czasy powrotu itp.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2016, o 14:48 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Właśnie co do tych pomiarów cewek to w kursie pisało ze miernik jest po to żeby zobaczyć co z danych cewek " da sie wydusić".
W notach układów do przetwornic jest podana tylko indukcyjność, czasem prąd a gdzie rezystancja cewki... Prąd cewki ( uwzględniając drut) a prąd Ip to tez rożne rzeczy.

Literaturę oczywiście przejrzę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2016, o 19:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Nie do końca jest tak, że z danej "cewki" czyli dławika wyciska się cokolwiek. To jest błędne założenie.
Dławiki (indukcyjność) mają spełnić konkretną funkcję w układzie. Jeśli jest to dławik w zasilaniu (tak jak do zasilania analogu w procku) to jest on inny od takiego co ma być "pompą energii" w zasilaczu.
Inne są w układach rezonansowych itd. ... Do przetwornic dławik musi mieć odpowiednią konstrukcję.
Przyrząd natomiast zasadniczo może posłużyć do tego by sprawdzić czy przygotowany dławik ma założoną indukcyjność po jego zaprojektowaniu i wykonaniu. Np. można w tym układzie, jeszcze przed zamontowaniem w przetwornicy wyregulować szczelinę, aby uzyskać właściwe parametry dławika.
Rezystancja uzwojenia dławika jest sprawą ważną, ale nieco wtórną, ponieważ buduje się go specjalnie do osiągnięcia właściwych parametrów prądowo-napięciowych. Czyli uwzględnia się pracę impulsową, naskórkowość prądu - często stosuje się licę lub uzwaja bifilarnie. Czasami uwzględnia się pojemność międzyzwojową oraz napięcie między zwojami. Przy małej mocy to prawie nie ma znaczenia, ale spójrz na te małe cacka od Mirka. Jakie moce można wyprodukować na takiej konstrukcji.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2016, o 20:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Czyli ten miernik ma sens jedynie gdy samemu nawija się cewkę lub reguluje szczelinę?
Z 2 strony infukcyjność można też zmierzyć multimetrem z ową funkcją



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2016, o 21:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Z założenia jest to "uniwersalny" układ przetwornicy - właśnie do pomiaru/doboru dławików do przetwornic impulsowych. No ale nie tylko, bo można dobierać inne elementy układu, np układ odciążający. Problem polega na tym, że schemat na papierze a układ ścieżek w realu to są różne sprawy. Uniwersalność tego przyrządu praktycznie kończy się na tym słowie. Praktycznie można tu metodą techniczną zgrubnie wyznaczyć parametry dławika. Zasadniczo to wystarcza i spełnia założony cel. Resztę wykonuje się w zestawionym już układzie, który powinien spełniać wymagania konstrukcji przetwornicy, EMC i wielu innych rzeczy. To jest strasznie długa historia. Czyli jak chcesz zrobić przetwornicę, to jeszcze raz najważniejsze rzeczy:
- dane wyjściowe: Prąd i napięcie,
- napięcie tętnień na wyjściu,
- częstotliwość przetwornicy
- rodzaj dławika rdzeń/uzwojenie/indukcyjność
- rodzaj klucza napięcie/prąd/moc strat
- rodzaj diody zerowej napięcie/prąd/moc strat
- kondensatory ESR oraz temperatura pracy
- wybór rodzaju układu odciążającego - elementy do snubbera
to tak w skrócie.
Może się okazać, że lepiej kupić gotowca. Albo zrobić prawidłowy układ i w nim wykonać pomiary.
To się nadaje do pracowni jako poligon.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2016, o 21:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Czy rezystory drutowe jako obciążenie w obwodzie nadają się, czy tez wnoszona indukcyjność powoduje problemy?
Próbowałem zastąpić drutowe swojego czasu węglowymi albo metalowymi ale niestety takich mocy nie ma.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 mar 2016, o 14:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

Na wyjściu już masz prąd stały, więc nie ma to znaczenia, możesz nawet żelazko podłączyć.
Rezystory ceramiczne na płytce są drutowe.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 mar 2016, o 14:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Czy przy projektowaniu obwodów o częstotliwości koło 1 MHz obowiązują jakieś dodatkowe zasady? Czy może jest to jeszcze mała f. Chodzi mi oczywiście o płytkę drukowaną.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 mar 2016, o 00:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

heterodyn napisał(a):
Czy przy projektowaniu obwodów o częstotliwości koło 1 MHz obowiązują jakieś dodatkowe zasady? Czy może jest to jeszcze mała f. Chodzi mi oczywiście o płytkę drukowaną.


Może tak: Każdy z biegiem czasu poznaje ładniejsze pod względem zasad konstrukcji układy.
Nie warto wchodzić w dyskusję f "za mała" lub za duża. Trochę z tego przyrządu zrobiło się długie pisanie. Spróbuj obejrzeć przykłady pokazane w wymienionych publikacjach.
W układach impulsowych mamy do czynienia z szybkimi zmianami wartości napięcia na elementach.
One zaś wywołują przepływy impulsowe prądu. Są to tzw. stany nieustalone, coś jak zderzenie rozpędzonego samochodu z betonową ścianą efekt jest praktycznie znany. Przepięcia łączeniowe są właśnie takim przykładem. Z jednej strony zależy nam na tym aby było jak najszybsze przełączenie, bo zmniejsza to straty łączeniowe i zwiększa sprawność, ale równolegle właśnie stany nieustalone przeszkadzają bo wywołują przepięcia.
Każde połączenie - obojętnie czy to przewód czy ścieżka - ma swoją indukcyjność.
Przykładowo 1 metr to około 10 uH indukcyjności. Załóżmy następuje w wyniku wyłączenia/włączenia klucza zmiana wartości prądu di/dt z szybkością 100 A / 1 us (mikrosekundę). Mamy połączenie ściężką/przewodem o długości 10 cm. Indukcyjność wyniesie około 1 uH.
Podstawimy do wzoru: U = L · di/dt
mamy: 1 uH · (100 A/ 1 us) = 100 V.
Stąd trzeba sobie odpowiedzieć, czy w konstruowanym układzie to dużo, czy mało.
Jeśli taki impuls poprzez zbliżenie z inną ścieżką lub przewodem spowoduje reset procesora, lub załączenie tyrystora albo układu odpowiedzialnego za jakieś zabezpieczenie, albo przebicie struktury półprzewodnika, to .. no właśnie co - jeśli?
Dlatego czasami przetwornica jest nadajnikiem a nie zasilaczem. Moim zdaniem 1 MHz to już dużo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 mar 2016, o 07:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Czyli możliwie najkrótsze połączenia?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 mar 2016, o 21:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Dokonałem nowych pomiarów. Pierwsza ciekawa rzecz to impulsy prądu na rezystorze pomiarowym mimo braku cewki (obwód otwarty)

Obrazek

Pomimo tego układu gaszącego z rezystora spore zakłócenia:

Obrazek

Dziwne przebiegi dwóch cewek:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Po podłączeniu tej cewki przy dużej częstotliwości, 2 radia w odległości ok 4m i przez ściany przestały całkowicie działać-była cisza. Przy mniejszych częstotliwościach były szumy i charczenia. Próbowałem zasilać cewkę z akumulatora a z zasilacza układ scalony i tranzystor ale nie było żadnej zmiany, więc zakłócenia w sieci jednak to nie są...

Obrazek

Próbowałem również przy założonym Uwe, Uwy obciążyć układ tak aby przebiegi były trójkątne, oto wynik:

Obrazek

Prąd szczytowy cewki ok. 2,6A. Średnica drutu cewki 0,49mm. Cewka była chłodna, rdzeń zimny. Dłużej nie testowałem bo dym leciał z rezystorów. Cewka ma rdzeń wkręcany, L=500uH.

Zauważyłem również zjawisko gdy zmniejsza się częstotliwość (zwieram kolejne kondensatory) to napięcie na wyjściu przy stałym obciążeniu czasem wzrasta a czasem spada, czym to jest spowodowane?

Chyba rzeczywiście nie można podchodzić do tematu " co da sie wydusić z cewki", nie wiem jakie indukcyjności dobiera się dla większych/mniejszych napięć wejściowych ale zauważyłem że cewki o małej indukcyjności przy Uwe=12V trzeba było na start mocno dociążać bo buzzer piszczał, przy wysokiej częstotliwości nie szło nic odczytać z oscyloskopu, zmniejszenie f powodowało wzrost napięcia a dociążenie układu dla właściwego napięcia kończyło się nasyceniem więc przy niektórych cewkach nie zdołałem uzyskać takiego rezultatu jak wyżej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 mar 2016, o 23:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

I jeszcze takie pytanie: na aukcjach z cewkami jest podawany prąd. Czy jest to prąd nasycenia Ip czy też max prąd uwzględniając przekrój drutu?
przykład:
http://electropark.pl/cewki/25-cewka-47 ... 0-14r.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 mar 2016, o 23:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 03 mar 2014
Posty: 28
Lokalizacja: Wałcz
Pomógł: 1

heterodyn napisał(a):
I jeszcze takie pytanie: na aukcjach z cewkami jest podawany prąd. Czy jest to prąd nasycenia Ip czy też max prąd uwzględniając przekrój drutu?
przykład:
http://electropark.pl/cewki/25-cewka-47 ... 0-14r.html


Trudno powiedzieć, jaki prąd podaje sprzedawca.
Z mojego doświadczenia dla średnicy do 0,5 mm robię założenie, że gęstość prądu w uzwojeniu wynosi Jo = 6 A/mm^2.
Liczę na tej podstawie wartość prądu dla przekroju drutu.
Przykładowo dla drutu o średnicy 0,49 mm prąd obciążenia, który nie spowoduje przyrostu temperatury poza margines bezpieczeństwa wyniósłby ok. 1,13 A. To tak na szybko.
Oczywiście nie znam warunków chłodzenia oraz zakresu temperatury otoczenia.
Obliczenie jest prawdopodobne przy częstotliwości do 10 kHz. Przy wzroście częstotliwości trzeba uwzględnić głębokość wnikania prądu. Czyli fakt, że nie dysponujemy całym przekrojem drutu.
Należałoby pomyśleć wtedy o licy.
Nie wiadomo nic o materiale rdzenia. itd.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2016, o 00:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

A wiesz gdzie można kupić cewki z " prawdziwego zdarzenia" i są podane wszystkie potrzebne parametry?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2016, o 06:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Pewnie to znasz, ale jeśli nie to zobacz tu http://www.feryster.pl/polski/index.php?lang=pl , jest tam też dużo informacji teoretycznych.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 mar 2016, o 10:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Owszem znam, jest tam taki jakby podrabiany kurs avt. Ciekawe że Cewki szpulkowe są tam tylko w dziale dławiki przeciwzakłóceniowe



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 mar 2016, o 13:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 mar 2015
Posty: 79
Pomógł: 0

Witam ponownie
Po kilku próbach wyznaczenia prądu Ip niezbędnego do pierwszych obliczeń przetwornicy np. :
tonmax = L*Jp/U1max
okazuje się, czasami nie da się tego zrobić ponieważ przebieg nie jest prostoliniowy(trójkątny) lecz ma postać krzywej, czasem tak jak widać na zdjęciu prąd dalej nie wzrasta. Czy jest ktoś w stanie to wytłumaczyć?

ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO