Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 06:55


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 sty 2016, o 10:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Zainspirowany artykułem w EP i na forum odnośnie bezprzewodowego włącznika(dodatkowo regulatora), chciałbym zrobić coś podobnego z tym, że punkt oświetleniowy miałby być włączany bezprzewodowo(wifi) oraz manualnie, przez zwykły łącznik.

Zastanawiam się nad tym jak można to zrobić żeby działało jak włącznik schodowy, czyli włączam bezprzewodowo oświetlenie, ale wyłączam już manualnie przez łącznik w ścianie i na odwrót, włączam włącznikiem, wyłączam przez aplikację. Układ powinien też "wiedzieć" czy żarówka się świeci czy nie, żeby w aplikacji można było to pokazać.

Ktoś ma jakieś pomysły?

pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 10:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Pomijając sprawy sprzętowe, najlepiej ustawić sobie jakąś flagę i nią sterować. A program główny cały czas odczytuje ją i na tej podstawie dopiero przełącza stan pinu odpowiedzialnego za sterowanie oświetleniem.
W ten sposób cały czas znasz stan flagi a sterowanie naraz przez wifi i przełącznik jest możliwe

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 11:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

skalarro napisał(a):
Pomijając sprawy sprzętowe


Bardziej chodziło mi o jakiś schemat, bo z programowaniem sobie poradzę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 11:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Hmm. Inaczej zrozumiałem twój post.

No dobra. Jakieś założenia?
Jaki procek? Ile obwodów? Ile pstryczków?

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 11:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 193
Pomógł: 6

Witam, zastosuj przyciski dzwonkowe i wtedy impuls idzie do procesora ktory zalacza przekaznik tak samo jak z aplikacji.

Pozdrawiam
KoreX



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 12:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

KoreX napisał(a):
Witam, zastosuj przyciski dzwonkowe i wtedy impuls idzie do procesora ktory zalacza przekaznik tak samo jak z aplikacji.


Dzięki.
skalarro napisał(a):
Jakieś założenia?
Jaki procek? Ile obwodów? Ile pstryczków?


No właśnie. Za jakiś rok będę robił generalny remont mieszkania, włącznie z wymianą instalacji elektrycznej, więc przy okazji oprócz N i L mogę w ścianach puścić linie sygnałowe.

Chciałbym tego typu włączniki zastosować do każdego punktu oświetleniowego ~20. Dodatkowo do procka będę podłączał czujniki temperatury i wilgotności, sterowanie rolet i inne bajery, które przyjdą mi do głowy. Procek to ATmega128.

Zależy mi żeby tymi włącznikami zająć jak najmniejsza liczbę pinów. Bez regulacji mocy myślałem żeby dołączyć do Atmegi rejestry przesuwane i do ich wyjść układy wykonawcze z triakami. Pojawia się tylko problem włącznika manualnego i "kontaktu" z nim.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 13:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 193
Pomógł: 6

To mozesz zastosowac przewody sygnalowe od kazdej puszki(wlacznika) do rozdzielni i kazde zasilanie oswietlenia i innych sterowanych urzadzen ciagnac z rozdzielni. To wszystko zalezy jak podejdziesz do problemu- czy centralne sterowanie czy jakies bezprzewodowe moduly w kazdym miejscu ktore chcesz sterowac.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 14:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

A wracając do pytania odnośnie włącznika schodowego, @KoreX podsunąłeś dobry pomysł z włącznikiem dzwonkowym. Jest jeszcze jakaś inna alternatywa?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 14:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 193
Pomógł: 6

Tak jak pisales uzyc wlacznika schodowego oraz przekaznika z stykiem przelaczanym(NO/NC) ktory zachowywal by sie dokladnie jak przelacznik schodowy, tylko ze wtedy musisz sprawdzac przez jakis optoizolator czy swiatlo jest wlaczone bo ze stanu przekaznika nie jestes w stanie tego wywnioskowac:-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 sty 2016, o 20:21 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Jak już tak szeroko chcesz wchodzić, że rolety światła i ogólnie cała reszta to rozważyłbym na Twoim miejscu jakiś mały sterownik PLC. Podłączasz kable do wejść, które już fabrycznie są zabezpieczone, piszesz prosty program w języku drabinkowym, masz do dyspozycji wyjścia przekażnikowe lub tranzystorowe jak wolisz...
Parę stów trzeba na dzień dobry za to dać ale zyskujesz niezawodny system a to w tym wypadku bardzo ważne.
Wifi też jak siępostarasz, to do tego podłączysz bez większych problemów.


A jak się uprzesz na m128, to też jest do wykonania.

Z ważniejszych rzeczy:
-do punktów z włącznikami ciągniesz skrętkę i podłączasz włączniki tzw dzwonkowe, które dają tylko chwilowy impuls podczas naciskania i zawsze wracają do pozycji rozwartej.
- w atmedze ustawiasz szereg zmiennych przechowujących stan każdego punktu świetlnego.
- każde wejście musi być odizolowane galwanicznie
- po resecie procka masz ciemno w domu (chyba, że ustawisz inaczej w eepromie)

pozatym cuda można robić, zależu\y jak bardzo w elektrykę chcesz ingerować

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2016, o 09:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Ze sterownikami PLC miałem tyle do czynienia co przez 2h na uczelni, na laborce, oraz na praktykach widziałem cały system inteligentnego biurowca, ale to tylko w skrzynce patrzyłem jak sobie wiszą sterowniczki na szynach :)

Być może jest to mniej zawodny system(PLC) od ATmegi, ale myślę, że wykonany dobrze projekt będzie działał bez problemu.

Jakąś wizję na całość już mam. Do komunikacji, dysku sieciowego, centrum multimedialnego, zapisywania danych, pulpitu zdalnego chcę użyć Raspberry, z którym przyjaźnimy się już od 2 msc. Do malinki po rs właśnie ATmega, która będzie miała tylko za zadanie włączanie/wyłączanie wyjść, czytanie danych z czujników, sterowanie roletami itd.

Wyświetlacz będzie zamontowany do Raspberry, ATmege planuję jak najbardziej odciążyć. Chcę dać m128, żeby przyszłościowo mieć zapas FLASH i RAM. Lepiej zapełnić pamięć w 30% i zostawić wolne piny, niż potem przerabiać program i robić nowe PCB.

Myślałem przez noc nad rozwiązaniem przełącznika schodowego z przełącznikiem w ścianie i przekaźnikiem z przełączanym stykiem.
Rozwiązanie jest dobre, trzeba wymyślić tylko jeszcze kontrolę czy coś tam jest włączone.

Rozwiązanie z włącznikiem dzwonkowym też jest dobre, ale moje założenie jest takie żeby manualny przełącznik działał oddzielnie, bez potrzeby uruchomionego sterownika.

Jednak po namyślę nie chcę stosować przekaźników, ze względu na to, że wprowadzają zakłócenie EM i mają ograniczoną żywotność przez styki.
Do sterowania chcę zastosować triaki, które niwelują w/w problemy, dodatkowo występuje izolacja galwaniczna między ~230 V a DC 5V. Wiadomo, będzie się grzało, ale to już mniejszy problem.

Bardzo proszę kolegów o pomoc w naprowadzeniu jak można jeszcze inaczej zrealizować moje założenia sprzętowe.

btw. tak myślę, że do "wykrywania" włączonego obciążenia będę mierzył prąd. Czy myślicie, że to dobry pomysł?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2016, o 11:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

bloniak91 napisał(a):
założenie jest takie żeby manualny przełącznik działał oddzielnie, bez potrzeby uruchomionego sterownika

Nie chcę cię martwić ale "albo rybki albo..." Musisz się zdecydować na jedno. Proponuję pstryczki dzwonkowe, które "odbijają" po puszczeniu. Jak chcesz sterować z kontrolera czy wifi mając fizycznie załączony włącznik na ścianie cały czas?? Tak se ne da.

bloniak91 napisał(a):
bez potrzeby uruchomionego sterownika

A dlaczego tak? Sam serownik pobiera prądu tyle co nic, a jak nie ma prądu to i tak se nic nie włączysz.
Cgyba, że obawiasz się awarii samego sterownika ale
bloniak91 napisał(a):
wykonany dobrze projekt będzie działał bez problemu


Ponadto w wersji z łącznikami dzwonkowymi odpada problem informacji zwrotnej czy coś zostało załączone czy wyłączone. To włąśnie Atmega będzie miała cały czas informacje o stanie styku i to ona będzie załączała bądź nie odbiornik. A Ty po RSie czy wifi na bieżąco będziesz miał do tych danych dostęp

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 lut 2016, o 11:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2012
Posty: 193
Pomógł: 6

Do wykrywania czy światło jest włączone wystarczy Ci pomiar napięcia (np CNY17), co do pomiaru prądu mógłby wskazać Ci np. że żarówka jest przepalona, Myślę że mimo ograniczonej ilości przełączeń i tak bym poszedł w przekaźniki, triaki skompilkują Ci tylko układ (potrzeba stosowania izolacji galwanicznej) gdzie przy przekaźniku masz to w standarcie.
Jeśli myślisz o kapitalnym remoncie ja bym poszedł w centralne sterowanie ( przekaźniki w rozdzielni ) - zawsze łatwiej wymienić w razie uszkodzenia.
Są przekaźniki z trwałościa 1*10^6 cylki (są i z większą) to daje Ci 27 lat trwałości przy 100 włączeniach dziennie... Myślę że to zadowalająca trwałość...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 13:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Przemyślałem sprawę i jednak rezygnuję z przekaźników(zakłócenia, cena).

Jeżeli system ma działać sprawnie, a ma działać i mam na jego dopieszczenie dużo czasu, nie powinienem mieć problemu z tym, że to sterownik będzie włączał światło, nawet jeśli będzie ono włączane "manualnie".

Proszę o sprawdzenie poprawności połączeń modułów wykonawczych( czy trzeba dawać tranzystor, czy Atmega pociągnie te 2 diody? czy gasik RC wystarczy i jak dobrać jego parametry?), klawiatury ADC, która odwzorowuje łączniki manualne. Jeżeli w mieszkaniu będę posiadał ~20 punktów świetlnych, to muszę jakoś zminimalizować ilość użytych pinów i dlatego taka koncepcja. Nie wiem za bardzo jak działa przerwanie ADC(nigdy nie używałem, w ogóle z ADC korzystałem raz przy robieniu ładowarki do akumulatorków, ale tam ADC było czytane cały czas w pętli głównej), więc spytam od razu:

czy po zmianie napięcia na pinie ATmegi od ADC, przerwanie samoistnie się uruchamia? Czy trzeba doprowadzić przerwanie zewnętrzne pod INT i z poziomu tego przerwania obsłużyć pomiar ADC?

Następny schemat to rozszerzenie wyjść uC zrealizowane na układach 74hc4094. Korzystałem już z nich i mam je "opanowane", sprzętowo i programowo.

Pytanie czy przy takiej ilości - 4 przesuwników (łącznie 24 bity) dam radę (oczywiście sprawdzę doświadczalnie) sterować jasnością każdej żarówki? Regulacja jasności to też jedna z przyczyn, dla których zrezygnowałem z przekaźników, bo włączać można, ale po pewnym czasie czułbym niedosyt ;)

Do regulacji mocy potrzebny mi pomiar przejścia przez zero. I teraz nasuwa się problem związany z tym, że jeśli będę miał oświetlenie zrobione w różnych pokojach, na różnych fazach, to muszę dla każdej fazy zrobić detekcję????? Czy matematycznie w programie mogę określać położenie innych faz(120st)?

Co do zasilania, to potrzebuję zasilić procka ze wszystkimi modułami oraz Raspberry, która też tego prądu trochę pobiera. Planuję dać trafo 230v/12v i z tego co dalej? Stabilizator raczej odpada(ciepełko), więc zostaje mi tylko przetwornica? Potrzebuję minimum 3A.

Pozdrawiam

ObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 13:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

pomysł z klawiszami i ADC, myślę że to nie wypali. Kłopotliwa obsługa i w najlepszym przypadku kilkadziesiąt metrów anteny (kabla) rozsiane po całym domu może mocno mieszać.

Pomyśl, jak już chcesz mocno ograniczyć liczbę użytych pinów, nad puszczeniem jakiejś magistrali RS i zaimplementuj sobie jakiś prosty standard typu START, NR WŁĄCZNIKA, CZAS, STOP.

Malutki Attiny pod każdym włącznikiem to niewielki koszt a możliwości spore - na przykład pomiar temp w każdym pomieszczeniu i obsługa różnych sekwencji naduszenia przycisku poza samym prockiem głównym (np. bardzo przydatne "wielokliki" itp.)

74hc4094 - GND - kondensatory masz dobrze??

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Ostatnio edytowano 2 lut 2016, o 14:29 przez skalarro, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 14:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Będę "czepliwy", więc z góry przepraszam za brak wiedzy jak coś ;)

skalarro napisał(a):
Led w szeregu z diodą Moc3020 to na pewno dobry pomysł?


Nie rozumiem. Chcę w rozdzielnicy "widzieć" czy triak jest załączony, więc dlatego dioda w szereg z MOC3020. Pytałem czy wydajność prądowa atmegi mi na to pozwoli, czy muszę dodatkowo zastosować tranzystor.

skalarro napisał(a):
kilkadziesiąt metrów anteny (kabla) rozsiane po całym domu może mocno mieszać.


i zalecasz
skalarro napisał(a):
magistrali RS


Z tym, że do rs też muszę mieć przewody. Czy coś to zmieni?

RS chciałbym zostawić tylko i wyłącznie do komunikacji z Raspberry.

Czy przewody sygnałowe, ekranowane też będą sprawiały kłopoty?

skalarro napisał(a):
74hc4094 - GND - kondensatory masz dobrze??

Źle, powinny być między Vcc a GND.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 14:34 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

bloniak91 napisał(a):
Chcę w rozdzielnicy "widzieć" czy triak jest załączony, więc dlatego dioda w szereg z MOC3020

ok, poprawiłem post. Chodziło mi o to, czy LED w szeregu nie wpłynie negatywnie na działanie leda wbudowanego w MOC3020. Ja myślałem o daniu jej równolegle ale widzę, że tak też można więc ok. ;]

bloniak91 napisał(a):
Z tym, że do rs też muszę mieć przewody. Czy coś to zmieni?

Tak, wiem że też musisz. i właśnie dlatego że musisz, zaproponowałem pomyślenie o RS485, który właśnie do tego powstał. Z ADC nie wiem jak się zachowa coś, gdzie decydują o wyniku pomiaru niewielkie odchyłki.

bloniak91 napisał(a):
powinny być między Vcc a GND

No właśnie

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

pozatym:
bloniak91 napisał(a):
RS chciałbym zostawić tylko i wyłącznie do komunikacji z Raspberry

Atmega128 - bo z tego co pamiętam o takiej myślisz, ma dwa UARTy. Dlaczego z tego nie skorzystać?

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 14:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

Adc i kable na calym domu to jest od razu do odrzucenia. Nawet gdyby to byly zwykle wejscia to i tak jest to kiepski raczej pomysl. Tutaj najlepsze rozwiazanie to wlasnie rs485 i moduł na kazdy pokoj/gniazdko jak juz zamarzysz. Takie rozwiazanie ma również te zaletę, że gdy zawiesi sie nam glowny sterownik to dalej dziala "ręczne" sterowanie.

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

1wire to oczywiscie tez jakas niezla alternatywa. Napewno na osobnych modulach bedzie to bardziej uniwersalne. Co do plc to jest to przede wszystkim spore ograniczenie rozbudowy, a i koszt nieporównywalnie wiekszy.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 16:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

zubik napisał(a):
Kolego zastanów się dobrze w kwestii stosowania przekaźników.


Doszedł mi pomysł ze sterowaniem jasnością, więc przekaźniki odpadają.

skalarro napisał(a):
Atmega128 - bo z tego co pamiętam o takiej myślisz, ma dwa UARTy. Dlaczego z tego nie skorzystać?

Nie korzystałem wiele razy z 128, więc o tym kompletnie zapomniałem!

Więc jeśli już się pokuszę i w każdej puszce zamontuję jakiś układ, nawet z ATmega8, to muszę podciągnąć zasilanie do każdego modułu lub budować jakiś zasilacz oddzielnie.
Przypuśćmy na 10 m przewodu dam radę przepuścić 5V żeby poprawnie zasilić Atmege?

W przypadku oddzielnych modułów, wolałbym chyba każdy z nich zaprzęgnąć do sterowania PWM triakiem, odczytu temperatury,wilgotności i czujników ruchu, bo szkoda marnować tyle dobroci, bo i tak będzie leżeć w ścianie ;) To w takim rozwiązaniu triak i cały moduł wykonawczy do załączania napięcie 230V najwygodniej będzie zamontować w puszce przy włączniku.

Czyli m128 będzie tylko odbierała sygnały on/off i komunikowała się z rasp- nie napoci się za bardzo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 16:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Zaczynasz rozsądnie pisać

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 lut 2016, o 16:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

Skoro i tak będzie kable dla rs to można wziąść 4 żyłową skrętkę i na dwóch puścić 24 V wtedy na każdym module mamy tylko stabilizator/przetwornicę.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2016, o 10:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

Seria kolejnych pytań.

Doszedłem do wniosku, że najlepiej byłoby mi trzymać wszystkie moduły razem w rozdzielnicy(być może uda mi się wymyślić montaż na szynę DIN),bo:
a) łatwość i szybkość dostępu w razie awarii do każdego modułu
b) możliwość "rozbudowy", dołączania czegoś przyszłościowo
c) mniej kabla(oszczędność) do komunikacji między modułami
d) jedno zasilanie dla wszystkich modułów

Pisaliście, że przewody sygnałowe na całym domu to porażka, ale czy da się to jakoś zrobić żeby działało bezproblemowo? Chodzi o podciągnięcie masy i sygnału dla włącznika manualnego.


RS485 nigdy nie robiłem. Przejrzałem trochę schematów na razie. Wykorzystam układ MAX485. Przedstawiam wstępny schemat, bardzo proszę o sprawdzenie.

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2016, o 11:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Sterowanie kierunkiem magistrali rs spokojnie obsłużysz prosto z piny procesora, bez tranzystora po drodze.

Co do skupienia wszystkich modułów w rozdzielni ok, ale wcale nie oznacza to zmniejszenia ilości kabli. Wprost przeciwnie. Oznacza to ciągnięcie kabli od każdego włącznika do rozdzielni i przeróbka instalacji - każdy punkt świetlny sterowany musi być bezpośrednio tez z rozdzielni.

------------------------ [ Dodano po: 20 minutach ]

bloniak91 napisał(a):
że przewody sygnałowe na całym domu to porażka

Nie, pisaliśmy, że porażką jest ADC na kablach porozwieszanych po całym domu.

Kable sygnałowe i RS - Tak się robi ;]

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2016, o 11:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 kwi 2014
Posty: 133
Pomógł: 4

skalarro napisał(a):
Kable sygnałowe i RS - Tak się robi ;]


Jakieś specjalne zalecenia co do takich przewodów dla włącznika(masa i sygnał do pinu atmegi)?

skalarro napisał(a):
Co do skupienia wszystkich modułów w rozdzielni ok, ale wcale nie oznacza to zmniejszenia ilości kabli. Wprost przeciwnie. Oznacza to ciągnięcie kabli od każdego włącznika do rozdzielni i przeróbka instalacji - każdy punkt świetlny sterowany musi być bezpośrednio tez z rozdzielni.


No tak, jak nie z tej to z drugiej strony :lol: Instalację, którą wykonam będę montował właśnie w trakcie remontu, planowana wymiana całej elektryki, więc okablowanie dostosuje do swoich potrzeb.

No to mam punkt odniesienia, że wszystko montuję w jednym punkcie. Więcej kabli będzie, trochę wyjdzie ze mnie hipokryzja związana z oszczędnością, ale wolę w tym wypadku do każdego punktu pociągnąć oddzielne kable i mieć wszystko w rozdzielni.

Dzięki @skalarro za pomoc i zainteresowanie!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2016, o 04:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lip 2012
Posty: 291
Lokalizacja: okolice Opola
Pomógł: 20

Jeżeli przewody sygnałowe, to ja bym ich nie dawał bezpośrednio na piny uC a napewno poprzez transoptory i na pewno z osobnego zasilanie raczej nie 5V a 12/24 V

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO