Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 06:07


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 sty 2016, o 17:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 33
Pomógł: 0

Obrazek
Witam,
Po obejrzeniu projektu WiFiHLD DIMMER postanowiłem podzielić się moim własnym podobnym sterownikiem tylko sterowanym przez bluetooth. Chciałbym zaznaczyć, że to jest pierwsza wersja sterownika, obecnie pracuję na drugą - ulepszoną.

Zacznijmy może od początku, pomysł zrodził się rok temu w zimę, oczywiście z lenistwa. Nigdy nie chciało mi się wstawać z łóżka i wyłączać światła po wieczornej lekturze. Wiadomo w łóżku ciepło i przyjemnie, a w pokoju zimno. Postanowiłem zbudować jakiś sterownik, którym mógłbym bez problemu wyłączyć światło nie ruszając się z miejsca. Realizacji pomysłu dokonałem jakieś 6 miesięcy temu w lato. Jako mikro wybrałem atmege8, a w roli elementu wykonawczego przekaźnik z cewką 5V. Początkowo moduł bluetooth był przylutowany na stałe to płytki, jednak był to tani, niestabilny, chiński hc-05. Miałem z nim wiele problemów dlatego zmieniłem go na bezawaryjny moduł Mirka ATB-BMT-222. Program na telefon napisałem przy użyciu B4A, którego tajniki poznałem długo przed filmikami Mirka, jednak wiele nauczyłem się z poradnika innego forumowicza naszego forum. Jako zasilacz 5V wykorzystałem starą, nieużywaną ładowarkę USB z uszkodzoną wtyczką.

Cechy sterownika:
-możliwość sterowanie przez bluetooth i poprzez zwykły wyłacznik - jak wiadomo domownicy nie lubią wszelkiego rodzaju udziwnień, więc postanowiłem zastosować możliwość niezależnego sterowania poprzez wyłącznik podtynkowy. Oba sposoby sterowania działają niezależnie, tj. można włączać przez telefon i wyłączać wyłącznikiem i odwrotnie bez żadnych nieprzewidzianych stanów
-po włączeniu aplikacji wysyłane jest zapytanie do sterownika jaki jest obecny stan załączenia i w taki sposób aplikacja konfiguruje swoje ustawienia przycisków i stanów
-możliowść ustawienia timera (1-255 minut), odliczanie przeprowadzane jest bezpośrednio w sterowniku, po zerwaniu połączenia z telefonem timer dalej jest aktywny
-możliwość podłączenia do sterownika dodatkowych dwóch kanałów (niestety oprogramowania jeszcze nie obsługują tych kanałów, ale to kwestia dopisania troszeczkę kodu)

Schemat modułu:
Obrazek

Zdjęcia urządzenia:
ObrazekObrazekObrazek

Oraz film prezentujący działanie:


W fazie projektowania jest druga wersja, która wszystkie elementy będzie miała zintegrowane na jednej płytce(zasilacz, moduł bluetooth) i mieściła się w standardowej puszcze elektrycznej.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2016, o 19:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

No no no kolejny fajny projekcik :)

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2016, o 19:55 
Offline
Uzytkownik zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012
Posty: 2088
Lokalizacja: Leżajsk / Kraków
Pomógł: 411

Projekt jest przemyślany. Gratulacje.
mromano napisał(a):
-możliwość sterowanie przez bluetooth i poprzez zwykły wyłacznik - jak wiadomo domownicy nie lubią wszelkiego rodzaju udziwnień, więc postanowiłem zastosować możliwość niezależnego sterowania poprzez wyłącznik podtynkowy. Oba sposoby sterowania działają niezależnie, tj. można włączać przez telefon i wyłączać wyłącznikiem i odwrotnie bez żadnych nieprzewidzianych stanów

Możesz coś więcej o tym napisać. Zwykle do tego potrzebny jest włącznik schodowy, a tutaj jak to jest zrealizowane, bo na płytce wykorzystane są tylko 2 styki przekaźnika. Skąd procesor wie że światło jest włączone? Jak to jest wpięte w instalację? Jak znajdziesz czas to proszę o rozszerzenie opisu o te dodatkowe obwody. Ciekawi mnie jak to zrobiłeś :mrgreen:

_________________
Dragonus Cracovus: Biomagia



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2016, o 20:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 33
Pomógł: 0

Cytuj:
Możesz coś więcej o tym napisać. Zwykle do tego potrzebny jest włącznik schodowy, a tutaj jak to jest zrealizowane, bo na płytce wykorzystane są tylko 2 styki przekaźnika. Skąd procesor wie że światło jest włączone? Jak to jest wpięte w instalację? Jak znajdziesz czas to proszę o rozszerzenie opisu o te dodatkowe obwody. Ciekawi mnie jak to zrobiłeś


Krauser troszkę się źle zrozumieliśmy jeśli chodzi o te niezależne sterowanie. Włącznik jest poprostu wpięty do mikro (patrz. schemat "SWITCH1" pin: PD2). Program wykrywa zmianę położenia włącznika i jeśli taka zmiana nastąpi to zmienia się stan wyjścia na przeciwny. I fajne jest w tym to że niezależnie czy włącznik jest zamknięty czy otwarty zmiana położenia włącznika zmienia stan wyjścia na przeciwne.
Np. Wciskamy włącznik w pozycje dolną, światło się zapala. Następnie wyłączamy światło przez telefon. I teraz wciśnięcie wyłącznika w pozycję górną znowu spowoduje zapalenie się światła.

Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to wytłumaczyłem :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2016, o 01:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Mi osobiście podoba się kolejny projekt - kolejne podejście do sterowania oświetleniem z poziomu smartfona - tym razem za pomocą Bluetooth ;) .... Gratulacje .... !

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2016, o 21:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 paź 2014
Posty: 385
Lokalizacja: Śląsk
Pomógł: 0

Mam jedno pytanie, a co w razie awarii modułu i włączania bez niej?

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

I jeszcze jedno jak jest to zasilane?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 00:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 33
Pomógł: 0

radex324 napisał(a):
Mam jedno pytanie, a co w razie awarii modułu i włączania bez niej?

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

I jeszcze jedno jak jest to zasilane?


Układ zasilany jest z niepotrzebnej ładowarki usb (niestety nie widać jej na zdjęciach, znajduje się gdzieś za panelami). Po prostu wymontowałem płytkę z obudowy i przylutowałem w odpowiednia miejsca przewody.

Jeśli chodzi o awarię modułu to spowoduje ona również utratę sterowania oświetleniem. Tak jak pisałem wcześniej włącznik nie steruje bezpośrednio przełączaniem światła, tylko jest podłączony do mikrokontrolera. Jednak według możliwa awaria modułu mogłaby być spowodowana głównie przez uszkodzenie elementów elektronicznych, bądź mechaniczne uszkodzenia. Program jest tak napisany, że obsługa przycisku jest realizowana w głównej pętli, w której zaprzęgniety do pracy jest jeszcze watch dog. Więc gdyby mikro zacięłoby się w bardziej skomplikowanych procedurach, jak obsługa UART to watchdog odrazu zresetowałby procesor. Zaiplementowałem także bardzo prostą metodę resetu atmegi (też działającej w pętli głównej) poprzez szybkie kilkukrotne przełączenie włącznika. Także wszelkie awarie z powodu zacinającego się programu odrzucam, choć wiadomo na 100% nie mogę być pewny ;-) Poza tym przez ostatnie kilka miesięcy nie zauważyłem żadnej awarii albo zacięcia. Sterownik zawsze reagował na przełączanie włącznika i komunikaty z bluetooth



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 07:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 paź 2014
Posty: 385
Lokalizacja: Śląsk
Pomógł: 0

Proponowałbym abyś dał włącznik schodowy i przykleił do niego przycisk taki jak w obudowach pc który wykrywał by stan przycisku i umożliwiał włączenie światła bez modułu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 11:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 33
Pomógł: 0

Jeśli miałbym zastosować w tym projekcie wyłącznik schodowych to wolalbym zastosowawac jakis elektroniczny sposób sprawdzenia pozycji wlacznika zamiast mechanicznego. Np. Wykorzystałbym układ podobny do detekcji zera sieci. Wpialbym go do jednej gałęzi układu schodowego. Jeśli na tej gałęzi występowało by napięcie to byłaby to pierwsza pozycja wlacznika, a jakby napięcia nie było to byłaby to drugą pozycja. Jednak myślę że nie takiej potrzeby stosowania wyłącznika schodowego

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 12:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

Kurcze, ostatnio jakiś wysyp projektów z bezprzewodowym sterowaniem. Smartfony i tablety stają się narzędziem w rękach hobbistów elektroników i super :) Czymś trzeba zastąpić poczciwy pilot z RC5! ;)
A najfajniejsze, że widać wyraźnie efekt poradników Pana Mirka o programowaniu androida.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 20:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

zoom napisał(a):
A najfajniejsze, że widać wyraźnie efekt poradników Pana Mirka o programowaniu androida.



Widać widać i ja również tworzę soft na androida do mojej stacji meteo :)

Mirek ma MOC zarażania :) pozytywną moc :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2016, o 23:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 33
Pomógł: 0

Tak, niewątpliwie Pan Mirek i jego poradniki mają nieziemską moc zarażania. I to właśnie po jego książce połknąłem bakcyla programowania. Jednak jeżeli chodzi o naukę programowania na androida to ukłon muszę złożyć w stronę użytkownika ariek44 i jego poradnika http://forum.atnel.pl/topic1274.html To przy pomocy niego stawiałem pierwsze kroki. Poradników Mirka o B4A jeszcze nie oglądałem, ale napewno nadrobię zaległości ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 lut 2016, o 09:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 lut 2016
Posty: 8
Pomógł: 0

Super praktyczne wykorzystanie smartfona :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lut 2016, o 20:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 33
Pomógł: 0

Z przekaźnikiem nigdy nie było problemów. Albo masz wadliwy przekaźnik albo jakiś bug w programie. Sprawdzałem czy w czasie "sklejenia styków" przekaźnika na cewce nie ma na pewno napięcia?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lut 2016, o 00:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 33
Pomógł: 0

A przekaźnik jest napewno na dobre napięcie sterowane i prąd? Jeśli tak to możliwe że jest uszkodzony. Jak możesz to wrzuc jeszcze schemat, może coś znajdziemy. Choć myślę że wszystko powinno być w porządku



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lut 2016, o 18:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 266
Lokalizacja: Warszawa
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Przekaźniki 10A do żarówek 6W, to z pewnością wystarczająca nadmiarowość. Te przekaźniki są bardzo dobre, mam je w dwóch projektach, w jednym załącza on agregat lodówki, w drugim obciążenie 12V/5A i sklejanie styków nie występuje. No chyba że masz wadliwy.

_________________
Wysłane z Nokii 3310



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 4 mar 2016, o 12:10 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 10 sie 2014
Posty: 7
Pomógł: 0

I takie projekty lubię najbardziej, proste, ale ułatwiające życie. Sam lubię poczytać wieczorem w łóżku i od dłuższego czasu planuję zrobić coś podobnego.. może w końcu znajdę czas.

_________________
http://trener-wrocław.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 mar 2016, o 23:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 cze 2013
Posty: 33
Pomógł: 0

I jak wachcio wyjaśniło się coś?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 mar 2016, o 10:16 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 15 mar 2016
Posty: 3
Pomógł: 0

wydaje mi się że smartfony są niezastąpione i jedyne w swoim rodzaju:) projekt bardzo dobry



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 mar 2016, o 16:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 mar 2014
Posty: 266
Lokalizacja: Warszawa
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 2

Z tego co piszesz, to wygląda tak jakby styki w przekaźniku padały.

_________________
Wysłane z Nokii 3310



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO