Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 10:47


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 sty 2016, o 23:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Węgorzewo
Pomógł: 1

Obrazek
Ponieważ obiecałem Mirkowi za pomoc jaką mi okazał przedstawić swój projekt w dziale DIY , dotrzymuję słowa :)

Cały projekt obejmuje monitoring temperatur i sterowanie nagrzewnicami w 8 obiektach, dodatkowo do systemu włączone jest sterowanie kotłami C.O. i zestawem lamp sodowych do doświetlania roślin.

Cały system składa sie ze sterowników opartych o procesory Atmega8 komunikujących się z serwerem za pomocą modułów Atnel WiFi.

Obrazek

Sam serwer pracuje na Atmedze 128. Powód był prosty. Z założenia planowałem do niej dołączyć moduł GSM i dodatkowo odpalić na niej stronę WWW ze wszystkimi parametrami pracy. Stąd też potrzebowałem 2 UARTow i sporo pamięci.

Oczywiście stronę mogłem zrobić na zewnętrznym serwerze i przesyłać do niej dane skryptem PHP, jednak potrzebuję mieć dostęp do danych także przez terminale nie posiadające dostępu do internetu.

Płytki po wykonaniu prototypu , zleciłem firmie zewnętrznej. Pojedyńcze sztuki , czyli do serwera i sterownika pieca wykonałem samodzielnie.

Obrazek

Jako sterownik kotłów pracuje sterownik oparty na Atmedze 32, o którym nie będę pisał. Ciekawostką jest to co i mnie zaskoczyło. Sterownik jest zainstalowany w budynku kotłowni. I Maluch jakim jest Atnel WiFi przebija sie przez 2 ściany , szklarnię i 200m terenu żeby połączyć się z siecią. I daje radę :):)

Obrazek

Odczyt danych i ustawienia parametrów odbywa się poprzez aplikację androidową.

Dodatkowo w aplikacji dla celów serwisowych dodałem prosty terminal, dzięki temu ręcznie mogę wysyłać polecenia do każdego sterownika i obserwować odpowiedzi. Na etapie testów było to nieocenione narzędzie :)

Programowe wyłączniki , widoczne na screenach służą oczywiście, do bezpośredniego włączania/wyłączania pieców, pomp czy lamp.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

całość oprogramowania powstała w środowisku B4A.

Jako stacjonarne stanowisko, służące wyłącznie do oserwacji , wykorzystałem jakiś stary tablet, który zalegał w szufladzie córki od paru lat.

Obrazek

Po każdym przekroczeniu ustawionego parametru czy zerwaniu połączenia, włącza się alarm. Do jego wyłączenia służy buton "wycisz". Oczywiście jak temperatura wróci do normy, alarm się odblokowuje i po ponownym spadku znowu zacznie sygnalizować.

Z założenia, system w razie alarmu, dodatkowo ma wysłać SMS i zadzwonić na zaprogramowane numery.
Do tego miał posłużyć moduł GSM. Wtedy sobie przypomniałem, że mam przecież jakiś stary smartfon, który zwykle zostaje po zmianie telefonu. Okazał się idealny do tego celu.

Ponieważ nie mogę odczytać parametrów tak poprostu, korzystając z LTE nie mając IP publicznego, zastosowałem inny mechanizm. Aplikacja wysyła SMSa z żądaniem danych i w odpowiedzi dostaje SMSa z odczytem. Aplikacja go przejmuje, parsuje i wyświetla dane w "strawnej" formie.
Oczywiście , mógłbym wysłać je do bazy SQL na zewnętrznym serwerze i stamtąd je sobie pobierać, jednak doszedłem do wniosku, że nie zawsze mam dostęp do internetu i forma SMS będzie dla mnie korzystniejsza.

Czy mogłem zbudować system taniej niż zrobiłem ? Mogłem. Zdecydowałem się na moduły Atnela z kilku powodów.
Pierwszy, błyskawiczna gwarancja. Musiałem skorzystać i firma wysłała mi moduł nie czekając aż odeślę im swój.
Drugi i chyba najważniejszy: support. Już pomijam gotowość Mirka do pomocy poprzez Skype ( chociaż okazała się bezcenna ).
Potęgą jest oprogramowanie narzędziowe. Niesamowicie ułatwiający życie konfigurator do modułów, ale przede wszystkim MKBooloader. Wcześniej nigdy z niego nie korzystałem, jednak teraz mając sterowniki porozrzucane na sporym terenie, w pełni doceniłem możliwość wymiany wsadu siedząc w domku przy piwku. Zwłaszcza, że zwykle mogę do jakiś poprawek przysiąść późnym popołudniem i średnio mi się uśmiecha bieganie po nocy z laptopem od sterownika do sterownika.

No i to tyle, w razie pytań, chętnie odpowiem.



Ostatnio edytowano 8 sty 2016, o 10:39 przez mario, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 7 sty 2016, o 23:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Normalnie czytam i patrzę, patrzę i czytam - później oglądam, patrzę i czytam, później wspak i jeszcze raz..... jednocześnie za każdym obrotem cyklicznie zbierając szczękę z podłogi ..... Coś mi tam kolega wspominał przy okazji jakiegoś kontaktu, że robi system czujników itp .... no ale poważnie, nie spodziewałem się TAK ZAAWANSOWANEJ roboty. Na całość patrzę wręcz z zazdrością (ale zdrową mam nadzieję), która działa na mnie bardzo inspirująco....

Już pomijam ogromny wkład pracy, mega staranność wykonania, profesjonalizm można rzec .... ale widok całości ... no mnie powala na kolana

mario napisał(a):
ale przede wszystkim MKBooloader. Wcześniej nigdy z niego nie korzystałem, jednak teraz mając sterowniki porozrzucane na sporym terenie, w pełni doceniłem możliwość wymiany wsadu siedząc w domku przy piwku. Zwłaszcza, że zwykle mogę do jakiś poprawek przysiąść późnym popołudniem i średnio mi się uśmiecha bieganie po nocy z laptopem od sterownika do sterownika.

eeeh tak .... no i o to chodzi .... piwko, cieplutko, kapciuszki - tylko zamiast gazety i telewizora ;) ... to można się poświęcić swojemu hobby i nie wychodząc z domciu ... nadal mieć dostęp do swoich urządzonek i to o każdej porze dnia i nocy - mam tu na myśli dostęp z punktu widzenia programisty - czyli te zdalne programowanie .... No na prawdę - w takim przypadku to MUSI być chyba wygodne !

SZACUN za całość i wkład pracy .... dzięki za prezentację!

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 00:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Węgorzewo
Pomógł: 1

Dzięki za ciepłe słówko :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 00:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

"aż kopara opada"
11/10 genialności.

Pracuje nad czymś podobnym :) inaczej.
Jak się widzi takie projekty to aż się chce pracować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 09:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

Dobra robota, gratuluję!
Mam tylko jedną uwagę. Patrząc na zasilanie modułów WiFi wydaje mi się, że te tantale to troszkę za mało. Przy lm1117 podczas testów na żywym organizmie wyszło, że minimum to 470uF na wejściu stabilizaora i 220uF na wyjściu. Nie miewasz problemów przy odczycie konfiguracji z modułów lub aktualizacji softu? - ale to taka uwaga na marginesie.
Ale generalnie projekt zasługuje na pochwałę, tym bardziej, że doceniasz wsparcie Mirka:
Cytuj:
Potęgą jest oprogramowanie narzędziowe.

ja to też potwierdzam! :)

Tak trzymać!!!

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 10:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Węgorzewo
Pomógł: 1

Jak do tej pory, nie. Zdarza się , że czasem zrywają połączenie z siecią i też podejrzewam że za małe mogą być właśnie te kondensatory. Dzisiaj doszła paczka z pozostałymi modułami, więc na reszcie płytek spróbuję dać większe.

Problem zrywania rozwiązałem w ten sposób, że zanim włączy się alarm, serwer czeka minutę na ponowne nawiązanie połączenia. Po tym czasie dopiero zakładam, że nastąpiła trwała przerwa i wymaga to interwencji. W ten sposób problem przestał istnieć ( a raczej przestałem go zauważać :).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 13:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lut 2015
Posty: 46
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 2

Aż nie wiem co napisać..... gratulacje :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 18:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Fajny projekcik :) Aktualnie usiłuję stworzyć program na androida dla mojej stacji meteo :)

I zastanawiam się nad jego rozwiązaniem ... czy czytać dane tylko z bazy aktualizowane co 10 minut czy czytać dane prosto ze stacji

Jak to u siebie rozwiązałeś ??
Masz odczyty w trybie live czy z jakimś opóźnieniem ?

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 19:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Węgorzewo
Pomógł: 1

To przecież zależy co chcesz osiągnąć. Ja odczytuję raz na minutę, ale spokojnie mógłbym nawet rzadziej, w końcu temperatura nie zmienia się aż tak szybko. Ja akurat mam takie próbkowanie, ze względu na kotły. W przypadku stacji ( zresztą też mam w planie u siebie to zrobić ) zapisywałbym do bazy, wtedy można opracować fajne statystyki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 22:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

mario napisał(a):
To przecież zależy co chcesz osiągnąć. Ja odczytuję raz na minutę, ale spokojnie mógłbym nawet rzadziej, w końcu temperatura nie zmienia się aż tak szybko. Ja akurat mam takie próbkowanie, ze względu na kotły. W przypadku stacji ( zresztą też mam w planie u siebie to zrobić ) zapisywałbym do bazy, wtedy można opracować fajne statystyki :)


Dokładnie ... aktualnie piszę soft gdzie będzie można dodawać różne stacje meteo ... odczyty prowadzone będą albo prosto z bazy albo z pliku wystawionego przez osobę która stworzyła stację ... ale w twoim przypadku gdybyś zapisywał dane w bazie mysql tak jak ja to robię przy stacji meteo to fajne statystyki aktualne z wykresami jak i archiwalne mógłbyś mieć ... no i porównywać to z poprzednimi miesiącami latami dniami i czego dusza zapragnie :)

To taki tylko pomysł dla ciebie bo sam projekt i tak już jest mocno rozbudowany i bardzo mi się podoba :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 23:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 cze 2012
Posty: 76
Lokalizacja: Węgorzewo
Pomógł: 1

Twoja stacja tak czy siak, powala na kolana :) W dalszym planie ( niestety, nie wcześniej niz czerwiec-lipiec ) mam nadzieję tak właśnie rozbudować swój projekt. Mam nadzieję, że w razie czego będę mógł liczyć na Twoją pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2016, o 23:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

mario napisał(a):
Twoja stacja tak czy siak, powala na kolana :)


Czy powala to nie wiem :)
Dużo czasu jej już poświęciłem ... nadal rozbudowuję ... :) tak długo już nad nią pracuję ... że nie mogę się zebrać nad dodaniem jej do projektu DIY a dużo zawdzięczam koledze anonimowy jeżeli chodzi o wykresy w www :) a jeszcze więcej Mirkowi za Wifi :)

Muszę się w końcu zebrać i dodać ją do działu DIY ... powiedziałem sobie że dodam ją jak ją ukończę ale tak ją dopieszczam że już sam nie wiem kiedy będzie jej koniec :) najwyżej dodam ją do działu DIY i będę dodawał informacje o zmianach :)


mario napisał(a):
Mam nadzieję, że w razie czego będę mógł liczyć na Twoją pomoc :)


Jak zawsze :) jak tylko będę w stanie pomóc to nie widzę przeciwwskazań :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Ostatnio edytowano 3 lut 2016, o 17:19 przez majster, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lut 2016, o 11:57 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lut 2016
Posty: 2
Pomógł: 0

brawo, ja robię projekty podobne - ale tylko płytek, dla Politechniki we Wrocławiu.
Jedynie co mogę pomóc to elementy do prototypów - czytaj nowości, które ciężko znaleźć w Polsce - znajdziesz w katalogu pl.mouser.com
Jak coś to mają filię też we Wrocławiu i dostawy są tańsze niż normalnie z USA



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2016, o 23:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 wrz 2015
Posty: 88
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1

Rzeczywiście projekt robi ogromne wrażenie!
Ale zastanawiam się - skoro potrzebowałeś tak dużych uC jak atmega128, a wszędzie wykorzystujesz Atnel Wifi, który zasilany jest napięciem 3,3V, to nie lepiej było zrobić to na rodzinie xmega? Nie dość, że wiele, wiele, wiele razy łatwiejsze w programowaniu, nowocześniejsze, bardziej rozbudowane, o ogromnych możliwościach, to niektóre modele (jak nie wszystkie) tańsze od staruszków atmega.
Ja bawię się teraz prockiem xmega128a3u i gdybym zabrał się za to 2 lata temu, kiedy zaczynałem projekt na atmega1284p, to nawet w połowie drogi przesiadłbym się na nową rodzinę.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 mar 2016, o 13:36 
Offline
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 mar 2016
Posty: 10
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Przeczytalem to z wielkim zainteresowaniem chociaz zrobilbym to nieco inaczej.
Nie wiem czemu upierasz sie zeby wszystko robic na atmedze. Odnosze wrazenie, ze
sie wrecz brzydzuisz np zastowaniem raspberry. Raspberry mogloby zawierac serwer
lokalny i zalatwiac sprawe gromadzenia danych, rysowania wykresow ... itd .
Ja przynajmniej tak wlasnie robie. Wierz mi, ze to na serio stabilna platforma
i dzisiaj juz niedroga. Mimo wszystko piekny projekt, ale nieco zawezony w mozliwosciach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 mar 2016, o 11:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1080
Pomógł: 73

Witam, Kolego podziwiam Twoja wiedzę i kreatywność, kawał dobrej roboty :) Mam pytanie odnośnie aplikacji na androida... W jaki sposób udało Ci się zrobić kontrolki zmieniające kolor i napis?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO