Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 14:25


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 gru 2015, o 22:56 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rskup napisał(a):
Efekt kasowania flasha nie wygląda na wadę działania logiki procesora, a raczej na problemy związane z zasilaniem oraz resetem układu. Stawiam, że nagle przy załączaniu/wyłączaniu zasilania program ląduje w bootloaderze i dokonuje operacji kasowania.
Czy w swoich układach miałeś ustawione bity by działał BOD?

To się wydaje być oczywiste - ale coś mi się wydaje, że kolega jednak nie przeczytał pierwszego postu ;) Proponuję przeczytać

Bo w tym przypadku nie chodzi o kasowanie się całego Flasha albo jego równej części ... gdyby to miał robić bootloader to pierdyknąłby to jak ? ;) no całymi stronami począwszy od adresu 0x0000 .... Poza tym autor pisał wyraźnie że pomimo prawidłowego projektu też przyjął i to założenie i dodał dodatkowe zabezpieczenia w postaci transilów i kupy innych rzeczy nie mówiąc o ustawieniu BOD itp A tu były jakieś małe dziwne fragmenty jakby wykasowane i wcale nie od początku tylko gdzieś tam w środku itp

No i na koniec napisał - że gdy sprawdził to na procesorach z innego zakupu - to w TYM SAMYM układzie nie wykazały ANI RAZU takiego efektu, a gdy wrócił do poprzednich układów to za każdym razem praktycznie problem się pojawiał

więc to dość ciekawy test

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

majster napisał(a):
Podałem firmę TELMAL jako dobrego sprzedawcę

Wiem wiem - ale jak mówię - może w ogóle w takim wątku nie podajmy żadnych nazw bo i tak mogą się komuś później źle kojarzyć szczególnie jak źle przeczyta ok? to taka prośba.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 22:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

rskup napisał(a):
Efekt kasowania flasha nie wygląda na wadę działania logiki procesora, a raczej na problemy związane z zasilaniem oraz resetem układu.

Kolego ale ja też miałem taki problem co prawda nie odlutowałem jeszcze uC ale dokładnie taki sam efekt miałem w zupełnie innym układzie i pracującym w innych warunkach .... zobaczymy jak odlutuję dzisiaj jednak zabrakło mi dnia :(

mirekk36 napisał(a):
majster napisał(a):
Podałem firmę TELMAL jako dobrego sprzedawcę

Wiem wiem - ale jak mówię - może w ogóle w takim wątku nie podajmy żadnych nazw bo i tak mogą się komuś później źle kojarzyć szczególnie jak źle przeczyta ok? to taka prośba.


Ok Mirku nie widzę problemu :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 23:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Cytuj:
To się wydaje być oczywiste - ale coś mi się wydaje, że kolega jednak nie przeczytał pierwszego postu ;) Proponuję przeczytać

Przeczytałem (wprawdzie wczoraj), ale nawet dziś sprawdziłem i o BOD nie było wspomniane.

Kolega pokazywał, że skasowało mu się tylko 64 bajtów, ale to jest ATmega8 i to jest dokładnie jedna strona ... Przypadek? Raczej nie.
Dodatkowo dzieje się to tylko jak ma wgrany bootloader. Jak nie ma go, to się nic nie dzieje. Kolejny przypadek ...?

Nie twierdzę, że te podane układy trzymają poziom i to wina projektu i wykonania. Ale bardziej niż na podróbki stawiałbym na oryginalne układy, ale z partii która nie powinny trafić do sprzedaży. A trafiła bo chińskie rączki się nimi zaopiekowały i zrobiły sprytny recycling :)

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Jakiś czas temu trafiłem na informacje z ostrzeżeniami o chińskich podróbkach układów. I to było o prawdziwych podróbkach. Nowe układy całkowicie nie działały. Pokazano jak one wyglądają po rozbebeszeniu plastiku ... nie było niczego w środku, żadnego krzemu ... :shock:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 gru 2015, o 23:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

No to powiem tak moja sztuka zachowuje się tak samo jak autora i liczyłem na te różne prze-żłobienia ale jest z TAIWAN`u i jest to Atmega32 1404 więc problem pewnie leży gdzie indziej ?

Nie mówię że w 100% bo moja może być upadła na podłogę lub elektrostatyczna ... ale zachowuje się tak samo jak autora na dodatek jest z TAIWAN`u

to co teraz to już KOREA, TAIWAN, CHINY ??? to gdzie będziemy kupować procki a nie podróby ...

A tak na serio to nie mam już pojęcia ... liczyłem na to że będzie miała duże prze-żłobienia na tyłach itd ... ale tak nie jest a zachowuje się tak samo.

Obrazek

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 08:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rskup napisał(a):
BOD nie było wspomniane.

No to przepraszam - ale ja wiem, że był BOD - tyle że to rzeczywiście może nie mieć aż takiego znaczenia.

rskup napisał(a):
Kolega pokazywał, że skasowało mu się tylko 64 bajtów, ale to jest ATmega8 i to jest dokładnie jedna strona ... Przypadek? Raczej nie.
Dodatkowo dzieje się to tylko jak ma wgrany bootloader. Jak nie ma go, to się nic nie dzieje. Kolejny przypadek ...?

Wiesz kłopot polegał na tym, że - wyobraź sobie - jest pewien układ (PCB) wlutowujesz procki tej samej serii i KAŻDY zaczyna się tak samo zachowywać. Zwróć uwagę, że nawet jeśli skasowała się jedna strona to nie od początku tylko gdzieś "po drodze", a bootloader jechałby kasując po kolei strony ...

no ale dobra - nawet jeśli założyć że to wina bootloadera - to czemu po wlutowaniu scalaka (ba scalaków) z innej serii nie udaje się ANI RAZU wywołać taki efekt ? Przypadek ? .... Natomiast gdy znowu wlutujesz scalak z podejrzanej serii to nie tam - że musisz czekać - OD RAZU masz efekt na zawołanie ... przypadek

Na to chciałem zwrócić uwagę bo to jest wg mnie interesujące i wskazujące na procesor

A podpowiem, że testy były wykonane nie tylko na ATmega8 ale i na ATmega168P (oczywiście z innej serii powiedzmy) i nie udaje się od samego początku testów ANI RAZU wywołać tego efektu.

Nie zrozum mnie źle - nie chcę tu ciebie przekonywać na siłę że ja mam rację - raczej opowiadam o czymś co dla mnie jest ciekawe .... ale też miarodajne

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

rskup napisał(a):
A trafiła bo chińskie rączki się nimi zaopiekowały i zrobiły sprytny recycling

Tak no to w sumie może być powód takich "ala podróbek" ;) czyli jakby to o czym z kolei pisał SunRiver .... Tyle że też tak jak ja pisałem nie wierzyłbym że sam producent mógłby na to zezwalać.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 13:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Pogrzebałem wczoraj jeszcze w internecie. I znalazłem wątek, gdzie osoba będąca projektantem w firmie próbowała uzyskać informacje czy inni mają takie same problemy - także kasowanie części flasha w urządzeniach z bootloaderem. On miał skalę serwisowania urządzeń mających takie przypadki kilkanaście sztuk / 1000 urządzeń rocznie (niewiele więcej niż 1%).
Jako, że jak twierdził, była to seryjna produkcja certyfikowanych urządzeń, to kontaktował się z supportem Atmela . Nawet zacytował oficjalną korespondencję z Atmelem. I ...
Oficjalnie Atmel potwierdził możliwość występowania takich przypadków. Ale twierdził, że nie jest to problem działania procesora i zwalał wszystko na brak stabilnego zasilania układu, co powoduje że program może pójść w "krzaki" i trafić na fragmenty kasujące pamięć w bootloaderze (błędne wykonanie instrukcji przy za niskim napięciu).
Z tego co autor tego postu pisał, to Atmel nic specjalnego nie był w stanie zaproponować (oprócz nie stosowania kodu, który zawiera instrukcje zmieniające zawartość pamięci flash) :( . Oczywiście pisali mu o konieczności poprawnego zasilania oraz stosowania BOD i inne standardowe elementy zawarte w notach aplikacyjnych.
Jedną z porad na forum była rada, aby dodatkowo zastosował zewnętrzny układu bardzo czułego BODa. Którą proponujący musiał zastosować u siebie, bo miał ten sam problem i takie coś spowodowało zniknięcie problemu kasowania flasha (wbudowany BOD nie wystarczająco zabezpieczał).

Dla mnie to układa się w logiczną całość. Wystarczy, że oryginalne układy są gorszej jakości - coś/ktoś nie dopilnował czegoś w czasie produkcji i mamy partię układów bardziej czułych na skoki zasilania lub BOD jest mniej czuły i nie resetuje w odpowiednim momencie. I mamy takie problemy w specyficznych przypadkach. Są to te układy nazywane przez Mirka "China Quality". Gdzie od razu wiadomo, że nie przeszły pełnej kontroli jakości i nie nadają się do profesjonalnych zastosowań. Ale mają tylko rozjazdy parametrów elektrycznych, więc aby nie generować strat fabryce są one "kontrolowanie" wypuszczane na rynek - bo do zastosowań amatorskich się nadają.
Czy robione jest to za wiedzą Atmela, czy nie, to nie chcę się wypowiadać, bo po prostu jest to spekulacja. Może tak być, że nie jest to robione za wiedzą Atmela. Ale patrząc się na aferę spalinową za naszą zachodnią granicą, to może być decyzja lokalnej fabryki i lokalnych managerów, bo jak to może być, że koszty produkcji są za wysokie przez dużą liczbę odpadów.


Dodatkowo należy pamiętać, ze normalnie kupowane układy Atmela nie są w wersji military, więc nie mają dodatkowych zabezpieczeń przed zakłóceniami zewnętrznymi, w tym przed silnym zmiennym polem magnetycznym.

Gdyby problem błędnego działania układu przy skokach zasilania nie był tak prawdopodobny, to Atmel nie wydałby "AVR180: External Brown-out Protection", gdzie opisuje możliwe skutki problemów z zasilaniem oraz jak sobie z nimi radzić. Nie przewidzieli oni kasowania flasha, bo sam skok zasilania tego nie ma prawa robić. Ale przewidzieli losowe wykonywanie kodu. A mając bootloader z funkcjami kasowania flasha mamy ten dodatkowy problem.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 14:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rskup napisał(a):
Dla mnie to układa się w logiczną całość. Wystarczy, że oryginalne układy są gorszej jakości - coś/ktoś nie dopilnował czegoś w czasie produkcji i mamy partię układów bardziej czułych na skoki zasilania lub BOD jest mniej czuły i nie resetuje w odpowiednim momencie. I mamy takie problemy w specyficznych przypadkach. Są to te układy nazywane przez Mirka "China Quality"

Dla mnie to takie dość wprost tendencyjna opinia ;) i to kompletnie nie poparta żadnymi konkretnymi przykładami a tylko plotkami o tym jak to ktoś, coś tam napisał ... sorki ale to ma się KOMPLETNIE nijak do tego co pisałem wyżej - a jest nawet gorzej - bo z tego co ty piszesz z kolei to w ogóle nie ma podróbek z Chin - tylko Atmel wprowadza układy które nie przeszły testów do obrotu - dla amatorów .... Nie obraź się - ale dla mnie to kompletny bezsens. Tak samo bezsens jak to - że nie ma podróbek z Chin tylko wadliwe serie z Atmela ....

Na aliexpress można czasem kupić procki Atmega wręcz "na kilogramy" ;) czyli cały worek - np 5 kilo za super okazyjną cenę ;) .... ale ok mam rozumieć, że to Atmel wprowadził kolejną skopaną serię dla amatorów - poprzez Chiny ....

Idąc twoim tropem - to w ogóle wszyscy którzy w necie piszą o podróbkach nie tylko scalaków ale i elementów dyskretnych jak tranzystory itp - to mają zbiorową paranoję bo - to przecież wg ciebie producenci wprowadzają na rynek swoje skopane produkty ;) szok ... no szok

Więc ja bym poszedł nawet dalej - w chinach w ogóle nic nie jest podrabiane ani ubrania ani inne jakiekolwiek rzeczy ....

No panie kolego - panie kolego proszę ;) zlituj się

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

aha - ostatnia afera z układami FT232R - gdzie nawet firma ftdichip uśmiercała podróbki chińskie swoimi sterownikami - to też oszustwo ;) żadnych podróbek nie było ! ;) tylko ftdichip wprowadził przez Chiny partię kilku milionów nieprzetestowanych scalaków dla amatorów a jednocześnie postanowił je uśmiercać przez co zaczęły padać na świecie nawet urządzenia medyczne w których były one wykorzystywane ;) No szok

kurczę - nie ma podróbek ;) no to super ! na świecie nie ma podróbek hurrraaaa (sorki że już tak żartuję trochę - może nawet ironizuję) ale ... no przesadziłeś kolego rskup (moim zdaniem - ale może nie mam racji - zaznaczam - może ty masz rację)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 16:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

tu co nieco w temacie np atmega328P https://www.sparkfun.com/news/350



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 17:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

@Mirek. Nie piszę, że nie ma podróbek. Ale co innego jest podrobić tranzystor lub prosty układ scalony a co innego całą logikę procesora zapewniając mu zgodność działania z oryginałem. Tego się nie podrabia tak po prostu, tutaj trzeba zdobyć (ukraść) dokumentację produkcyjną lub robić "po godzinach" w tej samej fabryce. Ale prościej jest sprzedawać odpady produkcyjne i elementy nie przechodzące testów jakościowych. A tego zawsze sporo się uzbiera. Producent może nawet nie wiedzieć co robi lokalny manager z inżynierami w fabryce w dalekich chinach by dorobić a żądza pieniądza jest ogromna.
Nie napisałem, że takie układy wprowadza producent lub to jest za jego wiedzą. Wprowadzają to "lokalne chińskie biznesy" sprzedające amatorom, którzy często nie będą w stanie poznać, że jet coś nie tak z układem. W oficjalnych sieciach dystrybucyjnych się z takimi układami raczej nie masz szans się spotkać.

Cytuj:
tu co nieco w temacie np atmega328P https://www.sparkfun.com/news/350
Ale to jest to co ja napisałem wczoraj
Cytuj:
Jakiś czas temu trafiłem na informacje z ostrzeżeniami o chińskich podróbkach układów. I to było o prawdziwych podróbkach. Nowe układy całkowicie nie działały. Pokazano jak one wyglądają po rozbebeszeniu plastiku ... nie było niczego w środku, żadnego krzemu ... :shock:


--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Dyskusja się robi zażarta, aż szkoda, że nie można się spotkać gdzieś razem i pogadać, popijając lokalnie serwowane napoje :)

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Tak lekko off-topic. Ciekawa jest informacja na górnej bece przy podawanym artykule na SparkFun:
Cytuj:
SparkFun is closed today, Dec 15th, due to snow conditions.

A kiedy u nas będzie prawdziwa zima ... ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 18:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Panowie spokojnie ... sytuacja się robi napięta ,

są możliwe wytłumaczenia , i sa niestety fakty istnienia podróbek , i to niestety faktycznie ...

w przypadku FTDI struktura chińskiej podróbki wykazuje że układ jest bardziej złożony i zaawansowany od oryginału
ale producent podrobił sygnaturę VID i PID FTDI podszywając się pod uznaną firmę ...
co to daje ??

Nie płaci za USB , Certyfikowanie , nie musi wytwarzać i produkować sterowników ....
to spora cześć kosztów rzekłbym wręcz lwia ..

rskup napisał(a):
Ale co innego jest podrobić tranzystor lub prosty układ scalony a co innego całą logikę procesora zapewniając mu zgodność działania z oryginałem.


i tu panie kolego wtopa ....
popatrz na taki ciekawy układzik http://www.sunduino.pl/wordpress/lgt8f8 ... atmegi-88/

to jest jawna podróbka ATmegi88 zauważ że procesor obsługują kompilatory ATMELA i dla ATMELA , piszesz wybierając ATMEGĘ 88, zmieniono jednak kilka rzeczy i sam układ poza zgodnością programową z ATMELA produktami - wykazuje jednak większą złożoność i zaawansowanie , posiada też wiele ciekawych fiuczersów ... i jest tani jak barszcz
a już są kolejne praktycznie pokrywają popularne atmegi

LGT8F48 = Atmega48
LGT8F88 = Atmega88
LGT8F168 = Atmega168
LGT8F328 = Atmega328

Atmel nie robi z tym nic .. narazie , przynajmniej nic nie wiadomo na ten temat a jednak jak kolega widzi
doskonale sklonowano ATmegę i jeszcze ją unowocześniono i wzbogacono...

co do obrotu partiami nie w pełni sprawnymi układami ... niewiem czy robi to atmel celowo , czy są to przecieki , czy decyzje
konkretnych fabryk , gdzie dopuszcza się wypływ serii z niewielkimi nazwijmy to urazami do określonych zastosowań.
Proceder nie jest aż taki nie możliwy ... Panie Mirosławie...:)

Wystarczy popatrzeć na działania choćby firmy Intel która czesc wadliwych procesorów PENTIUM, które nie przeszły wszystkich testów od lat wprowadza na rynek pod nazwą CELERON -- uszkodzenia polegają zwykle na nieprawidłowym funkcjonowaniu pamięci CACHE. Co ogranicza zastosowania , ale też jako że CACHE jest najdroższą częścią procesora, opłaca się zablokować dostęp do wadliwych bloków i sprzedać procesor jako tańszy produkt do zastosowań biurowych i domowych ...

Więc nie jest takie tez zachowanie firm całkowicie niedorzeczne ....

no Ale jakby nie patrzeć mówimy o chińskich podróbkach tymczasem podejrzana seria pochodzi z KOREI :)
Niemniej PROBLEM ISTNIEJE i NALEŻY NIESTETY BRAĆ NA TO POPRAWKĘ ... i teraz sprawa wygląda następująco :

1. Jeśli świadomie kupujemy tanio okazyjnie układy, to możemy być pewni, ze prosimy się o kłopoty
i nabywamy wadliwe lub podrobione produkty .... tym samym napędzając ich powstawanie i dając zarobić piratom

2. Jeśli nabyliśmy je w normalnej cenie w nazwijmy to "starego sprzedawcy elektroniki" nie świadomie , to zostaliśmy zwyczajnie OSZUKANI , Wadliwe układy powinny być wymienione lub nastąpić zwrot kosztów , ale niestety nasze prawo daje narzędzia
sprzedawcom do ochrony przed klientem -- w postaci choćby -- układy lutowane nie podlegają gwarancji -- pozostaje nam tylko
omijanie takiego sklepu szerokim łukiem i dopłacenie nawet , ale za sprawdzony produkt.

I na tym myślę koniec spierania się , mamy wszystkie mozliwe przypadki wypisane , a decyzja tanio czy dobrze należy do NAS :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 18:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Czy na podróby nie ma lekarstwa ? Myślę ze można znaleźć taką aptekę, ale po co stawiać sobie schody ? Można przejść obok :arrow:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Cytuj:
mówimy o chińskich podróbkach tymczasem podejrzana seria pochodzi z KOREI

Jak masz podrobiony środek, to dlaczego wierzysz w napisy - także mogą być podrobione by nie psuć imienia swego kraju tylko innego.

Cytuj:
to jest jawna podróbka ATmegi88 zauważ że procesor obsługują kompilatory ATMELA i dla ATMELA , piszesz wybierając ATMEGĘ 88, zmieniono jednak kilka rzeczy i sam układ poza zgodnością programową z ATMELA produktami
Do nie jest podróbka, to jest tzw. klon. Gdyby nie takie działania, to świat komputerów PC by wyglądał zupełnie inaczej. Sam pamiętam dostępne w Polsce, prawie ćwierć wieku temu, klony IBMa :)

Cytuj:
pozostaje nam tylko omijanie takiego sklepu szerokim

Jak masz pewność, że to podróbka to możesz zgłosić na policję. Polskie prawo z urzędu ściga handlarzy podróbkami. Nawet nieświadome sprzedawanie podróbek jest karalne. Ale kto za kilka złotych będzie chciał mieć przyjemność z organami ścigania i polskim wymiarem sprawiedliwości ...

Cytuj:
Panowie spokojnie ... sytuacja się robi napięta

Pewnie każdy ma trochę racji. Wręcz może dobrze że nie wiemy jak jest na prawdę ...

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 18:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Cytuj:
Czy na podróby nie ma lekarstwa ? Myślę ze można znaleźć taką aptekę, ale po co stawiać sobie schody ? Można przejść obok


Jest lekarstwo , wystarczy wskazywać takich handlarzy i nie kupować oraz zachęcać do nie kupowania, bo dokąd na
każde 100 elektroników choć dziesięciu się da nabrać ... będzie to okazja do zarobienia dla pirata.

Potężniejsze narzędzia mają producenci -- ale np firma ATMEL ma to w nosie ....
Zestawy EVAL , Podzespoły oryginalne powinny być tanie i dostępne , wtedy też każdy by wolał oryginał :)
w sumie sa tanie ... :) no ale niektórzy np wolą 10 procków at(bez mega) za 5 zetów bo .......

Oczywiście by mój post nie został źle odebrany to takie abstrakcyjne odniesienie się do potrzeb , wiadomo że to hobby
jest szczególnie wymagające i kosztowne niestety, i czasem wymaga wyrzeczeń jak tez i oddania sprawie
niektórzy wolą szybko tanio i od razu ... i stąd cały kłopot , a np kilka piw mniej rzucenie palenia i są fundusze dodatkowe
na hobby .... to taki przykład , podparty taką obserwacją w zaprzyjaźnionym na wiosce sklepie z częściami :)
gdzie często są takie przypadki :

-- dzień dobry
---- dzień dobry w czym pomóc ??
-- poproszę 2 rezystory 10K , 1 leda niebieskiego , 2 x BC547 i 2x rezystor 330om
--- prosze bardzo 3,60
-- eeeeeeeee to może bez tranzystorów ....??
....
....

idąc w stronę parkingu ....
widzę jak chłopak pędzi do kiosku po papierosy :)

oczywiście nie mówię ze tak macie tylko jak w sumie proceder wygląda ...

Myslę że rozwaga jest jedynym, w sumie słusznym lekarstwem na Taniość
bo naprawdę nikt nic niema przeciw zakupom w CHRL , ale należy to robic z rozwagą ..
co gorsza należy też uważać na okazje i inne takie u naszch dostawców ...
oni też sa ludźmi chca zarobić ... wiec jak kupi taniej to wiecej zarobi ... a go nie interesuje
że to jest nie takie .... i innych oszukuje :)

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

rskup napisał(a):
Jak masz podrobiony środek, to dlaczego wierzysz w napisy - także mogą być podrobione by nie psuć imienia swego kraju tylko innego.


a to panie kolego miał być żarcik , ale jak widzę krawat trochę kolegę poddusił i nie zauważył :)

<żeby nie było to tez ma byc mała żatrobliwa przekora>

a jaki jest cel klonowania ?? wytworzenie produktu xxxx-podobnego nizszym kosztem w celach zarobkowych
de facto jest to podrabianie :)

co do rzeczonych klonów PC , to akurat historia jest nioco inna i nie chodziło o klonowanie , po prostu firmy mające w rękach produkcję komputerów , opublikował specyfikację i zezwoliły na produkcję urządzeń zgodnych z nią każdemu kogo na to stać ... decyzja ta miała na celu expansję na rynek rozrywkowy i domowy maszyn ówcześnie liczących zwanych komputerami , który był zdominowany przez komputery osobiste takie jak Commodore , Amiga i poniekąd Apple ... ( tu akurat też problem był z wydajnoscią produkcyjną sprzętu, a chodziło o wyprzedzenie apple przed wejściem na rynek europejski) przez zezwolenie na produkcję masową każdemu urządzeń zgodnych , mozna było zalac rynek różnorodnością taniego sprzętu , i tym samym go zdominować ...

no ale nie o tym przeciez piszemy :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 19:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Cytuj:
a jaki jest cel klonowania ?? wytworzenie produktu xxxx-podobnego nizszym kosztem w celach zarobkowych de facto jest to podrabianie :)
Cel każdego działania jest zarabianie. Tylko nieliczni robią coś za darmo i bezinteresownie (patrz środowiska opensourcowe, ale czytałem inny wątek i znam Twoją aktualną opinię na ten temat).
Dla mnie jest znaczna różnica jak jawnie podanie masz że kupujesz klona od kupowania nieświadomego podróbek pod marką oryginalną.
W pierwszym masz uczciwość wobec klientów a w drugim okradasz wszystkich w tym najbardziej klientów końcowych przy okazji psując markę.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 19:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Generalnie mnie nakręciliście :) I w zasadzie chciałem pozostawić to tak jak jest ... ale jutro będę na Try* w Bydgoszczy ... już teraz pakuję do plecaka nRF24l01 i podejdę do sklepu co prawda paragonu pewnie nie znajdę a w ogóle to nie przypominam sobie bym go dostał ale pójdę z tymi 4 sztukami do sklepu zabiorę ze sobą kilka sztuk z innego sklepu tych działających i pogadam sobie spokojnie ze sprzedającym który jest właścicielem sklepu. Zobaczymy co zrobi jak mu powiem że żadna z jego nRF`ów nie działa a te z innego sklepu śmigają że aż miło ... :)

Przypominam że te z Bydgoszczy były droższe o 6 zł na sztuce ... i nie miałem pojęcia że będą LOW-COST from CHRL

Jak czas w pracy pozwoli i uda mi się podejść do sklepu to zdam relację.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Ostatnio edytowano 15 gru 2015, o 19:58 przez majster, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 19:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 283
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 17

SunRiver napisał(a):
...a decyzja tanio czy dobrze należy do NAS :)


Dobrze napisane, a od siebie dodam ŚWIADOMA ... decyzja tanio czy dobrze należy do NAS :)

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

rskup napisał(a):

Dyskusja się robi zażarta, aż szkoda, że nie można się spotkać gdzieś razem i pogadać, popijając lokalnie serwowane napoje :)


Jako off-top proponuję przyszłoroczne postanowienie wspólnego spotkania! :)

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 20:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

SunRiver napisał(a):
wierzcie lub nie , ale to co trafia na rynek chiński ma inna jakośc niż to co leci na EU i US


Wierzę że to co trafia na rynek Chiński i wyprodukowane jest przez CHRL ma jakość lepszą niż export z CHRL do EU ot taka prawda że Chińczyk Chińczyka nie oszuka :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 gru 2015, o 20:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

w niektórych przypadkach klon jest dobry .... (może nie do końca) produkcja komputerów PC
w innych przypadkach jest zła ... np klony debugerów, czy podrobione ukłądy (w naszym przypadku elektronicznym)
niestety na naszym popularnym Taniocha Markt -- tez się roi właśnie od śmieci w nierealnych cenach ....

i tej innej nie popieram ...

do Open Source i Open Hardware nie mam nic , są tylko nieliczne przypadki (o których czytałeś) gdzie niestety mam
punkt odniesienia w obie strony i wyraziłem tylko dezaprobatę podejściu ... co również zaznaczyłem i jak napisałem
to moje zdanie i odczucia od strony pracy , nie zabawy :)

Niestety taka jest prawda , że obrywa właśnie klient końcowy i traci marka ...

dobra koniec gdybania :)
podyskutowaliśmy , podaliśmy wykluczenia i interpretacje
Jesteśmy za oryginałami i przeciw podróbkom , a reszta i tak będzie zachowywać się
zgodnie ze swoimi odczuciami i sumieniem (a może zasobnością zasobów monetarnych)
a na to nie mamy wpływu niestety ...:(

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2015, o 00:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 wrz 2014
Posty: 29
Lokalizacja: Holmestrand - Vestwold - Norway
Pomógł: 0

potwierdzam istnienie podrobionych podzespolow z zakresu W.CZ np bardzo czesto nie dzialaja tranzystory 2sc1971 na tescie diody jest OK ale w ukladzie gdzie maja wzmacniac sygnaly wysokich czestotliwosci mocy zero reakcji , my w swiecie radiowcow nazywamy takie podzespoly "MALOWANKI" czyli jakis tranzystor NPN z nazwa innego tranzystora ktory ma udawac, wszystko OK do chwili wlutowania - brak gwarancji

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 gru 2015, o 01:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

Adam201 napisał(a):
bardzo często nie działają tranzystory 2sc197


ogólnie seria tranzystorów 2sc,2sa zastosowania tak samo w audio, najpewniejsze źródło z kashinoki lub wyluty ,



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2016, o 07:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2013
Posty: 50
Pomógł: 0

Trochę odgrzewam temat...ale z zaciekawieniem go obserwowałem, aż tu nagle urządzenie działające od kilku miesięcy u klienta przestało dawać oznaki życia... Sytuacja identyczna jak ta omawiana w temacie (wgrany bootloader, zasilanie stabilne z przetwornicy Atnel PWR3).

Obrazek

Oczywiście po ponownym wgraniu bootloadera a następnie programu wszystko działa.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2016, o 08:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No proszę, a z ciekawości jakie to procki ? I czy do problemu doszło po jakiejś np awarii zasilania? czy jak ? coś się udało zaobserwować ? stwierdzić ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 maja 2016, o 09:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2013
Posty: 50
Pomógł: 0

ATmega644 pracująca na 5V, zewnętrzny kwarc 11.0592. Awarii zasilania nie było, urządzenie zostało normalnie wyłączone a później przy kolejnym uruchomieniu moduł nie dawał oznak życia. Wgrany bootloader to oczywiście MkBootloader (offtop: z niecierpliwością wciąż czekam na pełną wersję aplikacji na Androida, bo to + WiFi albo Bluetooth to świetna opcja wgrywania wsadu u klienta). Na jakieś większe obserwacje i doświadczenia niestety nie było czasu ponieważ moduł musiał jak najszybciej wrócić na swoje miejsce.
Do kolejnych urządzeń dla porównania trafią procki zakupione w bardziej sprawdzonym miejscu niż popularny serwis aukcyjny i zobaczymy czy sytuacja się powtórzy a jeśli tak to na których urządzeniach.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 18:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Każdy pin ma zabezpieczenie poprzez podłączone zaporowo diody do VCC i GND. Ma to zabezpieczyć piny przed podaniem napięcia większego od VCC i niższego od GND (oczywiście o napięcie przewodzenia diody).
Może być tak, że pin AVCC ma także takie same zabezpieczenie. Jak tak to przez niego można zasilić układ. Oczywiście wydajność takiego zasilania będzie bardzo mała i może być słaba stabilność pracy procesora.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 19:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

podobnie ... jak czesto się spotyka problemy ze stabilnością ... bootloadera , a się okazuje że VCC
nie łaczy w stykówce , a procek się zasila przez UART ... i co ?? Podróbka ?? nie tylko nieuwaga lub <coś innego>
użytkownika ... :P

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 lut 2017, o 19:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

DOKŁADNIE - sprawdzanie miernikiem zwarcia pomiędzy VCC i AVCC - żeby sprawdzić czy jest w procku - mija się KOMPLETNIE z celem ;) i nie oznacza to ŻADNEJ podróbki - koledzy wyżej dobrze to wyjaśnili ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2019, o 11:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Witam Panów ponieważ miałem umieścić zupełnie nowy temat coś mnie ruszyło żeby wpisać w google "podróbki procesorów atmega" i od razu wyświetliło się dobrze znane mi forum i po przeczytaniu pierwszej strony stwierdziłem że mój problem powinienem opisać tutaj bo to miejsce i czas :( na takie doświadczenie widocznie. Które jak się okazuje gorzko musiałem również doświadczyć...no cóż uczymy się wszyscy ;)

A więc do rzeczy ostatnio budowałem sobie nowe 3 sterowniki ATB_matrix w tym celu zakupiłem procesory na pewnym znanym większości elektroników sklepie T.. ;) i nie chcę w tym miejscu szkalować sklepu że to oni mi te procki sprzedali i jacy to są źli itd. bo może oni sami nawet nie zdają sobie sprawy że to są podróby :roll: A wyglądają tak jak podane wyżej ale wtedy jeszcze zanim je przylutowałem tego co na 1 stronie tutaj jest opisane nie wiedziałem. :mrgreen: Jedynie gdzieś tam coś przeleciało mi między uszami i wyleciało ;) ...że chińczyki podrabiają elektronikę...

Dodam jeszcze że procki były kupowane w jakiejś promocji i zapłaciłem za sztukę jakieś 6,8 :mrgreen: ehh żeby wiedział że cena to jednak jakość...

A więc dokonałem takiego zakupu:
Obrazek
Obrazek

Opiszę tutaj 3 różne płytki a tym samym 3procki ;) (wszystkie z tego samego zakupu czyli zonki ) i:

Po zmontowaniu 1 płytki włączam MkAVRC... pięknie mi wykrywa procek 8-) ustawiam fucebity na kwarc 18432MHZ wgrywam 17 kod z książki i pięknie zegareczek śmiga jak gdyby nigdy nic wszystko wydaje się okej Nawet dodam że później robiłem modyfikacje kodu i wygrywałem dalej w tą samą działającą jeszcze wtedy atmege robiłem to hmm.. z 50 razy... a zegar pracował ponad rok
Nagle pewnego razu procek odmówił współpracy i po prostu zegar przestał działać...pomyślałem no cóż pewnie się uszkodził procek bo nie wykrywało go w MkAVRC... ale kurcze żeby po zaledwie takiej małej ilości wgrań procek by się uszkodził? Dziwne MkAVRC... wyrzuca mi błąd jakby wcale nie był podłączony procek....czyli:
Cytuj:
avrdude_mk.exe: error: programm enable: target doesn't answer.
avrdude_mk.exe: initialization failed, rc=-1
avrdude_mk.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
avrdude_mk.exe: Device signature = 0x000000
avrdude_mk.exe: Yikes! Invalid device signature.
avrdude_mk.exe: Expected signature for ATtiny10 is 1E 90 03

avrdude_mk.exe done. Thank you.

Compiled special for http://forum.atnel.pl (v5.11.1)


No cóż pomyślałem że cza... wymienić procek więc to zrobiłem (TEN WYLUTOWANY NA 1 FOTCE Z LEWEJ )z wykorzystaniem procków ze zdjęcia na gąbce i tak jak wcześniej koledzy tutaj pisali na spodzie procki mają napisane TAIWAN czyli też podróbki :roll:
PO WYMIANIE TAKA AKCJA :evil:
- włączam MkAVRC.. wykrywa procek :) zmieniam fuce-bity na kwarc 18423Nhz znowu próbuję WYKRYĆ nowy procek MkAVRC.. i zonk :evil: znowu nie widzę i błąd jak powyżej pomyślałem że to może wina kwarca może nie łączy albo coś... po prze-pikaniu miernikiem wszystko okej... kurcze szlak tafia co jest kwarc nawet wylutowałem przy tym uszkadzając połączenie :evil: wkładam w zestawATB kwarc i z nim oczywiście działa a be niego mam podobnie jak w ATBmatrixie czyli wywala błąd, a więc kwarc 100% dobry - ...no kurcze nowy procek i nie mogę go odczytać? co jest? :evil:
: ...mnóstwo pytań bez odwiedzi... :( no dobra dałem na odpoczynek tej płytce...(pewnie trzeba będzie zakupić oryginalny procek ;) )

Płytka nr.2 A więc przylutowałem procek z tej samej serii zonków :? :roll:
robię to samo: czyli odczytuję procek w MkAVRC.. ustawienia fabryczne oczywiście znowu zmieniam fusebity pod kwarc 18432Mhz
i ta sama akcja że nie mogę odczytać atmegi...pierwsza myś nie :evil: .... to już nie może być przypadek... znowu kwarc? szczerze mówiąc wykluczyłem to bez sprawdzania i wylutowywania kwarcu jedynie przepikałem połączenia były okej...

płytka nr. 3 i właściwie najciekawsza historia:shock:
I tutaj znowu procek z serii "zonków" zrobiłem czyli to co poprzednio ale po zmianie fusebitów nie sprawdzałem drugi raz w MkAVRC.. jak robiłem to poprzednio tylko od razu wgrałem program zegara efekt jak poniżej na fotce :)
Obrazek
Czyli niby wszystko działa dobrze bo zegar śmiga
Ale ale,no właśnie :| Podłączam programator włączam MkAVRC.. i znowu nie mogę go ani wykryć ani ponownie zaprogramować :mrgreen:
Cytuj:
avrdude_mk.exe: error: programm enable: target doesn't answer.
avrdude_mk.exe: initialization failed, rc=-1
avrdude_mk.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
avrdude_mk.exe: Device signature = 0x000000
avrdude_mk.exe: Yikes! Invalid device signature.
avrdude_mk.exe: Expected signature for ATtiny10 is 1E 90 03

avrdude_mk.exe done. Thank you.

Compiled special for http://forum.atnel.pl (v5.11.1)


Poniżej fotki z wadliwymi prockami ;)
ObrazekObrazekObrazek

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2019, o 17:21 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Sprostowanie od RadekB86. Nie wiem czemu wysłał to w zgłoszeniu a nie napisał tego po prostu w tym temacie:


"Witam chciałbym dodać sprostowanie do tego postu ponieważ ja tego nie zauważyłem ale po przerobieniu pewnego tematu na tym forum konkretnie tutaj: https://forum.atnel.pl/topic17314.html

Okazuje się że zrobiłem błąd sugerując że to podrobione procki na pomarańczowej gąbce na fotp ,a to tym czasem są "atmegi328pb" a nie "atmega328p" Co ciekawe na jednym właśnie działa ten program co był pisany przecież na atmege328p i nie da się go odczytać. Chciałbym mieć możliwość edycji aby to sprostować i nie wprowadzać w błąd innych."



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 sie 2019, o 18:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2013
Posty: 485
Lokalizacja: Siedlce
Pomógł: 9

Cytuj:
Sprostowanie od RadekB86. Nie wiem czemu wysłał to w zgłoszeniu a nie napisał tego po prostu w tym temacie:

Miałem po prostu nadzieję na możliwość edycji tego posta dzięki administratorowi ;) że może da jakąś tylną furtkę ;) :roll: ale z tego wynika że się nie da 8-)

Kiedyś edycja została zlikwidowana oczywiście wiem dlaczego (bo ludzie usuwają swoje posty ;) ) więc rozumiem na przyszłość że trzeba zdążyć edytować chyba do 30 minut? Jeśli nie to mnie poprawcie.


Dobrze odnośnie tego 3 punktu co wcześniej opisałem to faktycznie to że mi program zadziałał to jedno ale później dopiero sobie zdałem sprawę że ja ten program wgrałem MKCalculatorem a nie eclipsem i dlatego to mnie zmyliło dopiero później zwróciłem uwagę że ja nie mam atmegi328"p" tylko "pb" zdaje się jedna literka "b" na końcu widziałem ją w MKavr i jak kupowałem też ale sądziłem że to nie ma większego znaczenia... :roll: a jednak ma 8-) i się przekonałem na własnej skórze.
Ale swoją drogą ciekawe że zadziałał program pisany na 328p 8-) na 328pb

Odnośnie tych pozostałych procku szczególnie tego z lewej na 1 mojej fotce z 2dwoma wytłoczeniami to faktycznie jest na nim napisane korea i sprawia on problem. Już całkowicie nie ma z nim kontaktu... :(

_________________
Ucz się ucz ,bo po to tutaj jesteś...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 maja 2021, o 12:09 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 07 maja 2012
Posty: 3
Pomógł: 0

Temat stary ale wciąż aktualny. Obejrzałem właśni film Mirka na YT. Od wielu lat kupuję różne elementy na Aliexpress i próbowałem zamawiać scalaki, często dla sprawdzenia "jakości" chińskich wyrobów półprzewodnikowych. Zawsze kończyło się sporem i zwrotem pieniędzy. Poniżej kilka zdjęć takich rodzynków. Niedawno w Polsce poszukiwałem grubych przewodów w miękkiej, silikonowej izolacji i muszę przyznać, że bardzo trudno jest kupić zwykły przewód, aby był wykonany z miedzi a nie ze stali albo aluminium. Przykłady poniżej na zdjęciach.


ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO