Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 09:35


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lis 2015, o 22:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Jeśli interesuje cię o co chodzi z tymi maskami sieci w adresach IP, jak się dzieli sieci na podsieci itp ... zapraszam na kolejną część 04 poradnika wideo ;)

Obrazek

w razie pytań, albo jeśli coś jeszcze jest niejasne - lub jeśli macie jakieś uwagi - zapraszam do dyskusji tutaj ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2015, o 22:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Obejrzałem z ciekawości cykl dotyczący sieci IP, mimo że czuję się w tej tematyce ekspertem (dzięki temu mam na chleb :)). Jeżeli choć część oglądających nauczy się tego wszystkiego, to mamy szansę stać się niedługo drugą Japonią (teraz to chyba już trzecią, bo drugą stawaliśmy się ponad ćwierć wieku temu).
Sieci IP to przyszłość wszelakiej komunikacji i każdy kto uważa się za mającego pojęcie techniczne powinien tematykę z poradnika znać.

Ogólnie to Obrazek, choć jak to bywa, niestety zdarzyło się Ci się kilka błędów lub przejęzyczeń, ale większość w dodatkowych niepodstawowych informacjach, więc nie umniejszają one merytoryki poradnika.

Zabrakło mi trochę efektów specjalnych, których w Twoich poradnikach jestem fanem (no oprócz wstępu który jest jak zwykle rewelacyjny). Ale to pewnie kwestia braku czasu, bo ich przygotowanie pewnie zajmuje więcej niż sam podstawowy poradnik.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2015, o 23:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rskup napisał(a):
niestety zdarzyło się Ci się kilka błędów lub przejęzyczeń,

To oczywiście możliwe i jeśli to były jakieś poważne błędy merytoryczne to proszę napisz co i jak - oraz jak powinno być - wszyscy na tym skorzystają ....

Ja, jak widać staram się - w miarę przystępny sposób pokazać podstawy - czasem wręcz muszę stosować pewne uproszczenia - więc nieraz bywa że ktoś kto zna dobrze temat może odebrać to za błąd - ale ja się nie gniewam - jeśli ktoś uzupełni moje poradniki , wskaże gdzie się pomyliłem bo pewnie że mogłem się też pomylić albo w ogóle popełnić błąd - to zawsze powtarzam - skorzystam na tym i ja i widzowie poradników

rskup napisał(a):
Zabrakło mi trochę efektów specjalnych, których w Twoich poradnikach jestem fanem (no oprócz wstępu który jest jak zwykle rewelacyjny). Ale to pewnie kwestia braku czasu, bo ich przygotowanie pewnie zajmuje więcej niż sam podstawowy poradnik.

Bingo - te efekty to tylko hmmm że tak powiem efekt mojego kolejnego hobby jakim jest obróbka wideo ... ale czasem właśnie - tego czasu już brak na maxa niestety - i pozostawiam tylko treść w poradniku

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 gru 2015, o 23:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2013
Posty: 288
Ostrzeżenia: -2
Pomógł: 23

Ja jak zwykle podziwiam Mirka za tworzenie ciagle nowych poradników. I mam wrażenie, że tematów mu nigdy nie zabraknie .
Jednym słowem kopalnia wiedzy.

Tematyka sieci ostatnio mnie wchłonęła :)
Poradniki super.

PS.
Mirek mam nadzieje że masz świadomość tego jak ogromna prace wykonujesz? Na Twoich poradnikach , ksiazkach kształci się przyszle pokolenie fachowcow, inż, tech, pasjonatów etc
Wielu z nich zapewne znajdzie nie tylko w tym pasje ale i przyszłą sciezke zawodową.


Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 gru 2015, o 00:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

bogdanc napisał(a):
Mirek mam nadzieje że masz świadomość tego jak ogromna prace wykonujesz? Na Twoich poradnikach , ksiazkach kształci się przyszle pokolenie fachowcow, inż, tech, pasjonatów etc
Wielu z nich zapewne znajdzie nie tylko w tym pasje ale i przyszłą sciezke zawodową.

Aż taką ogromną to chyba nie - są dużo lepsi ode mnie ale mi NAJBARDZIEJ zależy na jednym .... na tych pasjonatach ;) którzy połykają tego bakcyla razem ze mną ;) Bo chyba też każdy przyzna - że bez prawdziwiej pasji - ciężko być fachowcem, inż, tech itp itd ....

Zawsze cieszy mnie to - jeśli ta moja gadanina, to moje ględzenie się komuś przyda, gdy coś zrozumie i potrafi sam pójść dalej i szybko nawet mnie prześcignąć ... to jest TO! ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2016, o 13:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 21 sty 2014
Posty: 75
Pomógł: 0

Fajny poradnik, ale.... czy będą następne?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 sty 2016, o 14:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

następne ? tzn ?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2016, o 14:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 92
Lokalizacja: Mikołów
Pomógł: 1

Koledze pewnie chodzi ogulnie o kolejne bo ostatni poradnik jaki był to 28 listopada ,też się zastanawiam kiedy kolega Mirek co nakręci jest pewnie zajęty jakimś mega ,total,big projektem że nic nie nakręcił od 2 miesięcy pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2016, o 14:24 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No jeśli chodzi o jakiekolwiek kolejne to jak widać powstała spora przerwa bo w końcu muszę napisać trzecią książkę i ostro piszę ... A niestety to powoduje że znikam wtedy z poradników przynajmniej na dłuższe odcinki czasowe - przykro mi

ale jak skończę obecny duży rozdział książki to może sobie zrobię przerwę i nakręcę jeden albo kilka poradników ciekawych ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2016, o 20:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 92
Lokalizacja: Mikołów
Pomógł: 1

A że tak zapytam jak postępy w pisaniu książki jest już połowa ,i kkiedy możemy się spodziewać wydania a może by tak jakiś skrucony spis treści jako zapowiedz hehehe jestem taki ciekaw.wiem wiem że ciekawość to pierwszy stopień do piekła no ale



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 sty 2016, o 20:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No niestety na dzisiaj nie ma jeszcze żadnych wieści poza tym, że prace wciąż trwają i jest jeszcze kupa roboty przede mną ... Liczę też, że przyda się to co będzie w książce ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 12:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

mirekk36 napisał(a):
No niestety na dzisiaj nie ma jeszcze żadnych wieści poza tym, że prace wciąż trwają i jest jeszcze kupa roboty przede mną ... Liczę też, że przyda się to co będzie w książce ...


Przyda się, albo się nie przyda! Jakbyśmy zobaczyli, to byśmy mogli od razu powiedzieć! :D Szkoda siedzenia i roboty jak ma się okazać nieprzydatne. A tak byłby i wilk syty... hahaha :lol:
Dobra, dobra, poczekamy, poczekamy. A ja to i tak jeszcze muszę greenbooka w końcu kupić.
Powodzenia! :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 13:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zoom napisał(a):
Szkoda siedzenia i roboty jak ma się okazać nieprzydatne.

Na pewno będą ludzie, dla których wszystko co w książce okaże się nieprzydatne, pomimo to i tak uważam, że nie szkoda siedzenia i roboty - bo wiem też, że będzie sporo takich, dla których będzie przydatny chociażby jeden opisany projekt (a będzie to już książka o gotowych projektach budowanych od A do Z) .... będą też tacy dla których przydadzą się wszystkie rozdziały także np ze względu na pewne nowe techniki programowania, które przedstawię i mam nadzieję, że na tym polu pozytywnie zaskoczę wielu moich dotychczasowych czytelników ... Co więcej będą też DWA rodzynki w książce, które spowodują, że nawet ci którzy nieraz piszą mi teksty typu:

"no ileż można pisać o tych AVR'ach?!"

to nawet ich uda mi się zaskoczyć gdy opiszę szczególnie jedną rzecz (jeden z rodzynków), której jeszcze NIKT nie pokazał w świecie biednych 8-bitowych AVRków i śmiem twierdzić - że będzie ona po tej książce bardzo szeroko wykorzystywana przez wielu wielu programistów z lubością ;)

Podsumowując - to ja już na dzisiaj wiem, że mnóstwo osób czeka na to:
topic2963.html

i to bez dwóch zdań ;) ... tu też liczę na to, że pokażę sporo i wcale nie tzw "oklepanych" wiadomości ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 14:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 mar 2012
Posty: 595
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 39

mirekk36 napisał(a):
zoom napisał(a):
Szkoda siedzenia i roboty jak ma się okazać nieprzydatne.

Na pewno będą ludzie, dla których wszystko co w książce okaże się nieprzydatne, pomimo to i tak uważam, że nie szkoda siedzenia i roboty - bo wiem też, że będzie sporo takich, dla których będzie przydatny chociażby jeden opisany projekt (a będzie to już książka o gotowych projektach budowanych od A do Z) .... będą też tacy dla których przydadzą się wszystkie rozdziały także np ze względu na pewne nowe techniki programowania, które przedstawię i mam nadzieję, że na tym polu pozytywnie zaskoczę wielu moich dotychczasowych czytelników ... Co więcej będą też DWA rodzynki w książce, które spowodują, że nawet ci którzy nieraz piszą mi teksty typu:

"no ileż można pisać o tych AVR'ach?!"

to nawet ich uda mi się zaskoczyć gdy opiszę szczególnie jedną rzecz (jeden z rodzynków), której jeszcze NIKT nie pokazał w świecie biednych 8-bitowych AVRków i śmiem twierdzić - że będzie ona po tej książce bardzo szeroko wykorzystywana przez wielu wielu programistów z lubością ;)

Podsumowując - to ja już na dzisiaj wiem, że mnóstwo osób czeka na to:
topic2963.html

i to bez dwóch zdań ;) ... tu też liczę na to, że pokażę sporo i wcale nie tzw "oklepanych" wiadomości ;)


Robi się w tym temacie OT, ale pozwolę sobie napisać, że na ten jeden z rodzynków o których wspominasz wyżej warto czekać na nową książkę. Niech zgadnę, chodzi o wykorzystanie pamięci flash(inaczej) w AVR? OK, nie było mnie tu, nic nie wiem, nie znam się, nie orientuję się ;) :D

_________________
Pozdrawiam
PP



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 14:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Piotrek_P napisał(a):
Niech zgadnę, chodzi o wykorzystanie pamięci flash(inaczej) w AVR? OK, nie było mnie tu, nic nie wiem, nie znam się, nie orientuję się

paaaanie - panie .... jeszcze jedno słowo ;) ... i .... wysyłam rakietę "ziemia-ziemia" :lol: ..... no żesz kurdę :lol: pssssst!

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 15:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

A może Mirek zacznie wydawać książkę jak De Agostini - co miesiąc jedną część / rozdział i aby mieć całość to trzeba cyklicznie kupować i sobie wszystko złożyć w jedną całość :). Mirek będzie miał stały przychód a forumowicze będą zadowoleni :D

A tak na poważnie, to nie przeszkadzajcie Mirkowi pisać, bo jak wziął się za świat GSM/GPRS to musi szybko wydać książkę. Świat w tym temacie bardzo przyspieszył i zaczyna się gwałtownie zmieniać, więc aby w momencie wydania książki nie było tam napisane o wykorzystaniu sprzętu i technologii z muzeum.

Cytuj:
paaaanie - panie .... jeszcze jedno słowo ;) ... i .... wysyłam rakietę "ziemia-ziemia" :lol: ..... no żesz kurdę :lol: pssssst!

To brzmi jak dobrze prowadzona akcja marketingowa dla promocji nowej książki wśród forumowiczów. Nic tak nie przyciąga uwagi jak tajemnice, przecieki i zakazane rzeczy :).

To kiedy można się spodziewać wydania YB?

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 15:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

rskup napisał(a):
To kiedy można się spodziewać wydania YB?

:roll: :?: :roll: :?:

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 18:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2015
Posty: 9
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

http://www.atmel.com/images/doc2575.pdf
http://www.atmel.com/images/AVR106.zip

http://www.atmel.com/Images/doc1644.pdf
http://www.atmel.com/images/AVR109.zip

http://www.atmel.com/Images/doc2546.pdf
http://www.atmel.com/images/AVR105.zip

http://www.atmel.com/Images/doc1233.pdf
http://www.atmel.com/images/AVR108.zip

Daty publikacji 2002-2006... Nic tylko czekać na rakietę :-/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 18:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2012
Posty: 298
Pomógł: 13

No i co kolego w związku z tym?
Karty katalogowe procków AVR, STM i innych też są ogólnodostępne a mimo to wydawane są na ich temat książki.
Nota to jedno, sposób wykorzystania to drugie.
Koniec z tym OffTopem. Czekamy na książkę.
Nikt nikomu nie karze przecież jej kupować. A jak ktoś się rejestruje tylko po to, żeby pomarudzić, żal ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Cytuj:
A jak ktoś się rejestruje tylko po to, żeby pomarudzić, żal

I to jeszcze tak typowo (niestety) po polsku. Nie widział, nie wie co tam na prawdę będzie, a już narzeka ...

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 18:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

mastalerz-marek napisał(a):

Kolego nie czekaj ... skoro dla ciebie wszystko jest jasne i wszystko wiesz i stosujesz to wiadomo już z góry że nie dla ciebie będzie YB ;)

A przy okazji zadaj sobie choć odrobinkę trudu i poszukaj jeszcze poza tymi notami jakieś ciekawe zastosowania w praktyce a szczególnie dla amatora - rozumiesz? dla amatora - tego co w tych notach ..... Bo wiesz - notami PDF i to większą ich ilością to i ja mogę tobie pomachać przed nosem i co z tego wyjdzie ? - nic ... bo to jest po prostu bez sensu .....

A ja mogę śmiało powiedzieć - że możesz sobie te noty zwinąć w tutkę a ja tymczasem i tak pokażę coś ciekawego ;) .... ale jak już ustaliliśmy no nie dla ciebie - bo ty już wszystko wiesz nawet to co ludzie w przyszłości wymyślą ;) pozazdrościć

Aha i nie będzie to z pewnością rakieta - a kolejna książka dla początkujących i hobbystów - nie zaś dla Śpeców

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 19:02 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2015
Posty: 9
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 0

Nie narzekam. Pokazałem gdzie jest to w notach. Tylko tyle. O to właśnie chodzi że większość "zwija noty w tutkę" a nie powinna. Jasne jest dla mnie jedynie to że warto poszukać a jak się znajdzie, warto się podzielić. Jakoś nie widzę żebym kogoś atakował?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 19:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Bardzo fajny poradnik. Szacunek jak zawsze Mirku,
Ale takie pytanie - nie wiem, może niedosłyszałem, może nie zrozumiałem, może nie było. ...

Te adresy sieci, maski itp dostaje każdy użytkownik Internetu czy tylko jakiś gość który sobie zamówi pulę adresów jak Mirek mówił w np DSL.
Chodzi o to co np ja dostaję od dostawcy, a dokładniej to co widzę na routerze po stronie WAN. Mam tam maskę podsieci 255.255.192.0 co daje nam
11111111.11111111.11000000.00000000. O ile dobrze zrozumiałem, to jest to właśnie ta magiczna liczba z końca adresu? Czyli mój adres to xxx.xxx.xxx.xxx/18?

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 19:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Cytuj:
Czyli mój adres to xxx.xxx.xxx.xxx/18?

To jest twoja podsieć. W ramach niej wszystkie hosty komunikują się bezpośrednio, bez użycia gateway-a.

--
Pozdrawiam,
Robert

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Tylko jak to masz na WANie, to jest podsieć lokalna dla routera i ty z reguły możesz korzystać tylko z jednego przydzielonego adresu IP. Bo inne adresy są dla innych użytkowników i routery innych pracują w tej samej podsieci co Twój.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 20:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Czyli co? Tak po naszemu?
Ja jestem jednym z tych hostów a obok mnie cała masa innych komputerów i routerów, pewnie moich sąsiadów, będących w tej samej podsieci tak?

Ok, dostałem odp zanim pytanie zadałem ha ha
Dzieki

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 20:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Ty na routerze masz NATa i stąd masz po stronie LANu swoją podsieć tylko dla Ciebie. Po stronie WANa jest podsieć operatora w której jest Twój router razem z innymi routerami i może także jakimiś hostami.
Choć dawanie takiej podsieci to jest trochę dziwne, bo operator by unikać (minimalizować ich wpływ) problemów z użyszkodnikami powinien dzielić swoją sieć na segmenty.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 20:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Hmmm, jednak trudne to wszystko... juz coś wiem ale nadal jestem mega zielony w tym temacie.

Zadam w takim razie pyt z innej strony, chociaż nie wiem czy nie wykroczę poza temat.

Mój dostawca netu to jak w większości - tv kablowa + internet czyli modem kablowy i zaraz za nim router.
I teraz tak: zostawmy to co po stronie WAN. Czy moją sieć tez mogę jakoś podzielić?
Chodzi o to ze mam kilka telefonów, tablet, komputery i drukarkę, wszystko podłączone do netu przez router. Teraz planuję dołożyć sterownik PLC, dwa panele HMI, może jeszcze coś, wszystko podłączone do LAN. chciałbym, żeby komputery nie widziały się z tym sprzętem po sieci wewnętrznej ale żeby był do nich dostęp z zewnątrz. Nie wiem czy to ma sens i czy to się uda mając tylko router czy potrzebuję jeszcze coś?

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 21:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 mar 2014
Posty: 1475
Pomógł: 167

Tak możesz podzielić sobie swoją sieć LAN na podsieci, ale na 99.9% nie uda się tego obsłużyć przy pomocy sprzętu który masz. Do tego potrzeba już czegoś porządniejszego a nie sprzętu za kilkadziesiąt złotych dawanych przez operatorów.

Abyś mógł korzystać z podsieci, która ma dostęp na zewnątrz musi ona mieć zdefiniowany gateway (na routerze) oraz zdefiniowany na nim routing do pozostałych podsieci. I tak dla każdej swojej podsieci. Więc jak widzisz, nie jest to takie banalne.
Najprościej w warunkach domowych jest podpiąć dodatkowy tani router i wydzielić podsieć poprzez umieszczenie jej za NATem.

--
Pozdrawiam,
Robert



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 sty 2016, o 21:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 cze 2014
Posty: 820
Lokalizacja: Tam gdzie PYRY są
Pomógł: 64

Ok. Dzięki. W takim razie sam pewnie tego nie ogarnę.

_________________
IntegraMETEO
WordCLOCK
IntegraTOUCH



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO