Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 01:43


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 lis 2015, o 22:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2013
Posty: 62
Pomógł: 2

Witam,
W moim schemacie chciałbym zastosować zasilanie ze złącza microusb z ładowarki telefonowej 5V, następnie z Atmegi mam wyprowadzenia na 2 rejestry przesuwne i z nich na dwa układy uln2803 z których steruję płytką 16 przekaźnikó. Czy w takim przypadku mogę pominąć stabilizator napięcia i korzystać z tego samego źródła do zasilania atmegi i przekaźników, czy może dojść do spalenia atmegi ze względu na duże prądy w obwodzie?
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lis 2015, o 22:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

16 przekaźników z usb chcesz zasilić? Prądowo to chyba nie wypali a poza tym bardzo kiepski pomysł zasilania układów cyfrowych i przekaźników z tego samego 5V.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lis 2015, o 22:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2013
Posty: 62
Pomógł: 2

nie z usb komputera tylko z ładowarki telefonowej 2A. Mało? Dlatego pytam czy mogę z tego samego a jak nie to dlaczego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2015, o 00:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

jedfra6 napisał(a):
czy może dojść do spalenia atmegi ze względu na duże prądy w obwodzie?


Brzmi to zabawnie :)

Oczywiście w teorii jeśli wydajność ładowarki pozwala to możesz zasilić (choć nie wiem jaki tam styki uUSB mają max prąd), ale to tylko teoria, bo będzie Ci to nieźle siało. Oczywiście możesz spróbować oddzielić nieco zasilanie atmegi przez np. przez dodatkowy dławik (lub/i rezystor około 50-100om) a za nim (czyli już po stronie procesora) kondensator 47-100uF + 0,1uF. Oczywiście za złączem uUSB (czyli przy bezpośrednim zasilaniu przekaźników jak rozumiem) też kondensator 100uF+0,1uF... i może to jakoś pogodzisz, ale 100% gwarancji nie daje, chociaż działać powinno.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2015, o 01:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 gru 2013
Posty: 62
Pomógł: 2

Nie no oczywiście nic na siłę:)
Po prostu zastanawiam się wtedy jak ulny podłączyć bo one sterują cewkami. Drugi zasilacz?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2015, o 13:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 paź 2013
Posty: 1960
Lokalizacja: Lipsko
Pomógł: 125

Masa może być wspólna, a zasilanie przekaźników przez drivery ULN bez problemu zrobisz drugim zasilaczem, bo to układy z wyjściem z otwartym kolektorem.

_________________
http://www.sylwekkuna.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 lis 2015, o 15:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 02 paź 2015
Posty: 23
Pomógł: 0

Witam Panie kolego. Ja przeważnie stosuje przekaźniki na 5V z takim zasilaczem. 2A powinno starczyć na zasilenie 16 przekaźników i dobrze, że stosujesz ULN. Ja rozwiązuje to w taki sposób, że przy przekaźnikach daje diodę Shotiiego od strony 5V na zasilanie przekaźników i zaraz za nią w zależności od obciążenia przekaźnikami dobieram kondensator w granicach od 470uF nawet 2200uF zależy ile prądu sumarycznie mogą pobrać przekaźniki jeśli są wszystkie załączone. Naskrobie poglądowy schemat zasilania przekaźników i procesorka i zaraz zamieszczę to będzie łatwiej zrozumieć. U mnie zdaje egzamin i nie mam problemów z procesorkiem. Zawsze działa poprawnie. A jak masz jeszcze ADC To następna ceweczka z kondensatorkami jak mogę jeszcze podpowiedzieć to kondensatorek 100nF między masę a pin reset. Świetnie zdaje egzamin w przypadku takich zakłuceń.

Obrazek

C2,C3=(10uF-47uF)
C4,C5,C6=(100nF, C6 możesz dać śmiało nawet 470nF)
C1=(470uF-2200uF) w zależności od sumarycznego poboru prądu jeśli są załączone wszystkie przekaźniki. Np jeden przekaźnik pobiera 100mA w czasie pracy 16x100mA=1,6A pojemność minimalna 1000uF max 2200uF.

Zamiast diody możesz dać dławiczek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO