Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 18:13


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lis 2015, o 19:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

RafPe napisał(a):
Ale co da mi taka karta ? Bo troche nie rozumiem

Od dawna już w komputerach stacjonarnych PC nie ma portu równoległego LPT i taka karta właśnie umożliwia do nowego komputera podłączenie urządzeń z interfejsem równoległym.
Niestety w nowszych laptopach nie da się takiego manewru wykonać, przynajmniej ja nie znam takiego rozwiązania w pełni sprzętowego, ale na szczęście są fajne sterowniki już z interfejsem USB lub w ogóle działające jako samodzielne urządzenia odczytujące komendy g-code z np. kart pamięci SD.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lis 2015, o 20:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

MikieMan napisał(a):
na szczęście są fajne sterowniki już z interfejsem USB


Wczesniej myslalem , zeby cos takiego sobie zbudowac :) ale pozniej jak zobaczylem ze nie jest to takie proste zadanie stwierdzilem ze zostane ze swoim archaicznym desktopem :D

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lis 2015, o 22:24 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

MikieMan napisał(a):
Od dawna już w komputerach stacjonarnych PC nie ma portu równoległego LPT i taka karta właśnie umożliwia do nowego komputera podłączenie urządzeń z interfejsem równoległym.Niestety w nowszych laptopach nie da się takiego manewru wykonać, przynajmniej ja nie znam takiego rozwiązania w pełni sprzętowego

da się bo są do laptopów karty lpt i inne tez.
z tym że mach3 nie ma dużych wymagań i można taki komputer czy laptop z lpt kupić taniej niż te kartę lpt.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lis 2015, o 23:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

OdeOn napisał(a):
da się bo są do laptopów karty lpt i inne tez.

To ja byłbym wdzięczny koledze za namiary na takie cudo.
Mam co prawda już pół chałupy różnych komputerów i nawet chyba 2 z laptopów mają LPT, ale chodzi mi o wygodę w pracy.
I tak już użytkuję na co dzień 3 komputery i znów kolejny tylko do CNC? Wolałbym nie.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2015, o 09:29 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 wrz 2012
Posty: 505
Pomógł: 6

Ja fachowcem w komputerach nie jestem, ale próbowałem kiedyś laptopa Fujitsu Siemens zaprząc do pracy z Machem 3 i mi się nie udało. Na stacjonarnym komputerze silniki działały bez problemu a na laptopie miały kłopoty mimo oryginalnego złącza LPT. Problemy polegały na przerywaniu pracy silników, działały jakby skokowo nie chodziło to płynnie. tak czy inaczej nie dało się tak pracować. Ustawienia, parametry te same co na komputerze stacjonarnym.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2015, o 09:33 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 04 lis 2015
Posty: 11
Pomógł: 0

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie. Wtrącę swoje 3 grosze do sterowania frezarką. Jakiś czas temu też zbudowałem małą frezarkę i strasznie mnie irytowało to że trzeba do jej sterowania używać kompa a jako że trochę działałem w drukarkach 3D to trafiłem na taki sterownik
http://smoothieware.org/smoothieboard
jest też nasza krajowa wersja
http://hbot3d.com/sunbeam-2-0/
Ustawienie tego czy na frezarkę czy na drukarkę to tylko podmiana pliku txt i już działa na innym urządzeniu. Do małej frezarki jak do pcb można używać wlutowanych kontrolerów silników krokowych wytrzymują do około 2A jak się da dobre chłodzenie więc nie jest źle a jak trzeba zewnętrzne sterowniki podłączyć to też nie ma problemów bo są wyjścia przygotowane.
Może komuś się przyda taka informacja.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 25 lis 2015, o 22:42 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

ponad 5 stów za ten sterownik. jak dla amatora w dalszym ciągu dużo taniej komputer/laptop kupić.

MikieMan napisał(a):
To ja byłbym wdzięczny koledze za namiary na takie cudo.Mam co prawda już pół chałupy różnych komputerów i nawet chyba 2 z laptopów mają LPT, ale chodzi mi o wygodę w pracy.I tak już użytkuję na co dzień 3 komputery i znów kolejny tylko do CNC? Wolałbym nie.

duży sklep z CNC no i maja karty lpt nawet do laptopa
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/porty_lpt.htm
komputer musi być do cnc oddzielny nawet specjalnie skonfigurowany z powyłączanymi usługami.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2015, o 03:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

OdeOn napisał(a):
ponad 5 stów za ten sterownik. jak dla amatora w dalszym ciągu dużo taniej komputer/laptop kupić.

MikieMan napisał(a):
To ja byłbym wdzięczny koledze za namiary na takie cudo.Mam co prawda już pół chałupy różnych komputerów i nawet chyba 2 z laptopów mają LPT, ale chodzi mi o wygodę w pracy.I tak już użytkuję na co dzień 3 komputery i znów kolejny tylko do CNC? Wolałbym nie.

duży sklep z CNC no i maja karty lpt nawet do laptopa
http://www.akcesoria.cnc.info.pl/porty_lpt.htm
komputer musi być do cnc oddzielny nawet specjalnie skonfigurowany z powyłączanymi usługami.


Dzięki za link, tyle tylko że nowsze laptopy raczej gniazd PCMCIA czy ExpressCard to już raczej nie mają. To była domena laptopów sprzed kilku lat. Choć jednego mam z ExpressCard i to może być rozwiązanie - dzięki.

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 lis 2015, o 18:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Ja wyczytalem bodajze na cnc forum info ze takie rozwiazania slabo sie sprawdzaja (przejsciowki LPT <> USB ) i wiekszosc stosuje stare desktopy wlasnie :D

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lis 2015, o 22:30 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

RafPe napisał(a):
Ja wyczytalem bodajze na cnc forum info ze takie rozwiazania slabo sie sprawdzaja (przejsciowki LPT <> USB ) i wiekszosc stosuje stare desktopy wlasnie :D

stare bo wymagania do Mach3 to procesor 1Ghz jakś niewielka pamieć na dzisiejsze czasy i są tanie lub nawet za free :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 gru 2017, o 07:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 28 paź 2013
Posty: 28
Pomógł: 1

Mam małe pytanko do kolegi RafPe. Opisałbyś jak robisz autoleveling. W którymś miejscu napisałeś, że skanujesz sonda Z 30 punktów. Opisz proszę postępowanie, co i jak, by można było z tego skorzystać...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2018, o 19:43 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 12 mar 2016
Posty: 2
Pomógł: 0

czarusgg napisał(a):
Mam małe pytanko do kolegi RafPe. Opisałbyś jak robisz autoleveling. W którymś miejscu napisałeś, że skanujesz sonda Z 30 punktów. Opisz proszę postępowanie, co i jak, by można było z tego skorzystać...


Widzę że brak odpowiedzi na Twoje pytanie. Sam na początku gdy zaczynałem przygodę z frezowaniem pcb miałem problemy z płaskością laminatu. Ale program autoleveller 0.7 w wersji darmowej rozwiązał wszystkie problemy dotyczące powierzchni laminatu.
Do rzeczy. Generujesz plik z gcode, nie ważne czego tam używasz. Następni ten plik z gcode wczytujesz do programu autoleveller ustawiasz odległość miedzy punktami pomiarowymi (ja ustawiam co 15 mm) wybierasz postprocesor linuxcnc lub mach3 i klikasz generate levelled gcode. Program na podstawie wczytanego pliku z gcode generuje nowy plik z gcode z dopisaną ścieżka sondowania powierzchni laminatu i obliczeniami korygującymi oś Z w czasie wykonywania gcodu przez linuxcnc lub mach3. Zapisujemy plik i wczytujemy do linuxcnc lub mach3. Musimy mieć podłączone przewody z krokodylkami do płyty głównej maszyny cnc do odpowiedniego wejścia. Oraz skonfigurowane wejście probe w machu lub linuxcnc. Wczytujemy plik do macha lub linuxcnc, krokodylki podłączamy jeden do freza drugi do laminatu. Ustawiamy frez na miejscu zerowym laminatu z osią Z na wysokości ok 3 mm, zerujemy wszystkie osie i uruchamiamy program. (na początek polecam ustawić oś Z na wysokości 20mm i recznie zasymulować dotknięcie laminatu w celu sprawdzenia czy wejście sondowania jest ustawione poprawnie bo jak źle to frez się pójdzie pier...ć, w machu w diagnostyce można podejrzeć czy sygnał jest ok). Jeżeli wszystko jest ustawione i podłączone poprawnie to maszyna wykona sondowanie powierzchni laminatu w obszarze frezowania i zbierze odchyłki. Jak to wykona program jest pauzowany w celu zdjęcia przewodów. Następnie klikamy start programu i zaczyna się frezowanie i bardzo ładnie to widać jak wysokość osi Z jest korygowana podczas pracy w różnych miejscach obszaru frezowania. Używam tej metody w machu3 i linuxcnc i działa wyśmienicie.
Trochę się rozpisałem ale ten program to jest coś genialnego, także polecam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2018, o 20:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 2561
Pomógł: 126

Dzięki za info. Może kiedyś i ja spróbuję. Bardziej jako ciekawostkę niż potrzebę :) płytki zlecam w płytkowni. Jedynie do bardzo pilnych płytek można sie tym pobawić (do których i tak używam foto laminatów)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2018, o 12:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Troche mnie zajelo odpisanie ale @ blackboro udzielil wyczerpujacej odpowiedzi :) Ja ogolnie przerzucilem sie na plytki z fabryki - wychodza szybciej / dokladniej i taniej w koncowym rozliczeniu czasu i materialu i dokladnosci.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 lut 2018, o 15:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

RafPe napisał(a):
wychodza szybciej / dokladniej i taniej w koncowym rozliczeniu czasu i materialu i dokladnosci.

Święta racja, amen! :D

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO