Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 20:10


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lip 2012, o 19:57 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Obrazek



Obrazek

zapraszam do kursu program jest całkowicie darmowy i niema żadnych ograniczeń projektowych posiada system zintegrowanych bibliotek

Zapraszam do spisu treści

trzecia cześć videokursu w drodze :)
początkowo miało to być po prostu w postaci artykułów ale więcej przekazuje się w postaci wideo

http://www.blue17.elektroda.eu/design-spark-pcb/373

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 11:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

Bardzo mi się podoba. Sam program jak i prowadzenie kursu. Odpowiednie tempo i brak ględzenia. Zastrzeżenia (życzliwe) to zbyt blisko mikrofon i stąd stuki podczas mówienia oraz zbyt wiele wszelakiego rodzaju gwałtownych skoków na ekranie. A to odruchowe bezcelowe poruszanie myszką, a to pokręcanie kółkiem bez potrzeby, a oko musi ciągle nadążać za kursorem lub obrazem. Ogólnie uspokoić rękę i będzie super. Pooglądaj jeszcze raz kursy kol. Mirka i ucz się bo on naprawdę porządnie to opanował. Pozdrawiam, życzę powodzenia i czekam na dalszy ciąg. Linkę już zaczepiłem na Twojej stronie :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 13:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Co do mikrofonu no cóż najtańszy z supermarketu :) ale po testuję różne odległości i postaram się aby to się polepszyło

Jeśli chodzi o skoki tzn przybliżanie i oddalanie obrazu ?

A może lepiej pokazywać cały czas cały ekran bo i tak filmy ładuję w HD ?

Co do zabaw z kółkiem to długo pracowałem w CAD-zie 3D więc nawyki pozostały :) ale postaram się to poprawić :)

Drugą sprawą jest, że jeszcze program nie przybliża scrolem centralnie do punktu.

Jeśli jeszcze jakieś uwagi to bardzo proszę :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2012, o 14:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

Przy mikrofonie także kąt ustawienia ma znaczenie. Naprawdę warto poeksperymentować. Gdy już coś wskazujesz kursorem, trzeba to zrobić jednym zdecydowanym i celowym ruchem a nie kiwać myszą bo odwraca to uwagę od słów, które w tym czasie wypowiadasz. Wydaje się, że w ciągu sekundy nie powinno być więcej zdarzeń niż jedno bo zamiast dynamiki uzyskuje się wrażenie chaotyzmu. Jak zawsze tylko spokój może nas uratować. Będę dalej z życzliwością śledził temat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sie 2012, o 17:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2011
Posty: 156
Pomógł: 12

Witam a mógłby kolega potpowiedzieć gdzie znaczy w jakiej biblkiotece znajde LCD hd 44780 i mikroswitch , zaczynam poznawac z reszta dzieki kolegi kursowi ten program ale jak zwykle bywa zapoznanie sie z bibliotekami to ciężka sprawa .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 gru 2012, o 23:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Zamieszczam wszystkie części w ostatniej pokazuję jak korzystać ze zbioru 250 000 elementów, nic podobnego narazie niezobaczycie w żadnym darmowym systemie EDA, pozdrawiam zapraszam do oglądania :)







Tutaj możemy zobaczyć jak korzystać z 250 000 elementów



Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2013, o 16:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Witam wstawiam kolejne części kursu





Zamieszczam w pierwszym poście link do bibliotek około 5 000 elementów wszystkie popularne części
wyświetlacze LED LCD nawet lampy elektronowe AVR-ki PIC-e itd

Biblioteki można pobrać bezpośrednio ze strony

http://www.blue17.elektroda.eu/design-spark-pcb/373

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 5 lut 2013, o 23:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2012
Posty: 161
Pomógł: 9

Coś nie mogłem się przekonać do DesignSparka mimo, że podchodziłem do niego kilka ładnych razy... Dzięki za lekcje wideo, może teraz coś mi się uda z tym programem :)

Jedyne czego nie mogę znaleźć, ani zrobić jakimś kreatorem to PCF8583. Mógłbyś pokazać jak samemu zrobić właśnie taki układzik? Tutaj nota katalogowa:
http://www.mouser.com/ds/2/302/PCF8583-185409.pdf
Interesowałoby mnie zarówno zrobienie DIP8 jak i SOIC (SO8).

Na stronie DesignSparka jest on do odnalezienia, ale nie ma do niego nic poza datasheet.
Z góry dzięki :)

PS. Szukałem, ale nie znalazłem "łatwej" do ogarnięcia pomocy na ten temat. Inaczej bym nie pytał.


======
dodane:

Chociaż nie do końca nie potrafię.. Męczę się z podpisaniem pinów.
Doszedłem już do czegoś takiego:
Obrazek
I nie umiem podpisać odpowiednio tych pinów. To jest okno edycji symbolu. Mogę przesunąć nazwę np. N1, ale nie mogę jej zmienić na OSCI, czy też N2 na OSCO...

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2013, o 00:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

System bibliotek w Design Sparku jest taki jak w dobrych programach EDA to znaczy ma ręce i nogi a właściwie jest elastyczny
W programach z wyższej półki to naturalne rozwiązanie (Cadstar Orcad, Allegro itd)

System bibliotek ma taka filozofię aby mając jeden symbol lub obudowę można było do niego przypisać dowolnie wiele komponentów, a nie tworzyć do każdego komponentu nowej obudowy oraz symbolu.

Czyli jeśli masz symbol podobny oraz obudowę jaka Ci pasuje to stworzenie nowego elementu opiera się na wybraniu biblioteki do której chcesz dodać part określeniu nazwy nowego komponentu i wypełnieniu tabelki

Nazwy pinów które masz na oliwkowo to tak zwane label-e czyli etykiety one zostaną wypełnione kiedy wypełnisz w tabeli nazwy pinów i tu widac eleastyczność tego rozwiązania.

Jeśli zrobiłeś już symbol to po prostu dodajesz go do wybranej biblioteki - jak to zrobić ?

Zapisujesz gdzieś swój plik symbolu potem naciskasz Ctr+L przechodzisz do zakładki Schematic Symbol wybierasz z listy do której biblioteki chcesz dodać symbol naciskasz Add file wskazujesz wcześniej zapisany plik i gotowe wcześniej zapisany plik możesz usunąć, obudowy dodaje się tak samo tylko przechodzi sie do zakładki PCB Components

Jeśli chcesz dodać nowy komponent naciskasz

Ctr+L przechodzisz do zakładki components, wybierasz z rozwijalnej listy bibliotekę do której chcesz dodać nowy part, naciskasz przycisk Wizzard następnie Normal Component (czyli element skojarzony z obudową) potem Dalej określasz nazwę komponentu obudowę (ale to w celach informacyjnych) oraz literę jaką będą oznaczane kolejne wstawiane układy jeśli wybierzesz np U to będą po wstawianiu U1,U2 itd... ustalasz ilość pinów w obudowie oraz Number of gates czyli z ilu części będzie się składał symbol który będziesz wstawiał do schematu, np jeśli był by to układ z 4 bramkami NAND wewnątrz i zasilaniem było by to 5 jeśli byś chciał rozrysować to jako pojedyncze bramki i zasilanie, (jeśli symbol jednoczęściowy to oczywiście ustawiamy 1) potem wybierasz symbol który będzie na schemacie Dalej potem obudowę potem w kolumnie Terminal Name wpisujesz opisy (to właśnie tymi nazwami będą uzupełnione te oliwkowe etykiety) możesz nacisnąć Assign 1 to 1 aby wypełnić pozostałe pola w zależności od numeracji pinów na schemacie w obudowie potem znowu dalej decydujesz do której biblioteki ma być zapisany part i polecam nie odznaczać aby po zakańczaniu otworzył element w edytorze bibliotek bo tam można sobie sprawdzić czy się przypisało odpowiednie piny ze schematu do odpowiednich pinów w obudowie wystarczy kliknąć a się podświetlą na symbolu jak i na obudowie to chyba tyle

Po prostu trzeba zmienić podejście do projektowania :)

Jeszcze będzie wideo tutorial na ten temat

Symbol może wyglądać tak jeśli miał by być tylko do jednego komponentu :) ale to akurat nie Design Spark :)

Obrazek

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2013, o 03:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2012
Posty: 161
Pomógł: 9

Super, wielkie dzięki! Teraz zrozumiałem! :)

I już pokazuję moje wypociny do weryfikacji (jeśli byłbyś tak uprzejmy):
Obrazek

Nie wiem jak zamieścić bibliotekę tylko z tym komponentem (tak się chyba nie da..) to daję całą bibliotekę zwaną USER, bo tam zapisałem to co zrobiłem.
https://dl.dropbox.com/u/412268/Elektro ... k/User.zip

Nie jestem pewien czy wyjście INT jest dobrze oznaczone? Ono jest negowane, myślę, że powinno to być na schemacie inaczej pokazane... Czy jednak dobrze jest tak jak jest?

I drugie pytanko, które nasunęło mi się od patrzenia na powyższy Twój obrazek. Da się tak zrobić aby od razu wstawiać kilka części na raz? Żeby na schemacie były powiedzmy te wyjścia które są wyżej, a na płytkę by się wstawiało wszystko do poukładania zaczynając od kondensatorów kończąc na kwarcu?

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2013, o 10:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 16 lut 2012
Posty: 166
Pomógł: 0

Bardzo pilnie i z dużym uznaniem przyglądam się kursowi Sparka. Uważam, że jest na tyle wartościowy, że powinien zostać przypięty przez moderatora do górnego paska.
Interesuje mnie jeszcze inny praktyczny aspekt. Jak wygląda popularność tego programu z perspektywy profesjonalnych firm produkujących płytli PCB. Czy przyjmują pliki w formacie tzw. wprost z projektu? Ewentualnie jak wygląda sprawa sprządzania tzw. Gerberów czyli plików niezależnych. Od wielu lat jestem przywiązany do Eagle, ale ostatnio robi się nieznośnie drogi (mówię tu o zakresie jakiego potrzebuję). Szukam rozsądnej alternatywy, która nie może być jednak egzotyką.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2013, o 11:08 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

zenowi napisał(a):
Bardzo pilnie i z dużym uznaniem przyglądam się kursowi Sparka. Uważam, że jest na tyle wartościowy, że powinien zostać przypięty przez moderatora do górnego paska. .


Przyklejony ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2013, o 18:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

zenowi napisał(a):
Bardzo pilnie i z dużym uznaniem przyglądam się kursowi Sparka. Uważam, że jest na tyle wartościowy, że powinien zostać przypięty przez moderatora do górnego paska.
Interesuje mnie jeszcze inny praktyczny aspekt. Jak wygląda popularność tego programu z perspektywy profesjonalnych firm produkujących płytli PCB. Czy przyjmują pliki w formacie tzw. wprost z projektu?


Niema problemów z gerberami można sobie swobodnie generować Grebery jak również pliki odwiertów wszystko w tej samej zakładce co drukowanie

zenowi napisał(a):
Ewentualnie jak wygląda sprawa sprządzania tzw. Gerberów czyli plików niezależnych. Od wielu lat jestem przywiązany do Eagle, ale ostatnio robi się nieznośnie drogi (mówię tu o zakresie jakiego potrzebuję). Szukam rozsądnej alternatywy, która nie może być jednak egzotyką.


Program jest darmowy ale ma nutę komercyjną :) naciskając 1 przycisk z menu można zamówić PCB określając kilka parametrów oraz listę potrzebnych elementów od producenta jeśli korzysta się ze standardowych bibliotek, niestety nie wiem jak to cenowo wygląda

Tu pokazana ta funkcjonalność



Domanoid napisał(a):
Nie wiem jak zamieścić bibliotekę tylko z tym komponentem (tak się chyba nie da..) to daję całą bibliotekę zwaną USER, bo tam zapisałem to co zrobiłem.


To proste wchodzisz w okno bibliotek jak przedtem najpierw do zakładki Schematic Symbols klikasz NewLib... i podajesz nazwę jaką chcesz potem dajesz Add file i wskazujesz plik symbolu potem przechodzisz do zakładki PCB symbols i jak poprzednio tylko wskazujesz obudowę, potem przechodzisz do zakładki Components i również dajesz NewLib i tam klikasz Wizard a potem już wiesz co robisz.

Ważne jest aby nazwy komponentów symboli oraz skojarzonych elementów miały tą sama nazwę bo się chaos później zrobi

Domanoid napisał(a):
Nie jestem pewien czy wyjście INT jest dobrze oznaczone? Ono jest negowane, myślę, że powinno to być na schemacie inaczej pokazane... Czy jednak dobrze jest tak jak jest?


Tak jest zanegowane możesz dowolnie to oznaczyć ale najczęściej nad etykietą jest pozioma kreska, kółko jak w NAND-ach czy trójkąt jak na moim symbolu

Domanoid napisał(a):
Da się tak zrobić aby od razu wstawiać kilka części na raz? Żeby na schemacie były powiedzmy te wyjścia które są wyżej, a na płytkę by się wstawiało wszystko do poukładania zaczynając od kondensatorów kończąc na kwarcu?


Podobno da się a nawet więcej bo razem ze ścieżkami ale jeszcze tego nie testowałem na razie szkoła trochę ciśnie :)

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2013, o 18:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2012
Posty: 161
Pomógł: 9

Dobra, to tworzę dalej. Jako, że nie znalazłem HD44780 to stworzyłem własny. Chyba dobrze mi wyszło :)

Obrazek

stachu napisał(a):
Domanoid napisał(a):
Nie wiem jak zamieścić bibliotekę tylko z tym komponentem (tak się chyba nie da..) to daję całą bibliotekę zwaną USER, bo tam zapisałem to co zrobiłem.

To proste wchodzisz w okno bibliotek jak przedtem najpierw do zakładki Schematic Symbols klikasz NewLib... i podajesz nazwę jaką chcesz potem dajesz Add file i wskazujesz plik symbolu potem przechodzisz do zakładki PCB symbols i jak poprzednio tylko wskazujesz obudowę, potem przechodzisz do zakładki Components i również dajesz NewLib i tam klikasz Wizard a potem już wiesz co robisz.
Ważne jest aby nazwy komponentów symboli oraz skojarzonych elementów miały tą sama nazwę bo się chaos później zrobi

Chodziło mi o umieszczenie na forum jednego komponentu (schemat, footprint oraz rozstawienie pinów), bez umieszczania całego zbioru User.lib.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2013, o 19:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Załaduj moje biblioteki tam masz 70% elementów na codzień używanych oraz popularnych lcd-ki też tam są

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 lut 2013, o 21:22 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 gru 2012
Posty: 161
Pomógł: 9

Tak, tak. Podoba mi się bardzo Twoja biblioteka. Korzystam z niej. Ale niestety nie wszystko dla mnie jest cudowne, dlatego bardzo doceniam możliwość bardzo łatwego zrobienia danego komponentu po swojemu :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2013, o 17:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20





Kolejne części kursu :) Chyba koniec ale jeśli będzie dużo pytań powstaną kolejne :)

Może inny system EDA :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2015, o 18:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 18 sty 2015
Posty: 170
Pomógł: 0

Jeśli miałby powstać kurs dla kolejnego systemu EDA, proponuję KiCad-a.

Eagle i DesignSpark doczekały się świetnych kursów, może i KiCad się doczeka :-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2015, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 05 lis 2014
Posty: 237
Pomógł: 6

mes mariusz taki mały kurs stworzył już jakiś czas temu Leon z bloga Leon Instruments: LINK

_________________
Szukasz książek o elektronice i programowaniu?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2015, o 18:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Cześć witamy na forum :-)

Z twojej strony liczę na kurs PADS-A lub allegro :-)

Bo wiem że jedno z tych narzędzi używałeś :-)

Pozdrawiam :-)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lis 2016, o 08:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Niestety blue17.elektroda.eu nie istnieje :/ Gdzie mozna znalezc wspomniane biblioteki jak i zawartość bloga ? Wayback Machine co prawda cos tam zarchiwizowal ale ciężko się tam przegląda kiedy części danych nie ma :/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lis 2016, o 13:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Znajdziesz na kanale YT

na początek wystarcza podstawowe biblioteki zawarte w programie wystarczą.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 3 lis 2016, o 13:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 paź 2012
Posty: 79
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 1

Kurs video mam zasubskrybowany, nie mniej jednak na Twoim blogu było wiecej ciekawostek z tego co przegladam w archiwach netu. Szkoda, ze blog juz nie istnieje :/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO