Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 01:34


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 465 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 16:21 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2012
Posty: 256
Lokalizacja: Rumia
Pomógł: 22

Angelo81 napisał(a):
Witam
Mam problem z opisywaną metodą fotochemicyną, robiłem zgodnie z zaleceniami kolegi powyżej. Niestety efekt na dwóch płytkach jest taki sam :oops: , mianowicie scieżki nie mają pryerw między sobą...


Hmm, po moich ostatnich doświadczeniach, spowodowanych lenistwem ;) , stawiałbym na zbyt słaby docisk wydruku do laminatu. Ewentualnie dochodzi jeszcze kwestia bocznych żarówek, o ile ich nie wyciągnąłeś, w maszynce do paznokci.
Jak jeden z kolegów pisał wcześniej, faktycznie lepiej zawęzić ścieżkę gdy prowadzi się ją między padami.

_________________
http://www.marcingibas.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 18:04 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 wrz 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Co do docisku to laminat i kalkę wkładam pomiędzy dwie pleksy i skręcam.
A z naświetlarki usunąłem boczne żarówki i folie odblaskową.
Może za blisko jest płytka?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 18:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 gru 2012
Posty: 256
Lokalizacja: Rumia
Pomógł: 22

Yyyy, ale ja odpowiadałem koledze Angelo81 ;)
W Twoim przypadku nie mam zielonego pojęcia co może być nie tak. Ja używam laminatu pokrytego już powłoką światłoczułą a drukuje na folii, tak więc inna metoda niż wykorzystywana przez Ciebie :)

_________________
http://www.marcingibas.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 18:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 327
Lokalizacja: Białystok
Pomógł: 14

Czasami jak plexi za mocno ściśniesz w narożnikach, to środek odgina się w drugą stronę! Ja u siebie coś takiego zauważyłem i dodatkowo podgrzałem plexi i wygiąłem bardzo lekko w łuk i dokręcam patrząc, czy docisk jest ok. Kolejna sprawa przy rozmytych krawędziach, to należy pamiętać aby folię przykładać nadrukiem do laminatu i wydruk musi być albo mocno czarny albo podwójną folię dać (ja drukuję na drukarce atramentowej i muszę drukować dwa egzemplarze, potem składam)

Z kolei po zdjęciach wnioskuję, że to odpada laminat światłoczuły. nie jestem pewien, czy aceton nie jest przypadkiem tłusty? Niech ktoś z doświadczeniem przy użyciu acetonu się wypowie, bo ja używam izopropanolu do czyszczenia, a laminat jak kolega wyżej z fabrycznie nałożoną warstwą światłoczułą.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 18:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 wrz 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Marcin_G napisał(a):
Yyyy, ale ja odpowiadałem koledze Angelo81 ;)
W Twoim przypadku nie mam zielonego pojęcia co może być nie tak. Ja używam laminatu pokrytego już powłoką światłoczułą a drukuje na folii, tak więc inna metoda niż wykorzystywana przez Ciebie :)

;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 21:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Witam wszystkich.
Kolego MagicMarcus proponuję Ci od razu przesiąść się na laminat światłoczuły. Spróbuj choć raz a nigdy nie powrócisz do folii, gwarantuję i wcale laminat UV nie jest już taki drogi.
Ja sporo czasu straciłem na zabawę z fotopolimerem i muszę przyznać, że nie było zadowalającej powtarzalności. Moim zdaniem nie da się foli światłoczułej za każdym razem idealnie nałożyć na laminat, który też nie za każdym razem będzie taki idealny. Sporo folii zużyłem (czytaj poszło do kosza). Z użyciem laminatu światłoczułego mam 100% powtarzalności no i ta przyjemność, szybkość i czystość pracy :-)

Te kropki i przerwy w ścieżkach na zdjęciach to najczęściej miejsca, gdzie folia nie przykleiła się dostatecznie dobrze do laminatu i podczas wywoływania się po prostu mechanicznie odkleiła. Druga możliwość to oczywiście wina niedoskonałości wydruku w tych miejscach lub kurzu, który podczas składania "kanapki z plexi" dostał się pomiędzy folię a wydruk, albo został zafoliowany na etapie laminowania. Chyba nikt z nas nie dysponuje komorą próżniową :lol:

Co do efektu połączonych pól lutowniczych to tak jak koledzy wyżej pisali najprawdopodobniej jest to efekt "podświetlenia" bocznego. Jeśli w naświetlarce usunąłeś odblaski i boczne lampy to stawiam, że wydruku nie przylega stroną wydruku do laminatu lub właśnie jak napisał Mscichu za mocno skręcasz plexi, która się odkształca w efekcie czego folia odstaje i światło UV przedostaje się "bokiem".
No i ostatnia kwestia istotna przy projektowaniu płytki to jakie pozostawiasz odległości pomiędzy ścieżkami i jakiej grubości są ścieżki? Przy laminacie światłoczułym spokojnie wychodzą ścieżki 10 milsów i najczęściej cieńsze nie są potrzebne.

To chyba tyle co mogę podpowiedzieć bazując na swoich doświadczeniach.
Pozdrawiam wszystkich fanów metody fotochemicznej i "żelazkowców", których podziwiam za ich umiejętności i ogrom cierpliwości :-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 wrz 2014, o 22:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 maja 2014
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi , zgodnie z sugestiami kolegi Intre zrobiłem kilka testów i przerobiłem "naświetlarkę" . Po wywołaniu na płytce ścieżki są odwzorowane idealnie ,natomiast nie do końca są wytrawione w tych miejscach co pokazałem.

BARTB napisał(a):
Sorry ale, jak dla mnie to źle jest wykonany projekt płytki

Pewno masz rację ,muszę się tym zająć. Jutro chce też po testować inne stężenie wytrawiacza.
W końcu musi się kiedyś udać :)
Wybrałem tę metodę ze względu na jej prostotę ,a tu takie schody :(
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 wrz 2014, o 20:19 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lip 2013
Posty: 420
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 17

a ja ponowie moje pytanie: czy wodne szkoło mogę użyć jako wywoływacz?

tu mam dwie świetlówki:
http://www.fantoma.pl/pl/p/Swietlowka-9-watt-popularna/262
http://www.fantoma.pl/pl/p/Swietlowka-9-watt-DC-bez-zaplonnika-do-lamp-LCD/263
którą z nich mogę podpiąć do elektroniki z żarówki energooszczędnej ( z zapłonnikiem czy bez )?

_________________
GreenBook i BlueBook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2014, o 11:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 24 wrz 2014
Posty: 4
Pomógł: 0

Moje problemy z tworzeniem PCB powyższą metodą rozwiązały następujące czynności:
1. wydruk na kalce technicznej na drukarce laserowej i spryskanie Density Tone'erem. Kapitalnie poczernia wydruk,
2. folię UV nakładam na wyczyszczoną i odtłuszczoną płytkę dociskając palcami, wygrzewam około 20-30 sekund suszarką do włosów, w międzyczasie dociskając gumowym wałeczkiem malarskim,
2. płytki już nie skręcam pomiędzy pleksami tylko kładę ją na stół, na nią kładę folię, a na folię pleksę grubości 5mm - spokojnie dociska,
3. naświetlam 3 minuty.
4. wywołuję na oko - około 2 minut jeżdżąc pędzelkiem po płytce.
Płytki wyglądają rewelacyjnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 6 paź 2014, o 11:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

programek napisał(a):
a ja ponowie moje pytanie: czy wodne szkoło mogę użyć jako wywoływacz?



Jeżeli nie dostaniesz odpowiedzi znaczy, że nikt nie próbował. Po prostu sam sprawdź i się podziel wynikami oględzin.

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 paź 2014, o 18:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

Witam

Zrobiłem sobie taką oto naświetlarkę:
Obrazek
Obrazek
Zastosowałem 3 świetlówki UVA 10 W Sanico. Odległość między źródłem światła a płytką 30cm. Wnętrze wyłożone folią aluminiową. Płytki umieszczam na pleksie grubości 4mm. Drukuje na kalce technicznej, poprawiam Density Toner do tego sklejam dwa wydruki razem a jako wywoływacz stosuje AGT-087 od TermoPasty. Laminat mam gotowy , od razu z warstwą światłoczułą. Trochę prób już wykonałem ale niestety nie doszedłem do choćby przyzwoitej jakości płytki. Poniżej przykład płytek po wywołaniu
Obrazek
Płytki naświetlane (od lewej) 5 , 10, 15 i 20 minut. Największym problemem jest to że zawsze w którymś miejscu dostaje niewyraźny obraz, zazwyczaj między padami. Po wytrawieniu w tych miejscach zostają zwarcia. Poniżej te same płytki ale już po wytrawieniu, tym razem od góry 5 minut, niżej 10,15 i 20.
Obrazek
Optymalny wg. mnie czas to 10 minut (ewentualnie między 10 a 15 bo 15 to już troszczeczkę za dużo). Niestety jak widać w tych miejscach gdzie obraz był nie wyraźny nie zeszła do końca miedź i nie wiem co możę być tego przyczyną. Płytki kładłem na pleksie (kalka od strony wydruku do pcb) i całość dociskałem kilogramowym ciężarkiem więc wszystko powinno idealnie przylegać.

[ zdjęcia umieszczamy zgodnie z instrukcją: topic44.html - przykro mi ale kolega jest już długo na forum i powinien to doskonale wiedzieć, więc proszę ew poprawić i wstawić prawidłowo fotki ok? - mirekk36]
tak, wiem o tym Mirku, co zresztą widać po moich wcześniejszych postach ale przez chwilę dodawanie obrazków nie chciało mi działać (ładowało główną stronę forum zamiast tej do wgrywania grafiki, dlatego stwierdziłem że wrzucę na dropsa a później podmienię co niniejszym czynię). Również przyznaję się do winy i obiecuję poprawę, moja wina, moja wina ... :D



Ostatnio edytowano 19 paź 2014, o 21:49 przez The River, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 paź 2014, o 20:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

No Coż Ci mam powiedzieć wg. mnie wszystko jest źle. oryginalne naświetlarki nie są takie wysokie. i nie maja żadnych odbłyśników. proponuje Ci na początek zapoznać się z ta instrukcja napisaną prze zemnie : http://forum.atnel.pl/post81524.html#p81524

Naświetlarkę proponuje Ci zrobić zbliżoną do tych oryginalnych jak już chcesz ją wykonywać samemu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 paź 2014, o 21:13 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 15 cze 2013
Posty: 599
Lokalizacja: Lubin
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 35

W oryginalnych szyba jest droga bo przepuszcza UV.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 paź 2014, o 21:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

Intre napisał(a):
No Coż Ci mam powiedzieć wg. mnie wszystko jest źle. oryginalne naświetlarki nie są takie wysokie. i nie maja żadnych odbłyśników. proponuje Ci na początek zapoznać się z ta instrukcja napisaną prze zemnie : http://forum.atnel.pl/post81524.html#p81524

Naświetlarkę proponuje Ci zrobić zbliżoną do tych oryginalnych jak już chcesz ją wykonywać samemu.


Czytałem tą istrukcję jak i cały temat. Naświetlarkę zdecydowałem się zrobić samemu ze względów czysto ekonomicznych, w zasadzie kupić potrzebowałem tylko lampy, statecznik i klei co mnie wyniosło jakieś 70 zł. Nawet jak dorzucę jakąś ładną okleinę na zewnątrz to dalej będzie jedno zero mniej.

Tą folię aluminiową z wewnątrz usunę bo faktycznie ona powoduje jedynie niepotrzebne odbicia i załamania promieni które docierając pod różnymi kątami mogą powodować niewyraźny obraz po wywołaniu. Przejadę jeszcze najwyżej czarnym "szprajem" po ścianach żeby mieć pewność że nic tam nie będzie się odbijać.

Co do wysokości to czytałem w tym temacie że umieszczanie płytek w niewielkich odległościach od źródła światła (obudowy po skanerach) powoduje nierówne naświetlanie dlatego zastosowałem się do wskazówek i dałem 30cm. Wyszło z tego pudło nie małych rozmiarów ale promieniowanie UV nie jest zbyt przyjazne dla oczu więc wolę mieć wszystko zasłonięte.

OdeOn napisał(a):
W oryginalnych szyba jest droga bo przepuszcza UV.

Z tego co tutaj wyczytałem zwykła pleksa daję radę. Zastanawia mnie tylko czy cztero milimetrowa nie jest trochę za gruba ale z drugiej strony cieńsza mogła by się odkształcać przy dociskaniu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 paź 2014, o 22:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

The River napisał(a):
Co do wysokości to czytałem w tym temacie że umieszczanie płytek w niewielkich odległościach od źródła światła (obudowy po skanerach) powoduje nierówne naświetlanie dlatego zastosowałem się do wskazówek i dałem 30cm. Wyszło z tego pudło nie małych rozmiarów ale promieniowanie UV nie jest zbyt przyjazne dla oczu więc wolę mieć wszystko zasłonięte.


Uhm no wg. mnie to za wysoko jest poza tym od góry to zamknąć powinieneś i docisnąć do szkła więc nie ma możliwości nawet patrzenia i oczy są całkowicie bezpieczne. Plexa z tego co wiem z czasem Ci zmatowieje od UV lepsze by było już chyba cienkie szkło od antyramy np.

Także wg. mnie ściąć wysokość, obniżyć zmienić na cienkie szkło i dorobić pokrywę



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 19:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lip 2013
Posty: 420
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 17

w tym tygodniu chciałbym w końcu zabrać się za metodę fotochemiczną. Kupiłem naświetlarkę do paznokci (wymontowałem 2 boczne świetlówki), laminat pokryty warstwą światłoczułą, wytrawiacz(B327) i wywoływacz(SENO-4007).

Mam kilka pytań:
1) jak już wydrukuje całość na fili to mam odkleić niebieską folie od laminatu, następnie pomiędzy jakieś dwa kawałki pleksy dać folie z nadrukiem i laminat, a potem do naświetlarki?

2) wszystko muszę wykonywać w całkowitej ciemni?

3) czytałem że na początku muszę robić jakieś próby z długością naświetlania, ale po czym mam poznać że płytka jest już naświetlona?

4) w wywoływaczu płytka ma siedzieć do momentu aż pojawią się ścieżki?

_________________
GreenBook i BlueBook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 20:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

1) Dokładnie
2) Chodzi o to aby po odklejeniu od laminatu warstwy ochronnej nie wystawiać niepotrzebnie i zbyt długo warstwy światłoczułej na działanie promieniowania UV (pochodzącego np. ze światła słonecznego). Jeśli zrobisz to szybko i w pomieszczeniu które nie jest jakoś bardzo nasłonecznione to będzieo ok. Ja dla pewności zrobiłem sobie taką lampkę z kilkunastu diód led koloru czerwonego i robie to w pomieszczeniu do którego słońce nie ma dostępu :P
3) Tak , musisz dobrać odpowiedni czas w zależności od tego jak mocne promieniowanie emituje twoja naświetlarka. To że płytka jest dobrze naświetlona poznasz nawet po tym że już po samym naświetleniu na warstwie miedzi powina być lekko widoczna mozaika (tak jakby na żółto zabarwiona). Natomiast najlepiej jest sprawdzić co ci wyjdzie po wywołaniu. Jeśli ścieżki będa niewyraźne i pozwierane to znaczy że czas był za krótki. Jeśli natomiast ściezki w niekórych miejscach zaczną ci się zbytnio zwężać to może być oznaka zbyt długiego naświetalnia.
4) wywoływanie trwa dosłownie kilkanaście sekund. Wkładasz, bach za moment pojawiają się ścieżki i wyciągasz gdyż zbyt długi trzymanie może skończyć się utratą mozaiki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 20:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lip 2013
Posty: 420
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 17

ok dzięki, a wywoływanie też mam robić w ciemnym pomieszczeniu? ponieważ ciężko będzie zobaczyć czy płytka jest już wywołana.

a czy wszystko mógłbym robić np w nocy ( aby nie docierało światło słoneczne ), przy świetle z żarówki energooszczędnej, czy ona też emituje światło UV?

_________________
GreenBook i BlueBook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 20:25 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05 sie 2012
Posty: 97
Lokalizacja: Tarnów
Pomógł: 2

Ja tylko sklejanie kalki na koperte robie w ciemnosci doswietlajac sobie światłem czerwonym bo nad tym troche schodzi a cala reszte juz przy normalnym swietle slonecznym czy sztucznym.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 20:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lip 2013
Posty: 420
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 17

kolor ledow ma znaczenie? bo posiadam tylko zielone :)

_________________
GreenBook i BlueBook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 21:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

Do naświetlania jak najbardziej ma znaczenie - UV. Do oświetlania też żeby nie naświetlić - mogą być zielone, czerwone, niewszystkie białe bo niektóre mają widmo w UV --> http://ledmuseum.candlepower.us/specx63.htm

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 22:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Generalnie to dokumentacja firmy Bungard od laminatów światłoczułych mówi o bezpiecznym oświetleniu w kolorze żółtym.
Jak wyżej napisał Kolega Squeez czerwone światło jest bezpieczne dla papierów i klisz światłoczułych w fotografii analogowej i z laminatem czułym na światło UV nie ma nic wspólnego. Swego czasu wiele godzin spędzałem w ciemni i wiem, że kolor czerwony niezbyt dobrze wpływa na nasz wzrok - przynajmniej ja szybko się męczyłem. W żółtym jest przyjemniej albo po prostu właśnie normalne światło ledowe np. zimne lub ciepłe i też nic się nie dzieje :-)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2014, o 16:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 lip 2013
Posty: 57
Pomógł: 5

Tak się składa, że byłem w clean roomie gdzie wykonuje się fotolitografię na płytkach krzemowych i pracowało się tam przy świetle żółtym. Fotolifografie również wykonuje się za pomoca emulsji światłoczułej i naswietla światłem UV.
tutaj przykłady:
https://www.google.pl/search?q=photolithography+cleanroom&client=firefox-a&hs=FW8&rls=org.mozilla:en-US:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Nq9sVM3hMafjsATt0ILgBA&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1067&bih=721

Jeżeli chcemy być już maksymalnie dokładni, to myślę, że białe diody (ciepłe lub zimne) nie są dobrym pomysłem, ponieważ większość białych diod to tak naprawdę niebieskie pokryte odpowiednim luminoforem. A przecież od niebieskiego do UV jest całkiem blisko a i trochę ich przez luminofor może przejść. Wystarczy wziąć notę jakiegoś lepszego producenta białych diod i zobaczyć ich widmo emisyjne.
tutaj ciekawy materiał:
http://www.alled.pl/?sposoby-generowania-swiatla-bialego-w-diodach-led,66



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 19 lis 2014, o 19:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2013
Posty: 988
Lokalizacja: Byram, MS 39272
Pomógł: 55

BARTB napisał(a):
Jeżeli chcemy być już maksymalnie dokładni, to myślę, że białe diody (ciepłe lub zimne) nie są dobrym pomysłem, ponieważ większość białych diod to tak naprawdę niebieskie pokryte odpowiednim luminoforem. A przecież od niebieskiego do UV jest całkiem blisko a i trochę ich przez luminofor może przejść.


A wystarczy popatrzeć na widma białych LEDów podane przeze mnie kilka postów wyżej aby wiedzieć, że białe diody mają w swoim zakresie widmo UV...

_________________
Pomysły na podpis - wyślij SMSa +1 769 243 0011



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 sty 2015, o 10:23 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 kwi 2014
Posty: 196
Lokalizacja: Sandomierz
Pomógł: 0

Witajcie

Kiedyś kupiłem folię z warstwą UV na allegro, było wówczas kilka aukcji. Dziś szukałem i nie ma jej w ogóle na allegro. Czy gdzieś w polskich źródłach można ją kupić ? Czy tylko ebay/aliexpress ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2015, o 19:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

Panowie a takie coś sie nada?
Obrazek

http://allegro.pl/zarowka-swietlowka-uv-e27-spirala-3u-15w-belgia-hq-i4917775367.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2015, o 20:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

endurasek no powiem Ci że trudno powiedzieć, trzeba by sprawdzić w teorii powinna być ok jednakże pamiętaj że powinno się naświetlać pod kontem prostym więc będziesz musiał wybudować w miarę wysoką naświetlarkę i przynajmniej takie 2 żarówki żeby osiągnąć dobry czas. Ja bym jednak polecił Tobie takie świetlówki, takie by Ci wlazły do starego skanera. :

http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=449146&gclid=Cj0KEQiA8rilBRDZu_G8hszXraoBEiQABlB9Yzmpow4moQdo0PunIcMUm5PREyCEM9MDXFDU8Oyxcd8aAlh98P8HAQ



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2015, o 20:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

wyskoczylem z tym bo akurat mam ta firme pod reką a jutro ma przyjść płytka z warstwą światłoczułą ;-) i nie umiem się doczekać więc zaczołem szukać co w okolicy umiem kupic no chyba ze jeszcze gdzie dorwe takie kruciutkie ale tam zaś cza dorabiać zapłon wrrr a tu gotowe



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2015, o 20:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2013
Posty: 562
Lokalizacja: Bydgoszcz
Pomógł: 23

Tylko pytanie czy to faktycznie jest UV czy tylko takie UV podobne dla dyskotek :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 sty 2015, o 20:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 29 cze 2013
Posty: 209
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Pomógł: 0

No własnie bo piszą ze "temperatura barwna: UV" więc chyba lipa...

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

O znalazłem jeszcze coś takiego
Obrazek

http://www.sportmaxx.pl/product-pol-2406-SWIETLOWKA-UV-4W-DO-LAMP-OWADOBOJCZYCH-STP-BY4W.html



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 465 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 16  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO