Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 07:52


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 wrz 2015, o 23:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Witam

Od jakiegoś czasu zastanawiał się czy można używać Discovery jako shield w produktach komercyjnych disco jest tanie i w miarę szybkie do wymiany. Niestety nie znalazłem informacji na ten temat.

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2015, o 17:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

fragment z pliku licencji ...

Cytuj:
Shame about the license agreement
http://www.st.com/st-web-ui/static/acti ... eement.pdf

EVALUATION PRODUCT STATUS. The Evaluation Product allows You only to evaluate and test the ST products. You are not authorized to use the Evaluation Product in any production system, and may not be offered for sale or lease, or sold, leased or otherwise distributed. If the Evaluation Product is incorporated in a demonstration system, the demonstration system may be used by You solely for your evaluation and testing purposes. Such demonstration system may not be offered for sale or lease or sold, leased or otherwise distributed and must be accompanied by a conspicuous notice as follows: “This device is not, and may not be, offered for sale or lease, or sold or leased or otherwise distributed”.

RESTRICTIONS. You may not sell, assign, sublicense, lease, rent or otherwise distribute the Evaluation Product for commercial purposes (unless you are an authorized ST distributor provided that all the other clauses of this EVALUATION PRODUCT LICENSE AGREEMENT shall apply entirely), in whole or in part, or use Evaluation Product in production system. Except as provided in this Agreement or in the Evaluation Product’s documentation, You may not reproduce the demonstration software or related documentation, or modify, reverse engineer, de-compile or disassemble the demonstration software, in whole or in part.



Przy każdej Discovery na stronie stm ZNAJDZIESZ LICENCJĘ :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 8 wrz 2015, o 21:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2013
Posty: 121
Pomógł: 16

Skoro Freescale czy tam STM muszą bulić opłaty licencyjne za wykorzystanie architektury ARM w swoich wyrobach to przeca nie przetransferują za darmo tej licencji na osoby trzecie :) Wniosek zdaje się z grubsza prosty do komercyjnego zastosowania AVR-y :) a ARM-y do zabawy :)

Pozdrawiam

_________________
http://strefapic.blogspot.com



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2015, o 04:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 sie 2015
Posty: 44
Pomógł: 4

wat1970 napisał(a):
Wniosek zdaje się z grubsza prosty do komercyjnego zastosowania AVR-y :) a ARM-y do zabawy :)
To nie jest prawda :), nie wprowadzaj w błąd - pytanie dotyczyło pakietu ewaluacyjnego, a nie mikrokontrolerów ARM.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2015, o 07:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 paź 2011
Posty: 780
Pomógł: 20

Dzięki Sun za odpowiedź :)

Tak faktycznie pytałem o zestaw uruchomieniowy, jeśli chodzi o samo zastosowanie ARMów to już nie podlega to licencjonowaniu.

Chyba po prostu skorzystam ze schematu discovery i zaprojektuję PCB

Pozdrawiam

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 wrz 2015, o 20:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

stachu napisał(a):
Dzięki Sun za odpowiedź

Tak faktycznie pytałem o zestaw uruchomieniowy, jeśli chodzi o samo zastosowanie ARMów to już nie podlega to licencjonowaniu.

Chyba po prostu skorzystam ze schematu discovery i zaprojektuję PCB


Niema problemu :) zestawy eval jak np discovery sa udostępnione wraz ze schematem i plikami gerbera
pomijając st-linka np mozna zrobić własne discovery i używać we własnbych projektach o to tez chodzi zresztą firmom
a tanie zestawy eval mają na celu zachęcić konstruktorów do używania mikrokontrolerów arm w projektach

wat1970 napisał(a):
Wniosek zdaje się z grubsza prosty do komercyjnego zastosowania AVR-y a ARM-y do zabawy


Niestety kolego czytamy ze zrozumieniem wpisy , a nie pleciemy 3 po 3 :)
Powinienem napisać że AVR do zabawy gdyż jego możliwości kończą się niestety , i sa mocno przestarzałą
i nie rokująca platformą utrzymywaną przy życiu dzięki amatorom, do niewielkich projektów , czy platformom jak arduino ... bo taka z goła jest prawda , ale są to tez bardzo fajne procki proste do opanowania
przez początkujących jak tez w większości przypadków wystarczające jeszcze do wielu zastosowań.
Dlatego chwała takim właśnie ludziom jak Mirek bo pokazuje jak wyduszać ostatnie soki i niemal doprowadzać do wrzenia ten leciwy rdzeń AVR, bo da się na nich naprawdę wiele zbudować ,

Osobiście uważam za przerost formy nad treścią budowanie termometru na STM32F4 do tego idealanie nadaje się
babcia atmega.

Jednak gdy w drogę wchodzi ekonomika .... to coraz częściej tanszy okazuje się ARM, np taki STM32F030 czy 050

Tymczasem naprawdę polecam SKUPIĆ się na AVR początkującym jak tez tym co się uważają za zaawansowanych
poznać je lepiej głębie , bo mają spory potencjał , a nie skakać z kwiatka na kwiatek , bo tą drogą nie zrozumiecie
ani istoty mikrokontrolerów , ani nie będziecie potrafić ich okiełznać i wykorzystać drzemiącej w nich mocy.

I na tym koniec dyskusji na temat wyższości świąt. Bo nie jest ważne jak dobrze programujecie i co i w czym
ważne jest by umieć dobrac właściwy mikrokontroler do danego zastosowania ...


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 09:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2015
Posty: 30
Pomógł: 2

Cieszę się, że został tutaj poruszony temat wyboru technologi do zastosowań komercyjnych i/lub hobbistycznych.

Czy faktycznie nie da się zastosować atmegi do urządzeń komercyjnych?
Np. Atmega1284P, gdzie do urządzenia podłączamy wyświetlacz, bluetooth, czytnik RFID, zegar RTC, klawiaturę będzie w stanie to udźwignąć, czy lepiej zastosować STM'a?

Pozdrawiam,
Grzegorz



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 09:29 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ostap napisał(a):
Czy faktycznie nie da się zastosować atmegi do urządzeń komercyjnych?

Panowie skąd wy bierzecie i tworzycie takie sztuczne problemy? No dajcie, że spokój - toż pytania typu

"czy można użyć atmegi do projektu komercyjnego?"
"czy można użyć STM'a do projektu komercyjnego?"
"czy można użyć zestawu ewaluacyjnego firmy XXX do projektu komercyjnego?"

to są mniej więcej takiego typu jakby ktoś zapytał:

"czy chleb można jeść?"
"czy można napić się wrzątku?"
"czy kiełbasę można ususzyć?"
"czy herbata jest do picia?"
"czy miód jest smaczny?"

jeśli zaś chodzi o to pytanie:
ostap napisał(a):
Np. Atmega1284P, gdzie do urządzenia podłączamy wyświetlacz, bluetooth, czytnik RFID, zegar RTC, klawiaturę będzie w stanie to udźwignąć, czy lepiej zastosować STM'a?

To udźwignięcie zależy od programisty/projektanta. Bo akurat takie pikusiowe wyzwanie to można by oprogramować chyba nawet na 4-bitowym procku jakby taki był w tych czasach. Można nawet na ATtiny ... równie dobrze można na ARM/STM .... Co za różnica na czym ?

Jeśli tobie jako projektantowi bardziej np odpowiada ARM/STM bo:
1. masz do tego opanowane środowisko programistyczne
2. znasz jakieś procki i masz do nich stworzone swoje narzędzia
3. po prostu np wolisz bardziej ARM'y niż inne rodziny procków

to co ? to bierzesz ARM/STM .... w czym problem ? Inny weźmie AVR jeszcze inny weźmie PIC a jeszcze inny 8051 ... Jaki to ma związek czy się da czy się nie da użyć jakiegoś tam procka w urządzeniach komercyjnych?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 09:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 cze 2015
Posty: 30
Pomógł: 2

Odpowiedź mnie satysfakcjonuje, ale miałem wątpliwości po wypowiedzi:
SunRiver napisał(a):
Powinienem napisać że AVR do zabawy gdyż jego możliwości kończą się niestety , i sa mocno przestarzałą
i nie rokująca platformą



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 10:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Cytuj:
Odpowiedź mnie satysfakcjonuje, ale miałem wątpliwości po wypowiedzi:
SunRiver napisał(a):
Powinienem napisać że AVR do zabawy gdyż jego możliwości kończą się niestety , i sa mocno przestarzałą
i nie rokująca platformą



Tutaj Sun ma racje. Żeby nie polemizować pokaże pewien przykład:

Procek STM32F030F4P6 - datasheet: KLIK - cena w tme: 4.8036 PLN brutto

Procek ATtiny261/V - datasheet: KLIK - cena w tme: 11.9679 PLN brutto

Dodając że inżynierowie muszą kierować się budżetem i rozsądkiem wiemy już na jaki procek padnie przy wyborze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 10:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ostap napisał(a):
Odpowiedź mnie satysfakcjonuje, ale miałem wątpliwości po wypowiedzi:
SunRiver napisał(a):
Powinienem napisać że AVR do zabawy gdyż jego możliwości kończą się niestety , i sa mocno przestarzałą
i nie rokująca platformą

No ja pozwolę sobie kompletnie się z tym nie zgodzić ;) bo śmierć 8-bitowcom to wróżą już ludzie od lat 70-tych gdy tylko się one pojawiły. Szczególnie też od czasu gdy pojawiły się pierwsze 16-bitowe mikrokontrolery, którze rzeczywiście praktycznie wymarły .... a ostatnio gdy są na rynku 32-bitowce to po prostu wciąż teksty - że to już koniec 8-bitowców i to od już ładnych iluś lat ;) ... tymczasem 8-bitowce wciąż się trzymają i to bardzo dobrze, mając KUPĘ zastosowań w bardzo komercyjnych projektach, począwszy od sprzętu AGD, po zaawansowany sprzęt medyczny gdzie sterują laserami np w maszynach do usuwania czegoś tam na skórze ;) sam miałem okazję widzieć w zastosowaniu takie projekty, po zastosowania w automotive ale też dla użytku codziennego. Żeby dużo nie gadać - ciekawostka, aż sam się zdziwiłem gdy zakupiliśmy specjalną mysz bezprzewodową 3D do Altiuma ... i ku naszemu zdumieniu okazało się, że co ją napędza ? ano najzwyklejsza w świecie ATmega ;)

http://www.agito.pl/mysz-3dconnexion-sp ... oC7pfw_wcB

takich linków i nie tylko do myszek wstawić tu dużo - tylko czy jest sens ???

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

Nefarious19 napisał(a):
Tutaj Sun ma racje. Żeby nie polemizować pokaże pewien przykład:

Procek STM32F030F4P6 - datasheet: KLIK - cena w tme: 4.8036 PLN brutto

Procek ATtiny261/V - datasheet: KLIK - cena w tme: 11.9679 PLN brutto

Dodając że inżynierowie muszą kierować się budżetem i rozsądkiem wiemy już na jaki procek padnie przy wyborze.

Więc jeszcze raz się nie zgodzę i to totalnie ;) ... bo niestety tacy inżynierowie o których wspomina kolega w tej wypowiedzi - żeby nie było, że komu innemu to przypisuję - .... są bardzo ale to bardzo kiepskimi zarówno ekonomistami ;) Zresztą te słowa i tu proszę się nie obrażać kolego Nefarious19, to bodajże najczęściej wypowiadane slogany ale przez kandydatów na inżynierów czyli młodych ludzi, którzy jeszcze nie wiedzą co to firma, na czym polega jej prowadzenie, co to znaczy budżet, jak się ustala ceny urządzeń .... Tego typu wypowiedzi znajdziesz na rozmaitych forach ....

zapamiętaj CENA pojedynczego elementu nie zawsze ma wpływ na wycenę budżetu danego projektu. Jest jeszcze MNÓSTWO ale to MNÓSTWO innych czynników o których ci potencjalni inżynierowie nie mają pojęcia niestety i patrzą tylko przez pryzmat ceny procka ;) Sorki ale to jest śmieszne ....

Czy to oznacza, że ja mówię - że AVR'y są lepsze od STM'ów ???? bo zaraz znajdzie się 100 takich co mi to zarzucą ;) to od razu uprzedzam odpowiedź na to pytanie (durne zresztą) ..... nie AVR'y nie są lepsze od STM'ów a ja nadal jestem w stanie wykazać, że mam rację ale nie na forum ... zapraszam do mnie, na osobistą rozmowę - wtedy można podyskutować bo na forach kończą się takie durne dyskusje tylko kłótniami i wymysłami który procek jest lepszy co jest kompletną już i mega bzdurą .... co więcej na tym forum nie będzie takich kłótni .. mówię to wyraźnie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 10:34 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Mirku, ja Tam się kłócić nie chce. Dyskutować owszem. Wiadomo że 8 bitowce są łatwiejsze do ogarnięcia, więcej ludzi się nimi zajmuje itd. to też przekłada się na czas inżynieringu bo jeżeli coś jest łatwiejsze do ogarnięcia to zajmuje mniej czasu by zbudować urządzenie. Ale chciałem tylko pokazać że AVR'y (moje ulubione procki, nawiasem mówiąc) oferują mniej za więcej. W końcu przyjdzie dzień że przestaną się opłacać. Nie mówię że za rok, czy za dwa ale za kilkadziesiąt lat. To samo czeka i 32 bitowe procki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 11:19 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Nefarious19 napisał(a):
. Ale chciałem tylko pokazać że AVR'y (moje ulubione procki, nawiasem mówiąc) oferują mniej za więcej.

To spójrz na problem nieco inaczej .... Wcale też nie mam zamiaru tym nakłaniać cię do zmiany własnego zdania, ot spójrz tak

jest prosty projekt do zrobienia i to mega komercyjny - firma akurat załóżmy posiada inżynierów, który specjalizują się w tej rodzinie procków ... Do zrealizowania wszystkich celów projektu to nawet AVR jest za duży załóżmy a łatwo to sobie wyobrazić ....

i teraz najważniejsze czyli to z czego nie zdają sobie KOMPLETNIE sprawy początkujący elektronicy, początkujący inżynierowie, którzy z ekonomią prowadzenia firmy w ogóle nie mieli do czynienia - ot oni potrafią po prostu wyczarować cuda jak im się da dowolnego procka w łapki ale sprzedać to oni tego nie potrafią ... i dobrze tym zajmują się w firmie ekonomiści, którzy z kolei nie znają się na technikaliach - tak ten świat jest zbudowany. Zaś początkujący patrzą tylko przez mały czubeczek tego co potrafią zrobić akurat w swojej dziedzinie i np lecą do dyrektora i mówią ... heja panie dyr .... właśnie stwierdziłem że zamiast wkładać do naszego projektu ATmega możemy wkładać STM bo jest o kilka zł tańszy. A dyr często powie - spokojnie spokojnie panie inż ;) ... nasz produkt sprzedaje się dobrze, stosunek ceny procka do ceny produktu jest jak jeden do dziesięciu tysięcy, więc zmiana procka na innego, pociągnie za sobą:

- zmianę technologii
- zmianę projektu
- konieczność nowych prototypów (NAJDROŻSZA FAZA powstawania projektu z czego sobie kompletnie początkująca osoba nie zdaje sprawy)
- konieczność zmiany środowisk programistycznych
- konieczność przeszkolenia innych ludzi pracujących w firmie aby zajmowali się innymi procesorami
- konieczność zakupu nowych narzędzi

w efekcie końcowym może wyjść skórka za wyprawkę z takiej pseudo oszczędności

Oczywiście CAŁKOWICIE inaczej sprawa się ma w firmie która np siedzi w STM'ach i ma narzędzia do tego , ma ludzi itp .... dla nich KOMPLETNIE nie będzie wchodziło w grę nawet sprawdzanie cen innych procków szczególnie 8-bitowców albo szukanie z kolei tańszych ... tym bardziej, że tu produkty końcowe są już DUŻO droższe bo muszą się zwrócić panie kochany o wiele wiele większe nakłady ....

Wiesz kiedy dopiero może odgrywać większą wagę taka rzecz jak cena procka ? Nie wiesz .... to ci powiem, dopiero wtedy gdy firma osiągnęła już tak gigantyczny sukces a produkuje urządzenie dla detalu, wręcz gadżet, który ma po prostu kosztować JAK NAJMNIEJ bo produkowany jest nie w tysiącach a w milionach egzemplarzy przy stosunku ceny takiego procka do ceny produktu jak jeden:do kilku ....

Mało kto rozumie, że o wyborze procka nie decyduje TYLKO jego cena a:

- zespół ludzki tzn staff inżynierski w firmie
- posiadane narzędzia i zaplecze
- stosowana technologia

itp itd .... tu nikt nie będzie szukał procka tańszego o 2zł czy o 10zł - tzn mówię o grzebaniu w innych rodzinach niż ta na którą nastawiona jest firma. Bo owszem ten sam procek u jednego dostawcy może kosztować 2zł a u innego 10zł i wtedy każdy będzie szukał

poza tym inne są różnice w cenach detalicznych które widzą młode początkujące osoby, którym wydaje się że zawojują świat jak będą skakały z procka na procek bo akurat ten jest tańszy. Patrzysz wtedy krótko terminowo - nie planujesz - A dla firm liczą się plany wieloletnie. W tym czasie ty możesz być w tej firmie pracownikiem przez rok, dwa lata ... a firma musi istnieć na rynku 20 lat - 50 lat albo i więcej

Reasumując opowiadanie co czeka i jakie procki ;) a ty nawet już dzisiaj przewidujesz co czeka 32-bitowe procki :lol: ło matko ;) no to nieźle poleciałeś ;) ale co tam .... o fantastyce też można pogadać. Za to nie ma to nic wspólnego z inżynierigiem nie ważne już nawet co to miałoby oznaczać.

natomiast tu na dole - na ziemi - życie leci swoim torem i warto go zrozumieć - jak to działa - wtedy łatwiej się odnaleźć.

------------------------ [ Dodano po: 5 minutach ]

Tymczasem każda technologia znajduje swoją niszę i swoje zastosowania, zarabia na siebie przede wszystkim a to coś oznacza panie ;) ..... Dopiero jak nie zarabia na siebie to znika. Morał z tego taki, że zanim zaczniesz szukać do wyprodukowania tańszych komponentów - najpierw cokolwiek sprzedaj, zobacz czy się da , zobacz czy na tym zarobisz? zobacz czy potrafisz w ogóle sprzedać ? czy znajdziesz klientów .... !

To jest panie ważniejsze niż nie wiadomo jak nadludzkie umiejętności inżinierigowe .... bo jak nie będziesz umiał sprzedać to najnowszy twój wynalazek nigdy światła dziennego nie zobaczy poza może kilkoma znajomymi .... A jak sprzedasz, jak policzysz koszty i zobaczysz co to znaczy KOSZTY, że w tych kosztach różnica w cenie procka X, procka Y czy procka Z zajmuje 0,0005 promila to zrozumiesz. Bo nie powiesz mi, że wpada młody inżynier do fabryki i nagle fabryka produkuje milion urządzeń miesięcznie i sprzedaje je na cały świat.

Chociaż - tak od siebie - to z całego serca życzę tego tobie i wszystkim ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 12:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Mirek, nie zgadzam się z tobą. Uważam że procesor dobiera się do projektu. Do większości prostych projektów wystarczy jakiś tani 8-bitowiec AVR, PIC czy 51. Natomiast jak robię jakieś zaawansowane urządzenie dobieram procesor taki który będzie optymalny, tani, jednocześnie załatwiający jak najwięcej potrzebnych mi funkcji. Np. do przetwarzania dźwięku i obrazu wybiorę coś od Analog Devices, do automatyki przemysłowej coś od Hitachi lub Freescale.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 12:06 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

PROTON napisał(a):
Mirek, nie zgadzam się z tobą.

To mi się podoba ;) ... normalnie masakra

Zdanie zaczynasz od "nie zgadzam się" a później piszesz to samo co ja ;) albo .... albo nie czytałeś dokładnie tego co ja pisałem .... albo w ogóle nie czytałeś tylko jakiś fragment wypowiedzi zadziałał na ciebie jak czerwona płachta ;)

a ja się jakoś z tobą zgadzam i w ogóle nie widzę sprzeczności z tym co napisałem bo też dobieram procesor do projektu i nie wyobrażam sobie do zaawansowanej obróbki dźwięku dobierać 8-bitowca ;) A do prostych projektów często prostszy procesor. Ludzie czytajcie ze zrozumieniem ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 12:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Dlaczego obecny PC pracuje na Intelu a nie Motoroli?
Gdzieś czytałem że Intel był o kilka centów tańszy.

Uważam że nawet przy niedużej produkcji należy optymalizować koszty.

Jak ARM jest tańszy od AVR kilka zł to należy użyć tańszego, jak nie umiesz programować ARM zawsze możesz komuś to zlecić.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 12:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 22 sty 2014
Posty: 1806
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 168

Kolega Mokrowski jest chyba mistrzem dyplomacji ;) Ale to co napisał w 100% do mnie przemawia i się z tym zgadzam ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 13:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

DOKŁADNIE ale innymi słowami to napisałem - że aż zacytuję ;)
mirekk36 napisał(a):
Jeśli tobie jako projektantowi bardziej np odpowiada ARM/STM bo:
1. masz do tego opanowane środowisko programistyczne
2. znasz jakieś procki i masz do nich stworzone swoje narzędzia
3. po prostu np wolisz bardziej ARM'y niż inne rodziny procków


Podałem też wyżej namacalny i świeży całkiem przykład zastosowania AVR ale Boże kochany - toż nie po to żeby wmawiać, że AVR jest lepszy czy coś tam ;) .... Takich przykładów jest mnóstwo co pokazuje, że były są i będą ... A mnie drażni tylko jedno - gdy ktoś mówi, że na świecie decyduje to czy dany procek z rodziny X jest tańszy o 2 zł od procka z rodziny Y ....

bo to już jest ekonomia i ktoś kto się powołuje na taki miałki argument - sam sobie poniekąd zaprzecza i mówi mało logicznie. Bo zadam pytanie - a co się stanie jeśli za rok albo dwa (załóżmy .... załóżmy teoretycznie) nagle jakiś czy to procek AVR czy może PIC 32-bitowy stanie się tańszy o 2 zł ... przez 2 lata) to co ? Inżynierowie wszystkich firm rzucą się na ten tańszy ? Sam odpowiem - BZDURA!

Sprzeciwiam się tylko temu gdy ktoś coś "szufladkuje" i mówi że taka jest prawda objawiona i że wszyscy tak robią, bo zwykle ten ktoś nie ma pojęcia nawet o tym co robi 5% tych "WSZYSTKICH" do jakich się odnosi.

Narzędzia (w tym procki bo są tylko narzędziami) dobiera się do potrzeb. Przy czym dokładnie jak napisałem też wyżej ale chyba podobnie pisze mokrowski - inaczej zareagują np nowe firmy, które powiedzmy tworzą się i wybierają nową technologię ... przy założeniu skomplikowanych ale też mniej skomplikowanych projektów wybiorą pewnie dzisiaj platformy 32-bitowe i KURNA CHATA wcale cena procków nie będzie tu stanowiła jakiegoś istotnego czynnika bo to jest znowu BZDURA - trzeba będzie to się zakupi procka nawet i za 50 zł albo i za 1200 zł .... bo co to za różnica gdy finalne urządzenie kosztuje np $10.000 ? albo i 4x tyle

PROTON napisał(a):
Jak ARM jest tańszy od AVR kilka zł to należy użyć tańszego, jak nie umiesz programować ARM zawsze możesz komuś to zlecić.

;) hehehe rozumiem, że wypowiadasz te słowa powiedzmy w aspekcie jakiejś firmy, która jak nie ma programistów to idzie w outsorcing ;) Niestety dla małej to zabójstwo a duża firma musi na to wydać taką kupę kasy że znowu cena procka ? .... wręcz ich czochra - mają mieć gotowy produkt w zdefiniowanej cenie i już ...

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 16:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Oj panowie ... niechcący rozpętałem burzę ale nie to było moim zamiarem naprawdę
pisałem posta z małą zgryźliwością odnosząc się do wypowiedzi kolegi wyżej, a nie atakowałem
komercyjności danego mikrokontrolera , czytajcie uważnie co napisałem , naprawdę AVRów starczy
na jeszcze długo, długo ... zawsze dobiera się mikrokontroler do projektu ale patrzy się na :

- ilosc peryferiów
- dostępne porty
- dostępna pamięć
- cena / jednostkowa (przy ew. masowej produkcji wtedy może mieć znaczenie)
- łatwość i dostępność narzędzi

i tu zarówno ARM jak i AVR mogą wiele zaoferować za podobną cenę
elektronika tanieje wiadomo , zawsze idzie nowe - ale nie zawsze to nowe jest lepsze lub wrogiem

W temacie chodziło o używanie zestawu eval do projektu komercyjnego czyli .... biorę discovery wpinam
w jakąś swoją płytkę i sprzedaję jako inny moduł .... Takie działanie nie jest dozwolone co reguluje licencja,
Podobnie jest z AVR nie wolno w produkcie komercyjnym (do odsprzedaży) zastosować jako elementu np
płytki explained mini czy innej ... to sa zestawy służące tylko do celów dydaktycznych i evaluacyjnych
pozwalające na ocenę danego produktu.

i to wszystko w tym temacie , Natomiast obie rodziny AVR i ARM i PIC i ....... pozwalają tworzyć wiele projektów
komercyjnych sam kilkanaście popełniłem na M128 pracującej pod kontrola Nut-a bo było wygodniej

Wielu młodych zachłystuje się pozorną wielkością ARM bo wiecej megaherców czy 32 bity co właśnie miałem
by się tak tym nie jarać bo na kiego diabła ci samochód 900KM pędzący na max 400Km/h jak wolno tylko 130 na autostradzie a tak 50 i koniec ...

Tu całkowicie popieram Mirka zdanie bo ma rację prawda jest właśnie taka, Nie uwierzycie ale czesto uzywam w projektach babci CORE 8051 lub rozwinięcia 8052 dlaczego ?? bo akurat mają to co mi jest w danym projekcie potrzebne

Dlatego jak napisałem SKUPCIE SIĘ NA AVR i JE POZNAJCIE , POZNAJCIE DOKŁADNIE
tylko wtedy będzie miał sens wybór innej platformy gdy będziesz miał pewnośc że już nie da rady ATMEGA.

Ale każdy czyta co chce .... wyrywa z kontekstu i potem mamy takie zamieszanie niepotrzebne w sumie :)

Pomyślcie chwilkę .... USBasp zrobicie sami lub kupicie za parę złotych
a J-Linka juz nie .... Używanie klona jest mocno nieetyczne. Taniego zaś EDU (też spory wydatek bo jednak ~250pln ) nie wolno używać do projektów komercyjnych więc ... ?? co z tego że za procek zapłacisz 2 złote taniej .... jak narzędzia sa już kosztowne >?? W obu przypadkach jest darmowe środowisko, ale ma swoje wady ... w przypadku arm kompilator GNU jest ograniczony za dobry suport i kompilator trzeba słono zapłacić ...

Amatorowi się to nie bedzie opłacać ... dużej firmie to dynda , mała może pójść w kalosze ...
Mierzcie siły na zamiary :) nawet na naszym forum wielu co się rzuciło na ARMY poległo ....

Nabierzcie panowie trochę ogłady i nie doszukujcie się spisku ... zważcie że często odnoszę się
do czegoś i robie to z przekąsem , a nie ze wskazaniem ... :)

(post nie zawierał lokowania produktu)

------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

PROTON napisał(a):
Dlaczego obecny PC pracuje na Intelu a nie Motoroli?
Gdzieś czytałem że Intel był o kilka centów tańszy.


Dlatego że PC był tworem IBM-a i był od początku związany z platformą Intela i nigdy nie było mowy o wsadzaniu
Do PC Motorolli ... Motorolla była stosowana w Produktach APPLE , A póżniej był to procesor POWER PC który był
opracowany przez IBM i Motorolle , wycofanie TYCH PROCKÓW z APPLE nie miało nic do ceny , a to że IBM sie wycofał
a motorolla dość opieszale podchodziła do produkcji nowych modeli i rozwijania rodziny Power PC , który był doskonałym niemal procesorem, ale co wygrało ?? PC i nie tylko dlatego że był tańszy po bumie kiedy wydano zgode na produkcję płyt każdemu kogo stać .... ale magia cyferek .... do dziś ta bzdura towarzyszy ludziom ... bo nic nie robi takiego wrażenia jak pochwalić się że się ma 5GHz a że ten ma wydajnosc taką samą jak procek 1200MHz innego producenta ?? kogo to jak się ma 1200 do 5000 ??

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 20:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

To ja wtrącę coś od siebie. Z mojej wiedzy wynika, że dla AVR można zrobić projekt na obwodzie dwuwarstwowym (a nawet w skrajnych przypadkach jednowarstwowym), natomiast STM (i nie tylko) wymaga już druku czterowarstwowego. Inaczej nie ma co liczyć, że spełni się warunki certyfikatu CE (chyba, że przypadkowo). Jakie są różnice w cenach płytek można sobie sprawdzić. Do tego należy dołożyć kwestię czasu uruchamiania i odsetek wadliwych egzemplarzy. Wtedy może się okazać, że tańszy procek to droższe rozwiązanie i to pomijając wszystko, co przedpiścy napisali.
A co do śmierci ośmiobitowców to przykład Microchipa wyjaśnia wszystko: http://www.mikrokontroler.pl/content/uklady-pic-z-inteligentnymi-peryferiami-czyli-nowy-pomysl-microchipa-na-mikrokontrolery-8

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 wrz 2015, o 21:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

PJS napisał(a):
natomiast STM (i nie tylko) wymaga już druku czterowarstwowego. Inaczej nie ma co liczyć, że spełni się warunki certyfikatu CE (chyba, że przypadkowo)


Udostępnij źródło tych informacji ... gdyż nie zaobserwowałem jakichkolwiek kłopotów w różnych urządzeniach czy
wręcz programatorach (J-Link) oparty o STM32 ma Certyfikat CE i jest na dwuwarstwowym druku .... z certyfikacją

Może masz na myśli wersje w obudowach LGA , BGA tu się zgodzę że na 2 warstwach było by to raczej niewykonalne ... ale 80% jest w obudowach bezproblemowo pozwalających na zabudowanie na 1 i 2 warstwowych płytkach ...

Wydaje ci się że Discovery mają 4 warstwowe płytki ?? :) a mają CE bez tego nie mozna by było wprowadzić ic do obrotu na rynku europejskim podobnie z innymi .... Freeboard ma 2 warstwowy druk , FRDM KLxxx tak samo ..... :)

No dobra ,... starczy ...

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 18:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

SunRiver napisał(a):
Wydaje ci się że Discovery mają 4 warstwowe płytki ?? :) a mają CE bez tego nie mozna by było wprowadzić ic do obrotu na rynku europejskim podobnie z innymi .... Freeboard ma 2 warstwowy druk , FRDM KLxxx tak samo ..... :).


Nie mam teraz pod ręką discovery, ale na zdjęciach w necie nie znalazłem na żadnej symbolu CE. Nucleo mam w ręku i też nie ma CE. Z tego co słyszałem (ale mogę się mylić) to układy uruchomieniowe/prototypowe w takiej postaci chyba są dopuszczane do sprzedaży w Unii bez CE.

Co do źródła moich informacji to bazuję na tym co było w przypadku produktów firmy, w której pracuję oraz na informacjach jakie uzyskaliśmy od ludzi z EMAG-u, na szkoleniach (np. STM-a) i znajomych konstruktorów. Nie twierdzę, że na dwóch warstwach się nie da czegoś zrobić, ale są to raczej proste układziki, a nie np. przyrządy pomiarowe itd.
Ale to już zboczyliśmy z tematu wątku, więc nie ciągnijmy tego dalej.

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 18:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

całkowicie kolegę przedmówcę popieram :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 18:35 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

PJS napisał(a):
ale na zdjęciach w necie nie znalazłem na żadnej symbolu CE.

Na Discovery F0 jest CE na spodzie płytki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 18:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 sie 2013
Posty: 230
Lokalizacja: Zabrze
Pomógł: 17

Jaglarz napisał(a):
Na Discovery F0 jest CE na spodzie płytki.

A możesz sprawdzić, czy to na pewno CE (certyfikat unii europejskiej), czy raczej znak China Export :mrgreen:
Pytam poważnie, bo np. płyty główne Gigabyte'a mają podobnie - niby logo CE, ale nie spełnia wymogów zdefiniowanych przez odpowiednią instytucję unijną. Próbowałem sprawdzić na fotce z netu i wychodzi mi, że nie są zachowane wymagane zależności dla tego symbolu. Niemniej wiadomo jak to jest z fotkami - nie są zbyt wyraźne, a do swoich zasobów z discoverkami będę miał dostęp dopiero po weekendzie.

_________________
40-32:2=4!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 wrz 2015, o 19:01 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Obrazek

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO