Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 11:05


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 lip 2015, o 21:00 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 lip 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

Witam,
Realizuje własny domowy projekt którego głównym zadaniem/ funkcją jest wyświetlanie liczb dwucyfrowych na 7segmentowych wyświetlaczach LED. Chce mieć możliwość wyświetlania 4 takich samych liczb (dwucyfrowych) więc potrzebuje 8pojedyńczych 7segmentowych wyświetlaczy. Nie mogę użyć 4 podwójnych wyświetlaczy ponieważ cyfry będą miały wysokość 100mm i takich podwójnych nie znalazłem. Schemat (ogólny) układu wygląda mniej więcej tak:
Obrazek
Przykładowa cyfra: http://www.tme.eu/pl/Document/80a917abb ... 1DS-11.pdf
Całość ma być ,,mobilna,, (ma działać w terenie:) ) więc zasilanie z zasilacza odpada. Czytając dokumentacje pojedyńczej 100mm cyfry dowiedziałem się że każdy segment składa się z 8 diod po dwie równolegle. Dioda pracuje przy: 2,5V; 30mA więc aby jedna cała cyfra mogła świecić potrzebuje zasilania przynajmniej 10V – załóżmy 15V o wydajności prądowej 8*30mA = 240mA. Więc aby mogło świecić 8 wyświetlaczy potrzebuje źródła zasilania 15V o wydajności prądowej 8*240mA = 2A (w przybliżeniu). I teraz moje pytanie: Co byście polecili aby użyć jako źródło zasilania? Myślałem np żeby połączyć dwie baterie 9V ale znowu wyczytałem że mają one pojemność mniej więcej 500-1000mAh więc mój układ nie podziałał by zbyt długo. Byłbym szczęśliwy gdyby np. układ działał no powiedzmy przez 6 godzin. Rozwiązaniem mógłby się okazać jakiś akumulator który mogę po tych 6 godzinach naładować. Nie mam jednak doświadczenia w żadnych takich projektach oraz dobieraniu różnego osprzętu więc prosiłbym o pomoc w doborze zasilania. Oczywiście im tańsze rozwiązanie tym dla mnie lepsze :) Dodam jeszcze, że moduł Atmega8 posiada stabilizator napięcia 5V więc jedyne moje niewiadome związane są z kwestią zasilania wyświetlaczy. Jeżeli gdzieś w między czasie popełniłem jakiś błąd to proszę o korekte. W myśl zasady ,, jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz,, jestem również gotów na krytykę :)
Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2015, o 21:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2013
Posty: 148
Lokalizacja: KTT
Pomógł: 1

Kolego ja bym użył akumulatora żelowego 12V. Występują takowe o różnych pojemnościach więc coś dobierzesz. Myślę, że napięcie 12V w zupełności wystarczy. Czasem używam wyświetlaczy o takich dużych cyfrach i zazwyczaj są zasilane właśnie takim napięciem.

_________________
Gordon



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 lip 2015, o 22:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Burgers napisał(a):
Więc aby mogło świecić 8 wyświetlaczy potrzebuje źródła zasilania 15V o wydajności prądowej 8*240mA = 2A

Przy wyświetlaniu multipleksowym nie potrzebujesz aż takiego prądu.
Nie wiem co te wyświetlacze mają wspólne ( A/K ) ale tak czy siak dla anod i tak musisz dać klucze które można sterować z poziomu GND/ +5V ( PNP - wykonawczy; NPN - sterujący).

Pozdr.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2015, o 20:35 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 29 lip 2013
Posty: 6
Pomógł: 0

Właściwie to racja: przy multipleksowaniu będę potrzebował około: 8*60mA (8 segmentów a w każdym 4x po dwie diody równolegle przy prądzie jednej diody 30mA czyli 2*30mA=60mA) czyli 480mA na jedną cyfre. Tyle że jest tu druga kwestia że mając 8 wyświetlaczy i przełączając co chwile na inny wychodzi mi że okres świecenia jednej cyfry do całego okresu wynosi 1/8 i teraz nie wiem czy cyfry będą dobrze wyświetlane - w sensie czy jasno. Ktoś może wie czy jest to jakiś problem czy raczej się tym nie przejmować?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 lip 2015, o 22:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Przed multipleksowaniem i tak nie uciekniesz, bo do stałego świecenia braknie ci nóżek w uC.
Możesz pójść na kompromis i podłączyć jako 2kpl. po cztery wyświetlacze. Nie wypowiem się co do intensywności świecenia 8 w multipleksie bo max który robiłem to 4 - może jakiś praktyk się wypowie?

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 07:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

Ja mogę powiedzieć tyle, że kiedyś zrobiłem na atmedze8 wyświetlacz 4 cyfrowy multipleksowany taki że pobór prądu wynosił na mierniku ok. 80mA. Zasililem to wszystko z baterii 4,5V - tej takiej o:

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... 289.html&h

I hulało to ze trzy dni na niej. (Wszystko było zasilone prosto z tej baterii bez żadnych stabilizatorów - ale można to pominąć w rozważaniach jeśli użyć akumulatora i jakiegoś L7805. Jeśli zastosujesz przetwornicę, to aku 12V będzie jeszcze na Twoją korzyść)

Wysłane z mojego GT-S7710



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 08:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Ja zrobiłem ostatnio tablice (na zamówienie) wyświetlającą cyfry wysokości 30 cm. Nie na wyświetlaczach tylko bezpośrednio na diodach. Łącznie około 270 diod czerwonych. Zasilanie z 12 V (8 paluszków) i działało to to ponad 3 h albo i dłużej. Nie sprawdzałem dokładnie, tylko przez właśnie 3h. Prądożerności nie sprawdzalem miernikiem ale można to policzyć mniej więcej z prostych zależności :-) Zdecydowanie polecam multipleksowanie, znacznie ogranicza pobór prądu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 08:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

A co do zasilania, to polecałbym pewnie jakieś Li-pole, załączyć 2x7.4 albo od razu pakiet 11.2 V z pojemnością 1600 mAh. Jak będę w domu to postaram się coś wymyślić adekwatnego do Twoich założeń :-) moje cyfry świeciły tak jasno że w pokoju nie trzeba było palić światła więc o to się nie martw. Poza tym możesz programowo sterować jasnością :-) poza tym trzeba brać pod uwagę, że cyfrą najbardziej "prądożerną" jest 8 i największy pobór będzie w przypadku samych 8. A nie zawsze będziesz takowe wyświetlać, więc większości przypadków będziesz miał nieco mniejszy pobór niż wyliczyłeś.
No i polecałbym wpisać markę i symbol wyświetlacza i popatrzyć w NOCIE KATALOGOWEJ jakie są wartości napięcia zasilania dla jednego wyświetlacza. Bo z takiego liczenia samemu sobie możesz zrobić albo nadmiarowo (co jest troszeczkę bez sensu i może sprawiać problemy np. ze znalezieniem bateryjnego źródła zasilania na 2A :P ) albo nie doliczyć do wartości potrzebnej (po prostu błąd).
I jeśli masz ochotę możesz spakować i wysłać mi w PW czy na maila swój projekt i obliczenia. Popatrzę dzisiaj i podrzucę Ci jakieś pomysły dziś wieczorkiem lub jutro.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 lip 2015, o 09:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Burgers napisał(a):
...że każdy segment składa się z 8 diod po dwie równolegle. Dioda pracuje przy: 2,5V; 30mA więc ...

Myślę, że warto by było sprawdzić na żywym organiźmie czy te 30mA dot. poj. diody czy równoległej pary. Należałoby puścić na segment 30mA ( a nie wyliczone 60) i obserwować. Co prawda "w piku" 1kH/0,1ms ma wytrzymać 150mA ale...
Druga sprawa dot. rezystorów - być może to oczywista oczywistość, ale kropka ma tylko dwa szeregowe LED'y.
Robiłem raz na tych wyświetlaczach ( 3wyśw., czerwone, zas.12V ) ale była to robota "na wczoraj" i nie zachowały się wartości rezystorów. Pamiętam tylko że rezystory dobierałem "na oko" bo widoczność cyfr była dobra w dość szerokim zakresie prądów a odbiorcy też zależało na niskiej konsumpcji prądu.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO