Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 lip 2015, o 16:56 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Witam,
od 2 dni walczę z terminalem PuTTy i nie ma efektów. Mianowicie - podłączyłem sobie procka z napisanym programem z tutoriala p. Mirka o ADC. Najpierw program napisałem, a gdy zdobyłem przejściówkę spróbowałem podłączyć pod kompa. Niestety tutaj pojawił się problem, ponieważ terminal zupełnie nie odpowiada na wpisywanie czegokolwiek z klawiatury, a program wyświetlany jest w postaci pięknych krzaków. Włączam PuTTy, wpisuję port COM przejściówki (COM3), częstotliwość przesyłu ustawiona na 9600 w programie i PuTTy, crossujące się przewody Rx i Tx. Nie mam pojęcia co robię źle.
Podobnie jest gdy podpinam poprawnie moduł bluetooth z BTM222.
Liczę na szybką pomoc, pozdrawiam
Mateusz.



Ostatnio edytowano 21 lip 2015, o 17:00 przez Vroobee, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 16:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Vroobee napisał(a):
zdobyłem przejściówkę spróbowałem podłączyć pod kompa

A jaka to przejściówka?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 17:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

HL340-usb/rs232 driver, dokładnie coś takiego - http://botland.com.pl/konwertery-usb-uart-rs232/3861-konwerter-usb-rs232-com-pl2303.html z tym, że akurat nie kupione w tym sklepie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 17:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

No i widzisz masz złą przejściówkę. Potrzebujesz taką USB-UART, z konwersją TTL (na 5V).
Aby używać tej co masz musisz jeszcze użyć dodatkowego układu w postaci np MAX232, który "dopasuje" Ci napięicia.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 17:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Ehhh. A możesz podrzucić schemat takiego układu ? Czy bardziej opłaca się kupić gotowy ? Chodzi o coś takiego np. http://mirley.firlej.org/konwerter_rs232 ?

Mam nadzieję, że takim podpięciem nic nie uszkodziłem w procku :/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 17:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Dokładnie o takie coś chodzi. Jeden układ, kilka kondesatorów i będzie działać. Takie rozwiązanie po taniości. Wtedy sprawdzisz czy procek wytrzymał. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 17:30 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

proponuję zapoznać się z taką przejściówką:

https://www.sklep.atnel.pl/pl/p/ATB-USB-RS232/85

ale co ważniejsze z filmikiem poradnikiem do niej:
http://mirekk36.blogspot.com/2013/10/at ... -jest.html

żeby w końcu zrozumieć co to są standardy napięciowe w komunikacji RS232 - a filmik o tym wszystkim mówi

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 17:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

P. Mirku, chętnie kupiłbym tą przejściówkę ale na razie kiepsko z funduszami. Z materiałami na pewno się zapoznam :) I jeszcze tylko pytanie - po zmontowaniu układu z MAX232 podłączyć go za przejściówką USB/RS232 pinami Rx i Tx i przed prockiem (Rx, Tx + zasilanie), zgadza się ? Trochę laickie pytanie ale wolę się upewnić.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 17:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Zobacz http://sodoityourself.com/max232-serial-level-converter/, tak jak na schemacie z tej strony.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 17:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Dokładnie o to mi chodziło, dzięki :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 lip 2015, o 18:44 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Vroobee napisał(a):
P. Mirku, chętnie kupiłbym tą przejściówkę ale na razie kiepsko z funduszami.


Toz pisałem wyżej, że nie chodzi o jej kupowanie - coś chyba gorąco i nie chce się myśleć co ? ... pisałem żebyś obejrzał poradnik bo znajdziesz tam wiele wyjasnień na temat RS232 i standardów napięciowych, które to informacje przydadzą ci się na całe życie. Ale rób jak chcesz

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

a dokładnie o scalaku MAX232 w tym poradniku mowa

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2015, o 04:58 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Chyba faktycznie za gorąco, bo źle zrozumiałem co miał mi Pan do przekazania :-) a z materiałem już się zapoznałem :-)

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2015, o 17:18 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Ehhh ciężki to dla mnie orzech do zgryzienia. Spróbowałem połączyć przejściówkę z układem MAX232 i dalej z prockiem. Zrobiłem to dokładnie tak jak przedstawiał schemat w linku powyżej. Połączenie dodatkowo przedstawione na zdjęciu:
Obrazek

I co ? I nico.... PuTTy po prostu nie reaguje, czasami wyświetla jakieś krzaki. Może to być związane z niekompatybilnością PuTTy pod Windows 8.1 ? Program był prosty:
Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Następnie wziąłem fabryczny moduł bluetooth, zcrossowałem linie Rx i Tx, zmieniłem procesor z ATmega32 na Atmega8, odpaliłem ten sam program i nadal nic. Dioda CONN z migania po połączeniu z terminalem przełącza się na świecenie ciągłe, a dioda oznaczona jako DATA przy wciśnięciu enteru na chwilę się zapala. Znaczy to chyba, że komunikacja jakaś jest tylko o co chodzi ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2015, o 17:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Odłącz przewody Rx i Tx od procesora. Zewrzyj je razem i sprawdż echo w terminalu.
Daj znać czy działa.

------------------------ [ Dodano po: 22 minutach ]

Przyglądam się tej Twojej większej płytce stykowej i sądzę, że wiem gdzie jest babol. Mianowicie ten typ płytek stykowych z regóły ma przerwę w połączeniach na liniach "+" i "-" po obu stronach płytki.
Zobacz:https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LiQcVSPkT6M#t=1090
Myślę, że właśnie takiego robisz "babola". Jak masz jakiś miernik to sprawdź, czy dochodzi napięcie 5V do układu MAX232, bo mam takie przeczucie, że niestety nie. ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2015, o 20:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Wykonałem pierwszą czynność (zwarłem Rx i Tx) w terminalu mogę pisać, wciskając enter wraca do początku linii i to wszystko - tekst zostaje napisany tak jak jest, nic nie jest usuwane.

A napięcie wszędzie jest :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2015, o 20:49 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 01 sty 2014
Posty: 116
Pomógł: 14

anshar napisał(a):
Mianowicie ten typ płytek stykowych z regóły ma przerwę w połączeniach na liniach "+" i "-" po obu stronach płytki.


Jeśli linie nie są przerwane na środku to w połączaniach również nie ma przerwy. Jeszcze nie spotkałem płytki gdzie byłoby inaczej ;)

------------------------ [ Dodano po: 2 minutach ]

Może śmieszny sposób ale spróbuj zrobić taki bajer jak w tym temacie

topic11562.html

i przyłożyć do linii TX w procku. Będziesz słyszał czy nadaje;p Możesz sprawdzić również czy PC nadaje.

Sprawdź również napięcia na nodze TX ukłądu MAX232



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 22 lip 2015, o 21:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Vroobee napisał(a):
Wykonałem pierwszą czynność (zwarłem Rx i Tx) w terminalu mogę pisać, wciskając enter wraca do początku linii i to wszystko - tekst zostaje napisany tak jak jest, nic nie jest usuwane.

A napięcie wszędzie jest :)


Echo polega na tym, że gdy wpiszesz jakiś tekst i zatwierdzisz enterem, to pod tą linijką powinno pojawić się dokładnie to samo, takie echo, rozumiesz? Jeśli po układzie MAX232 tak się nie dzieje tzn że coś jest nie tak z tym układem. zrób to samo ale przed układem MAX232, tzn odłącz od niego Rx i Tx z przejściówki i zewrzyj je, sprawdź echo w terminalu.
A jakie jest napięcie pomiędzy nóżkami nr15 i nr16 układu MAX232?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2015, o 04:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Więc tak - między nóżkami 15 i 16 jest napięcie 4.94 V. Z ciekawości zmierzylem również napięcie w układzie ATmega8 + moduł Bluetooth i okazuje się że po połączeniu z komputerem na terminalu można pisać, a po wciśnięciu enter nie pojawia się echo tylko wraca do początku linijki. Na nożce Tx BTM222 normalnie jest napięcie 4.80, przy nadawaniu spada do 4.73 V. Rx ma ciągle 4.80 V. Po pracy spróbuję jeszcze posprawdzam resztę :-)

Podejrzewam że to może być wina przejściówki USB/RS232

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2015, o 10:54 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

Vroobee napisał(a):
#include "MKUART/mkuart.c"


A może zamiast includować plik .c podłącz plik .h :)

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2015, o 11:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Używam Atnel Studio i podczas dołączenia mkuart.h przy kompilacji wyskakuje że nie zadeklarowano np. UBRR i masa innych zmiennych. Przy pliku .c problemu nie ma.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2015, o 11:13 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

A możesz to podmienić i wrzucić tego loga?
No i czy obydwa pliki (.c i .h) sa w tym samym katalogu?

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2015, o 11:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Wklejam screeny z Atmel Studio i folder z programem. W katalogu MKUART są oba pliki mkuart.c i .h.
Jak widać na screenie z programu w katalogu dependencies jest zawarty plik mkuart.h, a odniesienie jest 'undefined' :/

ObrazekObrazek

W przypadku zawarcia mkuart.c zawarte są oba pliki i wszystko gra.
Screen:

Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 lip 2015, o 12:52 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Vroobee napisał(a):
W przypadku zawarcia mkuart.c zawarte są oba pliki i wszystko gra.


Sorki kolego ale inkludując plik mkuart.c robisz totalną bzdurę :(

Na prawdę mówię ci sięgnij do Bluebooka ..... bo będziesz się z takimi pomysłami kopał jak z koniem jeszcze przez rok albo dwa - na zasadzie - zadziała albo nie zadziała i brnął w coraz większe nonsensy.

Mówię ci że ucząc się języka C warto RAZ a DOBRZE poznać zasady podziału plików projektu - i dlatego taki duży nacisk położyłem na to w Bluebooku opisując to na prawdę mega detalicznie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2015, o 15:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Okej, dowiedziałem się jak dołączać pliki projektu w Atmel Studio 6. Dołączyłem plik mkuart.h zamiast mkuart.c.
Obrazek

Podpiąłem mu dla testów ten moduł bluetooth bez wyłączonego echa i rezultatów zwracanych przez moduł bt.
I co ? I znowu terminal nawet nie odpowiada. Łączyć się łączy ale zupełnie nic. Nie można nic wpisać. Po przejściówce jest to samo. Otwiera się terminal i kursor stoi. Czy może ktoś powiedzieć czy może to być wina niekompatybilności putty z windows 8.1 ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2015, o 15:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Vroobee napisał(a):
Czy może ktoś powiedzieć czy może to być wina niekompatybilności putty z windows 8.1 ?

Sorki ale - no wybacz - gorszej bzdury nie słyszałem - to powinno starczyć ci za odpowiedź na takie pytanie.

Jeszcze raz powiem - zacznij OD PODSTAW - a nie "od tyłu" wtedy wyjdzie ci to nawet w Bascomie i nawet na Windows 10

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2015, o 16:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

Dobra, widzę że p. Mirek nie potrafi odpowiadać na proste pytania. Za każdym razem jest tylko zacznij od podstaw. Ośmielę się stwierdzić że podstawy już mam, oczekuję pomocy w rozwiązaniu mojego problemu, zerknięciu na kod, zobaczenia co jest nie tak przez kogoś z większym doświadczeniem. Od Pana chyba tego nie uzyskam, bo podejrzewam że Pan nawet nie patrzy co ktoś wstawia i zawsze odpowiada to samo - zacznij od podstaw. No hard offence.
A jak już wytykamy błędy, p. Mirku podstawy języka polskiego: "naprawdę", nie "na prawdę".

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2015, o 16:47 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Vroobee napisał(a):
A jak już wytykamy błędy, p. Mirku podstawy języka polskiego: "naprawdę", nie "na prawdę".

Dziękuję za uwagę - postaram się zapamiętać i stosować ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2015, o 17:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 25 wrz 2014
Posty: 137
Lokalizacja: Konin/Poznań
Pomógł: 0

To super :-) nie uzyskam chyba konkretnej odpowiedzi co robię źle. Trudno.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2015, o 18:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Tak jak Ci pisałem wcześniej... odłącz przejciówkę od układu MAX232 i połącz w niej sygnały Rx i Tx, sprawdź czy działa echo w terminalu. Myślę, że od tego trzeba zacząć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 lip 2015, o 20:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

anshar napisał(a):
odłącz przejciówkę od układu MAX232 i połącz w niej sygnały Rx i Tx, sprawdź czy działa echo w terminalu. Myślę, że od tego trzeba zacząć.


I to Ci da odpowiedź czy działa twoja przejściówka i twój putty...

A z prockiem daj sobie spokój z modułem BT dopoki nie zadziała Ci po kablu...
No i że tak stane w obronie Mirek dobrze Ci radzi... zacznij od początku... może się oburzasz bo jeszcze nie wiesz co to znaczy, ale może zanim skorzystasz z jego bibliotek których jak widzisz nie potrafisz uruchomić, może nie rozumiesz ich działania itp... zerknij najpierw do noty procka, i tam masz obsługę wysyłania po UART na 100% w przykładzie...
Jak już to opanujesz, i uda ci się wysłać ten jeden znak czy to tylko raz czy ciągle w pętli, to może wtedy powalcz z bibliotekami...

A swoją drogą to nie wiem czy to bezstresowe wychowanie, ale na pewno brak kultury, żeby wchodzić na forum, prosić o pomoc w wykorzystaniu cudzych, sprawdzonych przez setki tu osób bibliotek (i to na roznych systemach i z róznymi terminalami), a przy tym naskakiwać na właściciela forum i autora bibliotek... :| No sympatii tym kolego nie wzbudziłeś na pewno. A jak chcesz poprawiać ludzi z języka Polskiego, to może trzeba zmienić forum i fach na filologie... Bo tu się ludzie porozumiewają kodem którego jak dajesz przykład jeszcze nie rozumiesz więc może trochę wiecej pokory, zapału do nauki i samokrytyki... ;)
Sory za wywód ale jak słyszę gadanie takich jak ty to się zastanawiam kto mi na emeryturę zarobi, jak teraz same BOMISIE... (BO MI SIĘ NALEŻY)

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO