Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 20 kwi 2024, o 01:51


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 11 cze 2015, o 16:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Witam, czy taki R1-1A0550 przekaźnik można bezpośrednio pod avr podłączyć.
http://www.tme.eu/pl/Document/7fe9f3a634c2461970cdd7cc090d729b/r1_series.pdf



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 16:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

pod AVR bezpośrednio nie wolno podłaczać zadnego przekaźnika i innego odbiornika indukcyjnego ze względu na
duże pobory prądu

w tym celu stosuje się tranzystor co wygląda np tak:

Obrazek

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 17:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Wartość tego rezystora jest przypadkowa, czy z tym przekaźnikiem powinna być taka wartość.
Czy policzyć sobie mam. Jak dobrze rozumiem to zależy ile trzeba dla przekaźnika i od tranzystora jaki zastosuje.
Jakiś tranzystor smd ktoś poleci coś dostępnego.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 17:41 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

Wartość rezystora jest dobierana w zaleźności od tranzystora.
Na jego bazę (czyli właśnie to wyprowadzenie od strony rezystora), w celu "otworzenia" tranzystora należy podać sygnał o odpowiednio dużym natężeniu prądu.

Z karty katalogowej tranzystora należy odczytać, dla jakiego natężenia prądu ten tranzystor dobrze pracuje, a następnie (znając napięcie prądu w układzie oraz oczekiwane natężenie prądu) z prawa Ohma wyliczyć wartość rezystora, jaki należy użyć (R=U/I).

Podany przez kolegę w przykładzie powyżej rezystor 2,2k jest wartością typową i często stosowaną - przy napięciu 5V na bazę tranzystora trafia natężenie około 2,3mA co przy wzmocnieniu tranzystora (kilkusetkrotne) jest w zupełności wystarczające do prawidłowego załączania przekaźnika.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 17:51 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Właśnie i jaki tranzystor zastosować, przekaźnik potrzebuje 10mA jest zabezpieczony diodą wewnątrz fabrycznie dlatego zastanawiam się czy nie można go bezpośrednio podłączyć skoro około 20 mA można z avr szarpnąć ja pisał P. Mirek
Jeżeli dobrze policzyłem 50mW.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 18:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

No tak - skoro przekaźnik ma wewnętrzną diodę zabezpieczającą i potrzebuje tylko 10mA (chociaż tak po prawdzie to w karcie katalogowej ta wartość podana jest jako typowa, nie maksymalna) to po podłączeniu bezpośrednio do pinu procesora będzie on pracował prawidłowo.

ALE : następnym razem weźmiesz do ręki inny przekaźnik - bez diody, czy też o większym prądzie sterującym cewki - nie sprawdzisz dokładnie jego noty katalogowej i podepniesz bezpośrednio do procesora (bo poprzedni tak działał) i istnieje ryzyko, że coś uszkodzisz.
Czyli to rozwiązanie jest dobre tylko dla tego konkretnego przypadku, natomiast zastosowanie tranzystora i diody ZAWSZE gwarantuje prawidłowe sterowanie przekaźnikiem.
Dodatkowo zyskujesz możliwość sterowania przekaźnikami o innym napięciu załączającym cewkę.

Wystarczy jakikolwiek, najtańszy tranzystor NPN / PNP. Przy wykonywaniu układu należy tylko zwrócić uwagę na jego podłączenie oraz sterowanie - stanem wysokim czy niskim.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 18:19 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Nie niema takiej tragedii zawsze sprawdzam tylko nie mam miejsca na tranzystor i rezystor dlatego taki przekaźnik zastosować myślę po za tym jak bym nie liczył to nie znalazłem tranzystora który by tam włożyć z tak małym wzmocnieniem w zasadzie 1 do 1 czy 1 do 10 no powiedzmy 1mA z avr a przekaźnik 10mA no chyba że źle coś rozumiem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 18:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Fedorian napisał(a):
skoro około 20 mA można z avr szarpnąć ja pisał P. Mirek

Co ty opowiadasz??? wiesz co to przekaźnik ? ... hmmm może zajrzyj pan tutaj: http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/pr ... cenia.html

i zapomnij raz na zawsze o szarpaniu AVR'a przez przekaźnik - no! chyba że lubisz same kłopoty i .... no dobra już dalej nie będę mówił - ale jak słyszę o podłączaniu przekaźnika pod AVR to mi się włosy na szyki skręcają :lol:

------------------------ [ Dodano po: kilkunastu sekundach ]

Fedorian napisał(a):
po za tym jak bym nie liczył to nie znalazłem tranzystora który by tam włożyć z tak małym wzmocnieniem w zasadzie 1 do 1 czy 1 do 10 no powiedzmy 1mA z avr a przekaźnik 10mA no chyba że źle coś rozumiem

Poza tym to ŻADNE wzmocnienie - tranzystor działa tu jak ZWYKŁY KLUCZ a nie wzmacniacz


Autor postu otrzymał pochwałę

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 18:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Wszystko się zgadza przy założeniu, że rezystancja cewki w/g noty to 500ohm +/-10%. Wtedy można przyjąć, że faktycznie stosując R1-D1A0500 (dokładnie taki symbol), który ma wewnątrz diodę zabezpieczającą i pracuje na 5V ( tutaj ważne jest by odpowiednio podłączyć zasilanie tego przekaźnika), będzie płynął przez niego prąd I=U/R, I=5V / 500ohm, I=10mA

Na stronie http://probyte.fi/oscom/product_info.php?products_id=366&language=en można przeczytać:
Sensitive relay 5V. Coil 5V 10mA, the control processor to direct the IO with a drawing pin!

Czyli wynika z tego, że można, ale...

No właśnie, ale co w przypadku jego awarii (zmiana rezystancji cewki lub jej zwarcie)? Prawdopodobnie uszkodzeniu ulegnie również procesor, prawda?
Dlatego daje się tranzystor (w/g schematu, który zamieścił SunRiver), który między innymi zapobiega takiej sytuacji.
Tranzystor może być o oznaczeniu np. BC557 lub podobny, ważne by był to tranzystor PNP.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 18:33 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

O nareszcie jakieś ważne i sensowne informacje dzięki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 cze 2015, o 18:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 06 maja 2014
Posty: 415
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 26

Cytuj:
po za tym jak bym nie liczył to nie znalazłem tranzystora który by tam włożyć z tak małym wzmocnieniem w zasadzie 1 do 1 czy 1 do 10 no powiedzmy 1mA z avr a przekaźnik 10mA no chyba że źle coś rozumiem.


Tutaj jeszcze dopowiedzenie:

Przykładowo zakładając prąd bazy kolektora 1mA i wzmocnienie x100 : z obliczeń dostajemy 100mA. Ale to nie oznacza, że dokładnie taki prąd popłynie przez tranzystor. To oznacza, że maksymalnie taki prąd może popłynąć przez tranzystor. Czyli ten Twój przekaźnik i tak weźmie 10mA (bo tyle potrzebuje, a nie przekracza to maksymalnej wydajności wysterowanego tranzystora).



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 09:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

SunRiver napisał(a):
Tranzystor może być o oznaczeniu np. BC557 lub podobny, ważne by był to tranzystor PNP.
To ja się jeszcze dopytam jak można. Dlaczego PNP? Czy NPN w tym przypadku powodowałby, że coś nie będzie działać prawidłowo, czy zabezpieczenia nie będą takie dobre jak w przypadku NPN? Bardzo proszę o wyjaśnienie :)

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 10:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 gru 2014
Posty: 1540
Pomógł: 269

Oczywiście, że można dać tranzystor NPN, tylko trochę inaczej się go podłącza, a jak to odsyłam do poradnika pana Mirka http://mirekk36.blogspot.co.uk/2012/04/przekaznik-procesor-i-zakocenia.html

Ważne, aby odpowiednio to wszystko połączyć prawda?
Kolega SunRiver zamieścił schemat na tranzystorze PNP, dlatego aby nie wprowadzać dodatkowego zamieszania podałem symbol BC557 lub podobny. Dla układu na tranzystorze NPN może być np BC547, zgadza się?

Obydwa układy działają jako klucze tranzystorowe.
Tranzystory NPN stosuje się tam, gdzie chcemy sterować przepływem prądu w obwodzie zasilanym napięciem dodatnim w stosunku do emitera (jak podasz 5V na jego bazę to przekażnik sie załączy), a PNP - gdy chcemy sterować prądem w obwodzie zasilanym napięcem ujemnym w stosunku do emitera (jak podasz 0V na jego bazę to przekażnik się załączy).

Teraz jaśniej? :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 10:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

Wszystko już jasne, bardzo dziękuję za pomoc i objaśnienia :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 12:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tyle, że rozwiązanie z NPN jest nieco lepsze - gdy np zasilamy przekaźnik napięciem +12V a nie 5V. Ponieważ wtedy tranzystor PNP się nie otworzy do końca i mogą być kłopoty. W przypadku NPN takich problemów nie będzie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 15:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

misiulu napisał(a):
To ja się jeszcze dopytam jak można. Dlaczego PNP? Czy NPN w tym przypadku powodowałby, że coś nie będzie działać prawidłowo, czy zabezpieczenia nie będą takie dobre jak w przypadku NPN? Bardzo proszę o wyjaśnienie


odnosiłem się do tego konkretnego przypadku na schemacie gdyż ukłąd połaczenia dla NPN jest nieco inny

Obrazek

i tu może być dowolny NPN


kwestią tego NPN czy wcześniejszego układu z PNP jest oczywiście tylko to czy chcemy sterować sygnałem LOW czy HI :)

z czym się to wiąże ?? upraszczając (bo chyba każdy zna zasadę działania tranzystora)
Dla NPN mamy sterowanie sygnałem HI (kanał P) czyli 1 a tranzystor "przełącza " w obwodzie MASY (GND)
Dla PNP mamy sterowanie sygnałem LO (kanał N) czuli 0 a tranzystor "przełącza" w obwodzie zasilania VCC

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 17:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi teraz jest wszystko jasne i zapominam o podłączaniu czegokolwiek bezpośrednio pod procesor.
Tranzystorki kupione smd miejsce na płytce dopracowane.
Mam nadzieje że nikogo nie przyprawiłem o zawał serca.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 17:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Fedorian napisał(a):
Mam nadzieje że nikogo nie przyprawiłem o zawał serca.


Spokojnie po to jest forum by sobie pomagać ... szkoda że nie podołałem :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 17:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 mar 2015
Posty: 310
Pomógł: 18

SunRiver napisał(a):
Dla PNP mamy sterowanie sygnałem LO (kanał N) czyli 0 a tranzystor "przełącza" w obwodzie zasilania VCC
Nic dodać, nic ująć - warunkiem jest jedno wspólne zasilanie VCC. Pan Mirek wspominał już o słabościach z PNP.
Chciałbym wskazać na kłopoty, jakie wynikają przy podwójnym zasilaniu - VCC i "+5V". Otóż wzrost napięcia "+5V"już o 0,5V zmienia charakterystykę tranzystora z "przełącznika" na wzmacniacz liniowy odwracający - nie istnieje stan wyłączenia.
Niech rysunek1 SunRiver`a jest tego ilustracją.
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 17:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Wirnick napisał(a):
Nic dodać, nic ująć - warunkiem jest jedno wspólne zasilanie VCC. Pan Mirek wspominał już o słabościach z PNP.


Doczepiliście się rysunku jak pies do kości :) ... panowie to nie było żadne podanie rozwiązania tylko pokazanie sposobu na podłączanie obciążeń indukcyjnych do mikrokontrolera .... że nie do pinu , a przez tranzystor ..,... po za tym układy w/g kości niezgody czyli schematu PNP działają prawidłowo na wspólnym zasilaniu ... zresztą to jest oczywiste dla czytających ze schematu -- celowo jest podane zasilanie cewki... gdyż jednoznacznie też z zapytania wynika iż coil relaya jest zasilany właśnie 5V ...

ech...

Na szczęście cel osiągnięty , kolega wie już że żadnych indukcji nie podłącza się pod piny procka bezpośrednio , a o to chodziło

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 19:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

W takim razie może rzucicie okiem na ten schemat czy to ma prawo bytu i zadziała.
oczywiście należało by dodać jeszcze piny do programowania procka.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 21:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 paź 2011
Posty: 8583
Pomógł: 337

Fedorian napisał(a):
W takim razie może rzucicie okiem na ten schemat czy to ma prawo bytu i zadziała.
oczywiście należało by dodać jeszcze piny do programowania procka.


Wybacz kolego ale niech się wypowiedzą inni , tymczasem ja nie chce wprowadzać w błąd , jak poprzednio :)

_________________
[b]San Escobar! Patria mia! Tu eres como la salud.[/b]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 cze 2015, o 22:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Wirnick napisał(a):
Pan Mirek wspominał już o słabościach z PNP

Ale ja nie pisałem, że to zaraz jakaś masakra - tylko że NPN daje czasem większe możliwości ;) poza tym - tak się składa, że ja nigdy nie używam przekaźników na 5V - wolę mieć zawsze odseparowane napięcie zasilania przekaźników czyli to sprzed stabilizatora 5V ... wtedy się wszystko zwykle ładnie składa do kupy.

Ale jeśli już ktoś używa przekaźniki na 5V to wydaje mi się że tranzystor PNP to wręcz równorzędne rozwiązanie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 13 cze 2015, o 09:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2014
Posty: 438
Lokalizacja: Zambrów
Pomógł: 22

SunRiver napisał(a):
Wybacz kolego ale niech się wypowiedzą inni , tymczasem ja nie chce wprowadzać w błąd , jak poprzednio :)

Nie wprowadziłeś w błąd :) Ja się dopytywałem po prostu z braku wiedzy! Nie każdy jest taki rozgarnięty, aby od razu wyczytać z rysunku co podałeś wszystkie potrzebne informacje, które potem zostały doprecyzowane i wyjaśnione i dopiero stało się jasne co i jak :D Chciałem po prostu rozwiać swoje wątpliwości.

Tyle wiedzy SunRiver co ty przekazujesz i pomagasz to nie masz nawet prawa tak myśleć, że wprowadzasz kogoś w błąd! :) Takiej wiedzy, jak od was doświadczonych ludzisków to nigdzie nie uzyskasz po prostu pytając, a często nawet jak zapłacisz to nie dostaniesz nic konkretnego :)

Także uszy do góry bo Sun zobowiązuje i słoneczko musi jasno świecić, a nie przygasać hehe

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2015, o 16:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 17 maja 2015
Posty: 26
Pomógł: 0

Nie wprowadziłeś w błąd bo można w tym wypadku użyć pnp lub npn więc nie widzę tutaj żadnego problemu.
I dzięki za zainteresowanie i pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 cze 2015, o 18:37 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 04 lis 2014
Posty: 267
Lokalizacja: Krosno
Pomógł: 38

Przykładowo przy użyciu pnp dla stanów 0 i 1 zasilanie przekaźnika 12V:

ObrazekObrazek

widać wyraźnie że tranzystor jest nie w pełni zamknięty przy stanie 1, również zależy jaki minimalny prąd podtrzymania jest dla danego przekaźnika.

poniżej jest to przerost formy nad treścią i marnowanie elementów, wystarczyłby sam npn, ale przykład pokazuje prawie w pełni wyłącznie tranzystora pnp
ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO