Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 13:06


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 maja 2015, o 20:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Witam,

Mam takie pytanie. Pewnie dla was sprawa banalna ale wolę zapytać żeby czegoś nie zepsuć.

Procesor jest podłączony do programatora (Atnel) i do zasilania zewnętrznego 5V. Cały układ (5 silników, 10 przycisków) jest podłączony do tego samego zasilania zewnętrznego 5V. Jak odłączam programator to układ przestaje działać jakby procesor nie miał zasilania. Czy mogę jakoś w miejsce zasilania z programatora podłączyć 5V czy będzie to za duże napięcie dla procesora?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2015, o 20:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

A co to za układ? Jakiś schemat? 5V to pewnie normalne zasilanie dla tego procesora.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2015, o 21:04 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Procesor to ATmega644P. Jak odłączam Kande to program przestaje działać. Jak tylko wrócę to narysuję układ i podeślę wszystkie informacje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2015, o 21:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

to pewnie masz problem z masami eeeeh

Od schematu się powinno takie pytanie zaczynać jednak

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2015, o 22:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Ok. W załącznikach schemat podłączenia programatora i zdjęcie zasilacza, którego używam (popularny YwRobot Uwy=5/3.3V). Wszystko na płytce prototypowej. VCC=5V.

Jak mam podpięty programator wszystko ładnie śmiga, jak odepnę usb to nic nie działa, pomimo że zasilacz nadal podaje napięcie.

Obrazek

Obrazek

Proszę o pomoc.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2015, o 22:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A cóż to takiego USB (KANDA)?

Panie KANDA to jest standard złącza programator - procek (to 10 pinowe gniazdo/wtyk)

A jeśli ty odłączasz nie KANDA (czyli tą taśmę) tylko kabel USB to nie dziw się że układ nie działa - bo odłączony z USB programator trzyma procka w RESECIE.

Odłączaj kabel pomiędzy programatorem a prockiem

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2015, o 23:09 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Odłączyłem tak ja Pan radzi i faktycznie teraz można już sterować serwem ale z kolei bez programatora dziwnie serwo się zachowuje. Jakby nie mogło znaleźć środkowego punktu, ciągle zmienia położenie... Na pewno ma to związek z programatorem bo jak podłączam taśmę z powrotem to znowu działa dobrze, wciskam mikrostyk jedzie, puszczam nie jedzie. Odłączam taśmę, serwo reaguje na mikrostyki ale puszczeniu robi co chce.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2015, o 23:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Już pisałem ci wyżej - masz gdzieś babola w połączeniach ... prosiliśmy o schemat, ale niestety pokazałeś bardziej laurkę niż schemat - więc ciężko powiedzieć co masz tam zbabolone.

Obejrzyj sobie ten kurs: http://atnel.pl/kurs-cadsoft-eagle.html

i narysuj schemat tak jak się należy. Podpatrz sobie jak się rysuje schematy (w tym kursie) albo podejrzyj schematy na stronie www.atnel.pl w dziale Elektronika

wtedy będzie można zrozumieć co robisz - elektronicy posługują się jak widzisz schematami .... a nie obrazkami czy opisami

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 maja 2015, o 23:53 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Ok, przepraszam, już się za to zabieram jak należy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 00:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Antystatyczny napisał(a):
Nie wiem, czy to wierne odwzorowanie połączeń, czy tylko brak doświadczenia w rysowaniu schematu.

Ot właśnie o to chodzi ;) dobry schemat to jednak podstawa dobrego zrozumienia

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 07:18 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

No i jedno vcc na tej laurce na noge 5 tez masz z programatora tylko...

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 08:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2013
Posty: 157
Lokalizacja: Rbk
Pomógł: 5

Kolejna sprawa to brak rezystora na pinie reset.
Jeśli całość jest dobrze widoczna na płytce prototypowej, możesz zrobić jej zdjęcie.


Pozdrawiam!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 12:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2013
Posty: 65
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 4

Podłącz sobie to tak:
Obrazek
J1- będziesz mógł sobie zmienić czy zasilanie ma być z zasilacza czy z USBAsp
Ale polecał bym zasilanie z zasilacza, bo USB ma małą wydajność prądową...

P.s. Tą Atmegę 644 masz w obudowie DIP czy TQFP ??
Bo trochę się różnią pinami...
Schemat co zapodałem wyżej jest do obudowy TQFP (wzorowałem się na schemacie zamieszczonym przez Ciebie) czyli ATmega644A

A Ten do obudowy DIP:
Obrazek

_________________
Tylko głupi wie wszystko....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 18:31 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Wykonałem schemat bardziej starannie. Zgadza się z rzeczywistością.
Obrazek

Dodatkowo wrzucam kod programu:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


oraz film z działaniem z programatorem, i bez programatora:
https://www.youtube.com/watch?v=pTnV7qU8J6s

Różnica widoczna prawda? Oczywiście, w program steruje 5 serwami ale na schemacie podłączone jest tylko serwo1.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 19:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 wrz 2013
Posty: 157
Lokalizacja: Rbk
Pomógł: 5

A tym wiesz, że NIGDY nie korzysta się z obu źródeł zasilania na raz?
Albo zasilasz z USB, albo z zasilacza.
Bo w takim przypadku robisz zwarcie.


Pozdrawiam!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 19:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

No ale przecież odpinam taśmę, to zasilania tą drogą nie podaję. Poza tym zasilanie USBASP nie da mi 5V wymaganych przez serwo.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 19:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

5v ci da usb asp to tak na marginesie na moje sprawdz zasilanie z zasilacza na stykowce i dodaj filtracje

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 19:32 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Ogolnie filtracja u ciebie lezy. Nie dziw sie ze serwo glupieje. Zasilacz ma 250mA a zasilanie usb asp 500 mA ? Bo tak to wyglada.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 19:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Zostawiłem multimetr w pracy :( Jutro go odbiorę to sprawdzę.

A taka sprawa: Do modułu zasilającego "YwRobot MB102" doprowadzam zasilanie z zasilacza D-Link, który ma takie parametry:
-Wejście 100-240V ~ 0,4A, 50-60Hz,
-Wyjście 5V, 2,5A

Potem ten YwRobot musi podać te 5V na płytkę. Sprawdzę jutro ale możliwe jest że może tego nie robić? Może napięcie wyjściowe D-Linka jest za niskie?

Wspominałeś o filtracji. Co konkretnie dodać??

------------------------ [ Dodano po: 25 minutach ]

Sprawa rozwiązana. Wystarczyło VCC programatora przełączyć na +5V zasilacza. Wszystko gra i buczy. Narobiłem problemów taką pierdołą ale dowiedziałem się, jak normalnie rysować schematy :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 21:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Panicz74 napisał(a):
Zostawiłem multimetr w pracy :( Jutro go odbiorę to sprawdzę.

A taka sprawa: Do modułu zasilającego "YwRobot MB102" doprowadzam zasilanie z zasilacza D-Link, który ma takie parametry:
-Wejście 100-240V ~ 0,4A, 50-60Hz,
-Wyjście 5V, 2,5A

Potem ten YwRobot musi podać te 5V na płytkę. Sprawdzę jutro ale możliwe jest że może tego nie robić? Może napięcie wyjściowe D-Linka jest za niskie?


Jak podajesz 5V na stabilizator który na wyjściu ma mieć 5V to po co ci ten stabilizator ??



Panicz74 napisał(a):
Sprawa rozwiązana. Wystarczyło VCC programatora przełączyć na +5V zasilacza. Wszystko gra i buczy. Narobiłem problemów taką pierdołą ale dowiedziałem się, jak normalnie rysować schematy :)


Trochę mnie martwi to co napisałeś bo problem ci jeszcze wróci gdyż z tego co piszesz wywnioskowałem że gdzieś nie masz mas połączonych ... zasilacz ... usb ... uc ... serwa ... inne peryferia

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 22:40 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

1. Stabilizator MB102 po po prostu wygodnie się wkłada do płytki prototypowej i wyjmuje, po to tam jest :)

2. Tak, to prawda peryferiów będzie x5. Ale nie będą pracować jednocześnie więc problem za dużego spadku napięcia myślę odpada.

Chyba, że czegoś jeszcze nie zauważyłem...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 maja 2015, o 23:07 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Panicz74 napisał(a):
...Sprawa rozwiązana. Wystarczyło VCC programatora przełączyć na +5V zasilacza. Wszystko gra i buczy. Narobiłem problemów taką pierdołą ale dowiedziałem się, jak normalnie rysować schematy :)

Czyli to co koledzy wyżej pisali. Nie podłączyłeś wszystkich pinów zasilających procesor do +5V z zasilacza. Dodatkowo prawidłowa filtracja jest bardzo ważna. Poczytaj!



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 11 maja 2015, o 08:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2013
Posty: 432
Lokalizacja: Gostyń / Poznań
Pomógł: 25

Ja proponuję mimo wszystko, robić wszystko jak się należy od początku... bo takie łatanie "bo jakoś działa" jest na krótką mete...
Kiedyś jak zaczynałem za młodu pracę to mi mówili: "Nie ucz się robić pataraki, bo jak się raz nauczysz robić patarake to będziesz robił ją całe życie" i wydaje mi się że też tak powinieneś podejść do tematu...
Pozdrawiam

_________________
Podpis...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2015, o 15:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Jeszcze takie pytanie. Chciałbym zrobić stabilizator napięcia dla silników 6V. Czy mogę zasilić takim napięciem też procesor ATmega644P, 16MHz?? Długo pożyje taki procesor? Czy coś koniecznie wstawić pomiędzy VCC i AVCC procesora a stablilizator 6V???



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2015, o 15:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Panicz74 napisał(a):
napięcia dla silników 6V. Czy mogę zasilić takim napięciem też procesor ATmega644P,

A że tak zapytam? wg kolegi to skąd się bierze coś takiego jak wartość napięcia zasilania dla różnych układów ?

Tzn skąd np kolega czerpie takie informacje ? .... Bo jeśli tak "na czuja" to może równie dobrze dałoby radę zasilić ATmega644P napięciem 230V z sieci ? Sorki, że tak pytam - ale to może naprowadzi ciebie na źródło wiedzy na temat zasilania KONKRETNEGO scalaka - nie tylko procesora.

Wiesz, że są do każdego elementu noty aplikacyjne PDF producenta ? Wiesz że w nich podane jest zawsze minimalne możliwe napięcie , maksymalne możliwe a także wartość napięcia jakiego nie można przekroczyć ..... Może jednak warto tam zajrzeć ? Na prawdę przyda ci się to

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2015, o 16:08 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

No tak, niby absolute limit to 5,5V. Czyli te 6V mogłoby zaszkodzić... A można jakoś obniżyć napięcie doprowadzane do procka?

Bo widzicie, mam taki problem:

Jest 5 serw TowerPro SG-5010 na zasilaniu 5V. Pracują one na zasilaniu od 4,8 do 6V. Jak działa jedno to jest ok, natomiast jak jak chcę uruchomić już 2 to po ruchu pierwszego drugie ma już problem (chociaż coś tam słychać, że próbuje). Problemu upatruję w spadku napięcia więc chciałbym im dostarczyć więcej napięcia (do 6V) ale układ ma mieć jedno źródło zasilania a nie chciałbym sfajczyć procesora...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2015, o 17:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No to teraz musisz sobie z kolei poczytac o pradzie .... i wydajnosci pradowej twojego zrodla zasilania

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2015, o 17:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 lut 2014
Posty: 227
Lokalizacja: LDZ
Pomógł: 22

Wydajność ma 2,5A przynajmniej tak napisał. Teraz pytanie ile pobiera serwo? Kolejne pytanie jakiej grubości są ścieżki doprowadzające zasilanie do serw? Tutaj nie tylko napięcie wejściowe ma wpływ na działanie układu.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2015, o 18:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 20 mar 2015
Posty: 104
Pomógł: 0

Sprawa wygląda tak:

1x serwo TowerPro sG-92R (4,8V/0,7A),
4x serwo TowerPro SG-5010 (4,8-6V), nigdzie nie mogę znaleźć informacji o Amperach ale pewnie też tak koło 1A.

Błąd pewnie leży po stronie zasilacza:
Uwy=5V, 2,5A

Czy jak zmienię zasilacz na 12V/5A + stabilizator 5V problem ustąpi?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 12 maja 2015, o 18:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

ryba84 napisał(a):
Wydajność ma 2,5A przynajmniej tak napisał.

No i co z tego, że napisał ? Ale widać jeszcze kolega mocno sobie nie zdaje sprawy z tak podstawowych rzeczy. Kto zasila układy mikroprocesorowe zasilaczem z wyjściem 5V ??? kto ? .... już na samym durnym kablu od zasilacza do układu ma spadki napięć, już sam kabel działa jako antena i cały śmietnik leci na procka a dokładając jeszcze do tego że z tego samego napięcia zasila silniki / serwa - to już kaplica i amen .... kto tak robi? kto ?

Dla mikrokontrolera zapewnia się oddzielne zasilanie +5V a nie żadne tam +5,5V że już o 6V nie wspomnę bo to (jak to mawiał ostatnio jeden pan :D odmęty szaleństwa) :lol: .....

Skąd +5V - panie z zasilacza +8V do +12V ! .... po drodze stabilizator albo mała przetworniczka.

i NAWET jeśli serwa mają być zasilane tym samym napięciem to nie podłącza się ich do gałęzi z której idzie 5V do procka.

Tutaj jednak dochodzi jeszcze kolejny problem - opisane dziwne działanie serw wcale nie musi wynikać tylko ze spadków napięć (bo wątpię żeby to były jakieś serwa samchodowe na 12A albo więcej, pewnie małe modelarskie coś tam ..... Więc przyczyna leżeć może po prostu w programie w złym sterowaniu a nie w sprzęcie ...

Jak autor da na koniec jeszcze 6V na procka - to skończy się to siwym dymem i będzie koniec zabawy.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Cytuj:
1x serwo TowerPro sG-92R (4,8V/0,7A),
4x serwo TowerPro SG-5010 (4,8-6V), nigdzie nie mogę znaleźć informacji o Amperach ale pewnie też tak koło 1A.


Matko! no tak - jeśli wiesz co mówisz i jeśli aż tyle prądu pobierają te serwa to o czym my tu mówimy w ogóle ? nawet przy zasilaczu 5V/2.5A .... to masakra - i spadek napięcia .... nieporozumienie

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO