Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 18:04


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 mar 2015, o 12:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 kwi 2012
Posty: 67
Lokalizacja: Drawski / Gorzów
Pomógł: 0

W trybie normal mam podłączone w tej chwili do up trzy scalaki: 2xDS18B20 i jeden DS1820. Linia DQ podciągnięta do +5V rezystorem 4k7. Użyłem książkowych bibliotek od odczytu 1wire - wcześniej nie odczytywałem poprzez tą bibliotekę. Dwa układy (DS18B20) kupione w tym samym czasie z TME, trzeci miałem już wcześniej (więc odpada możliwość jakiś podróbek). Zakup w różnym czasie wyklucza także ich jednakową wadę.
Problem polega na tym, że odczytują zawyżoną temperaturę. W tym samym projekcie wlutowany jest RTC który wskazuje poprawą temperaturę w pomieszczeniu. Na co powinienem jeszcze zwrócić uwagę w plikach do 1wire?

Kod:
Sensor1 (DS18B20): 32.9 oC
Sensor2 (DS18B20): 33.1 oC
Sensor3 (DS1820): 33.1 oC
at+temp?
DS3231 temperature: 21.1 oC



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 12:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Przede wszystkim zwróć uwagę jak mierzysz tą temperaturę, gdzie? jak są czujniki umieszczone itp .... bo na pewno DS'y nic nie zawyżają ;) Ostatnio też był taki temat na forum

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 12:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 kwi 2012
Posty: 67
Lokalizacja: Drawski / Gorzów
Pomógł: 0

Pomiędzy DS18(B)20 a DS3231 jest kilka cm fizycznej różnicy na płytce drukowanej. Wykluczam usterkę DS18.., połączone są równolegle do tego samego złącza. Wszystkie czujniki mierzą temperaturę powietrza w tym samym pomieszczeniu. Możesz podać link do tematu o którym wspomniałeś?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 12:43 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ja też wykluczam usterkę DS18 ;) ... bo to typowy problem gdy ktoś zaczyna sobie porównywać temperatury a nawet nie pokaże nie napisze jak i gdzie ma umieszczone czujniki. Już samo pisanie że "mierzą temperaturę w tym samym pomieszczeniu" podpowiada że możesz tu robić jakieś mega babole. Czy to problem pokazać - opisać jak i gdzie masz umieszczone czujniki? jak dołączone itp ? jakąś fotkę ?

linku niestety nie pamiętam ale pamiętam że brałem udział w takiej dyskusji i szybko się okazało że po właściwym umieszczeniu czujników pokazywały identyczne prawie temperatury

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 12:54 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 kwi 2012
Posty: 67
Lokalizacja: Drawski / Gorzów
Pomógł: 0

Sprowadziłeś mnie do poziomu przedszkolaka, ale ok. Może to i dobrze.
Zatem przesyłam zdjęcia.
Kod użyłem z niebieskiej książki, zmieniłem oczywiście linię DQ, poniżej fragment mojego kodu - docelowy będzie nieco inny póki co wziąłem Twój żeby sprawdzić poprawność odczytu temperatury.

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


ObrazekObrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 13:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

main.c napisał(a):
Sprowadziłeś mnie do poziomu przedszkolaka, ale ok. Może to i dobrze.

Hmmm to może ktoś inny pomoże dalej, podpowie coś.... ja nie będę tak dyskutował. Pozdrawiam.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 13:06 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 26 kwi 2012
Posty: 67
Lokalizacja: Drawski / Gorzów
Pomógł: 0

Nie mów, że się obraziłeś. Zaskoczyłeś mnie tym, że potrzebujesz zdjęć bo wydawało mi się, że słownie opisałem to wystarczająco. Ale ok - rozumiem tego co wymagasz. Przyznaję, że to zdanie mogłem odpuścić za co przepraszam. Bądź co bądź dziękuję za chęć pomocy.
Mam sprawdzony czujnik w obudowie (w trybie pasywnym) więc wieczorem w celu sprawdzenia kodu (ew. pomyłek w konfiguracji) podłączę go i dokonam odczytu temperatury.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 13:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Ok, moim zdaniem możesz zrobić prostą próbę, weź do testu tylko jeden czujnik z tych wszystkich DS1820 albo jeden z nich wyprowadź na trzech cienkich przewodach a reszta niech tam sobie siedzi. Wtedy ten na trzech przewodach połóż na plecach tegoż scalaka DS3231 którym mierzysz temperaturę i wtedy sprawdź jaka będzie różnica

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 13:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 27 sty 2014
Posty: 194
Lokalizacja: Jantar
Pomógł: 3

Gdzieś słyszałem, że firma Dallas wypuściła serie tych czujników ze psującymi się Romami czy jakąś inną pamięcią. Właśnie przez to podobno są te pomiary złe o około 2 stopnie. Sam zawsze odejmuję dwa stopnie bo widzę że np na termometrze rtęciowym jest 20C a na ds18b20 np 22C. Raz mi się zdarzyło, że dobrze pokazywał.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

_________________
Bluebook, Greenbook



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 15:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2013
Posty: 376
Lokalizacja: Kłopoty-Stanisławy
Pomógł: 33

Alan Bejnarowicz napisał(a):
widzę że np na termometrze rtęciowym jest 20C a na ds18b20 np 22C. Raz mi się zdarzyło, że dobrze pokazywał.


:o .....

mam rejestrator temperatur i zasilania i działają tam 4 ds'y (18B20) , każdy na oddzielnej linii 1Wire .... nie są to może wskazania 'wzorcowe" ale ... do rtęciowego nawet bym tego nie porównywał ... owszem porównywałem swego czasu do np. termometrów w stacjach pogodowych i zawsze różnica była akceptowalna ( +/- 1 stopien MAX, avr 0.5 stopnia) . Nie wydaje mi się aby MAXIM pozwolił sobie na jakiesz większe niedokładności w (chyba) jednym z najbardziej popularnych termometrów cyfrowych na świecie.

Fakt, jakaś wadliwa partia mogła się zdarzyć, ale od ok 2 lat nic mi się takiego nie przytrafiło, a przemaglowałem ich kilkadziesiąt.

_________________
50 znaków Atnela ....



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 15:49 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 paź 2014
Posty: 54
Pomógł: 0

W ubiegłym roku wykorzystałem ok. 5 tys. czujników DS18B20, uwaga (!) nie było żadnych problemów :) Były zamawiane u różnych dystrybutorów, także możliwość "dobrze Ci się trafiło" odpada. Pomiar temperatury to nie jest tak prosta sprawa jak mogłoby się wydawać, od strony elektronicznej może prosta bo komunikacja jest trywialna i podłączenie, ale sama filozofia pomiaru to zupełnie inna sprawa.

_________________
Likwidator absolutny.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 16:07 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Alan Bejnarowicz napisał(a):
Gdzieś słyszałem, że firma Dallas wypuściła serie tych czujników ze psującymi się Romami

Panowie proszę już nie odgrzewać tego kotleta ;) bo fakt była taka partia ale to już kilka lat temu i dawno nieaktualne, tymczasem jak tylko ktoś napisze że ma niby za wysoką temperaturę - to najczęściej zaraz się pojawia właśnie ta informacja .... na prawdę niepotrzebnie.

Likwidator napisał(a):
Pomiar temperatury to nie jest tak prosta sprawa jak mogłoby się wydawać, od strony elektronicznej może prosta bo komunikacja jest trywialna i podłączenie, ale sama filozofia pomiaru to zupełnie inna sprawa.

I z tym się można w PEŁNI zgodzić - dlatego zacząłem od tej strony pytania .... bo ludzie siedzą i grzebią w kodzie i elektronice - zamiast prawidłowo podejść do samych pomiarów - szczególnie gdy chcą porównywać to z innymi czujnikami/termometrami.

Najczęściej każdemu się wydaje - że jak jest pomieszczenie to obojętnie gdzie nie postawi termometru to będzie przecież taka sama temperatura. I nie jest to sprowadzanie NIKOGO do poziomu przedszkolaka - ot czasem bywa że się czegoś nie wie ... a uczymy się całe życie .... Tymczasem nawet stosując zwykły termometr to okaże się że jedno pomieszczenie a będzie całkiem inna temperatura przy podłodze a inna przy suficie. Tak tak - o tym to niby każdy wie ....

ale już o tym, że jak się umieści jeden czujnik nieco bliżej źródła ciepła jakim może być nie wiem - strzelam sama płytka PCB, gdzie obok grzeje się delikatnie jakiś element niekoniecznie 7805, a inny czujnik po drugiej stronie PCB to już będzie temperatura inna ...

Więc nie ma co się denerwować TYLKO po prostu sprawdzić - postawić hmmm postarać się umieścić oba czujniki porównywane jeden obok drugiego i wtedy okaże się że temperatury się zbliżają - a później nie dziwić się, że gdy jeden oddalimy a nie weźmiemy tego że np wystaje poza obręb biurka czy stołu gdzie chłodniejsze powietrze leci sobie strumieniem w górę - już może powodować inne wskazania termometru ...

tym bardziej że czujniki cyfrowe potrafią o wiele szybciej pokazać zmiany temperatury niż rtęciowe czy alkoholowe - gdzie zwykle nikomu się nie chce czekać na zmianę słupka o jeden stopień gdy zmienia się nawet nieznacznie jego położenie w tymże pokoju.

Reasumując - na tym przykładzie widać - jak mocno nieracjonalne jest stwierdzenie typu:

Cytuj:
"przecież badam temperaturę w tym samym pomieszczeniu - więc nie powinno być takich różnic"

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 19:50 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Ja na różnicę temperatur bym zrobił , dorobił opcje skalowania tzw przekłamania... i problem rozwiązany , po co tyle pisania i zawracania głowy sobie dwoma stopniami...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 20:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 200
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 22

Cytuj:
po co tyle pisania i zawracania głowy sobie dwoma stopniami...

Ale jakie skalowanie itd..Sam miałem identyczny przypadek,też zawyżało o dwa stopnie a dwa stopnie robią dużą różnicę.DS18B20 ma pokazywać rzeczywistą temperaturę z dokładnością katalogową 0,5st.C i tyle.Problemu też do tej pory nie rozwiązałem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 20:26 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xbary napisał(a):
Ja na różnicę temperatur bym zrobił , dorobił opcje skalowania tzw przekłamania... i problem rozwiązany , po co tyle pisania i zawracania głowy sobie dwoma stopniami...

No tak ale pomyśl - zrobisz skalowanie - później zmienisz położenie czujnika i okaże się że znowu źle ... i znowu skalowanie ?

Trzeba zrozumieć - że temperatura może się różnić w dwóch miejscach oddalonych o siebie nawet o 10 cm w zależności od tego w okolicy czego znajduje się czujnik ....

A więc nie można porównywać temperatury dwóch czujników - które są TAK DALEKO od siebie .... tak tak nawet kilka cm to może być DALEKO - szczególnie jak ktoś to robi w okolicach PCB

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 20:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 08 mar 2014
Posty: 390
Lokalizacja: Głogów
Pomógł: 11

Czasem nie chcący tęż i my możemy być źródłem ciepła, kiedy jeden czujnik leży np blisko naszej reki drugi dalej i różnica już jest. Po za tym w każdym pokoju jest mniejszy lub większy ruch powietrza o różnych temperaturach. Ja bym zrobił tak jak radził Mirek, wszystkie czujniki razem na jakiś przewodach i związać np. kawałkiem taśmy izolacyjnej aby się trzymały razem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 20:57 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

To tak samo jak nieraz klienci zestawów ATB pytają mnie - dlaczego DS18B20 wlutowany w zestaw ATB zawyża temperaturę, czy nie jest aby z wadliwej partii o której kiedyś tam czytali itp itd ....

Piszę im o tym, że samo PCB ma pewną pojemność cieplną a nogi są krótkie i spore luty - dlatego temperatura jest wyższa .... Nie nadal nie wierzą ... bo jak rzekomo drugi dopną na kabelkach i przytkną nawet do tego wlutowanego to nadal jest wyższa - więc nadal domyślają się historii z kosmosu że chyba w ATB siedzi ten z kociej partii ....

no to mówię - panie - wylutuj go pan i podłącz na kabelku tak jak ten drugi i sprawdź ;)

i myślicie że nie wylutowują niektórzy żeby sprawdzić ? .... ależ wylutowują - ale może i dobrze bo wtedy ostatecznie się przekonują - co to znaczy pomiar temperatury i od czego zależy ;) Oczywiście zawsze po wylutowaniu dostaję maila typu

"miał pan rację, teraz pokazuje taką samą temperaturę jak poprzedni, piszę o tym żeby pan napisał o tym dla potomnych"

;) .... matko - no miałem na prawdę już "trochę" takich maili ;)

ale jak mówię - cieszę się bo przez takie doświadczenie na własnych błędach ludzie się w końcu uczą o co w tym chodzi - bo tak to można niektórym mówić i mówić - i to nie pomoże ;) A jak sam zobaczy, sam zrobi to ZAPAMIĘTA na zawsze w czym rzecz ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 21:02 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 lip 2012
Posty: 238
Pomógł: 5

Gdybym nie widział nie spotkał się z praktykami skalowania, to bym nie pisał. Np. w każdym sterowniku przemysłowym - nawet w tym najprostszym jest funkcja skalowania czujnika. Dlatego to że cyfrowy czujnik to nie znaczy że musi być dokładny - w środku jest czujnik oporowy a to materiał - tworzywo różnej jakości. Może wyszła seria piratów z dokładnością 5% albo 10% nawet. Kwestia nazwy że cyfrowy no to nic innego jak znajdujący się tam mikrokontroler z wejściem analogowym do pomiaru temperatury z czujnika i następnie konwersja do postaci bitowej i wysłanie do drugiego uC po jednym kablu.

Myślę że moje podejście do problemu jest żenująco amatorskie, ale wolę być krok dalej niż myśleć-kombinować-zastanawiać się dlaczego akurat jeden czujnik ma 2 stopnie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 21:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

xbary napisał(a):
Gdybym nie widział nie spotkał się z praktykami skalowania, to bym nie pisał.

xbary ależ ja przecież nie neguję skalowania jako takiego ;) co za problem

piszę tylko o tym, że zanim ktoś zajmie się skalowaniem to warto żeby najpierw dobrze zapoznał się z tym od czego zależy taki pomiar ...

A nie piszę o tym że skalowanie to bzdura

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 21:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 gru 2011
Posty: 204
Lokalizacja: Boguchwała
Pomógł: 3

Może to wam coś podpowie. Zrobiłem taki test pomiaru temperatury (czujnik temperatury to dioda 1N4007, mostek prądowy, obrobiony w AT89C4051).
1/ Umieściłem czujnik na biurku 2 cm od krawędzi, temperatura = 20,5 C
2/ Umieściłem czujnik za krawędzią biurka 2 cm , temperatura spadła po 10-ciu minutach = 19,1 C
Wróciłem do pozycji pierwszej i po 7-minutach temperatura = 20,5 c
Mój wniosek, to przeciąg jest szkodliwy nie tylko w pomiarach temperatury.
Myślę, że czujniki cyfrowe podobnie się zachowują.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 31 mar 2015, o 22:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

elsat1 napisał(a):
Myślę, że czujniki cyfrowe podobnie się zachowują.

WSZYSTKIE czujniki się tak zachowują i to trzeba zrozumieć. Tyle że takie analogowe jak termometry rtęciowe czy alkoholowe mają gigantycznie większą bezwładność ;)

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 07:50 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 paź 2012
Posty: 43
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 0

mirekk36 napisał(a):
WSZYSTKIE czujniki się tak zachowują i to trzeba zrozumieć. Tyle że takie analogowe jak termometry rtęciowe czy alkoholowe mają gigantycznie większą bezwładność ;)


Więc jakiś radiator przymocowany do ds'a powinien pomóc albo może wyliczyć średnią z np. dziesięciu pomiarów i dopiero wyświetlać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 08:04 

Pomógł: 0

Są na ten temat nawet prace dyplomowe ;)

http://www.et.put.poznan.pl/attachments ... ratury.pdf

Opracowania naukowe polecam poszukać w własnym zakresie, jak również procedury kalibracyjne, oraz warunki w jakich należy przeprowadzać kalibrację.

Egzamin z szukania informacji powinien być na maturze ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 08:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

jkarczew napisał(a):
mirekk36 napisał(a):
WSZYSTKIE czujniki się tak zachowują i to trzeba zrozumieć. Tyle że takie analogowe jak termometry rtęciowe czy alkoholowe mają gigantycznie większą bezwładność ;)


Więc jakiś radiator przymocowany do ds'a powinien pomóc albo może wyliczyć średnią z np. dziesięciu pomiarów i dopiero wyświetlać?


Absolutnie nie trzeba wyliczać żadnej średniej ani żadnych radiatorów ;) ... absolutnie nie - wystarczy właśnie odrobina zdrowego rozsądku i zrozumienie jak działa pomiar temperatury i nie doszukiwać się błędów w programach czy w czujnikach gdy dwa czujniki umieszczone w innych miejscach pokazują nieco różne temperatury np o 1 czy 2 stopnie ....

TYLKO TO ..... tylko to wystarczy - zapewniam

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 08:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

To może i ja dołożę trochę od siebie.

Kombinowałem już wielokrotnie i opisywałem w innym temacie jakie testy robiłem z czujnikami temperatury.

Myślę że te dwie fotki załatwią sprawę.

Jeden DS podłączony do radiatora
Drugi DS jest w obudowie metalowej

ObrazekObrazek

jak widać pomiar dokonany w sposób iż czujniki są bardzo blisko siebie temperatura w pokoju ustabilizowana okno zamknięte oczekiwanie na tę samą temperaturę która utrzymuje się stale to ok 20 minut, przez ten czas nie było żadnego ruchu w pokoju.

Dlaczego o tym piszę bo ruszając się mieszasz powietrze i każdy czujnik mierzy inną cząsteczkę powietrza która jest inaczej nagrzana poprzez ruch powietrza, gdy nie będziesz się ruszał to temperatury ustabilizują się.

Postawiłem tę płytkę z 2 czujnikami obok zegarka który robiłem i temp jest identyczna natomiast zegarek stojący ok 1m 50 cm od płytki pokazanej na fotkach temperatura różni się o ok 1 - 2 stopnie zależy czy jest ruch w pokoju czy nie i czy telewizor obok zegarka jest włączony czy nie.

Polecam wsadzić czujniki w hermetyczny słoik czy inne naczynie pozostawić na ok 2h i odczytać temperaturę

wtedy dopiero można stwierdzić czy czujnik zły czy program źle napisany.

Mierzenie temperatury w sposób - położę płytkę i czujniki włączam a temperatury się różnią to moim zdaniem nie jest żadne mierzenie płytki

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 09:03 

Pomógł: 0

majster napisał(a):
Mierzenie temperatury w sposób - położę płytkę i czujniki włączam a temperatury się różnią to moim zdaniem nie jest żadne mierzenie płytki


Dokładnie, dlatego do każdych pomiarów, nawet linijką jest odpowiednia metodyka.

A nie od razu twierdzenie, że jak nie pokazuje zgodnie z notą to od razu pewnie uszkodzony/podróba itd.

Dygresja z małą szczyptą złośliwości poniżej.

Jeżeli nie masz dystansu do siebie i świata, nie czytaj :P.

Przykład, polecam zmierzyć napięcie na baterii (jakiejkolwiek pod ręką) miernikiem najpierw bezpośrednio, potem przez rezystor 1M (najlepiej przez 10Mom, ale ciężko o taki u amatora).
Podobnie pomiary małych prądów, mają wpływ na badany układ (większy rezystor bocznika = mniejsze napięcie układu zasilania).
Nawet suwmiarką trzeba się nauczyć mierzyć, może nie jest aż tak problematyczny jak mikrometrem, ale też pewne zasady obowiązują.
Niestety nie uważanie na lekcjach fizyki (matematyki) bardzo szybko zostaje przez życie weryfikowane, chyba że zajmujemy się filologią rosyjską ;), bo nawet w balecie, szybko przez fizykę zostaniemy sprowadzeni na ziemię :lol:.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 11:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

rezasurmar napisał(a):
bo nawet w balecie, szybko przez fizykę zostaniemy sprowadzeni na ziemię :lol:.


Nic dodać nic ująć :)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 17:14 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Cytuj:
Kod:
Sensor1 (DS18B20): 32.9 oC
Sensor2 (DS18B20): 33.1 oC
Sensor3 (DS1820): 33.1 oC
at+temp?
DS3231 temperature: 21.1 oC



Wy tu o 2 st. C, metodologii pomiarów i fizyce, a spojrzał który jaką kolega ma "byczą" różnicę :?:
Toż nie powiecie mi, że jest ponad 11 st. w odległości kilku cm. - no chyba, że "paluszkami" podgrzejemy.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 17:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27226
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Grzegorz... napisał(a):
Wy tu o 2 st. C, metodologii pomiarów i fizyce, a spojrzał który jaką kolega ma "byczą" różnicę
Toż nie powiecie mi, że jest ponad 11 st. w odległości kilku cm. - no chyba, że "paluszkami" podgrzejemy.

Więc widzisz przy takim podejściu ciężko coś tu poradzić .... a autor zniknął - więc nie wiadomo o co chodzi.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 kwi 2015, o 19:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Też zauważyłem, że autor zamilkł kompletnie.
Ale dyskusja i tak poszła "w las" ;), ale czasem tak musi być, bo może zrodzić jakąś małą burzę mózgów.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO