Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 16:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2015, o 19:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 sty 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam,

Planuje zrobić sobie mały oscyloskop w ramach zabawy z kolorowymi wyświetlaczami TFT. Czy są jakieś wyświetlacze które by się do tego najlepiej nadawały? Zamówiłem sobie wyświetlacz 320x240 ze sterownikiem ILI9341 na spi ale jego odświeżanie jest poniżej oczekiwań a im więcej wyświetlam znaków tym wolniej chodzi :(

Znalazłem w sieci informację że do grafiki ten sterownik się nie nadaje, bardziej do tekstów więc jaki byście polecali do prostego oscyloskopu?

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2015, o 20:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

http://www.aliexpress.com/item/7-inch-T ... 31873.html

Droga zabawka, ale zdecydowanie warta swojej ceny. Długi czas budowałem sterownik wyświetlacza oparty o FPGA, bo też miałem problem z odświeżaniem, aż natknąłem się właśnie na ten wyświetlacz i od tego czasu jest to dla mnie najlepsze rozwiązanie.

Zapewne można znaleźć też mniejsze jego wersje, ale zastosowany CPLD jako zamiennik SSD1963:
  • wyklucza konieczność inicjalizacji
  • jest w pełni kompatybilny z programami napisanymi pod SSD1963
  • wbudowany kontroler PWM podświetlenia
  • 8 dynamicznych stron pamięci!


Tańsze rozwiązanie to jakiś ARM, albo jeśli koniecznie AVR to XMega z DMA i 32MHz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2015, o 22:48 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 sty 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

A z tych tańszych to które sterowniki brać pod uwagę?

Wszystkie ILIxxxx są takie wolne czy tylko te co po SPI działają? Rozumiem że jak trzeba szybko to raczej magistrala równoległa.

Który z tych by dawał rade:
SSD1963, SST7715R, HX8347D, HX8347G, HX8352A :?:

Do tych mam gotowe biblioteki w kompilatorze do ARM'ów choć wiem że korzystanie z gotowców może zbyt twórcze nie jest ale skoro są to na początku łatwiej. Duże ekrany nie są priorytetem choć tutaj jest w miarę niedrogi wyświetlacz:
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-1PC-4-3-TFT-LCD-SSD1963-Module-Display-Without-Touch-Panel-Screen-For-MP4/32231017728.html

i 4,3" to już jest na prawdę nieźle :)


Ten mój 2,4" na ILI9341 podpiąłem pod Ardunio i efekty są kiepskawe.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2015, o 23:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 kwi 2013
Posty: 418
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 102

Częstotliwość odświeżania to nie jest problem samego sterownika, a jedynie układu nadrzędnego, który po prostu nie nadąża z żądaną częstotliwością wysyłać danych...
Jednak, aby tę niedoskonałość znacząco poprawić najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie transmisja równoległa.

Myślę że SSD1963 jest najbardziej rozpowszechniony i materiały na jego temat znajdziesz bez problemu. Odnośnie pozostałych nie mam wiedzy, aby się na ich temat wypowiadać.

Wyświetlacz który przedstawiasz w linku nie posiada panelu dotykowego oraz sterownika. Jest to zupełnie "goły" egzemplarz z magistralą 24bit i liniami synchronizacji !

Najtańszy 4,3" jaki udało mi się znaleźć: http://www.aliexpress.com/item/M89-Free ... 07592.html

Proponuję abyś sobie przeanalizował czasy sygnału strobującego (EN) które będziesz musiał zachować przy założeniu konkretnej częstotliwości odświeżania.
Zakładany wyświetlacz 4,3" ma rozdzielczość wynoszącą 480x272. Ponieważ dysponuję on 16-bitową paletą kolorów to do wyświetlenia jednej "klatki" obrazu z "refresh" 10Hz potrzeba 480*272*2*10 = 2611200 zboczy EN, czyli ponad 1,3MHz...
Przy założeniu że taktujesz uC 16MHz to praktycznie co 1/12 czasu będziesz "togglował" wyjście, a gdzie czas na załadowanie danych z RAM ?!

Jednym słowem bez DMA, albo mocniejszej jednostki ciężko będzie uzyskać zadowalający efekt.

Można oczywiście tworzyć obiekty i zmieniać jedynie fragment obrazu co może okazać się dobrym pomysłem, bo w przypadku oscyloskopu zmianie ulega jedynie niewielka część obrazu podczas pomiaru. Tutaj z kolei pułapką może być niewystarczająca ilość pamięci RAM, ale proste zamalowywanie starej linii na oscyloskopie na rzecz nowych danych jest moim zdaniem jak najbardziej możliwe do realizacji bez widocznego migania, czy też bez dużego zapotrzebowania na zasoby uC.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 mar 2015, o 23:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 17 sty 2015
Posty: 3
Pomógł: 0

Czyli generalnie każdy wyświetlacz mający interfejs równoległy powinien pozwolić na płynne wyświetlenie?

Gdzieś o tych ILI9341 wyczytałem że aby wyświetlić pixele (i rysować punkty) to dużo taktów zegarowych schodzi na początek transmisji i dlatego zapis pixel po pixelu trwa długo i nie można uzyskać płynnie grafiki więc wywnioskowałem że są wyświetlacze które sobie z tym lepiej radzą.

Kiedyś zamówiłem sobie płytkę edukacyjną STM32 z wyświetlaczem i w sumie był tam podpięty do FSMC która miała być super szybka tylko miałem problem ze zmuszeniem do tego żeby ta magistrala poprawnie pracowała jak dodałem pewne elementy kodu i nigdy w sumie mi się go nie udało uruchomić. Rozumiem że jednak powinienem go pomęczyć jednak i powinno być na nim wszystko dobrze?

Było to takie coś:
http://www.aliexpress.com/item/ARM-Cortex-M3-mini-stm32-stm32F103ZEt6-Cortex-development-board-2-8-TFT-LCD-touch-screen/1274366428.html

Niestety sprzedawca nie dostarczył mi żadnych materiałów żebym chociaż widział co tam jest ustawione w wyświetlaczu. Niby ze zdjęcia wynika że opiera się na ILI9320 ale w jakim trybie to działa (8 czy 16 bit równoległym) to nie wiem jak ustalić. Normalnie z tego co widziałem w PDF to wyświetlacz ustawia się 4 pinami konfiguracyjnymi jaki rodzaj transmisji ma być a tu chińczyki wyprowadziły jeden tylko.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO