Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 24 kwi 2024, o 08:32


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 gru 2011, o 15:15 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2011
Posty: 3
Pomógł: 0

Witam mam problem z programem, w symulacji AVR studio wszystko działa jak należy, lecz po podlaczeniu do płytki wszystko się sypie.
Program zapętla się w funkcji dla czujnika środkowego i nie wychodzi, stany poszczególnych wejść czujników zmieniają się albo chaotycznie, albo poprawnie z tym że gdy czujnik PA6 wykrywa to zeruje także PA5 natomiast PA7 zeruje PA6.
Gdyby nie to że kazano nam zrobić ten projekt a dopiero później "pokazano" przerwania to pewnie bym z nich skorzystał ale w chwili obecnej w grę wchodzą tylko pętle if.
Dodam że czujniki to Sharp GP2Y0D810Z0F a silniczki pololu 1:120.
Mam też pytanie co do samego podłączenia:
Czy te czujniki mogę podpiąć wszystkie pod to samo zasilanie i masę ?
gdy próbowałem to robić jeden dzialal normalnie reszta wariowała. Dlaczego???
Symulacja która działa


Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.


Załączniki:

Aby zobaczyć załączniki musisz się zalogować. Tylko zalogowani użytkownicy mogą oglądać i pobierać załączniki.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2011, o 20:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2011
Posty: 4
Pomógł: 0

Czujniki oprócz zasilania potrzebują jeszcze kilku elementów pasywnych do poprawnej pracy - nie ma ich na schemacie.
Dodałbym jeszcze pull-up'y na liniach pomiarowych i po np 10uF na zasilaniu dla każdego czujnika .



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 gru 2011, o 21:33 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Niestety program jest napisany chaotycznie, przedstawiony problem zbyt rozległy żeby można było tak wprost pomóc :(

Tak na gorąco mogę tylko podpowiedzieć, że to na pierwszy rzut oka nigdy nie ma prawa dobrze działać.

Brak podciągania do VCC na liniach wejściowych czujników

Ze schematu nie widać z jakiego napięcia zasilane są silniki - a jeśli z +5V to nie dziwne że dzieją się dantejskie sceny na żywo :(

Brak poprawnej filtracji zasilania, która jest tak istotna szczególnie w układzie gdzie jest sterowanie silnikami

Program trzeba sprawdzać mniejszymi krokami i na żywo a nie w symulatorze

Trzeba też umiejętnie podzielić całość na mniejsze kawałki i ew dopytać o konkretne szczegóły, które powodują problemy, bo tak to jest sobie jakiś kod w oderwaniu od założeń projektu i można się tylko domyślać a niestety nie każdy ma na to czas :(

Proponuję też na spokojnie poczytać książkę i dojść do ćwiczeń z systemów czasu rzeczywistego żeby zobaczyć jak można współbieżnie sterować kilkoma różnymi procesami naraz bo to tutaj by się przydało.

W miarę uzupełnienia tematu i lepszego sprecyzowania pytań - można będzie coś konkretniej podpowiedzieć.

Aha i proszę kod umieszczać w znacznikach - tak jak to zrobiłem teraz za kolegę ok?

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2011, o 09:40 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2011
Posty: 3
Pomógł: 0

ok, czujniki są zamieszczone na płytce dedykowanej tym czujnikom.
W czym jest większy problem z płytce czy w programie ??
Jaką książkę Pan poleca ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2011, o 10:27 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27225
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Piotrek napisał(a):
ok, czujniki są zamieszczone na płytce dedykowanej tym czujnikom.

Ale ja pytałem i wskazałem błąd, że wejścia procesora nie są podciągnięte do VCC - bo tego na schemacie nie widać ale także w sposób programowy nie jest to realizowane - i to może być podstawowym problemem tego wariowania czujników jak piszesz ;)


Piotrek napisał(a):
W czym jest większy problem z płytce czy w programie ??

Ależ płytki PCB w ogóle nie pokazałeś więc nie mam pojęcia czy tam są błędy :(


Piotrek napisał(a):
Jaką książkę Pan poleca ?


Hmmm myślałem, że każdy kto wchodzi na to forum to już zna książkę o której mowa na:

http://sklep.atnel.pl/pl/p/KSIAZKA-DVD/1

Tę pozycję na pewno polecam - myślałem także że kolega już ją posiada i niejako do niej się w swojej wypowiedzi odwoływałem. Tam jest dużo cennych informacji dla kolegi w tym zakresie właśnie.

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 gru 2011, o 22:05 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 28 gru 2011
Posty: 3
Pomógł: 0

Oki dziękuję będę walczył przez noc :) Rano zdam sprawozdanie :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO