Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 22:40


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 mar 2015, o 21:13 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2013
Posty: 13
Pomógł: 0

Witam wszystkich:)
Po jakimś czasie powróciłem do transceiverów RFM73. Wszystko działa elegancko ale mam pytanie do bardziej doświadczonych użytkowników:) Czy bawiliście się może z trybami oszczędzania energii w tych układach? Jakiś czas temu zabrałem się za ten temat i dorobiłem funkcję usypiania układu, tzn usypianie , wybudzanie nadawanie oraz ponowne usypianie. Prąd pobierany jednak przez RFM to około 500uA więc sporo. Dokumentacje Hoperfa analizowałem kilka razy jednak jakoś nie mogę uzyskać mniejszego poboru prądu. Jednak główny problem jest inny: jak zmusić układy aby pobierały mniej prądu i jednocześnie mogły odbierać dane? Przerwanie IRQ działa dobrze jednak tylko gdy RFM jest w trybie "NORMAL". Chciałbym mieć uśpiony układ (kilka, kilkanaście uA) oraz tym przerwaniem wybudzać poprzez INTx AVR'ka :) Testował ktoś taki układ? Tematów trochę znalazłem ale o trybach uśpienia i odbiorze danych poprzez IRQ i wybudzanie uPC. Będę wdzięczny za pomoc, wiem że temat tych układów często przewija się prze z różne fora (tu też :) )

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2015, o 22:16 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

Ario napisał(a):
jak zmusić układy aby pobierały mniej prądu i jednocześnie mogły odbierać dane?
tak to chyba nie ma szans, a najoszczędniej to chyba sterując zasilaniem RFM poprzez procesor



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2015, o 22:29 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2013
Posty: 13
Pomógł: 0

"tak to chyba nie ma szans, a najoszczędniej to chyba sterując zasilaniem RFM poprzez procesor"
To rozumiem w przypadku gdy chce podczas trybu uśpienia nadawać i uruchomić układ :) Tak to mi już działa i poprostu przed wysłaniem mogę wybudzić RFM. Chodzi o to czy jest możliwość przejścia w jakiś tryb oszczędzania energii aby nadejście pakietu było sygnalizowane np na IRQ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2015, o 22:39 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

wiem, że tak Ci działa, tylko obawiam się, że jak uśpisz go do kilku uA to niczego nie odbierze ani nie nada,
a pisząc o sterowaniu jego zasilaniem miałem na myśli sterowanie tranzystorem, który podawałby np. masę do RFM,
ale to Ci rozumiem z jakichś względów nie odpowiada



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2015, o 22:45 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2013
Posty: 13
Pomógł: 0

wireless napisał(a):
wiem, że tak Ci działa, tylko obawiam się, że jak uśpisz go do kilku uA to niczego nie odbierze ani nie nada,
a pisząc o sterowaniu jego zasilaniem miałem na myśli sterowanie tranzystorem, który podawałby np. masę do RFM,
ale to Ci rozumiem z jakichś względów nie odpowiada


Nie odpowiada ponieważ chcę odbierać dane a jeżeli układ będzie fizycznie wyłączony to i tak nie odbierze nic:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2015, o 23:15 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

sam bym chciał znaleźć taki odbiornik, niekoniecznie RFM73, który uśpiony do kilku uA czekał na odbiór danych,
skrzynka piwa dla znalazcy :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2015, o 23:22 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2013
Posty: 13
Pomógł: 0

Dorzucam swoją skrzynkę jakby co:D A jakies sugestie może? Chodzi o urządzenie "przenośne" i pobór kilkanaście mA jest niedopuszczalny :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 1 mar 2015, o 23:44 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

a na kilka mA może być?
http://www.hoperf.com/upload/rf/RFM83.PDF



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2015, o 00:39 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2013
Posty: 13
Pomógł: 0

Niestety musi być to transceiver. A tryby uśpienia w RFM oprocz STANDBY1 i 2 czyli Sleep Mode realizował może kolega?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 2 mar 2015, o 09:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 14 maja 2012
Posty: 518
Pomógł: 6

coś udało mi się znaleźć:

Składnia: [ Pobierz ] [ Ukryj ]
język c
Musisz się zalogować, aby zobaczyć kod źródłowy. Tylko zalogowani użytkownicy mogą widzieć kod.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 10 mar 2015, o 23:25 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 09 kwi 2013
Posty: 13
Pomógł: 0

Dzięki wireless :)
Taki kod mam do usypiania RFM i pobór w tym trybie jest w okolicach 500uA. Jest to nadal dość sporo i daleko do deklarowanych producenta bodajże 30uA :) Aby odbierać dane pozostaje chyba tylko cykliczne wybudzanie transceivera chyba że jest jakiś inny sposób?:)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO