Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 13:16


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:21 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Chciałem ruszyć procki 32bitowe. roważam jakiegoś STMa. polecacie może jakąś literature na ten temat? jakiś zestawik? słyszałem o jakiejś książce kolegi SunRiver'a wraz z zestawem kinetis FREEDOM. co o tym sądzicie?


Poprawiłem temat, by był bardziej adekwatny do treści zapytania Grumpy Cat



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:23 
Online
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27212
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

A może po prostu odwiedź stronkę SunRivera

http://www.sunduino.pl/

i zobacz - bo jest tam sporo o tym jak zacząć

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:27 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2013
Posty: 322
Pomógł: 22

Witam

Dokładnie jak kolega Mirek napisał. A gdybyś nie mógł znaleźć kursu to tutaj masz link:
http://www.sunduino.pl/wordpress/kurs-programowania-stm32-vl-discovery/

Pozdrawiam
Elektronik



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:30 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Jes tylko jedno ale. Bardzo nie lubię uczyć się "z monitora". Najwygodniejszą dla mnie formą jest analogowy papier :D dlatego preferuje książki w formie druku :P. wiem, można sobie druknąć ale to nie to samo co kolorowa błyszcząca okładka :D.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:36 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 19 sty 2013
Posty: 322
Pomógł: 22

Witam

To w takim razie polecam zaopatrzyć się w:

http://kamami.pl/arm/232763-mikrokontrolery-kinetis-dla-bardzo-poczatkujacych-proste-aplikacje-zestawu-frdm-kl25z.html
http://kamami.pl/freedom-kinetis/196964-freedom-kl25z.html?search_query=kl25&results=12

Masz wszystko czego potrzebujesz aby zacząć uczyć się programować tę rodzinę mikrokontrolerów. Dodatkowo polecam:

http://kinetis.pl/

Pozdrawiam
Elektronik



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:39 

Pomógł: 0

To zawsze możesz kupić Zieloną ;) o STMach, tj. STM32. Aplikacje i ćwiczenia w języku C
http://wydawnictwo.btc.pl/index.php?uke ... tID=187337

Bo w sumie to jedyna warta uwagi pozycja, można mieć też tą http://wydawnictwo.btc.pl/index.php?uke ... tID=180078

Tylko już bardziej opisuje same wnętrze bez tylu przykładów.

Ogólnie dobrej książki do STMów nie znajdziesz.
Sam uczę się z zielonej, do drugiej też czasem zaglądam. Mimo że jest na starszym procesorze bo 103, czyli discovery VL na początek starczy, oraz na bardzo starych bibliotekach stdlibs, które dziś już ciut inaczej wyglądają.
Po za tym sporo przykładów jest w samych IDE.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:40 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 maja 2013
Posty: 65
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 4

Co do Kinetis freeboard od kamami to nie polecam no chyba, że masz bądź planujesz zakup programator.
Niby płytka ok ale niestety pozbawiona podstawowej i bardzo ważnej rzeczy, programator / debuger.
Lepiej juz dołożyć parę groszy i kupić KL25Z (opisywany w książce). No ale to Kinetis a nie STM

_________________
Karkołomne zadanie, ogarnąć C.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:46 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Kolego rezasurmar. podałeś dwie jednakowe pozycje :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:47 

Pomógł: 0

Polecam zdecydowanie dla początkującego jeżeli już zdecydujesz się na kinetisa (aczkolwiek ja i antystatyczny nabawiło się kilku siwych włosów) to zestaw KL25Z, lub mocniejszy z LCD KL46Z, ewentualnie K64F z LAN.

Do tego wspomniana wyżej książka Kolegi z forum SunRivera, programy piszesz w CW, lub Nowym darmowym KDS, gdzie możesz albo wyklikać w sumie pierwsze programy, przez co łatwo zacząć. Albo od razu pobawić się od zera.

Mimo wszystko na totalny początek polecam discovery VL, + ksiażka + Blog SunRivera. IDE to możesz albo darmowego Keila który obsługuje L0, F0, albo CooCox, ewentualnie jak jesteś masochista, to możesz środowisko eclipse dla ARM uruchomić.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

pozarek89 napisał(a):
Kolego rezasurmar. podałeś dwie jednakowe pozycje :D



Już poprawione ;).



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 08:59 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

bardzo mnie przekonuje ta pozycja: http://wydawnictwo.btc.pl/index.php?uke ... tID=187337

w spisie treści jest cała masa ciekawych rozwiązań. przy czym wszystkie moduły peryferyjne są morderczo drogie :/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:03 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

rezasurmar napisał(a):
IDE to możesz albo darmowego Keila który obsługuje L0, F0, albo CooCox, ewentualnie jak jesteś masochista, to możesz środowisko eclipse dla ARM uruchomić

Oj z tym masochizmem to bym nie przesadzał, a tak dla uczciwości to mógłbyś wspomnieć o ograniczeniach tego darmowego Keila.
Ja używam eclipsa i to w dodatku pod ubuntu.

Przejrzyj przykłady od SunRivera, możesz poczytać na elektrodzie tematy założone przez FreddieChopin`a odwiedź jego stronę.
Szukaj zestawów z wbudowanym programatorem/debagerem ja używam Discovery.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:10 

Pomógł: 0

volt_1 napisał(a):
Oj z tym masochizmem to bym nie przesadzał, a tak dla uczciwości to mógłbyś wspomnieć o ograniczeniach tego darmowego Keila.


Po pierwsze mówię o eclipsie pod arm na windows, po drugie wieczne problemy z nim są, debugowanie to jakaś porażka, bo działa raz na 10razy, nie mówiąc o problemach z samymi pluginami. Dodatkowo część ustawień jest trzymana w workspace, przez co 99% instrukcji instalacji na necie jest o kant ( Y ) pobić.

A gwoli uczciwości, można sobie sprawdzić samemu jakie są ograniczenia. Jakiś szlaban na internet. Czy może jakiś egzamin z google trzeba zdać?


PS. na eclipsa dla AVR złego słowa nie powiem, aczkolwiek do stabilności 100% to mu jeszcze daleko.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:20 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

rezasurmar napisał(a):
volt_1 napisał(a):
Oj z tym masochizmem to bym nie przesadzał, a tak dla uczciwości to mógłbyś wspomnieć o ograniczeniach tego darmowego Keila.


Po pierwsze mówię o eclipsie pod arm na windows, po drugie wieczne problemy z nim są, debugowanie to jakaś porażka, bo działa raz na 10razy, nie mówiąc o problemach z samymi pluginami. Dodatkowo część ustawień jest trzymana w workspace, przez co 99% instrukcji instalacji na necie jest o kant ( Y ) pobić.

A gwoli uczciwości, można sobie sprawdzić samemu jakie są ograniczenia. Jakiś szlaban na internet. Czy może jakiś egzamin z google trzeba zdać?


PS. na eclipsa dla AVR złego słowa nie powiem, aczkolwiek do stabilności 100% to mu jeszcze daleko.


W takim razie jestem dzieckiem szczęścia, bo nie miałem żadnych problemów ani ze stabilnością eclipsa, ani z konfiguracją środowiska dla ARM, no chyba że wersje dla Linuxa są jednak lepiej dopracowane :D
Z tym egzaminem to do mnie kol?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:22 

Pomógł: 0

Tak, w kwestii tego
volt_1 napisał(a):
a tak dla uczciwości to mógłbyś wspomnieć o ograniczeniach tego darmowego Keila.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:23 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

jaki programator jest potrzebny do zestawu ZL27ARM?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

rezasurmar napisał(a):
Tak, w kwestii tego
volt_1 napisał(a):
a tak dla uczciwości to mógłbyś wspomnieć o ograniczeniach tego darmowego Keila.

Mniej więcej dwa lata temu, gdy zaczynałem z STM, Keil w wersji free miał ograniczenia kodu wynikowego bodajże do 32k, czyżby dzisiaj polityka firmy się zmieniła?
A może chodzi Ci o to, że każdy może sobie takie informacje znaleźć?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:36 

Pomógł: 0

Dokładnie o to mi chodzi. Warto się samemu zainteresować, bo można przy okazji się wiele nauczyć.

Nigdy nie byłem zwolennikiem podawania wszystkich informacji na tacy.


pozarek89 napisał(a):
jaki programator jest potrzebny do zestawu ZL27ARM?


J-link, np. lub inny zgodny z St-linkiem, zapytaj kolegi acid3 ostatnio kupił chińskiego klona "j-linka"

Sam mam w sumie na każdym devboardzie programator, na Kinetisach SWD, na nucleo i discovery ST-linka.
Ale polecam j-linka, bo nie ma z nim żadnych problemów, no i nie trzeba maglować wsadami by korzystać z różnych IDE.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

pozarek89 napisał(a):
jaki programator jest potrzebny do zestawu ZL27ARM?

Kamami proponuje ZL30PRGv2.
P.s. Te ceny są powalające. :shock:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:48 

Pomógł: 0

Dlatego jak chcesz tanio zacząć to tylko Discovery VL, chodzą po 30-40zł już z STlinkiem na pokładzie.


Z taniego hobby to dzisiaj zbieranie puszek jest ;), ewentualnie wolontariat. Elektronika niestety tania nie jest i nigdy nie była.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 09:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

a moze wersja home made? http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1019038.html

edit::
książka, programator, zestaw, peryferia = i po wypłacie



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 10:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

Ja mam F4DISCO(f407vg + ST-link) i jak zobaczyłem cenę tego ZL30PRGv2, to spadłem z krzesła.

Chcesz kupić kit(samemu lutować) od Freddiego, czy uruchomiona wersję? czemu nie, nie znam aktualnej ceny, narzędzie na pewno uniwersalne w przeciwieństwie od St-linka, Osobiście nie miałem styczności z tym sprzętem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 10:10 

Pomógł: 0

pozarek89 napisał(a):


Tego to już w ogóle nie polecam ;). Mam obie wersje, dobre dla starych ARMów 5/7/9 do cortexM się nie nada, po za tym problemy z działaniem bo mimo wszystko to zgodne nie jest tak do końca.

Tj. dobre było te kilka lat temu, dla starych armów jak wspominałem.

Naprawdę, chcesz Kinetisa kupujesz KL25Z, chcesz STMa, kupujesz Discovery VL i masz wszystko czego potrzebujesz. CooCox jest darmowy, podobnie darmowe wersje kelia na początek uwież, 32kb ciężko ci będzie zapełnić. Do nauki wystarczy.

Ewentualnie możesz iść w nucleo (które bardzo polecam). Do tego całkiem darmowy mbed.org z bardzo podobnym stylem pisania softu jak w arduino.


Różnica między nucleo, a discovery jest taka, że każde nucleo bez względu jaki procesor na nim jest jest zgodne z shieldami arduino, wyprowadzenia się nie zmieniają, ale na płytce jest w sumie bieda (dla mnie bomba) czyli ST-Link + 2 klawisze w tym jeden reset i jedna dioda, coś jak na discovery VL. Tyle że Discovery ma nadziubane zawsze jakieś g-sensory, i inne pierdoły, no i każda discoverka ma inaczej piny ;), przez co nie można szybko sobie przepiąć shielda.

Tak, mam sporo różnych zestawów i część się kurzy w sumie. (właśnie czekam na dwa kolejne nucleo STM32L152)

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

PS. Próbowałem już w sumie od dłuższego czasu (jakieś 2lata) podchodzić do ARMów, dawniej nieśmiałe próby z ARM5/7/9 (stąd posiadam oba debugery Choppina).

Ale w sumie dopiero całkiem nie dawno, ogarnąłem TSS na Kinetisie (podstawy, ale działa ;) ).
No i teraz od kilku tygodni w sumie duży projekt na STMa L152 w sumie. Tak to głównie pierdoły, albo z gotowych przykładów, albo miganie diodą, jakieś warsztaty z Kinetisa Kl25Z, KL46Z, STMa nucleo L053, discovery 429i na chromeART.
Sam jestem totalnie początkujący jeżeli chodzi o ARMy na Cortexach i cały czas się dopiero dowiaduje co warto, a na co szkoda czasu na początku.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 10:19 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

chyba wybór padnie na STM i płytke proponowaną przez autora książki. Potrzebuję szybko zacząć, a sklep oferuje wiele gotowych modułów takich jak akcelerometry, barometry, BTMy itp. Troszkę ubogo w przypadku ekranów. sa dostępne jedynie te z telefonów komorkowych, ale to jest najmniejszy kłopot.

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

"Poprawiłem temat, by był bardziej adekwatny do treści zapytania Grumpy Cat"

Dzięki! Nawet nie zauważyłem :D



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
 Tytuł: Re: 32bit
PostNapisane: 18 lut 2015, o 10:35 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

pozarek89 napisał(a):
chyba wybór padnie na STM i płytke proponowaną przez autora książki. Potrzebuję szybko zacząć, a sklep oferuje wiele gotowych modułów takich jak akcelerometry, barometry, BTMy itp. Troszkę ubogo w przypadku ekranów. sa dostępne jedynie te z telefonów komorkowych, ale to jest najmniejszy kłopot.


Jeśli chodzi o display`e to Disco chyba 429 ma TFT na pokładzie chyba nawet z dotykiem, niestety albo stety z innych dodatków tylko żyroskop.
Pinologia tych płytek to faktycznie jak kolega wyżej pisał mocno zniechęca do częstego przepinania peryferiów, a dodatkowo wiele z wyprowadzonych na goldpiny pinów procka jest zajęta przez jakieś pierdółki upchnięte na płytce przez producenta i trzeba schemat przejrzeć żeby wiedzieć dlaczego nasza plątanina nie zadziałała.

Jeśli potrzebujesz innych modułów to przejrzyj jakże bogatą ofertę arduino, oj jest w czym wybierać. Szkoda,że Mirek nie stworzył takiej serii akcesoriów, ale wtedy nie miałby już w ogóle czasu na sen.

Tymi Nucleo to chyba będę musiał się zainteresować.
Czy ja dobrze wyczytałem, że ten mbeg.org to jest kompilator online?



Ostatnio edytowano 18 lut 2015, o 10:44 przez volt_1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2015, o 10:43 

Pomógł: 0

volt_1 napisał(a):
Czy ja dobrze wyczytałem, że ten mbeg.org to jest kompilator online?


Dokładnie tak.

Jest lista zgodnych płytek, podpinasz pod USB, piszesz soft w przeglądarce i programujesz z poziomu MBED, na niektórych trzeba jedynie wgrać soft zgodny z mbed tj. bootloader. Bo np. KL25Z i podobne przychodzą z starszą wersja bootloadera i trzeba sobie wgrać, ale to w sumie jest banalne, bo tylko przesuwasz plik z bootloaderem trzymając reset na płytce ;). Opis jest na mbed.org



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2015, o 10:47 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

rezasurmar napisał(a):
volt_1 napisał(a):
Czy ja dobrze wyczytałem, że ten mbeg.org to jest kompilator online?


Dokładnie tak.

Jest lista zgodnych płytek, podpinasz pod USB, piszesz soft w przeglądarce i programujesz z poziomu MBED, na niektórych trzeba jedynie wgrać soft zgodny z mbed tj. bootloader. Bo np. KL25Z i podobne przychodzą z starszą wersja bootloadera i trzeba sobie wgrać, ale to w sumie jest banalne, bo tylko przesuwasz plik z bootloaderem trzymając reset na płytce ;). Opis jest na mbed.org


Ciekawy tylko jak to będzie chciało z Linuxem współpracować, bo do "systemu z kratownicą w oknie" wracać nie chcę :D

A z drugiej strony, na gotowych płytkach "developerskich" działa, a jak będzie z własnymi płytkami pewnie trzeba się będzie stosować do z góry ustalonych definicji portów itp.



Ostatnio edytowano 18 lut 2015, o 10:51 przez volt_1, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2015, o 10:50 

Pomógł: 0

A tego to nie wiem, ja już Linuxa tylko na serwerze trzymam, za dużo softu mam tylko na winzgrozę, by móc korzystać z gentoo którego uwielbiałem. By nie było offtopa ;), powiem, że Na początek nie polecam właśnie takich potworów jak 429i, 407 itp. Bo w sumie 90% i tak z tego co jest nie wykorzystamy, chyba że wyraźnie jesteśmy nastawieni na graficzne + dotyk, wtedy 429i jest idealne.



Góra
  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2015, o 11:02 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 02 lut 2014
Posty: 60
Pomógł: 1

No faktycznie troszkę się zagalopowaliśmy.
Podsumowując STMF0 Disco to będzie optimum (ST-Linka ma, z bajerów tylko żyro i jakaś linijka Touch, no oczywiście 4x led, 2 klawisze a w zasadzie jeden) resztę gadżetów można dokupić i dopinać w miarę potrzeb/ możliwości finansowych.
Chociaż ja bym wybrał F103 ale to tylko ze względu na kontroler CAN`a.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2015, o 11:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 maja 2013
Posty: 174
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 8

pozarek89 napisał(a):
Chciałem ruszyć procki 32bitowe. roważam jakiegoś STMa. polecacie może jakąś literature na ten temat? jakiś zestawik? słyszałem o jakiejś książce kolegi SunRiver'a wraz z zestawem kinetis FREEDOM. co o tym sądzicie?


Jakiś czas temu byłem przed podobnym wyborem i zaopatrzyłem się w taki zestaw:
- Coocox,
- płytka: https://elty.pl/pl/p/Plyta-prototypowa- ... 3RBT6-/509
- programator: https://elty.pl/pl/p/AsLinkEx-Cortex-M3 ... rammer/159
- książka: http://kamami.pl/arm/180078-mikrokontro ... ktyce.html
- wyświetlacz: http://www.artronic.com.pl/o_produkcie.php?id=1197?

Taki zestaw ewaluacyjny sobie skompletowałem.

Ten wyświetlacz i procesor został wybrany pod konkretne zastosowanie.

_________________
Sterowniki PLC Siemens czy ATmega, jaki wybrać?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lut 2015, o 13:57 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 05 lut 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Dziękuję wszystkim za wzrowoą aktywność i pomoc :)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO