Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 16 kwi 2024, o 23:09


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 sty 2015, o 21:38 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lis 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam

Podczas walki z transmisją po RS232 przez przejściówkę GEMBIRD na układzie PL2303 okazało się ze pracuje ona w standardzie TTL ale sygnał z portu TX AtMegi musi zostać podany nie wprost. Przy podaniu wprost wyświetla krzaki. Naprowadził mnie na rozwiązanie problemu użytkownik elektrody który zamiast A odbierał _ w terminalu okazało się że sygnał jest w przeciwfazie po dodaniu układu
Obrazek

na linię TX wszystko śmiga . Pomijając fakt dostrojenia wewm RC 8 MHz żeby współpracowało z RS 232 . Na 19200 kb/s śmiga aż miło ale tylko w jedną stronę AVR --> PC. W drugą nie sprawdzałem.

Na koniec mała uwaga do poradnika video mirekk36, w video poradniku jest mowa że nie potrzeba stosować w układach MAX 232 przy przejściówkach USB <--> RS233 bo ludzie dają i im nie działa a ja nie dałem i nie działało :p ,jak bym dał MAX232 problemu by nie było bo poza mianą poziomów napięć zmienia również fazę sygnału. Swoją drogą ciekawe czy w drugą stronę też będę miał odwrócony sygnał, obstawiam że tak więc pewnie skończy się na :

lub na MAX232 :D
Program do kalibracji z ustawionym OSCCAL:
Obrazek

i jeszcze jeden
Obrazek


Na koniec dodam że PLC Mitshubishi FX-2N na tej przejściówce śmiga aż miło bez dodatków :)

Mam nadzieję że ktoś z tego skorzysta :p

Pozdrawiam W.S.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 21 sty 2015, o 18:36 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 27 lis 2014
Posty: 11
Pomógł: 0

Witam ponownie

Okazało się że do tej przejściówki konieczny jest MAX232. Po dodaniu MAX232 układ działa w obie strony bez problemu przy prędkości 19200 bps nawet bez kalibracji wew. rezonatora 8 MHz

Pozdrawiam
W.S



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2015, o 10:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 lis 2014
Posty: 76
Pomógł: 0

możesz podrzucić schemat połączenia z AVR?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 sie 2015, o 10:54 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

czech_w napisał(a):
Na koniec mała uwaga do poradnika video mirekk36, w video poradniku jest mowa że nie potrzeba stosować w układach MAX 232 przy przejściówkach USB <--> RS233 bo ludzie dają i im nie działa a ja nie dałem i nie działało :p ,jak bym dał MAX232 problemu by nie było bo poza mianą poziomów napięć zmienia również fazę sygnału.

I słusznie mówię w poradnikach tylko ty albo niezbyt dokładnie oglądałeś ten poradnik albo w ogóle nie zrozumiałeś o co chodzi .... Tak to jest jak się robi coś po łepkach ....

Mówiłem o tych właśnie tragicznych pseudo przejściówkach USB-RS232 na tych kocich scalakach PLxxx zakończonych z jednej strony wtykiem do USB a z drugiej złączem DB9 ....

i tego czego ty nie rozumiesz jak widzę, to fakt - że jak się widzi DB9 to w głowie powinno ci się zaświecić, że na tym złączu panuje standard napięciowy RS232 ... teraz może zrozumiesz

druga sprawa to to - że niestety pomimo iż te chińskie przejściówki na PLxxx mają DB9 to POMIMO to nie dochowują standardu i wcale nie mają w środku MAX232 co jest kompletną bzdurą ....

a trzecie panie kochany - to co opisałeś czyli konieczność odwracania fazy jednego sygnału - świadczy tylko o tym, że trafiłeś na kompletnie kaszaniastą przejściówkę USB/RS232 i oczywiście taka przeróbka - dla amatora, który nie chce wydać kasy na kolejną ( i może słusznie ) .... to ok można się bawić w taką dłubaninkę i odzyskanie przejściówki

pomimo wszystko i tak polecam przejściówki na układach FT232R zamiast tej niestety taniej chińszczyzny, z którą później ludzie (początkujący) mają same problemy .... Gdzie raz będzie trzeba zmieniać fazę dla RX innym razem dla TX jeszcze innym dla obydwu, albo inne takie tam ... szkoda gadać

jest to generalnie strata czasu - a że czas to pieniądz - to zdecydowanie opłaca się kupić nieco droższą na FT232R

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO