Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 29 mar 2024, o 12:46


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 sty 2015, o 18:12 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Witam serdecznie,

Tworze, projekt który będzie posiadał w sumie ok. 30 wyświetlaczy 7 segmentowych, zgrupowane w modułach po 5 wyświetlaczy każdy. Każdy moduł jest multipleksowany już fabrycznie. Są to wyświetlacze ze wspólną KATODĄ, które są załączane poprzez moduły ULN2803A zamiast pojedynczych tranzystorów. Anody segmentów są podłączone poprzez rezystory 500Ohm pokoleji do pinów Portu D w Atmedze8. chciałbym Was zapytać czy są jakieś błędy lub co byście poprawili w tym schemacie ewentualnie. Bardzo mi szkoda pinu INT0 i INT1, który musiałem wykorzystać do podłączenie segmentów, niestety atmega8 ma tylko pełne porty B i D. Port B wykorzystałem na SPI wiec został mi jedynie PORTD, ale zastanawiam się czy nie dało by się wykorzystać pinu ICP aby działał jak zwykłe INT0.
Obliczyłem ze do wysterowania wyświetlaczy potrzebuje timera działającego z częstotliwością ok. 1500 Hz (30x50Hz). Czy SPI da rade? tak szybko przełączać katody ?
I zastanawiam się, bo teraz na stykówce testuje pojedynczy moduł 5-wyswietlaczowy i praktycznie nie ma różnicy pomiędzy multipleksowaniem, a stałym świeceniem(bez multipleksowania) zastanawiam się czy przy 30 wyświetlaczach poprzez zwiększenie częstotliwości, spadnie jasność wyświetlaczy?

Obrazek



Ostatnio edytowano 14 sty 2015, o 20:45 przez Atmegowiec, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 18:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2014
Posty: 569
Lokalizacja: Żagań
Pomógł: 54

AVcc bezpośrednio do masy? Lekka przesada.
Poprzez kondensator 100nF to owszem.

_________________
http://leszczamiga.ppa.pl/



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 19:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Atmegowiec napisał(a):
atmega8 ma tylko pełne porty B i D

Do obsługi anod nie musisz angażować tylko jednego portu, seg. C i D możesz zasilać np. z PORTC.
Trzeba tylko odpowiednio zmodyfikować definicje poszcz. wyświetlanych cyfr.
W.g mnie rezystory "anodowe" troszkę duże; jeśli dla czterech cyfr stosuje się ok 150R to myślę że dla większej ilości rezystancja 150R to maks.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 19:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

LA72 napisał(a):
AVcc bezpośrednio do masy? Lekka przesada.
Poprzez kondensator 100nF to owszem.


Oczywiste niedopatrzenie, już poprawiłem.

kicajek napisał(a):
Do obsługi anod nie musisz angażować tylko jednego portu, seg. C i D możesz zasilać np. z PORTC.
Trzeba tylko odpowiednio zmodyfikować definicje poszcz. wyświetlanych cyfr.
W.g mnie rezystory "anodowe" troszkę duże; jeśli dla czterech cyfr stosuje się ok 150R to myślę że dla większej ilości rezystancja 150R to maks.


Wiem, ze można użyć makr upraszających, tylko to mi chyba pokomplikuje sterowanie multipleksowaniem (dużo dodatkowych warunków chyba). Co do rezystorów to nie wiem. Mam wyświetlacze co mają pobór prądu 4mA na segment. Przy napięciu 5V, myślałem że właśnie 500Ohm będą dobre

------------------------ [ Dodano po: 39 minutach ]

Hmm, rzeczywiście przemyślałem sprawę z innymi pinami, źle do tego podchodziłem. Myślałem cały czas tak jakby to były piny do sterowania wyświetlaczami, a przecież to są segmenty wiec mogę załączyć rejestry na stałe jako wyjścia na początku.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 20:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
:)
Atmegowiec napisał(a):
a przecież to są segmenty wiec mogę załączyć rejestry na stałe jako wyjścia na początku

...troszkę zagmatwanie to sobie wyjaśniłeś, ale właśnie o to chodzi, dla tych "innych" segmentów zdefiniować inny PORT-wy, i do niego przydzielić w.w
Co do tych rezystorów to oczywiście masz rację, jeśli są tak mało prądożerne...

Pozdr.



Ostatnio edytowano 14 sty 2015, o 20:24 przez kicajek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 20:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

kicajek napisał(a):
Witam
Atmegowiec napisał(a):
atmega8 ma tylko pełne porty B i D

Do obsługi anod nie musisz angażować tylko jednego portu, seg. C i D możesz zasilać np. z PORTC.
Trzeba tylko odpowiednio zmodyfikować definicje poszcz. wyświetlanych cyfr.
W.g mnie rezystory "anodowe" troszkę duże; jeśli dla czterech cyfr stosuje się ok 150R to myślę że dla większej ilości rezystancja 150R to maks.

Pozdr.

Kicajek nie bardzo rozumie twojej 2 czesci wypowiedzi mozesz jasniej?
chodzi o te rezystory.
jak kolega da jeden rezystor 150R dla 4 znakow to co gdy beda swiecic sie tylko 3 albo 1 znak?

Przecie bedzie roznica w jasnosci.
no chyba ze ja cos zle przeczytalem.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 20:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Atmegowiec napisał(a):
LA72 napisał(a):
AVcc bezpośrednio do masy? Lekka przesada.
Poprzez kondensator 100nF to owszem.


Oczywiste niedopatrzenie, już poprawiłem.

kicajek napisał(a):
Do obsługi anod nie musisz angażować tylko jednego portu, seg. C i D możesz zasilać np. z PORTC.
Trzeba tylko odpowiednio zmodyfikować definicje poszcz. wyświetlanych cyfr.
W.g mnie rezystory "anodowe" troszkę duże; jeśli dla czterech cyfr stosuje się ok 150R to myślę że dla większej ilości rezystancja 150R to maks.


Wiem, ze można użyć makr upraszających, tylko to mi chyba pokomplikuje sterowanie multipleksowaniem (dużo dodatkowych warunków chyba). Co do rezystorów to nie wiem. Mam wyświetlacze co mają pobór prądu 4mA na segment. Przy napięciu 5V, myślałem że właśnie 500Ohm będą dobre

------------------------ [ Dodano po: 39 minutach ]

Hmm, rzeczywiście przemyślałem sprawę z innymi pinami, źle do tego podchodziłem. Myślałem cały czas tak jakby to były piny do sterowania wyświetlaczami, a przecież to są segmenty wiec mogę załączyć rejestry na stałe jako wyjścia na początku.

5000R przy 5V da ci 600uA troche malo jak ich max to 4mA

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 20:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

majster napisał(a):
jak kolega da jeden rezystor 150R dla 4 znakow to co gdy beda swiecic sie tylko 3 albo 1 znak?Przecie bedzie roznica w jasnosci.no chyba ze ja cos zle przeczytalem.

...koledze zawsze będzie świecił tylko jeden segment ( wsp.kat - ja pisałem o tych "anodowych" ). Wcześniej sobie wyjaśniliśmy: nie wiedziałem jaki prąd pobierają segmenty a przy multipleksowaniu im więcej wyświetlaczy tym rzadziej się zapalają i trzeba nimi mocniej świecić. Ale kolega ma niskoprądowe to OK.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 20:41 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

majster napisał(a):
5000R przy 5V da ci 600uA troche malo jak ich max to 4mA



U mnie jest 500 Ohm, a nie 5KOhm :), przy 5V myślę ze pobiorą około 6mA, ale nie wiem czy to już nie będzie za dużo nawet przy multipleksowaniu :(

Poprawiłem schemat.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 20:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Ahh mój błąd :) napisałeś 500Ohm a mi się wzięło 5000 kurka widać że po dzisiejszej pracy jestem nadto zmęczony faktycznie pisze ok ja źle przeczytałem.

dla 500R uzyskasz 6mA a pisałeś wyżej że ich max to 4mA czyli rezystory powinny mieć wartość jak najbliższą dla 750R to jest równe 4mA natomiast 1kR rezystor da ci 3mA
takowe bym użył między 750R a 1000R i będzie to prąd bezpieczny dla diody i przedłuży jej żywotność

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 21:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Muszę iść na jakiś kompromis bo okazało się ze to nie jest takie proste bo jedne wyświetlacze są na prąd 4mA a drugie 10mA.... i jakie tu dobrać według Was.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 21:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Atmegowiec napisał(a):
i jakie tu dobrać według Was.

...ja bym dał osobno dla 4mA i osobno dla 10mA - rozumiesz, czy narysować?

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 21:16 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Rezystory są ważne ale ważniejsze jest dla mnie inne kwestie co zawarłem w pierwszym poście. Ogólnie wiecie czy połączenia są wporzadku - rejestry, ulny itp.

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

Cytuj:
...ja bym dał osobno dla 4mA i osobno dla 10mA - rozumiesz, czy narysować?

Lubie obrazki - narysuj. Choć wydaje mi się ze wiem jak myślisz.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 21:35 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Atmegowiec napisał(a):
Lubie obrazki - narysuj.

...mówisz i mosz :)
Obrazek



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 21:55 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Atmegowiec napisał(a):
Muszę iść na jakiś kompromis bo okazało się ze to nie jest takie proste bo jedne wyświetlacze są na prąd 4mA a drugie 10mA.... i jakie tu dobrać według Was.



Zależy gdzie to będzie miało świecić jak w domku to dobrałbym wszystkie rezystory na 3mA nawet dla tych co mogą świecić 10mA
dlaczego ? Dlatego że będą świeciły równo

Natomiast jak na zewnątrz to zmieniłbym wyświetlacze z 4mA na 10mA by świeciły mocniej

nie mniej:

kicajek napisał(a):
Atmegowiec napisał(a):
Lubie obrazki - narysuj.

...mówisz i mosz :)
Obrazek



Wg mnie te twoje rezystory są bez sensu bo zakładając że na LED1 i LED 2 będą się świeciły segmenty A to będą one się równo świeciły
natomiast jak do tego dopalimy segment a w LED 3 a w led 4 segment a jest wygaszony to ten w LED 3 będzie świecił 2x mocniej niż te w LED 1 i LED 2

na każdy segment powinno się dawać po rezystorze by świeciły równo

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 22:07 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Hehe tak myślałem i chyba tak zrobię. Czy ktoś może się wypowiedzieć co do takiego rozwiązania?
Minusem mutlipleksowania dużych ilości wyświetlaczy jest problem jak rozmieścić te elementy żeby się dało ładne połączenia zrobić? może macie jakieś sprawdzone rady? Oczywiście oglądałem poradniki Mirka o Eaglu.

Myślałem aby zrobić połączenia wyświetlaczy na kablach a nie na ścieżkach to zaoszczędziło by to sporo miejsca na inne połączenia ale czy to znowu nie wprowadzi jakiś zakłóceń? jakby nie patrzeć byłoby kilkadziesiąt kabli...

Pomyślałem teraz by podzielić projekt na moduły i np. wyświetlacze zrobić na całkiem osobnej płytce a uC i resztą dać na innej, a pomiędzy tymi płytkami zrobić kablowe połączenia, w sumie były by to głownie linie SPI i wyjścia segmentów. Tak to jest chyba dobry pomysł, jak myślicie?

majster napisał(a):
Zależy gdzie to będzie miało świecić jak w domku to dobrałbym wszystkie rezystory na 3mA nawet dla tych co mogą świecić 10mA
dlaczego ? Dlatego że będą świeciły równo


W domu, ale tez przy jasnym dniu może być trochę słabo widoczne, bo teraz jak sprawdzam to na 1KOhm świecą tak nawet ... ale to jest noc i zgaszone światła.

majster napisał(a):
Wg mnie te twoje rezystory są bez sensu bo zakładając że na LED1 i LED 2 będą się świeciły segmenty A to będą one się równo świeciły
natomiast jak do tego dopalimy segment a w LED 3 a w led 4 segment a jest wygaszony to ten w LED 3 będzie świecił 2x mocniej niż te w LED 1 i LED 2

na każdy segment powinno się dawać po rezystorze by świeciły równo



mi sie zdaje ze kicajek narysował dobrze, bo pierwsze dwa wyświetlacze mogą symbolizować mniej prądożerne wyświetlacze a następne dwa bardziej prądożerne, a jak załączę katodą odpowiedni wyświetlacz to wtedy prąd i tak popłynie przez odpowiedni rezystor do pinu uC który odpowiada za segment..



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 14 sty 2015, o 22:27 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Atmegowiec napisał(a):
...bo pierwsze dwa wyświetlacze mogą symbolizować mniej prądożerne wyświetlacze a następne dwa bardziej prądożerne, a jak załączę katodą odpowiedni wyświetlacz to wtedy prąd i tak popłynie przez odpowiedni rezystor do pinu uC który odpowiada za segment..

...dokładnie.
Kol.majster piszę bez złośliwości, ale doczytaj na czym polega zaświecanie segmentów przy multipleksowaniu - w danej chwili zawsze "aktywny" jest tylko jeden wyświetlacz, tak że nie ma mowy o różnym obciążeniu, nie ma sytuacji że np.: SEG_A świeci się w tym samym momencie na dwóch czy trzech wyświetlaczach. Nam się tylko wydaje że tak jest.
majster napisał(a):
na każdy segment powinno się dawać po rezystorze by świeciły równo

...a może schemacik z taki połączeniem ;) ?

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2015, o 07:39 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

kicajek napisał(a):
Atmegowiec napisał(a):
...bo pierwsze dwa wyświetlacze mogą symbolizować mniej prądożerne wyświetlacze a następne dwa bardziej prądożerne, a jak załączę katodą odpowiedni wyświetlacz to wtedy prąd i tak popłynie przez odpowiedni rezystor do pinu uC który odpowiada za segment..

...dokładnie.
Kol.majster piszę bez złośliwości, ale doczytaj na czym polega zaświecanie segmentów przy multipleksowaniu - w danej chwili zawsze "aktywny" jest tylko jeden wyświetlacz, tak że nie ma mowy o różnym obciążeniu, nie ma sytuacji że np.: SEG_A świeci się w tym samym momencie na dwóch czy trzech wyświetlaczach. Nam się tylko wydaje że tak jest.
majster napisał(a):
na każdy segment powinno się dawać po rezystorze by świeciły równo

...a może schemacik z taki połączeniem ;) ?

Pozdr.

Kolego nie masz racji.

Zakładając że układamy 2 rzędy wyświetlaczy po 4 segmenty.
podłącz je tak jak podałeś na 4 górnych wyświetl

1 2 3 4

Na dolnym wyswietl

1 2 3

I ten dolny nr 3 bedzie swiecił mocniej.

Kicajek ja się nie obrażam o takie teksty nie mniej nie jeden projekt zrobiłem multipleksując nie tylko wyświetlacze ale nie ważne bo to nie ten temat.

Polecam przed złożeniem zrobić testy.
ja nie przyjmuję swoich założeń że tak musi być. Tak na pewno będzie znacznie lepiej dla oka i bezpieczniej dla żywotności led.

Przy cenach jakie mamy za rezystory, kondensatory nie ma co oszczędzać tych kilku groszy zakładając że tak może być.

Schemat hmm np w bluebook czy też na stronie atnel.

Kicajek to czy nie ma możliwości zaświecenia wszystkich segmentów na raz zależy tylko od programu a nie od elektroniki.


Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2015, o 18:29 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

majster napisał(a):
Kolego nie masz racji.

Zakładając że układamy 2 rzędy wyświetlaczy po 4 segmenty.
podłącz je tak jak podałeś na 4 górnych wyświetl

1 2 3 4

Na dolnym wyswietl

1 2 3

I ten dolny nr 3 bedzie swiecił mocniej.

Kicajek ja się nie obrażam o takie teksty nie mniej nie jeden projekt zrobiłem multipleksując nie tylko wyświetlacze ale nie ważne bo to nie ten temat.

Polecam przed złożeniem zrobić testy.
ja nie przyjmuję swoich założeń że tak musi być. Tak na pewno będzie znacznie lepiej dla oka i bezpieczniej dla żywotności led.

Przy cenach jakie mamy za rezystory, kondensatory nie ma co oszczędzać tych kilku groszy zakładając że tak może być.

Schemat hmm np w bluebook czy też na stronie atnel.

Kicajek to czy nie ma możliwości zaświecenia wszystkich segmentów na raz zależy tylko od programu a nie od elektroniki.


Namazane ze smarta.


Powiem szczerze ze ja nie wiem wkoncu jak będzie... rzeczywiscie wydaje mi sie ze nie powinno byc roznic w jasnosci ;/ zastanawiam sie jak to sprawdzic nie montujac całej płytki.


majster napisał(a):
Filtr optyczny (kolorowa szybka) działa cuda :)
Zupełnie inna jest widoczność np czerwonych wyświetlaczy pod czerwoną szybką, niż gołych.


Mozesz to rozwinąc? bo jakby nie patrzec szybka to szybka chyba bardziej przyciemni niz rozjasni ;/ ??

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

nawet dziś widziałem takie szybki w sklepie - cena kosmiczna... 15 zł za kawałek tworzywa. Choć chyba mozna wykozystac zwykłą okładkę na zeszyt plastikową



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2015, o 22:15 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Atmegowiec napisał(a):
majster napisał(a):
Filtr optyczny (kolorowa szybka) działa cuda :)
Zupełnie inna jest widoczność np czerwonych wyświetlaczy pod czerwoną szybką, niż gołych.


Mozesz to rozwinąc? bo jakby nie patrzec szybka to szybka chyba bardziej przyciemni niz rozjasni ;/ ??

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

nawet dziś widziałem takie szybki w sklepie - cena kosmiczna... 15 zł za kawałek tworzywa. Choć chyba mozna wykozystac zwykłą okładkę na zeszyt plastikową



Ale to nie ja to pisałem. :)

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 15 sty 2015, o 23:24 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Ja jeszcze raz:
majster napisał(a):
na każdy segment powinno się dawać po rezystorze by świeciły równo

Chyba wiem skąd nasze nieporozumienie: na "schemacie" który zamieściłem podłączyłem tylko SEG_A - chodziło mi o przedstawienie samej idei; później nie doczytałem i tak wyszło. Myślałem, że kol.majster proponuje w każdym wyświetlaczu dla każdego segmentu podłączać rezystor co mnie lekko zdziwiło bo nie spotkałem się z takim rozwiązaniem.
Oczywiście kolejne segmenty też należy odpowiednio podłączyć przez rezystory.
Za zamieszanie serdecznie przepraszam.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2015, o 07:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Kicajek dokladnie o tym pisze ze na kazdy segment trzeba dac po rezystorze.

SEG_A , SEG_B, SEG_C itd

Bo twoj schemat pokazuje jeden rezystor dla A i to moze wprowadzic poczatkujacego w blad i reszte pozostawi bez.

Grunt ze juz wszystko jasne i jak widzisz wiem na czym polega multipleksowanie.

Kolega ma 30 wyswietlaczy 1 znakowych 7 segmentowych i chce utworzyc 6 wyswietlaczy po 5 znakow 7 segmentowych.

Dorze by bylo gdyby kazdy wyswietlacz 5 znakowy 7 segmentowy mial swoje rezystory na segmenty.

Dodatkowo te wyswietlacze podpialbym przez rejestry przesuwne bo przy 30 sztukach i 8 segmentach to ci pinow zbraknie a tak to zajmiesz tylko 3.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 16 sty 2015, o 13:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

kicajek napisał(a):
...a może schemacik z taki połączeniem ;) ?



Ok nie ma problemu jak już pisałem kolega ma 30 szt. pojedynczych wyświetlaczy 7 segmentowych
chce zrobić z nich 6 wyświetlaczy 5 znakowych 7 segmentowych

więc musi zdziałać w ten sposób. Co prawda wyświetlacz jest dla wspólnej anody ale to w niczym nie przeszkadza bo jest poglądowe

Obrazek

zakładam że kolega będzie chciał je jakoś tak ułożyć
Obrazek

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2015, o 12:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

Dziękuję za odpowiedzi, ale wiecie to teraz to znowu ja nic nie rozumiem :/ Kolega powyżej podzielił 30 wyświetlaczy na grupy - ok słusznie., ale czemu znowu do każdej grupy dałeś te same rezystory? (nie powinny być inne do grupy z mniej prądożernymi wyświetlaczami?) Bo skoro dałeś te same rezystory do segmentów to przecież nie musiałbyś dzielić prawda? Oczywiście pomiędzy każdą katodą wyświetlacza będzie tranzystor.
Skoro tak rozdzieliłeś to każdą grupę segmentów podłączam pod inne piny uC ? i tym samym trzeba kolejna tablice z definiowanymi znakami?

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

mpo napisał(a):
Atmegowiec napisał(a):

Mozesz to rozwinąc? bo jakby nie patrzec szybka to szybka chyba bardziej przyciemni niz rozjasni ;/ ??

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

nawet dziś widziałem takie szybki w sklepie - cena kosmiczna... 15 zł za kawałek tworzywa. Choć chyba mozna wykozystac zwykłą okładkę na zeszyt plastikową

Gdzie ty znalazłeś takie ceny???
Przykładowo: http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/c/ ... M-i-Z/1453
Filtr usunie po prostu z widma "niepotrzebne kolory" i widoczność będzie dużo lepsza - przekonaj się sam.


Co do ceny - u mnie w miescie po sąsiedzku - nawet zdjecia robiłem, ale szybki się nie załapały

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

majster napisał(a):
Kicajek dokladnie o tym pisze ze na kazdy segment trzeba dac po rezystorze.

SEG_A , SEG_B, SEG_C itd

Bo twoj schemat pokazuje jeden rezystor dla A i to moze wprowadzic poczatkujacego w blad i reszte pozostawi bez.

Grunt ze juz wszystko jasne i jak widzisz wiem na czym polega multipleksowanie.

Kolega ma 30 wyswietlaczy 1 znakowych 7 segmentowych i chce utworzyc 6 wyswietlaczy po 5 znakow 7 segmentowych.

Dorze by bylo gdyby kazdy wyswietlacz 5 znakowy 7 segmentowy miał swoje rezystory na segmenty.

Dodatkowo te wyświetlacze podpiąłbym przez rejestry przesuwne bo przy 30 sztukach i 8 segmentach to ci pinow zbraknie a tak to zajmiesz tylko 3.

no ja od razu załapałem ze jeden symbol to tylko symbolizuje resztę, a co do rejestrów to owszem one będą, to tylko poglądowy schemat był i zapytanie o samą ideę, poprawność połączeń.

Namazane ze smarta.


------------------------ [ Dodano po: 7 minutach ]

majster napisał(a):
Kicajek dokladnie o tym pisze ze na kazdy segment trzeba dac po rezystorze.

SEG_A , SEG_B, SEG_C itd

Bo twoj schemat pokazuje jeden rezystor dla A i to moze wprowadzic poczatkujacego w blad i reszte pozostawi bez.

Grunt ze juz wszystko jasne i jak widzisz wiem na czym polega multipleksowanie.

Kolega ma 30 wyswietlaczy 1 znakowych 7 segmentowych i chce utworzyc 6 wyswietlaczy po 5 znakow 7 segmentowych.

Dorze by bylo gdyby kazdy wyswietlacz 5 znakowy 7 segmentowy miał swoje rezystory na segmenty.

Dodatkowo te wyświetlacze podpiąłbym przez rejestry przesuwne bo przy 30 sztukach i 8 segmentach to ci pinow zbraknie a tak to zajmiesz tylko 3.

Namazane ze smarta.



no ja od razu załapałem ze jeden symbol to tylko symbolizuje resztę, a co do rejestrów to owszem one będą, to tylko poglądowy schemat był i zapytanie o samą ideę, poprawność połączeń.

------------------------ [ Dodano po: 20 minutach ]

chyba troszke rozumiem, ale powiedz mi dlaczego byś dał osobne rezystory na wyświetlacz? Czy jest to konieczne?, bo wiesz jak wyświetlaczy jest 30 to jak przemnoż to przez ilość segmentów segment to wyjdzie 180 rezystorów.. a tyle to mi się nawet na płytce nie zmieści jak ułoze jeden obok drugiego.. a gdzie wyświetlacze jeszcze. Ja miałem w planach dać 8 rezystorów i do nich podłączyć segmenty z każdego wyświetlacza, jak na Twoim rysunku tylko zamiast 5-ciu by było 30. Ewentualnie dla grupy słabszych wyswietlaczy dc inne rezystory ale i tak podpic do tych samych pinów, cos jak na schemacie kicajka.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 17 sty 2015, o 17:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Kolego dałem tyle rezystorów ponieważ nie wiem jak chcesz poukładać wyświetlacze

oczywiście możesz dać ich tylko 8 zrezygnować z pozostałych i spiąć to trochę inaczej.
Po prostu nie wiem jak chcesz je ułożyć

równie dobrze możesz ułożyć nie 5 a 30 wyświetlaczy w 1 rządku na schemacie i użyć 8 rezystorów.

Co do diody to ważne aby nie przekroczyć jej maksymalnego poboru prądu
dlatego rezystory 750R są obliczone na 3mA dla diody czyli oszczędzisz te co mają max pobór 4mA i te co mają max pobór 10mA

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2015, o 00:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 mar 2013
Posty: 333
Pomógł: 10

majster napisał(a):
Kolego dałem tyle rezystorów ponieważ nie wiem jak chcesz poukładać wyświetlacze

oczywiście możesz dać ich tylko 8 zrezygnować z pozostałych i spiąć to trochę inaczej.
Po prostu nie wiem jak chcesz je ułożyć

równie dobrze możesz ułożyć nie 5 a 30 wyświetlaczy w 1 rządku na schemacie i użyć 8 rezystorów.



Aha, ja myślałem ze dodatkowe grupy rezystorów mają jakieś znaczenie, ale to dobrze - zostanę przy 8 rezystorach na wszystkich wyświetlaczach - niestety Eagle ma ograniczenia w wielkości płytki

Atmegowiec napisał(a):
Co do diody to ważne aby nie przekroczyć jej maksymalnego poboru prądu
dlatego rezystory 750R są obliczone na 3mA dla diody czyli oszczędzisz te co mają max pobór 4mA i te co mają max pobór 10mA


ja sie tylko obawiam jednego: czy nie bedzie tak ze jak puszcze przez rezystory 3mA to przy 30 wyswietlaczach i multipleksowaniu - czy bedzie coś wogole widac na wyświetlaczch.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 sty 2015, o 11:42 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Zrób próbę i daj na pająku 1 segment na stałe przez rezystor.

Z wyliczeń wynika że będą świeciły równo. Mozesz dać max 4mA ze względu na te słabiej świecące wyświetlacze.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO